Letnie Grand Prix na mamutach? [PRIMA APRILIS]

 • 2021-04-01 14:28

Rewolucyjny pomysł FIS! Aby wynagrodzić kibicom odwołanie turnieju Raw Air oraz sprawić, by dyscyplina stała się bardziej atrakcyjna, FIS chce zorganizować tegoroczną edycję Letniego Grand Prix wyłącznie na skoczniach do lotów narciarskich! Rozmowy z działaczami poszczególnych związków rozpoczęły się już w Planicy.

Wszystko wskazuje na to, iż uzgodniony już kalendarz Letniego Grand Prix trafi do kosza. W jego miejsce obejrzymy letnie zmagania w całości na skoczniach mamucich. Letnie Grand Prix ma zostać zainaugurowane na skoczni w Oberstdorfie, a zakończyć się w Planicy.

- Tej zimy nie było zbyt wiele lotów - zaledwie mistrzostwa oraz finał PŚ w Planicy. Tymczasem to najdłuższe skoki zawsze przyciągają widzów - tłumaczy powód tej decyzji Jörg Glubke, sekretarz ds. skoków narciarskich przy FIS, prawa ręka dyrektora Pucharu Świata w skokach, Sandro Pertile.

- Dodatkowo fani skoków nie mogli tej zimy obejrzeć zawodów w Norwegii, co sprawiło, że atrakcyjność sezonu była niższa, niż rok temu. Musimy walczyć o widzów. Zauważyliśmy niepokojące dla naszej dyscypliny trendy. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają w telewizji takie dyscypliny jak snowboard czy narciarstwo freestyle'owe. Aby skoki się rozwijały, musimy mieć atrakcyjną ofertę - dodaje działacz FIS.

Plan przewiduje rozegranie po trzech-czterech konkursów na każdej z czterech działających skoczni mamucich, głównie w formule dwóch weekendów z rzędu na każdej z nich. Jak informuje FIS, działacze wszystkich czterech związków przyjęli pomysł entuzjastycznie. Jedynym problemem był początkowo fakt, iż żadna ze skoczni mamucich nie jest wyposażona w igelit. Jednak wszędzie, poza skocznią w Bad Mitterndorf, istniały zaawansowane plany zainstalowania "plastikowego śniegu".

- Na samym początku byliśmy sceptyczni wobec tego pomysłu. Jednak prognoza finansowa przekonała nas, że ta inwestycja jest opłacalna i zwróci się za góra dwa sezony - powiedział Hans Bosch z Austriackiego Związku Narciarskiego.

Z działaczami w Planicy, Vikersund i Oberstdorfie nie było żadnego problemu. Na tych skoczniach od dawna planowano położenie igelitu, licząc się z tym, że wkrótce letnie skakanie na mamutach będzie codziennością.  Z całą pewnością impulsem do tych zmian była zapowiedź Chińczyków, iż niedługo zbudują całoroczną skocznię do lotów. O tych planach pisaliśmy tutaj.

- Kalendarz mamy już wstępnie ustalony. Trzeba go tylko zatwierdzić, ale to będzie formalność. Martwiliśmy się trochę sytuacją w Norwegii, ale tamtejszy związek otrzymał informację od rządu, że w sierpniu czy tym bardziej we wrześniu organizowanie imprez sportowych na pewno będzie już możliwe. Obostrzenia pandemiczne będą luzowane wraz z postępem w programie szczepień - poinformował nas Glubke.

Uzgodniono, że na wszystkich skoczniach do lotów odbędą się po dwa weekendy. Wyjątkiem będzie Planica, która najlepszych skoczków świata gościła tej zimy dwukrotnie. Igelit ma zostać zainstalowany na wszystkich obiektach najpóźniej do końca czerwca.

Proponowany kalendarz Letniego Grand Prix 2021
Data Miasto Kraj HS szczegóły
17.07.2021 Oberstdorf HS235 nocny
18.07.2021 Oberstdorf HS235  
24.07.2021 Oberstdorf HS235 nocny
25.07.2021 Oberstdorf HS235  
14.08.2021 Bad Mitterndorf HS235  
15.08.2021 Bad Mitterndorf HS235  
21.08.2021 Bad Mitterndorf HS235  
22.08.2021 Bad Mitterndorf HS235  
04.09.2021 Vikersund HS240 nocny
05.09.2021 Vikersund HS240 nocny
11.09.2021 Vikersund HS240 nocny
12.09.2021 Vikersund HS240 nocny
01.10.2021 Planica HS240  
02.10.2021 Planica HS240 drużynowy
03.10.2021 Planica HS240  

Marcin Hetnał i Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (12380) komentarze: (53)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Krzewuszka

  To prawda. Konkurencyjny portal tak robi - dwa artykuły w primia aprilis oba dość dziwne ale jeden prawdziwy a drugi nie. I to wychodzi lepiej.

 • Krzewuszka początkujący

  Moim zdaniem w tym roku wystarczyło opublikować artykuł o zdalnych zawodach skoków w Finlandii dwa dni później. Myślę, że sporo osób nabrałoby się na to, że to żart.

 • Kolos profesor
  @Morgensternowy_

  Już gra "Skoki narciarskie 2005" wydana w 2004 roku miała taką możliwość (lotów na igielicie).

 • Bernat__Sola profesor

  Ale ze mnie tuman... Kompletnie zapomniałem o pierwszym kwietnia, gdy to wczoraj czytałem. Nie wiem, jak mogłem tego nie zakwestionować. No cóż, panowie redaktorzy Hetnał i Bucholz - chociaż jednego nabraliście.

 • Kamil G bywalec

  1 kwietnia
  I wszystko jasne

 • Oczy Aignera profesor
  @Mucha125 Bogdan Chruścicki - Planica 2005

  "Upadł. Upadł, ale... Oj, i leży."

 • Morgensternowy_ doświadczony

  O ile realistycznie nie ma igielitu na skoczniach do lotów, tak DSJ 4 dawno wyprzedziła epokę i już od dawna można skakać latem w lotach. To jest zbyt oczywiste jak na żart. Prędzej dałbym news typu ,,Stefan Hula kończy karierę", ,,Gregor Schlierenzauer kończy umowę z Red Bull'em" czy też ,,Robert Johansson zgolił wąsy!"

 • Robert Johansson252 weteran
  @janbombek

  Nie wraca, bo to Thomas Hofer ma być dyrektorem PŚ. Walter na emeryturze zostaje

 • janbombek stały bywalec

  Podobno Hofer wraca, bo Pertile się nie sprawdził.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Robert Johansson252

  Warto dodać, że skocznia będzie miała igelit i oświetlenie w standardzie, oraz osłony przeciwpowietrzne które będą okrywać niemal całą skocznię. Innowacją na skale światową jest specjalny system utrzymywania mrożonego śniegu dzięki czemu śnieg będzie mógł tam zalegać przez całą zimę, gdzie średnio jest +25 stopni.

  Tymaczem u nas w Polsce rusza budowa skoczni mamuciej. Jej lokalizacja to Otwock pod Warszawą.

 • debinskipawel@onet.pl początkujący
  1 kwietnia

  Gdybyście to napisali jutro to bym się ucieszył xd. Ale fajnie by było obejrzeć loty latem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).