Paul Brasme: "Nie planowałem kończenia kariery po tym sezonie"

 • 2021-04-06 18:05

Jak informowaliśmy już w ostatnich dniach na łamach naszego portalu 24-letni Francuz, Paul Brasme reprezentant klubu U.S Ventron, podczas rozegranych w miniony weekend mistrzostw Francji oddał ostatni skok w swojej karierze. O kulisach jej zakończenia opowiedział w rozmowie z portalem Nordicmag.info.

- Decyzja o zakończeniu z profesjonalnym skakaniem nie była dużo wcześniej planowana - tłumaczy Brasme. - Chciałem jeszcze trochę poskakać, zwłaszcza, że dostrzegałem pozytywne elementy w moich skokach oddawanych na treningach minionym latem, ale nawet tej zimy. Problem był jednak taki, że podczas zawodów nie byłem w stanie powtórzyć tych skoków. Miałem duże problem z ustawieniem ciała. Byłem już tym zirytowany. Mijały dwa lata, od kiedy nie potrafiłem już bawić się skokami podczas konkursów. Dlatego postanowił, że jednak czas dać sobie spokój. Swego czasu starałem się o trenera mentalnego, ale chyba zrobiłem to trochę za późno. Być może to też miało wpływ na moją decyzję. We Francji przygotowanie psychologiczne w sporcie to nadal temat tabu. To jednak nie jest tak, że już nigdy nie oddam skoku. Za bardzo kocham ten sport. Czasami przyjadę jeszcze na skocznię i skoczę sobie dla zabawy.

-  Moją wielką inspiracją był dwuboista Jason Lamy Chappuis - opowiada Brasme. - Pamiętam jak krzyczałem przed telewizorem podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver, kiedy startował. Inni sportowych, których bardzo cenię to Noriaki Kasai za jego długowieczność i Kamil Stoch za śrubowanie różnych rekordów - wyjaśnia. Dodaje też, że podczas swojej kariery najlepiej czuł się na skoczni w Innsbrucku. - Zawsze dobrze mi się tam startowało, skakało się przyjemnym torem lotu. 

Najmilszym wspomnieniem Francuza pozostanie zwycięstwo podczas zawodów Alpen Cup w Oberwiesenthal w 2016 roku. Sezon wcześniej w końcowej klasyfikacji cyklu zajął trzecie miejsce, mimo że nie triumfował w żadnych zawodach. - Oberwiesenthal to wydarzenie, które naznaczyło mnie na kolejne lata. To zwycięstwo było niespodziewane, biorąc pod uwagę to, co działo się przed zawodami. Pamiętam, że od samego rana przygotowania do zawodów były dość skomplikowane. Długo omawialiśmy z trenerami to, w jaki sposób mam wyeliminować swoje błędy. Na skoczni była już tylko radość - wspomina były skoczek. 

Najbliższą przyszłość Brasme nadal planuje wiązać ze sportem: - Kończę wyrabianie licencji STAPS (akronim francuskiego - Nauka i Techniki Zajęć Ruchowych i Sportowych - przyp. red.), następnie czeka mnie egzamin na trenera narciarstwa klasycznego i alpejskiego. Planuję również przejść szkolenie strażackie. Dużo pracy przede mną.


Adrian Dworakowski, źródło: Nordicmag.info
oglądalność: (2301) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Paul, dziękuję za punkty LGP (pamiętam, jak się zdziwiłem wtedy po Twoim świetnym skoku, akurat wtedy oglądałem tylko sam początek konkursu) i PK (dwie lokaty w drugiej dziesiątce udało się zająć w zimowym cyklu), za występ na MŚ w Lahti, za trzykrotne wejście do "30" na MŚJ i może jeszcze za wspomniane dawne sukcesy w AC. Powodzenia.

  Redakcja niestety wpisuje się w smutny (i mam wrażenie, że ostatnio nasilający się) trend patrzenia jedynie na rocznik, gdy mówi się o wieku jakiejś osoby. Brasme ma 23 lata, 24 skończy w sierpniu.

 • wiatrhula111 weteran
  @dar06_

  Za to bardzo sympatyczna osoba z niego, podobnie jak z Eddiego, pozatym dla każdego czym innym będzie dobre osiągnięcie.
  Nie każdy ma talent, ale każdy może mieć marzenia, pozatym umówmy się jako Francuz nie miał takich samych szans jak zawodnicy z top 6 nacji, czy nawet top 10.

 • Prekursor Skoczni Vip stały bywalec

  Troche szkoda biorac pod uwage z jakiego kraju jest i ze miewal przeblyski przyzwoitego skakania

 • kuba923 stały bywalec
  @dar06_

  Miał punkty LGP

 • dar06_ weteran

  Osiągnięć zero na koncie swym
  Niczym słynny od najgorszych miejsc eddie orzeł

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).