Decker Dean: "Chciałbym polecieć ponad 225 metrów"

 • 2021-04-07 14:43

Koniec sezonu zimowego to idealny czas na podsumowanie ostatnich miesięcy rywalizacji. Nie inaczej jest w przypadku Deckera Deana, który podczas finałowego weekendu w Planicy po raz pierwszy w karierze złamał granicę 200 metrów. Drugi zawodnik konkursu Pucharu Kontynentalnego w Willingen podzielił się myślami na temat lotów narciarskich na łamach lokalnych mediów.

Dla 20-letniego reprezentanta Stanów Zjednoczonych był to przełomowy sezon w karierze. Po raz pierwszy został bowiem zgłoszony do rywalizacji na skoczni mamuciej. W grudniu premierowo zasiadł na belce startowej Letalnicy podczas sesji treningowej przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich.

- Loty narciarskie to taki sam sport jak skoki, używany jest ten sam sprzęt, wszystko wygląda identycznie, tylko na większą skalę - przyznaje Decker Dean na łamach lokalnej gazety "Steamboat Pilot & Today":  - Na dużo, dużo większą skalę.

W pierwszej serii treningowej Amerykanin uzyskał wynik 175,5 metra. W drugiej próbie skoczył dziewięć metrów dalej, zaś w kwalifikacjach oddał lot na odległość 188,5 metra. To był koniec jego występów podczas grudniowych mistrzostw świata.

- Trenowanie na skoczniach do lotów nie wchodzi w grę - zaznacza reprezentant USA: - Zakładasz plastron i wykonujesz swój pierwszy oficjalny skok treningowy. Byłem zdenerwowany, ale z całą pewnością to było to coś, na co czekałem przez całe moje życie. Byłem bardzo podekscytowany, ale i jednocześnie mocno zdenerwowany.

- Im większa skocznia, tym większy wpływ na twój wynik ma czynnik aerodynamiczny - dodaje zawodnik: - Na mniejszych obiektach możesz sobie poradzić ze słabszymi umiejętnościami w powietrzu dzięki mocniejszej sile wybicia. Jednak im większe skocznie, tym większy wpływ ma aerodynamika.

W kolejnych tygodniach sezonu Decker Dean bezskutecznie rywalizował w Pucharze Świata. Najlepiej spisał się podczas walentynkowych zawodów w Zakopanem, które ukończył na 41. pozycji. Amerykanin zaliczył znacznie lepsze starty w Pucharze Kontynentalnym. Szczególnie udanie zaprezentował się na skoczni w Willingen, gdzie w pierwszych trzech konkursach plasował się w drugiej dziesiątce, zaś w czwartym wywalczył drugą pozycję, ustępując jedynie Ulrichowi Wohlgenanntowi.

W lutym zawodnik Steamboat Springs Winter Sports Club zadebiutował w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Na normalnej skoczni w Oberstdorfie był bliski awansu do finału, kończąc zawody na 33. pozycji. Ponadto był członkiem zespołu Stanów Zjednoczonych, który wywalczył 10. miejsce drużynowo oraz 12. lokatę w mikście. Na dużym obiekcie Dean nie przebrnął kwalifikacji do zawodów.

Decker Dean zakończył sezon powrotem na mamucią skocznię w Planicy i silną motywacją złamania granicy 200 metrów. Amerykanin zdołał dokonać tej sztuki już w pierwszej treningowej próbie, w której wylądował na 211 metrze. Dodatkowo w drugiej rundzie ponownie skoczył daleko, tym razem uzyskując 200,5 metra.

Tym samym 20-latek został rekordzistą Steamboat Springs w długości lotu narciarskiego. W przeszłości dalej poszybował tylko jeden reprezentant lokalnego klubu, Alan Alborn (221,5 m), który jednak nie był rodowitym mieszkańcem regionu, lecz urodził się w Anchorage na Alasce.

- Kiedy po raz drugi stanąłem na szczycie Letalnicy, byłem pewny siebie i wiedziałem, jak to wszystko ma się ułożyć. Oddałem dobry skok i miałem szczęście do warunków - przyznaje Dean - Nie spodziewałem się, że skoczę tak daleko już w pierwszej próbie. To było niesamowite.

Poprzednim rekordzistą Steamboat Springs w długości lotu był Clint Jones, który w 2003 roku w Planicy wylądował na 200 metrze. Decker Dean z szacunkiem wypowiada się na temat byłego reprezentanta USA: - Clint był pewnym siebie zawodnikiem. Zawsze uczestniczył w konkursach z motywacją, że będzie walczył z najlepszymi skoczkami na świecie. Myślę, że to była jedna z jego najsilniejszych zalet.

Rekord Stanów Zjednoczonych w długości lotu narciarskiego wynosi 244,5 metra. Tak daleko poszybował Kevin Bickner w 2017 roku na skoczni w Vikersund. Celem Deana na nowy sezon zimowy jest zbliżenie się do rezultatu kolegi z reprezentacji: - Chciałbym polecieć ponad 225 metrów - zapowiada dwudziestolatek.


Adam Bucholz, źródło: Steamboat Pilot & Today
oglądalność: (3562) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec

  A ja chciałbym polecieć w życiu chociaż te 5 metrów. Naprawdę. Byłbym wniebowzięty.
  Czy istnieje jakakolwiek amatorska skocznia na Mazowszu?

 • KX_Keytinho stały bywalec
  @Oczy Aignera

  Tak, rzeczywiście. Nie dokonywał tego jednak zbyt często. Chodzi o to, że kiedyś z racji na mniejsze rozmiary skoczni takie wyniki budziły podziw, a skok powyżej 220 metrów był wybitnym osiągnięciem. Teraz prawie każdy może sobie przeskoczyć kiedyś magiczną barierę 200 metrów, nawet w pierwszym skoku.

 • Oczy Aignera profesor
  @KX_Keytinho

  W artykule jest podany rekord życiowy Alana Alborna (221,5 metra). To przecież więcej niż 220.

 • KX_Keytinho stały bywalec

  tutaj widać różnice. Alborn czy Jones byli dużo lepszymi skoczkami, ale nie było im dane łatwo skakać ponad 220m

 • Seba Aka Krzychu weteran

  225 metrów to nie jest wielkie osiągnięcie, nawet taki Hauswirth skoczył 237.

 • JaneQ PL początkujący

  Ma dopiero 20 lat, więc kiedyś może mu się uda.

 • Kolos profesor

  A pamiętam ile było gadania, jak to źle że Dean zdobył dożywotnie prawo startu w PŚ przez bardzo słabo obsadzany mikst podczas LGP w Czajkowskim. A tym czasem chłopak systematycznie się rozwija.

 • Robert Johansson252 weteran
  Skoro słaby Casey Larson zapunktował

  To Dean również powinien za rok. I mam nadzieję że więcej niż raz

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).