Loty narciarskie nie tylko dla skoczków specjalistów

 • 2021-04-21 13:04

W cieniu gorącej dyskusji dotyczącej lotów narciarskich pań, jaka toczy się od tygodnia, pojawiła się informacja, że w sezonie poolimpijskim loty narciarskie zostaną włączone do cyklu Pucharu Świata dwuboistów, czyli specjalistów od kombinacji norweskiej. W wywiadzie opublikowanym na stronie Fis-ski.com informację taką przekazał szef kombinacji Lasse Otesen. 

- Zleciłem Podkomitetowi ds. Przepisów i Kontroli opracowanie zasad dla zawodów w lotach w kombinacji norweskiej. Pracowaliśmy nad tym już od jakiegoś czasu i mamy nadzieję, że uda nam się to przedstawić w kalendarzu na sezon 2022/23 - powiedział norweski działacz. Przypomnijmy, że od dłuższego czasu zawody w kombinacji rozgrywane są najczęściej w jednym tylko formacie, tzw. Gundersenie, na który składa się jeden skok oraz bieg na 10 kilometrów (rzadziej na 5 km). Zdaniem wielu kibiców dyscyplina ta wpada w marazm, staje się nudna i potrzebne są jej radykalne zmiany. - Jest to na pewno ciekawa opcja - mówi nam najlepszy w ostatnich latach polski dwuboista, Szczepan Kupczak. - Faktem jest, że generalnie w naszym środowisku często przewijają się pomysły na zmiany w przeprowadzaniu konkursów. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja dla kibica i fajna odskocznia od monotonii obecnego formatu.

A czy dwuboiści są gotowi, by zmierzyć się z tak gigantycznymi obiektami? -  Uważam że pod względem fizycznym na pewno. Jednak dochodzi tutaj jeszcze kwestia "głowy", będzie to coś zupełnie nowego. Wydaje mi się że każdy zawodnik i trener znają swoje możliwości i nie będzie przypadków, w których na takim obiekcie pojawi się osoba nieprzygotowana. Ostatecznie myślę, że konkursy na takim obiekcie są dla nas osiągalne - uważa Kupczak.

Kombinatorzy w przeszłości wielokrotnie skakali już na obiektach do lotów, ale przede wszystkim jako testerzy skoczni. Wspomnieć należy jednak o tym, że w 2011 roku Jason Lamy Chappuis, ówczesny zdobywca Kryształowej Kuli w swojej dyscyplinie wystąpił w konkursie drużynowym w lotach narciarskich w Planicy. Wydatnie pomógł ekipie trójkolorowych w wywalczeniu ósmego miejsca, będąc lepszym od trójki skoczków specjalistów, z którymi skakał w jednej ekipie, w tym od Emmanuela Chedala, należącego wtedy do bardzo szerokiej światowej czołówki. Skoki na odległość 201,5 i 196 w indywidualnej klasyfikacji dałyby mu szesnastą pozycję. Jego życiowy rekord wynosił 209,5 m. 


Rekordzistą pod względem długości oddanego lotu wśród kombinatorów jest Austriak Fabian Steindl, który w 2016 roku podczas testów skoczni  Kulm uzyskał 229 metrów. Granicę dwusetnego metra pokonali też m.in: Simen Tiller (Norwegia, 224 m), Vid Vrhovnik (Słowenia, 219) Anssi Koivuranta (Finalndia, 214,5), Wilhelm Denifl (Austria, 213), Maxim Laheurte (Francja, 212) czy Havard Klementsen (Norwegia, 210).

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5953) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • W Punkt doświadczony
  idioci z FIS-u

  Po to, żeby Riiber mógł sobie poskakać, będą narażać na ciężkie kontuzje 10-tki dwuboistów.
  Przecież połowa z nich nie potrafi bezpiecznie skoczyć nawet na K-100.

 • Groźny Wąsacz bywalec
  @Kolos

  Nieeee im większa skocznia tym większy dystans biegu powinien być.

 • Kolos profesor
  @Kamil G

  Akurat bieg musi być jak najkrótszy żeby było ciekawie. Max 10 km.

 • Kamil G bywalec
  @Groźny Wąsacz

  Loty + 30 km to byłoby coś

 • Oczy Aignera profesor
  @KazakhstanPower

  Jarl Magnus Riiber ma jedną wygraną w LPK (Kuopio 2016).

 • KazakhstanPower stały bywalec
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Wystarczy mu wyrobić fis code do skoków, zeby wystartował w drużynówce. W przeszłości pamiętam, że Francuzi, Amerykanie i Estończycy czasem korzystali w drużynówkach z kombinatorów w PŚ (jakoś najbardziej mi sie Lahti z tym kojarzy). No, a zeby wystartować w PŚ indywidualnym to juz musi przejść drogę - najpierw punkty FIS Cup, potem CoC

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec

  Czyli można włączyć czynnego kombinatora do konkursu PŚ? Nie wiedziałem. Ale do zwykłego konkursu też? Czy tylko drużynówka? Myślałem, że przepisy tego zabraniają. Koivuranta skakał w PŚ, ale wcześniej zrezygnował z kombinatorstwa

 • Groźny Wąsacz bywalec
  @Kolos

  Fabian także zakończył już karierę.

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  W Oberstdorfie też.

 • Groźny Wąsacz bywalec

  Bardzo fajny pomysł. Gundersen 10km jest już tak oklepany, że szkoda gadać. Ale z drugiej strony chyba dystans do przebiegnięcia musiałby być dłuższy chyba z minimum 15km, bo kombinacja to skoki i bieg, a taki Alessandro Pittin, Taylor Fletcher, Joergen Graabak, Illka Herola i jeszcze trochę zawodników słabo skaczą ale biegają bardzo dobrze.

 • Maks113 bywalec
  @Kolos

  Mam nadzieje że uda się w tym 2022/23 z tymi lotami

 • MarQ bywalec
  @Kolos

  Tak to było w 2018/2019, omyłkowo pominąłem sezon zakończony przedwcześnie.

 • Kolos profesor
  @MarQ

  Ok. Dzięki za info. Nie sprawdzam kombinatorów norweskich aż tak. Swoją stroną Wikipedia mówi, że Denifl zakończył karierę po sezonie 2018/2019.

 • Kolos profesor

  Dowód na to, że w 2008 r. te 206 m skoczył Denifl a nie Gruber:

  https://www.rtvslo.si/sport/zimski-sporti/v-planici-prvi-dan-do-212-metrov/122489

 • MarQ bywalec
  @Kolos

  Denifl też zakończył karierę po sezonie 2018/2019.
  EDIT: Zresztą Maxime Laheurte także.

 • Kolos profesor

  Natomiast Bernhard Gruber wbrew części źródeł nigdy nie skakał na skoczni mamuciej - jest to błąd, w rzeczywistości te 206 m uzyskał Wilhelm Denifl. Początkowo organizatorzy w Planicy błędnie podali wyniki testów.

 • Kolos profesor
  @Maks113

  Na razie prawdopodobieństwo obu jest takie same. I debiut obu dotyczy tego samego sezonu 22/23

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).