Loty narciarskie nie tylko dla skoczków specjalistów

  • 2021-04-21 13:04

W cieniu gorącej dyskusji dotyczącej lotów narciarskich pań, jaka toczy się od tygodnia, pojawiła się informacja, że w sezonie poolimpijskim loty narciarskie zostaną włączone do cyklu Pucharu Świata dwuboistów, czyli specjalistów od kombinacji norweskiej. W wywiadzie opublikowanym na stronie Fis-ski.com informację taką przekazał szef kombinacji Lasse Otesen. 

- Zleciłem Podkomitetowi ds. Przepisów i Kontroli opracowanie zasad dla zawodów w lotach w kombinacji norweskiej. Pracowaliśmy nad tym już od jakiegoś czasu i mamy nadzieję, że uda nam się to przedstawić w kalendarzu na sezon 2022/23 - powiedział norweski działacz. Przypomnijmy, że od dłuższego czasu zawody w kombinacji rozgrywane są najczęściej w jednym tylko formacie, tzw. Gundersenie, na który składa się jeden skok oraz bieg na 10 kilometrów (rzadziej na 5 km). Zdaniem wielu kibiców dyscyplina ta wpada w marazm, staje się nudna i potrzebne są jej radykalne zmiany. - Jest to na pewno ciekawa opcja - mówi nam najlepszy w ostatnich latach polski dwuboista, Szczepan Kupczak. - Faktem jest, że generalnie w naszym środowisku często przewijają się pomysły na zmiany w przeprowadzaniu konkursów. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja dla kibica i fajna odskocznia od monotonii obecnego formatu.

A czy dwuboiści są gotowi, by zmierzyć się z tak gigantycznymi obiektami? -  Uważam że pod względem fizycznym na pewno. Jednak dochodzi tutaj jeszcze kwestia "głowy", będzie to coś zupełnie nowego. Wydaje mi się że każdy zawodnik i trener znają swoje możliwości i nie będzie przypadków, w których na takim obiekcie pojawi się osoba nieprzygotowana. Ostatecznie myślę, że konkursy na takim obiekcie są dla nas osiągalne - uważa Kupczak.

Kombinatorzy w przeszłości wielokrotnie skakali już na obiektach do lotów, ale przede wszystkim jako testerzy skoczni. Wspomnieć należy jednak o tym, że w 2011 roku Jason Lamy Chappuis, ówczesny zdobywca Kryształowej Kuli w swojej dyscyplinie wystąpił w konkursie drużynowym w lotach narciarskich w Planicy. Wydatnie pomógł ekipie trójkolorowych w wywalczeniu ósmego miejsca, będąc lepszym od trójki skoczków specjalistów, z którymi skakał w jednej ekipie, w tym od Emmanuela Chedala, należącego wtedy do bardzo szerokiej światowej czołówki. Skoki na odległość 201,5 i 196 w indywidualnej klasyfikacji dałyby mu szesnastą pozycję. Jego życiowy rekord wynosił 209,5 m. 


Rekordzistą pod względem długości oddanego lotu wśród kombinatorów jest Austriak Fabian Steindl, który w 2016 roku podczas testów skoczni  Kulm uzyskał 229 metrów. Granicę dwusetnego metra pokonali też m.in: Simen Tiller (Norwegia, 224 m), Vid Vrhovnik (Słowenia, 219) Anssi Koivuranta (Finalndia, 214,5), Wilhelm Denifl (Austria, 213), Maxim Laheurte (Francja, 212) czy Havard Klementsen (Norwegia, 210).

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8225) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • W Punkt doświadczony
    idioci z FIS-u

    Po to, żeby Riiber mógł sobie poskakać, będą narażać na ciężkie kontuzje 10-tki dwuboistów.
    Przecież połowa z nich nie potrafi bezpiecznie skoczyć nawet na K-100.

  • Groźny Wąsacz doświadczony
    @Kolos

    Nieeee im większa skocznia tym większy dystans biegu powinien być.

  • Kolos profesor
    @Kamil G

    Akurat bieg musi być jak najkrótszy żeby było ciekawie. Max 10 km.

  • Kamil G bywalec
    @Groźny Wąsacz

    Loty + 30 km to byłoby coś

  • Oczy Aignera profesor
    @KazakhstanPower

    Jarl Magnus Riiber ma jedną wygraną w LPK (Kuopio 2016).

  • KazakhstanPower stały bywalec
    @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

    Wystarczy mu wyrobić fis code do skoków, zeby wystartował w drużynówce. W przeszłości pamiętam, że Francuzi, Amerykanie i Estończycy czasem korzystali w drużynówkach z kombinatorów w PŚ (jakoś najbardziej mi sie Lahti z tym kojarzy). No, a zeby wystartować w PŚ indywidualnym to juz musi przejść drogę - najpierw punkty FIS Cup, potem CoC

  • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

    Czyli można włączyć czynnego kombinatora do konkursu PŚ? Nie wiedziałem. Ale do zwykłego konkursu też? Czy tylko drużynówka? Myślałem, że przepisy tego zabraniają. Koivuranta skakał w PŚ, ale wcześniej zrezygnował z kombinatorstwa

  • Groźny Wąsacz doświadczony
    @Kolos

    Fabian także zakończył już karierę.

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    W Oberstdorfie też.

  • Groźny Wąsacz doświadczony

    Bardzo fajny pomysł. Gundersen 10km jest już tak oklepany, że szkoda gadać. Ale z drugiej strony chyba dystans do przebiegnięcia musiałby być dłuższy chyba z minimum 15km, bo kombinacja to skoki i bieg, a taki Alessandro Pittin, Taylor Fletcher, Joergen Graabak, Illka Herola i jeszcze trochę zawodników słabo skaczą ale biegają bardzo dobrze.

  • Maks113 doświadczony
    @Kolos

    Mam nadzieje że uda się w tym 2022/23 z tymi lotami

  • MarQ bywalec
    @Kolos

    Tak to było w 2018/2019, omyłkowo pominąłem sezon zakończony przedwcześnie.

  • Kolos profesor
    @MarQ

    Ok. Dzięki za info. Nie sprawdzam kombinatorów norweskich aż tak. Swoją stroną Wikipedia mówi, że Denifl zakończył karierę po sezonie 2018/2019.

  • Kolos profesor

    Dowód na to, że w 2008 r. te 206 m skoczył Denifl a nie Gruber:

    https://www.rtvslo.si/sport/zimski-sporti/v-planici-prvi-dan-do-212-metrov/122489

  • MarQ bywalec
    @Kolos

    Denifl też zakończył karierę po sezonie 2018/2019.
    EDIT: Zresztą Maxime Laheurte także.

  • Kolos profesor

    Natomiast Bernhard Gruber wbrew części źródeł nigdy nie skakał na skoczni mamuciej - jest to błąd, w rzeczywistości te 206 m uzyskał Wilhelm Denifl. Początkowo organizatorzy w Planicy błędnie podali wyniki testów.

  • Kolos profesor
    @Maks113

    Na razie prawdopodobieństwo obu jest takie same. I debiut obu dotyczy tego samego sezonu 22/23

  • Kolos profesor

    Kombinatorzy Norwescy którzy skakali ponad 200 m (w nawiasie rekord życiowy) :

    Fabian Steindl AUT (229 m - Rekord świata KN)
    Maxime Laheurte FRA (212 m)
    Simen Tiller NOR (224 m)
    Jason Lamy Chappuis* FRA (209,5 m)
    Samuel Costa ITA (205 m)
    Wilhelm Denifl AUT (213 m)
    Gasper Brecl SLO (203 m)
    Harvard Klemetsen* NOR (210 m)
    Jouni Kaitainen* FIN (201,5 m)
    Leon Sarc* SLO (200 m)
    Matthias Mehringer* GER (202 m)
    Vid Vrhovnik SLO (219 m)
    Także Anssi Koivuranta* FIN (214, 5 m) w późniejszym czasie startujący w lotach już jako skoczek, ale debiut na mamucie zaliczył jeszcze jako kombinator norweski i życiówka pozostała mu z czasów startowania w KN. (jeden z dwóch Kombinatorów - obok Chappuisa - którzy startowali w oficjalnych zawodach w lotach a nie tylko jako przedskoczkowie)

    Gwiazdką oznaczono kombinatorów którzy zakończyli już karierę.

  • Maks113 doświadczony

    Wydaje mi się że prędzej Kombinatorzy będą latać na skoczniach mamucich niż Kobiety

  • Kolos profesor

    Trzeba jeszcze wprowadzić loty do PK w skokach (całkiem novum by to nie było - wszak w 2004 roku przeprowadzono PK w Vikersund) , a potem także loty latem i będzie git :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl