Lipcowe konkursy w Lahti wielką szansą chińskich skoczków

 • 2021-04-22 14:01

Kilka grup szkoleniowych w Europie, zatrudnienie fachowców o bardzo głośnych nazwiskach z Miką Kojonkoskim i Heinzem Kuttinem na czele, budowa kompleksu skoczni bliźniaczego z olimpijskim pod kątem przygotowań do igrzysk, najnowocześniejszy na świecie tunel aerodynamiczny. A to tylko kilka z licznych inwestycji Państwa Środka przedsięwziętych, by zaistnieć w skokach podczas zmagań w Pekinie. Tyle, że na razie występ więcej niż jednego przedstawiciela chińskich skoków jest mocno niepewny. 

Chińczycy jako gospodarze mają zagwarantowane jedno miejsce dla swojego reprezentanta zarówno w konkursie pań jak i panów niezależnie od rankingu kwalifikacyjnego. Z tymże zarówno zawodnik jak i zawodniczka muszą spełniać określone indywidualne kryteria startu, czyli mieć w swoim dorobku punkty Pucharu Świata/Letniego Grand Prix zdobyte w dowolnym czasie lub Pucharu Kontynentalnego w okresie kwalifikacyjnym obejmującym czas od ubiegłego lata do stycznia 2022 roku. O ile jest kilka skoczkiń, które te kryteria spełniają, o tyle skoczkowie o przywilej reprezentowania swojego kraju na igrzyskach będę musieli w pocie czoła walczyć począwszy od najbliższego lata.

Minionej zimy żaden z przedstawicieli chińskich skoków nie pojawił się na starcie zawodów FIS. Co prawda skoczkinie zostały wstępnie zgłoszone do udziału w turnieju Blue Bird, ale ostatecznie do Rosji nie poleciały. - Narodowy Związek Narciarski Chin nie jest w stanie organizować imprez rangi FIS w swoim kraju w sezonie letnim ze względu na obecne ograniczenie podróżowania do Chin - mówi nam dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile. - Problemem jest co najmniej 14 dni kwarantanny. Ich zawodnicy nie byli w stanie uczestniczyć w żadnej międzynarodowej imprezie w ciągu zimy i stracili szansę na zdobycie punktów w FIS Cup i Pucharze Kontynentalnym. Chcieliby spróbować zdobyć te punkty w okresie letnim.

FIS postanowiła wyciągnąć rękę do Chińczyków. W dniach 15-18 lipca w Lahti odbędą się cztery konkursy, których organizatorem oficjalnie będzie chińska federacja. W zawodach wystawi własną kwotę krajową. Działacze z Państwa Środka będą mogli sprawdzić się w organizacji imprezy rangi FIS, a jej skoczkowie wykonać pierwsze kroki w kierunku spełnienia olimpijskich marzeń. Najpierw odbędą się dwa konkursy z cyklu FIS Cup, a w dwóch kolejnych dniach zawody będą miały rangę Letniego Pucharu Kontynentalnego. Zawodnicy, którzy zajmą miejsca w "30" podczas dwóch pierwszych dni rywalizacji, zdobędą prawo startu w następujących po nich zmaganiach LPK, co z kolei otworzy im drogę do walki o punkty zawodów najwyższej rangi. Jednocześnie cały długi fiński weekend ze skokami będzie stanowił doskonałą okazję dla podopiecznych Miki Kojonkoskiego do rozpoczęcia batalii o występ w Pekinie. 

- Zgodnie z naszym regulaminem każda federacja może organizować zawody w innym kraju, nie ma tu żadnych proceduralnych przeszkód - informuje Pertile. Takie sytuacje zresztą miały już miejsce zarówno w Pucharze Świata jak i zawodach niższej rangi. W 2007 roku zawody PŚ w Klingenthal organizowała federacja Czech. Latem 2001 roku Holendrzy byli gospodarzami konkursów Pucharu Kontynentalnego w Oberstdorfie, Węgrzy natomiast organizowali niegdyś Puchar Karpat w Planicy. 

Najlepszym z chińskich skoczków jest obecnie niespełna 20-letni Song Quivu, czterokrotny złoty medalista ostatnich mistrzostw kraju rozegranych w Laiyuan oraz aktualny rekordzista Chin w długości skoku narciarskiego (141,5 m). Do 17 roku życia uprawiał lekką atletykę, specjalizował się w biegu na 400 metrów. Przed około dwoma laty zaproponowano mu zmianę dyscypliny, a on bardzo szybko odnalazł się na skoczni, dystansując szybko całą krajową czołówkę. Nigdy jeszcze nie miał okazji rywalizować poza granicami swojego kraju, stąd trudno wyrokować jak jego, jak na chińskie realia, wysokie umiejętności mogą przełożyć się na międzynarodową rywalizację. Prawdopodobnie będziemy mogli dowiedzieć się tego już w lipcu. 


Adrian Dworakowski&Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5233) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dar06_ weteran
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Czy odpowiedziałem na twój post kwas bezpośrednią ?
  Brak tobie argumentów ,to stosujesz mechanizm prymitywa, że swoimi typowymi inwektywami
  To jest właśnie ten twój styl, zero dyskusji,na otaczający świat którego nie posiadasz - przedstawiania argumentów na argumenty tylko prymitywne odpowiedzi i eksponowanie swojej niewiedzy
  Mentalność takiego osobnika wyraża się właśnie w ciągłym powtarzaniu utartych schematów, braku woli szczerej dyskusji, powodowanej chęcią zrozumienia drugiej osoby, a jednocześnie kieruję kłamstwem innych ,który twardzi ze posiada pewne źródła na temat Chin ...dobre he
  A wzbraniania własnemu umysłowi swobodnej analizy i poznania prawdy ,a nie powtarzanie po kimś propagandę jak stosuję ten osobnik ,używa do tego ciężkiego języka ,nie trzyma tematu ,przeskakuję lata .pląta jak węgorz w swoim temacie

  Coś piszę na temat kobiet w Chinach ze gwałty odbywają w tym kraju ,tylko pytam w jakich krajach tego nie ma ?....W Żadnym
  Aha dla przypomnienia tylko w Chinach jest Królestwo Kobiet i ich rządy ...w innych państw świata tego nie ma
  Jakbyś robił to dla swojej wiedzy to sięgnął byś do poznawania egzotycznych Chin ,w takim stopniu my jesteśmy dla nich egzotycznym ,ale co oczekiwać od takiego osobnika ,który przypomina prostą konstrukcję cepa .

  Jestem europejczykiem do twojej wiadomości
  Według buddyzmu ......pomyłkową wszedłeś na poziom ludzki , ale zdarzają w wędrówce czarne owce

  Ne musisz odpowiadać swoimi typowymi inwektywami, ponieważ i tak nie będę tego czytał, więc daruj sobie swą wątpliwą "twórczość". .........żegnaj i dyskutuj dalej z podobnymi do swojego poziomu osobnikami.

  ----- moderacja ----------------------------------
  Kończymy zatem tę bezowocną już wymianę zdań i Użytkownika @nie byłem ci ja okabe ani watanabe proszę o to samo.
  ------------------------------------------------------

 • W Punkt doświadczony
  @KX_Keytinho

  Punkty PK zdobędzie na pewno.
  Nikt w FIS nie dopuści, żeby w Pekinie nie startowął żaden Chińczyk.

 • KX_Keytinho stały bywalec
  @W Punkt

  Już wcześniej był sportowcem, więc miał podstawy do szybkiego rozwoju i intensywnie trenował pod okiem dobrego trenera przez 2 lata, z grupy tylu skoczków, ktoś musiał być niezły/mieć talent. Taki szybki progres nie jest niemożliwe. Poziom w Chinach był bliski zera, więc nie ma dziwne że tak szybko stał się najlepszy. Ani nie będzie objawieniem, ani totalnym buloklepem. Mogę się pomylić, ale prognozuję mu punkty Pucharu Kontynentalnego już w przyszłym sezonie.

 • W Punkt doświadczony
  albo geniusz albo tam rzeczywiście musi byc poziom...

  Jeśli zaczął skakać w wieku lat 17-tu i jest zdecydowanie najlepszy, to wyjścia są dwa.
  Albo mamy do czynienia z kimś, przy kim Nykaenen to Eddie Edwards, albo Chiny są w skokach w tak ciemnej zupie jak, powiedzmy, Somalia.
  Przy czym gdyby zachodził przypadek pierwszy to nie sposób byłoby z automatu wykluczyć opcji, że teraz, zamiast biegać 400m, będzie tyle skakał.
  Natomiast w przypadku drugim te 400m na mamucie też jest do osiągnięcia. Tyle, że w pięciu próbach łącznie.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec
  @dar06_

  Cóż, trudno mi dyskutować z osobnikiem, który nie zna, ignoruje, bądź świadomie manipuluje faktami historycznymi.
  Resztę wolę pominąć milczeniem. Nie będę dialogował z człowiekiem popierającym koncentracyjne obozy pracy, w których stosuje się tortury, w tym masowo gwałci kobiety. Może jeszcze mi powiesz, że są z tego powodu szczęśliwe? Kobieta szczęśliwa z powodu zamknięcia w obozie?! Jeżeli wyprano jej tam mózg, to nie jest to wykluczone. Najwyraźniej Tobie też chińska propaganda mózg wyprała, skoro piszesz podobne bzdury. (To jest w stylu opowieści, jak to dobrze byli żywieni więźniowie w Auschwitz, nie mogę zdzierżyć tak podłych bzdur!)
  Powtórzę tylko swoje pytanie - czy aby jesteś z pochodzenia Polakiem? Twoje słownictwo, koślawa składnia i szereg błędów, które popełniasz wskazują, że albo jesteś cudzoziemcem posługującym się językiem polskim w stopniu ograniczonym, albo jesteś w pewnym stopniu analfabetą.
  I jeszcze ostatnie pytanie - czy pensję masz wypłacaną w juanach?
  Mam taką życzliwą radę. Zanim cokolwiek napiszesz, to przede wszystkim dobrze sprawdź wiarygodne źródła.
  I przede wszystkim - z szacunku do siebie samego i innych - pisz poprawnie po polsku! Na litość boską - jak można popełniać tyle błędów!
  Chyba, że nie jesteś Polakiem. Wtedy mogę Ci darować.

 • Elsa początkujący
  @Oczy Aignera

  I znowu cos, co mialo byc zartem, a nie jest. Skup sie na czyms co potrafisz.

 • dar06_ weteran

  No faktycznie w roku 1978 Deng Xiaoping zapoczątkował reformę i i otwarcie Chin na świat.
  Tylko co robi w przekazach Clinton ? ...który nie ma nic wspólnego z kierunkiem Chin
  Nikt nie sprzedaję swoich nowych technologi i licencji innym , trochę pomyśl co piszesz na ten temat. A nie powtarzasz po kimś takie bzdury
  Coś wspomniałeś o Ujgurów ,tylko ze sami są winni ...bijatyka z policją tylko ich doprowadziła do objęcia szczególnej troski i wychowania ich na wiernych wobec ojczyzny
  A te obozy faktycznie są ,a jak sami mówią na nie szkoła która wpaja być wiernym
  Oglądałem nie dawno reportaż o jakieś Turczynce która robiła interesy i ją w tym obozie zamknęli na rok,trzy razy na dzień na apelach powtarzali ten sam hymn .....a powtórzyć nawet tylko kilka zdań nie pamiętała ...wynajęta aktorka i tak się robi fałsz
  Jak napisałem od nie dawna coś wiem na temat tego kraju i tylko z relacji nagrań zwykłych ludzi i ich opowiastkach
  A na tych filmikach w ich twarzach jest uśmiech ,życzliwość i nie widać zniewolenia

  I na tym opieram na razie swoją wiedzę ...a nie na propagandzie


 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec
  @dar06_

  Clinton to chyba zdecydowanie nie rok '78, mój drogi....Pomyliłeś epoki. Natomiast jest to bardzo ważne, co zrobiły Stany w latach 90tych. Sprzedając Chinom różne amerykańskie technologie i licencje, dały im własną broń do ręki. To dzięki temu Chiny stały się potęgą i wszystko jest dziś made in China. Dla nas to uzależnienie jest fatalne. Liczono na niewidzialną rękę rynku, swobodny przepływ dóbr, a tymczasem u nich ta ręka rynku jest bardzo sprawnie sterowaną grabą o sile uścisku niedźwiedzia-giganta (porównania do zwierząt to takie chińskie bardzo). Liczono naiwnie na prawidła wolnorynkowe, a tymczasem to świat jest dziś w bardzo dużym stopniu zależny od Chin. I doszło już do tego, że to Chiny zaczęły stawiać nam warunki i narzucać własne, zupełnie obce naszej cywilizacji standardy.
  Ja słyszałem od Polaków zwiedzających Chiny, ze kontrasty są nadal bardzo duże. To jest okrutna i dosyć bezwzględna odmiana kapitalizmu. Zapewne sami Chińczycy nie są zmuszani do niewolniczej pracy w obozach, tak jak obecnie Ujgurzy (tak, trwa tam de facto wynarodowienie Ujgurów, są siłą osadzani w koncentracyjnych obozach pracy, dzieją się tam rzeczy wyjątkowo okrutne i haniebne), natomiast wszystko jest piękne w porównaniu, jak to się mawia. Z pewnością jest to kraj silnie zoligarchizowany.
  Ostatnio w chinach była Dorota Masłowska. I chyba napisała jakąś relację z tej podróży. Chyba sobie poczytam. Tobie też polecam, bo zapewne warto.
  p.s. nie żebym się jakoś specjalnie czepiał, ale ciekaw jestem, czy jesteś Polakiem z pochodzenia? Jakoś dużo błędów Ci się zdarza. Ale może to tak z rozpędu, tak bywa

 • dar06_ weteran
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  To tylko było spotkanie głów Chiny - USA w owym czasie jak dobrze pamiętam w 1978 ?
  Nie istotny wątek ,a nie którzy robią z tego faktu przemianę i cud przez ostatnie 30 lat jaki u nich nastąpił
  Też myślałem do nie dawna ze na społeczeństwie jest stosowany terror,bieda ,praca od rana do wieczora za marne grosze
  A jak wygląda rzeczywistość w Chinach ?
  Tylko z relacji Polaków dowiadujemy ze warto tam jest zamieszkać lub wyjechać na urlop i samemu przekonać jak jest na prawdę , ze powstał inny świat który przypomina rajem na ziemi


 • KX_Keytinho stały bywalec
  @Rafal86

  Nie sądzę. Nie musi być jakoś bardzo opłacalny, a już na pewno opłaca się kontynuować skoro już zaczęli i włożyli w to tyle kasy. Poza tym, ci skoczkowie którzy poświęcili na to każdy dzień ostatnich dwóch lat to co, ot tak zakończą kariery i zrezygnują? Wiadomo, że igrzyska to główny projekt, ale po nich też coś zostanie.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec
  @dar06_

  Trudno jest o jakiś ogólny obraz tak gigantycznego państwa. Z relacji ludzi, którzy tam byli, że to jest kraj skrajnych kontrastów jednak. Obraz biedy na przedmieściach był dość porażający. Chiny dostały nasze narzędzia cywilizacyjne dzięki Billowi Clintonowi. On i jego doradcy uznali, że w ten sposób Chiny wejdą na drogę demokracji kapitalistycznej. I była to tragiczna pomyłka. Chińczycy świetnie opanowali mechanizmy gospodarki kapitalistycznej i bardzo sprawnie nią zarządzają, jednak w praktyce stali się się gigantem totalitarnie zagrażającym dziś całemu światu. W chińskiej mentalności to oni są centrum Świata i tę projekcję usiłują dziś narzucać nam. To był potworny błąd ekipy Clintona. Azjatycka mentalność zawsze była totalna niestety. Tak więc jeden system totalitarny w Chinach ewoluował w swoją odmianę.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec

  Ciekawe jest, jakie Chińczycy mają podejście psychologiczne do skoków. Czy na przykład daje im to jakąś frajdę ? Naprawdę trudno bez tego elementu zabierać się za ten sport. Jest to szalenie wykańczająca dyscyplina, ale nagroda, jaką jest latanie w powietrzu, równoważy wyrzeczenia.
  Mam wrażenie, że Chińczycy mogą tu mieć podejście skrajnie w stylu robotów. Nie sądzę, żeby Kojonkoski trenował ich dyscypliną i szpicrutą, ale może po prostu mają to we krwi i bardzo trudno przestawić głowy ludziom, którzy żyją w ostro napiętej atmosferze. Oczywiście mechaniczność w skokach to podstawa i nie da się dobrze skakać bez niej, ale bez pewnej swobody trudno o dobre skoki.

 • Robert Johansson252 weteran
  @dar06_

  No wiadomo

 • dar06_ weteran
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Chiny się zmienili a jednocześnie otworzyli się na świat i ten świat połykają błyskawicznym tempie
  Niby ich ustrój nie jest demokratyczny , a społeczeństwo żyję na coraz wyższym poziomie
  A ich miasta,drogi ,kolej itp ...nieosiągalne dla europejczyka
  To może chcą nawet w sporcie dominować nad światem

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec
  @dar06_

  A może jakąś rolę gra tu po prostu mentalność społeczeństwa trwającego totalitaryzmie?
  Ja się akurat nie martwię tym, że przynajmniej w jakichś dziedzinach sportu Chiny nie będą potęgą
  Już dziś mam serdecznie dosyć Chin i byłbym rad, gdyby byli potęgą sami sobie i zabrali swoje macki z naszej części Świata

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec

  Czy ktoś byłby w stanie podać więcej przypadków konkursów, których gospodarzami nie były rodzime federacje?

 • dar06_ weteran
  @Seba Aka Krzychu

  Oni płacą nie za jakość ,tylko za towar z nazwiskiem ,który jest już zgniły
  Zachłysnęli propagandą medialną ,tak było z trenerami piłkarskimi i zawodnikami,gdzie zalały ich futbol ,a ich reprezentacja stała jeszcze gorszą niż bez tych niby gwiazd

  Nie tę drogę wybrały -a kiedy zrozumieją ? ...potęgę buduję przy własnych trenerach,zawodnikach a nie obcych

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  Kruczek też jest wart kontraktu na dość wysokim poziomie. Naprawdę jest niesłusznie niedoceniany. Chciałbym, żeby jeszcze podjął się trenowania jakiegoś solidnego zespołu , z którym praca byłaby wyzwaniem. Powiedzmy Czechów (kiedy będzie ich już stać), Francuzów lub Finów ( jeśli odszedłby Vaatainen).
  Nie wyszło mu z Włochami, ale myślę, że tamtejsze realia były naprawdę antyprogresywne i sami zawodnicy pewnie nie byli zbyt pracowici. Tam nie było za bardzo ''z czego odlecieć'' po prostu. Przebłyski Insama to i tak było sporo.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).