Zmiany w FIS: Mika Jukkara następcą Seppa Gratzera

 • 2021-04-28 19:34

Poznaliśmy następcę Seppa Gratzera na stanowisku kontrolera sprzętu podczas zawodów Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Dyrektor cyklu, Sandro Pertile ogłosił, iż emerytowanego Austriaka zastąpi Fin Mika Jukkara.

Finałowe zawody sezonu 2020/2021 w Planicy były jednocześnie pożegnaniem Seppa Gratzera. Austriak przez 30 lat był odpowiedzialny za kontrolę sprzętu zawodników podczas konkursów Pucharu Świata. W środę poznaliśmy jego następcę. To pochodzący z Lahti, 57-letni Mika Jukkara, którego władze FIS opisują jako znanego i cenionego człowieka w środowisku tej dyscypliny sportowej.

W młodości Jukkara sam był skoczkiem narciarskim i rywalizował w lokalnych zawodach w Finlandii. W 1990 roku został działaczem zajmującym się organizacją krajowych konkursów. W 2004 roku awansował na stanowisko delegata technicznego, zaś od 2007 roku pełnił tę funkcję także w Pucharze Świata. Nowy kontroler sprzętu FIS w latach 2007-2017 był także szefem komitetu organizacyjnego Pucharu Świata oraz mistrzostw świata w Lahti. Nie można mu zatem odmówić ogromnego doświadczenia na międzynarodowym szczeblu.

Jak informuje FIS, Mika Jukkara posiada także wieloletnie doświadczenie zawodowe. Od 2008 roku pracuje jako menadżer produktu w firmie Scania, odpowiadając za techniczne wsparcie sprzedaży wraz z technicznymi szkoleniami w zakresie sprzedaży i zrównoważonego rozwoju. Fin posiada również wykształcenie pedagogiczne.

Praca w strukturach FIS nie będzie jednak dla Jukkari zupełnie nowym doświadczeniem. Od 2010 roku 57-latek kontroluje bowiem sprzęt na zawodach w Finlandii, a także był odpowiedzialny za szkolenie adeptów w tej dziedzinie.

- Myślę, że moje wykształcenie i doświadczenie przyniosą korzyści w nowej pracy. Zawsze staram się zachować pozytywne nastawienie, nawet w wymagających sytuacjach. Wierzę w pracę zespołową, która prowadzi do najlepszych wyników - przyznaje Mika Jukkara.

- Mój poprzednik, Sepp Gratzer wykonał przez lata wiele wspaniałej pracy. Poczyniony został duży postęp w zakresie kontroli sprzętu. Jednak rozwój ten musi być kontynuowany i jednym z moich głównych zadań najbliższej zimy będzie dalszy postęp w kontroli sprzętu. Ważną rolę odegra także komunikacja z zespołami i zawodnikami. Musimy pamiętać, że kontrola sprzętu jest częścią uczciwego, ale i bezpiecznego sportu. Wkraczamy w sezon olimpijski i takie wydarzenie sportowe jest wyzwaniem samym w sobie - zapowiada nowy kontroler sprzętu w Pucharze Świata.

- W mojej nowej roli, nie mogę doczekać się uczestnictwa w rozwoju naszej dyscypliny i pracy z rodziną skoków narciarskich. Oczekuję komunikacji z zespołami i zawodnikami oraz współpracy ze wszystkimi skokowymi profesjonalistami - kończy Fin.

- Mieliśmy kilku naprawdę dobrych kandydatów do tej pracy, ale ostatecznie mogliśmy wybrać tylko jednego i jest to Mika. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy powitać Mikę w naszej drużynie. On jest jednym z najlepszych delegatów technicznych i wszyscy doceniają jego międzynarodowe myślenie, a także to, iż zawsze postępuje uczciwie i prawidłowo - mówi Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata.

- Mika ma już doświadczenie jako kontroler sprzętu w Finlandii i teraz będzie mógł pracować nad rozwojem naszego systemu kontroli. Tego lata Sepp Gratzer zapewni mu pomoc i wiedzę w przejściu do jego nowych obowiązków. Charakter Miki jako członka drużyny oraz informatora, jego motywacja i szacunek do wszystkich zespołów i krajowych związków narciarskich będą kluczem do sukcesu w jego pracy - wyjaśnia włoski działacz.

Mika Jukkara zadebiutuje w swojej nowej roli podczas inauguracji Letniego Grand Prix, która ma nastąpić w dniach 17-18 lipca na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.


Adam Bucholz, źródło: FIS
oglądalność: (5593) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dar06_ weteran

  Mika Jukkara który nakazywał rozsypywać organizatorów zawodów w Wiśle sól na śnieg,aby załatać nie równości na zeskoku
  Fachowiec jak się patrzy. Andrzej Wąsowicz, dyrektor skoczni– Ja już nie mam do nich sił
  Co tu dodać na tego Fina ? ...nie wiem i nie chcę wyobrażać jakiegoś koszmaru

 • Julixx05 bywalec
  @W Punkt

  jedyny plus że Fin gdzie jego rodacy nie należą do czołowych narodów

 • Julixx05 bywalec

  Pasowałoby żeby to był ktoś młodszy, bo ten Jukkara jest dość wiekowy i pewnie za parę lat przejdzie na emeryturę. Pasuje tu żeby ktoś taki był około 40-stki, żeby miał doświadczenie, a jednocześnie by mógł dużo lat popracować by nie zmieniać ludzi co kilka lat.

 • Bernat__Sola profesor

  Ciekawe, myślałem, że obsadzą na tym stanowisku Solema. Cóż, nie ma to większego znaczenia, mam nadzieję, że nie będzie już podobnych kontrowersji jak w przypadku Jacobsena, no ale wiadomo, że pewnie czołówka i tak ma zwykle "fory".

  A tak poza tym, to piotr186 świętuje:

  poniedziałek, 8 mar 2021, 18:41Kolos profesor1
  Mam nadzieję, że następcą Gradsera nie będzie żaden Austriak, Niemiec ani Norweg.

 • Roxor weteran
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Wyzywanie w charakterze żartobliwym? Wyzywanie kogoś z definicji nie ma charakteru żartobliwego. Już to widzę "Borek ty *****. Bez obrazy :)".

 • dar06_ weteran

  Ammannowi to łezka w oku kręci
  Zobaczymy czy Fin nie będzie gorszym od Gratzera....mam do tej osoby wątpliwości

 • Cinu weteran
  @W Punkt

  Na jakiej podstawie twierdzisz, że Gratzer był stronniczy? Tak dla zasady, bo każdy chce dopiec Polakom? Schowaj kompleksy chłopie.

 • FR początkujący

  o nowy sepp

 • szczurnik bywalec
  Nieoznaczony wiek

  55 czy 57 lat? Zdążył się zestarzeć przez trzy akapity? Chyba i tak nie zbierze takiego doświadczenia, co Gratzer.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Ja nie powiem - czasem w zaciszu domowym tego Sedlaka powyzywam, ale ma to raczej charakter żartobliwy i nie ma go urażać, ale faktem jest, że większość "kibiców" skoków to patologia - na skoczni sie na*ebać jeszcze przed konkursem, a w domu to już w ogóle.

 • Kubalant bywalec
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Akurat ta sama osoba zdyskwalifikowała Żyłe również w sezonie 2016/2017 ppodczas drugiego konkursu w Lillehamer, zakończonego zwycięstwem Kamila Stocha

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec

  Fin budzi we mnie jak najlepsze skojarzenia. Obawiałem się, że następcą Gratzera zostanie Morten Solem, który kiedyś podjął kontrowersyjną decyzję o dyskwalifikacji Żyły w konkursie drużynowym (mimo tego Polacy zajęli 6 miejsce). Dziś już nie wiem, jak to jest z tym kombinowaniem przy kroku, wtedy byłem przekonany, że Norweg chciał nas po prostu wyciąć z konkursu. Ale kombinuje z tym każdy tak jak może i rzeczywiście czasem kontrolerzy bywają tu restrykcyjni. Mortena Solema pamiętałem jeszcze jako czynnego skoczka z zaplecza norweskiego (głównie skakał w PK).
  Cieszę się, że to to Fin. Mam nadzieję, że będzie mądry jak Lepistoe. Dobrze patrzy mu z oczu.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec
  @W Punkt

  Jeśli chodzi o Borka Sedlaka, to po chamskim obciachu, jaki zrobili nam nasi rodacy, wysyłając mu zalew bluzgów i gróźb, taktownie byłoby powstrzymywać się z jego krytyką. To jest niemal tak odpowiedzialna funkcja jak kontroler lotów. Na pewno kompetentny był Tepes, a Sedlak pewnie uczył się na jakichś jego błędach i jest odpowiednim człowiekiem na tym stanowisku. Ale oczywiście kanapowi kibice zawsze są ekspertami w każdej dziedzinie. Wyjątkowo żałosna społeczna przypadłość o charakterze patologicznym.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).