MŚ 2027 nie dla Zakopanego. Tylko jeden kandydat

 • 2021-04-30 18:00

Wraz z końcem kwietnia upływa termin składania kandydatur do organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2027. Jedynym miastem, które przygotowało aplikację, jest Falun. Dlaczego w gronie zainteresowanych zabrakło Zakopanego?

Polski Związek Narciarski (PZN) zrezygnował ze startu do wyścigu o prawo organizacji światowego czempionatu za niespełna sześć lat. Działacze argumentuję taki ruch między innymi brakiem gotowości tras biegowych, które muszą spełniać standard Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w kontekście seniorskich mistrzostw świata. Wniesienie aplikacji wiąże się też z bezzwrotnymi wydatkami w przypadku fiaska kandydatury.

Istotny był też brak możliwości przeprowadzenia juniorskich mistrzostw świata minionej zimy u podnóża Tatr. Nowy termin, wypracowany z FIS, to marzec 2022. Wspomniana impreza będzie próbą generalną dla wciąż modernizowanego kompleksu Średniej Krokwi. Ocena młodzieżowych zawodów dokonana przez działaczy FIS będzie kluczowa pod kątem dalszego ubiegania się przez nasz kraj o seniorskie MŚ.

Jak ustalił serwis Skijumping.pl, PZN i Zakopane będą starały się o organizację seniorskich MŚ w 2029 roku. Przypomnijmy, iż Polacy zgłaszali swoją kandydaturę do organizacji MŚ w latach 2011-2017. Każda z czterech prób kończyła się niepowodzeniem.

Jedynym miastem, które zgłosiło swoją kandydaturę do przyjęcia wydarzenia planowanego na 2027 roku, jest Falun. Szwedzi - doświadczeni w organizacji Pucharu Świata - już dziś posiadają dwie homologowane skocznie, a także liczne trasy biegowe. Skandynawowie gościli tę imprezę już pięciokrotnie, po raz ostatni w 2015 roku.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) potwierdzi miasto-organizatora MŚ 2027 za rok.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8271) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @Pavel

  Być może kryteria zostały zaostrzone. Natomiast co do przebudowy skoczni to o tyle nie wydaje mi się bardziej skomplikowane, że przy przebudowie skoczni nie potrzeba zwykle chociażby dokupywać działek, a przy trasach biegowych to już inna zabawa...

  Tak czy inaczej wygląda to wszystko na akcję zupełnie partyzancką i chyba nie było na poważnie żadnych konkretnych rozmów między związkiem a miastem akurat co do 2027 roku.

 • Pavel profesor
  @Wojciechowski

  Cóż jak mniemam przebudowa skoczni jest trochę bardziej skomplikowaną operacją niż tworzenie tras biegowych, tym bardziej jak się ma na to 6 lat. Co więcej w tej perspektywie czasowej, nie wiem czy tak wiele zmieniają 2 kolejne lata, wszak Zakopiec planuje kandydować do organizacji MŚ 29. Co więcej kandydowali do kilku poprzednich imprez, co jak wynika z obecnego komunikatu, było z góry skazane na niepowodzenie, gdzie tu logika? :)

 • Wojciechowski profesor
  @Pavel

  Ale to też inna historia. Skocznie były i wystarczyło je przebudować. W Zakopanem na trasy biegowe trzeba byłoby znaleźć zupełnie nowe miejsce lub „odkurzyć” miejsca, gdzie tras biegowych nie ma od lat (np. Toporowa Cyrhla). Przypuszczam, że nikt za bardzo się tym nie zajmował.

 • W Punkt doświadczony
  to jest chore

  Mam na myśli organizowanie MŚ co chwilę w tych samych miejscowościach. I jeszcze w Falun, gdzie skocznie stoją niby wuj, zupełnie nie osłonięte, a kraj nie jest w stanie wystawić do zawodów żadnego skoczka.
  A Polska to, zdaje się, wystąpi o organizację MŚ w ramach obchodów setnej rocznicy poprzednich mistrzostw organizowanych w naszym kraju. Czyli w roku 2062. Szkoda że, jak zwykle, będzie to z naszej strony próba nieudana.

 • FanaticJumper początkujący

  W Polsce dalej jest niestety aktualne: "jakoś to będzie"... Nawet Euro 2012 było gotowe "za pięć dwunasta". Choć gotowe, to za dużo powiedziane. Ledwo wszystkie stadiony zdążyli oddać do użytku, część dróg czy dworców jeszcze w czasie turnieju było w budowie... Kilka razy Uefa nam przedtem groziła odebraniem organizacji z powodu rażących opóźnień.

 • Elsa początkujący

  Ten artykul to maslo maslane, mowimy o Sredniej krokwi, ktora ma byc dopuszczona w 2022. Wyglada jakby pzn jakies brednie przekazal? Nie ma absolutnie żadnego wyjaśnienia, przynajmniej dla mnie.

  Swoja droga swiat musi miec nas za niezlych nieudacznikow, juz za Malysza bylo spiac poslady i zrobic MS, ale ze Stoch nie doczekal to już w ogole...

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Wygląda z tego wszystkiego, że w ogóle nie było nawet szkicu potencjalnych projektów takich tras. Mam wrażenie, że nie zdążyliby nawet przygotować porządnie samego wniosku, bo ktoś decyzyjny zajął się tym na poważnie niemal za pięć dwunasta. Cokolwiek się o tym przebąkiwało rok temu, ale chyba nawet bez uzgadniania samego pomysłu kandydatury z magistratem Zakopanego.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Tak sobie dywagowałem, no bo czemu Zakopane w 2021 roku rezygnuje ze starań o MŚ w 2027. W tym czasie nie zdąliby tras biegowych zmodernizować? Bo skocznię w Zakopanem są akurat wyremontowane (wielka Krokiew) lub prawie (średnia Krokiew).

 • Alex 21 bywalec

  Zakopane 1929 - 2029? Na stulecie? Oby!

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Pavel

  Tak jak napisałeś w poprzednim sezonie Szwedzi w PN zajęli ledwie 6 miejsce, ale za to u kobiet Szwedki triumfowały w PN.

 • Pavel profesor

  Mają biegi, tylko co z tego jak cała reszta narciarstwa klasycznego jest w gorszym stanie niż polskie biegi? Co więcej, nawet te ich sztandarowe konkurencje są dosyć przeciętne, przynajmniej w męskim wykonaniu, bo ostatni PN to ledwie 6 miejsce.

  I nie, nie trzeba mieć obiektów gotowych w momencie aplikacji, Szwedzi zostali wybrani do organizacji MŚ 2015 w 2010 r., a przebudowę skoczni rozpoczęli w 2012 r.

 • Kolos profesor
  @Julixx05

  Nie odrzucone tylko sami zrezygnowali zanim zaczęli starania na dobrą sprawę. W Szwecji są biegi na bardzo wysokim poziomie więc nie dziwi, że oni chcą MŚ w Falun a FIS daje.

  Trochę dziwne, że w Zakopanem mając 6 lat czasu nie są w stanie wyremontować tras biegowych na tip top... Ale bardzo możliwe, że FIS wymaga obiektów na gotowość już w momencie składania aplikacji o organizację MŚ... I dlatego Zakopane jest bez szans - nie będzie starań (i remontów) bez pewności otrzymania organizacji, a FIS nie da organizacji jeśli obiekty nie będą pachnieć nowością na 5 lat przed MŚ... Błędne koło

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera

  No tak. Ale FIS karze normalnie aplikować o organizację jakby chętnych możliwych było z 10 i oczywiście kasuje za to konkretne pieniądze...

 • GOTS doświadczony

  Szkoda, trochę nudno oglądać zmagania w jednych i tych samych lokalizacjach, zresztą w 2027 obyśmy tylko mieli okazję co oglądać, chodzi mi tutaj przed wszystkim o to szybsze bicie serca przy skokach Polaków.

  Zakopane już 2 razy organizowało Mistrzostwa, skoro udało się w bidnej II RP, i jeszcze bardziej bidnej i fatalnie zarządzanej PRL, to może i uda się teraz.

 • Oczy Aignera profesor
  @Kolos

  Cóż, kolejność organizatorów MŚwL obecnie opiera się na... alfabecie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).