Zmarł Jáchym Bulín, współtwórca sukcesów Jana Bokloeva

 • 2021-06-01 01:49

Jak poinformował wczoraj oficjalny portal Czeskiego Związku Narciarskiego w ubiegły wtorek, 25 maja, zmarł legendarny czechosłowacki trener skoków narciarskich Jáchym Bulín. W latach 70. odnosił sukcesy ze swoimi rodakami, jednak w historii zapisał się przede wszystkim jako ten, który przyłożył rękę do zrewolucjonizowania stylu lotu skoczków narciarskich.

Bulín urodził się 9 września 1934 roku w niemieckim Hirschbergu czyli dzisiejszej Jeleniej Górze. Od połowy lat 50. przynależał do reprezentacji Czechosłowacji, którą reprezentował podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortinie d'Ampezzo w 1956 roku. We Włoszech zajął 29 pozycję. W sezonie 1957/58 nieźle rozpoczął Turniej Czterech Skoczni. Na niemieckich obiektach zajął 6. i 9. miejsce, jednak duża słabsza austriacka odsłona imprezy sprawiła, że w końcowej klasyfikacji znalazł się na 13 pozycji. Był dwukrotnym mistrzem Czechosłowacji i wielokrotnym zwycięzcą innych niższej rangi zawodów. W 1960 roku z powodu kontuzji nie znalazł się w składzie reprezentacji na igrzyska w Squav Valley, a wkrótce potem zakończył zawodniczą karierę i zajął się trenerką. 

W 1970 roku objął kadrę narodową Czechosłowacji. Pod jego opieką Jiří Raška i Rudolf Höhnl zdobywali medale mistrzostw świata, a Karel Kodejska został mistrzem świata w lotach narciarskich. W 1978 roku na polecenie władz partyjnych musiał przekazać pieczę nad reprezentacją Jiříemu Rašce, a sam skorzystał z oferty złożonej mu przez szwedzką federację. W Skandynawii trenował najzdolniejsze w historii pokolenie zawodników z Kraju Trzech Koron, w skład którego wchodzili Per-Inge Tällberg, Staffan Tällberg, Anders Daun, Mikael Martinsson, Magnus Westman i przede wszystkim Jan Bokloev, z którym Bulín szlifował rewolucyjny styl V. W Szwecji mieszkał do końca swoich dni. Zmarł w ubiegłym tygodniu w swoim domu w Falun. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (1233) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).