Kevin Bickner wraca po przerwie: "To jeszcze nie czas na kończenie kariery"

 • 2021-06-03 12:41

Jesienią ubiegłego roku Kevin Bickner, reprezentant USA, zaskoczył kibiców decyzją o zawieszeniu kariery. - Wydaje mi się, że nie byłbym  w stanie prezentować tej zimy poziomu, jaki utrzymywałem w poprzednich latach i który pozwalałby mi uzyskiwać zadowalające wyniki w Pucharze Świata - napisał wówczas na swoim profili na portalu Instagram. Sprawdziliśmy podczas krótkiej rozmowy, co obecnie słychać u rekordzisty Ameryki Północnej w długości lotu na nartach.

- Witaj Kevin. Przez chwilę nie było Cię z nami. Mówię tu o szeroko pojętej społeczności skoków narciarskich. Co porabiałeś w tym czasie?
- Cóż, najogólniej mówiąc, cieszyłem się życiem. Starałem się jak najlepiej wykorzystać wolny czas, który miałem. Nie pamiętam, kiedy po raz ostatni dane mi było spędzić w Ameryce miesiąc lub dwa w ciągu roku. To musiało być dawno temu. Mogłem wreszcie nacieszyć się rodziną i towarzystwem przyjaciół. Dostałem też pracę w sklepie narciarskim i choć nie skakałem w tym czasie na skoczni, to na nartach jeździłem niemal codziennie. Wpadło mi po drodze też kilka innych zajęć. Pod koniec zimy i wczesną wiosną udało mi się trochę pojeździć po Ameryce, na co od dawna miałem ochotę. Pandemia w  Stanach prawie się skończyła, a ja od kilku miesięcy jestem już zaszczepiony, więc podróżowanie po kraju wreszcie stało się możliwe. Mówiąc najogólniej, nie nudziłem się podczas mojej przerwy od skoków.

- Czy śledziłeś to, co działo się na skoczniach świata minionej zimy?
- Tak i muszę powiedzieć, że mimo pandemii to był ciekawy sezon. Z perspektywy widza, nie różnił się on jakoś bardzo od poprzednich poza brakiem kibiców na trybunach, ale wiem od kolegów z drużyny o wszystkich zakulisowych działaniach, podjętych środkach ostrożności i całej nowej otoczce takich zawodów. Wydaje mi się, że w dużej mierze cykl Pucharu Świata został sprawnie przeprowadzony.

- Czyli można powiedzieć, że nie wypadłeś z obiegu? Cały czas byłeś na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami?
- No może nie śledziłem wszystkiego aż tak dokładnie, jak wtedy gdy brałem udział w zawodach. Miała na to wpływ między innymi ośmiogodzinna różnica czasu w odniesieniu do Europy i to, że jednak miałem swoje zajęcia i obowiązki. Ale gdy tylko mogłem, siadałem przed telewizorem i obserwowałem zmagania na skoczniach. Zawsze też sprawdzałem wyniki wszystkich wydarzeń, w których udział brali moi koledzy z reprezentacji. 

- Czy pojawiały się w czasie Twojej przerwy takie myśli, że może już nie wrócisz do rywalizacji na skoczniach?
- Nie! Nadal chcę skakać, to zdecydowanie nie jest jeszcze czas na kończenie kariery. Po prostu na tamten czas pomyślałem, że przerwa będzie najlepszą rzeczą, jaką mogę zrobić dla siebie i dla jakości moich skoków. Jestem zdeterminowany, aby teraz ciężko pracować i wrócić na poziom, który prezentowałem podczas ostatnich sezonów lub jeszcze go podnieść. Oczywiście taka przerwa w treningu stanowi jakąś przeszkodę, którą będę musiał pokonać, ale podołam temu wyzwaniu. Nie leżałem do góry brzuchem, byłem w tym czasie bardzo aktywny, więc ogólna kondycja mojego organizmu jest zadowalająca.

- Kiedy zacząłeś treningi stricte pod kątem nowego sezonu?
- Ponad miesiąc temu. Zdałem sobie sprawę, że jeśli mam wrócić na dobrym poziomie, to nie ma czasu do stracenia. Trochę zaległości jednak się nazbierało.

- Rozumiem, że przebywasz już w waszej europejskiej bazie, w Słowenii?
- Tak, jestem już w Słowenii, jakiś tydzień temu rozpocząłem zajęcia na skoczni. Dziwne to uczucie wracać na nią po tak długiej przerwie. Czegoś takiego jeszcze w swoim życiu nie doświadczyłem. Ale czuje się podczas skoków naprawdę dobrze, z każdym kolejnym dniem radzę sobie coraz lepiej. Mogę nawet powiedzieć, że jeżeli chodzi o samo poczucie komfortu podczas oddawania prób, to jest ono większe niż przed przerwą. Nic na razie nie wskazuje zatem na to, by mój powrót do rywalizacji miał być w jakimś dużym stopniu problematyczny. 

- W poście, w którym oznajmiłeś, że robisz sobie przerwę od skoków napisałeś, że nie zawsze udawało Ci się być konsekwentnym w tym co robisz.
- Bo tak było. Nie chcę już wchodzić w szczegóły, ale konsekwencja w tym co robię, nigdy nie była moją najmocniejszą stroną. Teraz czas najwyższy uporać się i z tym wyzwaniem. 

- Masz sprecyzowane cele dotyczące sezonu olimpijskiego?
- Tak naprawdę trudno jest na ten moment określić cele na tę zimę. Nie jestem do końca pewien, na jakiej wysokości powinienem zawiesić sobie poprzeczkę. Z takimi założeniami poczekam jeszcze kilka miesięcy, by sprawdzić, na co może pozwolić poziom, który sobie wypracuję. Na tę chwilę zamiast celów wynikowych stawiam sobie tylko cele dotyczące poprawy jakości moich skoków. Pierwszym zadaniem jest osiągnięcie pełnego komfortu na skoczni i poczucia, że to co robię, wykonuję naprawdę solidnie. Chcę dawać z siebie wszystko na treningach i czuć, że poprawiam się ze skoku na skok. 

- Dzięki. Życzę powodzenia i do zobaczenia na skoczniach.
 

Kevin BicknerKevin Bickner
fot. Tadeusz Mieczyński


Rozmawiał Adrian Dworakowski


 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2624) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
  @INOFUN99

  Samo nazwisko Frenette mi świta, ale skoków nie mogę sobie przypomnieć...A Nicholas Amerykanin skaczący to był, ale Alexander, zlali mi się.
  Punkty zdobywał faktycznie głównie w Sapporo (raz nawet 18 miejsce), ale raz zdarzyło mu się oprócz tego 27 miejsce w Harrachovie w 2013 (sprawdziłem w wikipedii).
  Mówisz, że miał w locie coś z Muotki...no, no, to ciekawie musiał latać...styl Muotki zawsze mnie zadziwiał. Muotkę pamiętam

 • Maks113 bywalec

  Jestem ciekawy jego formy po rocznej przerwie

 • INOFUN99 weteran
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Peter Frenette. Jeden z bardziej charakterystycznych zawodników w PŚ. Znany z tego, że w PŚ punktował tylko w Sapporo i z bardzo nietypowej fazy lotu, coś na wzór Muotki/Asikainena, czyli bardzo pasywna faza lotu, z szerokim prowadzeniem nart.

 • Oczy Aignera profesor
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  To był Peter Frenette.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  Bardzo liczyłem na powrót Bicknera...Myślę, że może jeszcze nas zaskoczyć....Może kilka razy wskoczy do top 10 w kilku zawodach, podobnie jak Boyd-Clowes...Może któryś z Amerykanów do niego dołączy? Przydałaby się taka para jak kiedyś Alborn - Jones...

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
  @HAZARD

  Frenette? Nicolas Frenette...coś mi świta...mógłbyś przypomnieć jakieś jego przebłyski? Pamiętam tylko nazwisko..

 • HAZARD weteran

  To jest chyba powrót, który cieszy mnie najmocniej w całym moim życiu, jednak niestety jak sam przyznaje ma problem z obowiązkami i dyscypliną. Szkoda, bo to zdecydowanie największy talent Amerykański od wielu lat (super zapowiadał się też Frenette, zniknął bez słowa, wywiad z nim także by się przydał! ;) ).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).