FC w Otepää: Schwann ponownie zwycięski, Gruszka i Niżnik w "10"

• 2021-07-04 15:38

Mika Schwann został zwycięzcą niedzielnego konkursu FIS Cup na skoczni w Otepää (HS97). Reprezentant Austrii powtórzył sobotni sukces dzięki skokom na odległość 95 m oraz 89 m. Ósme miejsce zajął Mateusz Gruszka, a dziewiąty był Adam Niżnik. Polacy w komplecie awansowali do finału.

Na półmetku rywalizacji w Estonii prowadził Luca Roth. Reprezentant Niemiec wylądował na 95 metrze i wyprzedzał o 3,8 punktu Austriaka Mikę Schwanna (95 m). Trzeci był zawodnik gospodarzy, Artti Aigro (91,5 m), czwarte miejsce zajmował Justin Lisso (91 m), zaś piąte - najlepszy z grona Polaków, Mateusz Gruszka (94 m).

Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do rundy finałowej. Czternasty na półmetku zmagań był Adam Niżnik (80 m). Pozostali Polacy uplasowali się na pozycjach od 19. do 24. miejsca, w kolejności: Jan Habdas (81,5 m), Arkadiusz Jojko (82 m), Klemens Joniak (81,5 m), Szymon Jojko (81,5 m), Szymon Zapotoczny (80 m) oraz Wiktor Szozda (80 m).

Pierwszą serię konkursową, wielokrotnie przerywaną przez zbyt silny wiatr, rozegrano z 8. i 7. belki startowej.

W finale najwyższy stopień podium udanie zaatakował Mika Schwann. Lider cyklu FIS Cup wylądował na 89 metrze i triumfował z przewagą 1,7 punktu nad Justinem Lisso (92 m). Lider na półmetku, Luca Roth uzyskał wynik 85,5 metra i ostatecznie był trzeci. Tuż za podium zameldowali się Artti Aigro (84 m), Markus Rupitsch (86,5 m) oraz Markus Mueller (86,5 m).

Mateusz Gruszka w rundzie finałowej wylądował na 83 metrze i ostatecznie zajął ósmą lokatę. Tuż za nim sklasyfikowany został Adam Niżnik, który uzyskał rezultat 94 metrów.

Na osiemnastej pozycji zawody zakończył Jan Habdas (83,5 m). Dwudziesty był Klemens Joniak (81,5 m) przed Arkadiuszem Jojką (81,5 m), zaś dwudziesty trzeci Szymon Jojko (78 m) przed Wiktorem Szozdą (77,5 m). Szymon Zapotoczny został zdyskwalifikowany w finale i spadł na trzydzieste miejsce.

Serię finałową rozegrano z 7. platformy. Ponownie zmagania skoczków utrudniał zbyt silny wiatr.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi Mika Schwann (200 pkt.) przed Lucą Rothem i Justinem Lisso (po 140 pkt.). Dziewiąte miejsce zajmuje najlepszy z Polaków, Mateusz Gruszka (64 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do klasyfikacji cyklu FIS Cup zostaną rozegrane w dniach 15-16 lipca w Kuopio.