LGP w Wiśle: Dawid Kubacki wygrywa i zostaje liderem cyklu!

 • 2021-07-18 18:35

Dawid Kubacki został triumfatorem niedzielnego konkursu Letniego Grand Prix na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle! Mistrz świata z Seefeld zwyciężył po dwóch skokach na odległość 128,5 metra. Drugi był Jan Hoerl, a trzeci Anze Lanisek. Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do finału.

Dawid KubackiDawid Kubacki
fot. Tadeusz Mieczyński
Jan HoerlJan Hoerl
fot. Tadeusz Mieczyński
Anze LanisekAnze Lanisek
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii wietrznego konkursu w Wiśle prowadził Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld poszybował na odległość 128,5 metra i na półmetku wyprzedzał o 1,3 punktu Austriaka Jana Hoerla (130,5 m). Trzeci był Jakub Wolny (125 m), który tracił 9,3 pkt. do prowadzącego kolegi z kadry. Tuż za czołową trójką plasowali się Anze Lanisek (124,5 m), Constantin Schmid (126 m), Markus Schiffner (127,5 m) oraz Markus Eisenbichler (125,5 m).

Najdłuższy lot rundy był dziełem Manuela Fettnera. Austriacki weteran wykorzystał korzystne warunki wietrzne i wynikiem 137,5 metra wyrównał oficjalny letni rekord skoczni. Po pierwszej serii był jednak ósmy, przed Stefanem Hulą (120,5 m) i Severinem Freundem (118 m).

Na dwunastej pozycji sklasyfikowany został Aleksander Zniszczoł (124,5 m). Dwudziesty był Piotr Żyła (119 m), zaś dwudziesty czwarty Paweł Wąsek (116 m) przed Maciejem Kotem (117,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 10., 9. i 8. belki startowej.

W finale Dawid Kubacki powtórzył rezultat z pierwszej serii (128,5 m) i przypieczętował zwycięstwo w niedzielnym konkursie w Wiśle. Polak pokonał o 6,6 punktu Jana Hoerla (126 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Anze Lanisek (126 m), który wyprzedził Markusa Schiffnera (125 m) oraz Tilena Bartola (133,5 m).

Jakub Wolny w drugiej próbie uzyskał 121,5 metra i ostatecznie zakończył zawody na szóstej pozycji, przed Markusem Eisenbichlerem (125 m), Constantinem Schmidem (123,5 m), Severinem Freundem (125,5 m) oraz Manuelem Fettnerem (124,5 m). Jedenasty był Stefan Hula (124 m), a piętnasty Maciej Kot (128 m).

Na dwudziestej pozycji rywalizację w Beskidach zakończył Paweł Wąsek (124 m). Dwudziesty czwarty był Piotr Żyła (115 m), zaś dwie lokaty niżej upladował się Aleksander Zniszczoł (106 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 11., 10. i 9. platformy.

Dawid Kubacki po raz jedenasty w karierze odniósł zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix, w tym po raz piąty w Wiśle. Tym samym mistrz świata z Seefeld awansował na trzecią pozycję w klasyfikacji wszech czasów, zrównując się z Kamilem Stochem. Wyżej są tylko Adam Małysz i Gregor Schlierenzauer (13 wygranych). To także 19. podium Dawida w zawodach LGP (11-5-3).

Dzisiejszy sukces Dawida Kubackiego to 45. zwycięstwo oraz 106. podium reprezentacji Polski w konkursach indywidualnych Letniego Grand Prix.

Po zawodach w Wiśle, na czele klasyfikacji generalnej LGP znajdują się Dawid Kubacki i Jan Hoerl (160 pkt.). Reprezentant Polski ma jednak na swoim koncie konkursowe zwycięstwo w tegorocznym sezonie. Trzecie miejsce zajmuje Jakub Wolny (140 pkt.).

W Letnim Pucharze Narodów liderują Polacy (443 pkt.) przed Austriakami (376 pkt.) oraz Niemcami (265 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Grand Prix rozegrane zostaną za trzy tygodnie, w sobotę 7 sierpnia we francuskim Courchevel (HS135).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Grand Prix >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Pucharu Narodów >>>
Zobacz aktualny ranking WRL >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (22168) komentarze: (95)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @Wojciechowski

  Profesor Wojciechowski (jeden z niewielu profesorów nie tylko z rangi na tej stronie) jak zawsze na posterunku. Oczywiście Emil i Ty macie rację - na liście startowej tamtego konkursu rzeczywiście Kranjec ma ostatni numer, wobec czego musiał ten plastron mieć. Zrobiłem naprawdę głupi błąd - wpisałem w wyszukiwarkę YouTube'a "Janne Ahonen Lillehammer 2005" i faktycznie znalazłem skoki Ahonena w żółtym plastronie z 2005 roku z Lillehammer. Problem w tym, że były to zawody marcowe, a nie grudniowe... Nie sprawdzałem nawet, czy odległości się zgadzają. W ogóle nie pomyślałem o tym, że wtedy istniał przecież Turniej Nordycki i musiał być tam więcej niż jeden konkurs w tamtym roku.

 • Wojciechowski profesor
  @Bernat__Sola

  Zasada pierwszeństwa liczby zwycięstw przy równej liczbie punktów była, jeśli się nie mylę, od początku istnienia żółtego plastronu w PŚ w skokach, czyli od 1988. A już na pewno w latach 90.

  I tak jak @Emil jestem przekonany, że wtedy z żółtym plastronem skakał Kranjec.

 • EmiI profesor
  @Kolos

  Ahonen? Mimo że minęło od tych zawodów wiele lat, jestem przekonany że to był Kranjec. Zresztą miał ostatni numer startowy w tych zawodach.

 • Bernat__Sola profesor
  @Pavel

  Tak, gdyby Kubacki jechał do Courchevel, to oczywiście założyłby żółty plastron w świetle obecnych przepisów, ale przykład podany przez Kolosa pokazuje, że jeszcze w 2005 roku w Lillehammer takiej zasady nie było - ni z gruszki, ni z pietruszki plastron otrzymał Ahonen, choć nie miał zwycięstwa, a Kranjec, z którym był ex aequo już tak (chyba, że obaj założyli koszulkę lidera, ale nie znalazłem nagrania ze skoków Roberta z tych zawodów). Ogólnie tutaj zgadzam się z Kolosem, że powinno to wszystko być jednolite - albo rozdajemy dwie KK/nagrody za LGP w przypadku, gdy dwóch zawodników skończy ex aequo na 1. miejscu, albo rozdzielamy wszystkie miejsca ex aequo.

 • Kubalant stały bywalec

  Ciekawe czy Japończycy, Norwegowie i Austriacy udadzą się do Francji w najsilniejszym składzie, chociaż w przypadku tych ostatnich liderzy mogą okazać się słabsi od zawodników którzy wystąpili w Wiśle

 • Kolos profesor
  @Kolos

  Chociaż trzeba przyznać, że FIS wbrew logice umieszcza na 1 miejscu Kubackiego a Hoerla na drugim w klasyfikacji LGP, ale już np. Steinera i Fettnera którzy ex equo zajmują 14 lokatę nie różnicuje w żaden sposób...

  No i oczywiście FIS nadal uznaje Freunda i P.Prevca za współzwycięsców klasyfikacji generalnej PŚ za sezon 14/15.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Plastronu może tak (choć nie ma takiego przepisu), ale nie kwestii miejsca ex equo w klasyfikacji - Kubacki i Hoerl są równoprawnymi współliderami LGP na ten moment.

 • Pavel profesor
  @Kubalant

  Całkiem logiczne biorąc pod uwagę, że kolejne konkursy to Kazachstan, który zapewne całkiem miniemy lub wystartuje kadra B, a później Czajkowski i to z tylko jednym konkursem, też do pominięcia. Do startów kadra A pewnie wróci w Rumunii, a to dopiero połowa września.

 • Kubalant stały bywalec

  Słuchając wywiadów z Kubą, Dwaidem i trenerem doszedłem do wniosku że do Courchevel udamy się w najsilniejszym składzie. Trener powiedział że teraz zawodnicy będą mieli wakacje potem treningi i Courchevel, Kuba powiedział że chętnie wystartuje we Francji, a Dawid stwierdził że będą chcieli startować w najbliższym okresie.
  Dobrze że Kamil nabawił się tego urazu akurat teraz A nie np. Za miesiąc, bo aktualnie nasza kadra i tak ma wakacje więc nie będzie miał zaległości w treningach.
  Dlaczego w Wiśle nie było Pavlovica

 • Lataj doświadczony
  @Kubalant

  Może Aigro? Młody chłopak, uczył się skakać na nartach, kiedy miał 4 lata. Zdobywał punkty PŚ, a nawet miał szansę zabłysnąć na swojej ulubionej skoczni w Ruce. Pamiętajmy jednak, że kończy w tym roku 22 lata i niejedno może zdziałać w świecie skoków!

 • Oczy Aignera profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Skoczkowie typu "naprawdę fajni goście" to tacy, którzy odpowiadając na prośby o autografy, robią coś ekstra, np. dają dedykacje lub podziękowania na kartce.
  Janek do tej grupy jak najbardziej się zalicza.

 • Oczy Aignera profesor
  @zimowy_komentator

  "Szwagier" aktualnie jest bez klubu. Poza tym to nie był Adam Małysz, tylko niższa wersja Dariusza Dudka.

 • Arturion stały bywalec
  @Kubalant

  Z egzotyki do Top 20 lub 30? Obawiam się, że nikt. Chyba, że Zografski i Boyd-Clowes to też egzotyka.

 • Arturion stały bywalec
  @KSJ

  Nie było też najlepszych Austriaków. Obsada nie słaba, ale nie bardzo mocna.

 • Lataj doświadczony
  @Lataj

  *nie meczu, konkursu

 • Arturion stały bywalec
  @zimowy_komentator

  Pewnie kolejność ustawili alfabetycznie.

 • Kubalant stały bywalec

  Kto waszym zdaniem z egzotyki ma największe szansę na wejście w najbliższym sezonie do szerokiej czołówki np. regularnego Top 20 czy Top 30 w konkursach PŚ

 • KSJ początkujący

  W piątek kwalifikacje wygrał Stoch, w sobotę konkurs Wolny, a dzisiaj Kubacki. Pod tym względem zdominowany weekend. Sama obsada podczas tego LGP w Wiśle nie była taka słaba. Eisenbichler, Geiger, Lanisek, Hoerl, Schiffner, Stoch (w piątek), Żyła. Nie można tutaj mówić o przypadkowym zwycięstwie Wolnego i Kubackiego, mimo że nie było Japończyków i najlepszych z Norwegów. Gratulacje dla wszystkich, teraz trzy tygodnie czekania.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Gratulacje dla Kubackiego, dzisiaj już obie próby były na bardzo fajnym poziomie. Wolny dzisiaj prezentował się słabiej niż wczoraj, ale też było dobrze. Reszta Polaków bez rewelacji. Austriaccy skoczkowie znowu zaprezentowali się bardzo fajnie, szczególnie Hoerl, ale Schiffner i Fettner też zaliczyli udane występy. Lepszy występ od wczorajszego zaliczył Lanisek, bardzo fajnie też Bartol, Prevc równo, ale bez rewelacji. Jeśli chodzi o Niemców to Eisenbichler, Schmid i Freund spisali się dobrze, dużo słabiej niż wczoraj zaprezentował się Geiger. Fajnie, że Wellinger oddał dwie przyzwoite próby, na plus też punkty Leyhe.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).