Murańka o rekordowym skoku w Bischofshofen: "Otworzył mi oczy"

 • 2021-09-12 16:45

Weekend z drugoligowymi zawodami w Bischofshofen przyniósł nowy rekord skoczni im. Paula Ausserleitnera (HS142) w warunkach letnich. Dotychczasowy wynik Philippa Aschenwalda (144,5 metra) został pobity przez Klemensa Murańkę, który popisał się spektakularnym lotem na 148. metr. Polski zawodnik mówi o swego rodzaju przełomie na jednej z aren Turnieju Czterech Skoczni.

- Od początku weekendu trochę się tu męczyłem. W zasadzie od zawsze jest to dla mnie kapryśna skocznia, ze względu na specyficzny najazd. Płaski i długi rozbieg nie daje nam standardowych odczuć, ale wydaje mi się, że znalazłem sposób na dojazd do progu - twierdzi Murańka w rozmowie ze Skijumping.pl.

Naszemu reprezentantowi za 148-metrowy lot odjęto ponad 25 punktów za pomocny wiatr. - W tym przypadku skok był bardzo poprawny, ale warunki też sprzyjały. Rekord jest rekordem - ucina drużynowy medalista mistrzostw świata z 2015 roku.

Zakopiańczyk w niedzielę finiszował 11. Wpływ na to miał finałowy skok, krótszy o 21 metrów. - Mogę być zadowolony z jednego skoku, ale dla mnie bardzo ważnego. Próbuję rozgryźć tę skocznię od lat i chyba odnalazłem sposób. Wciąż trzeba pracować bo za darmo nic nie przyjdzie - podkreśla.

Zimą w Bischofshofen odbędą się aż trzy konkursy z cyklu Pucharu Świata. 6 stycznia zakończy się tu 70. Turniej Czterech Skoczni, a po krótkiej przerwie przeprowadzone zostaną indywidualne i drużynowe zawody. - Chciałoby się zdobyć Złotego Orła, a finał Turnieju jest tu i pasowało, by znaleźć przepis na ten obiekt. Jestem zadowolony z rekordowej próby, bo otworzyła mi trochę oczy na tę skocznię i dała nowe możliwości - uważa.

Zmagania na obiekcie im. Paula Ausserleitnera (HS142) zamykają długi tydzień polskich kadrowiczów, którzy do Austrii udali się po zgrupowaniu w Wiśle. - Od początku tygodnia Trenowaliśmy w Wiśle, następnie dwa dni w domu i w piątek wyjechaliśmy do Bischofshofen. Nie mam problemu z przechodzeniem na inne obiekty, natomiast ta skocznia zawsze była dla mnie małym utrapieniem - dodaje 31. zawodnik minionej edycji Pucharu Świata.

Osiągnięcie nad rzeką Salzach nie jest jedynym tego typu w karierze Murańki. W 2017 roku nasz rodak ustanowił oficjalny rekord skoczni w Hakubie w warunkach letnich (137,5 metra), a minionej zimy poszybował na 153. metr na słynnej Muehlenkopfschanze w Willingen. - Łowca rekordów... - żartuje 27-latek.

Oficjalnym rekordzistą dużej skoczni w Bischofshofen jest Dawid Kubacki, który w 2019 roku doleciał do 145. metra. - Bez telemarku się nie liczy - skomentował 31-latek pod wpisem uradowanego Murańki w mediach społecznościowych.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5131) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dejw profesor
  @ZKuba36

  Kombinuj dalej miszczuniu, kombinuj. Ludzie rozsądnie myślący, twierdzący że mają jakąś wiedzę o skokach; i potrafiący wyciągać obiektywne wnioski nie powinni mieć żadnego problemu z rozwikłaniem tych łamigłówek.

  Dam Ci małą podpowiedź: sprawdź najpierw liczbę DNSów w I treningu. To powinno Cię naprowadzić na właściwszy trop.

 • ZKuba36 profesor
  @dejw

  Oświeć mnie i napisz jakie, Twoim zdaniem, jest prawidłowe rozwiązanie Twoich zagadek.

 • dejw profesor
  @ZKuba36

  Po Tobie nie spodziewałem się niczego mądrego ;)

 • ZKuba36 profesor
  @dejw

  Rozwiązanie Twoich zagadek:
  1. Jedynym niepasującym elementem jest liczba ... 37, bo tylko wtedy Murańka nie punktował.
  2. Pasujące określenie do zdania Murańki: "Wydaje mi się, że znalazłem sposób na dojazd do progu".
  Moim zdaniem: Murańka mówi prawdę a Ty masz kłopoty ze zrozumieniem tego co czytasz.
  Uzasadnienie: Prędkość na progu (km/h) w 1. serii z 15 belki, w 2. serii z 13 belki:
  1. seria: średnia 89,6; Murańka 90,3; 2. seria: średnia 89,1; Murańka 89,4
  Przykro mi bo chyba spodziewałeś się czegoś innego.

 • dejw profesor
  Dwie zagadki

  Murańka na skoczni w Bischo miejscowo: 27, 37, 16, 23, 20, 3, 23
  Murańka na skoczni w Bischo pod względem not netto z belki bazowej nr 16: 21,5 pkt; 40,1; 66,8; 58,5; 53,7; 78; 50,2 ---> średnia 52,7 pkt
  Znajdź niepasujący element.

  Murańka po konkursach i wybitnie fuksiarskim rekordzie skoczni, w warunkach prawie 2,5 razy lepszych niż AVG serii: wydaje mi się, że znalazłem sposób na dojazd do progu.
  Znajdź pasujące określenie.

 • Arturion stały bywalec
  @Oczy Aignera

  No weź... Pianistów porównywasz ze skoczkami? Cudowne dzieci są tu i tu. I nie zawsze wyrastają z nich mistrzowie...

 • Oczy Aignera profesor
  @Julixx05

  22-letni skoczek nie jest juniorem już od ponad dwóch lat. To chyba mówi samo za siebie.
  Zapewne tego nie wiesz, ale 190 lat temu Fryderyk Chopin był 11-letnim kompozytorem o wielkim talencie. To młody wiek jak na pianistę.

 • Arturion stały bywalec
  @BuQwald

  Ta operacja była już dość dawno temu. Ale fakt, że Murańka zapowiadał się doskonale, później oklapł i po operacji jakby znów lepszy. Trochę chimeryczny, ale możliwości ma naprawdę spore, czego dowodem te wszystkie jego rekordy. Nieważne, że miał dobry wiatr. Przeciętniak nawet z huraganem rekordu skoczni nie bije. On ma ten "błysk", tylko trochę za rzadko.Mimo wszystko nie skreśliłem go nigdy i uważam, że jeszcze parę lat powinien poskakać. No, chyba, że zacznie prezentować się jak Kot, który też ma spore możliwości, ale chyba wyciągnąłby go z tego doła tylko Kojonkoski... Choć i Kotu zdarza się czasami coś skoczyć w Kontynentalu. Może Kot i na przykład Leja przyjęliby obywatelstwo Słowackie? ;-)

 • BuQwald początkujący

  Operacyjna korekta wady wzroku i od razu efekty... ;))))

 • ZKuba36 profesor
  Oj kibice, kibice...

  Polak bije rekord skoczni a Wy narzekacie. Dno dna! Narzekacie, że drugi skok był gorszy. A jaki miał być? Kolejny rekord?
  Po wylądowaniu prawie na płaskim, poza rozmiarem skoczni, zawodnik, w euforii, mógł nawet tego za bardzo nie odczuć ale mięśnie to odczuły! Przypomnijcie sobie ubiegły sezon, gdy Murańka pobił rekord skoczni a Stękała też skoczył poza HS. Następnego dnia Murańka chyba nie zakwalifikował się do 2. serii a Stękała skoczył znacznie gorzej niż w dniu poprzednim.
  To jest normalne i właśnie dlatego każda skocznie ma swój HS określający rozmiar skoczni. Skoki powinny odbywać się na skoczniach a nie poza skoczniami. To są zawody skoczków a nie kaskaderów lub potencjalnych samobójców.
  Moim zdaniem wszyscy skoczkowie, którzy ustali skok powyżej HS powinni dostawać od sędziów same 20 a nie być karani za styl tylko dlatego, że za daleko skoczyli i mieli kłopoty podczas lądowania.
  Wiem, że znaczna część kibiców pragnie rekordów skoczni i najbardziej ich interesuje kto się połamie a kto nie i stąd ich niezadowolenie z "niskiego poziomu" jakiegoś konkursu. Ja do takich nie należę.
  Nie martwcie się o zimę i poziom Murańki. Może być jak było ze Stękałą w ubiegłym sezonie.
  Mnie raczej martwi kompletny brak wytrzymałości takich skoczków jak Zniszczoł, który pierwszy skok w konkursie ma bardzo dobry a kolejny skok bardzo słaby. Wąsek z reguły "wyskakuje się" na treningach i sił na konkurs już nie starcza. Podobna sytuacja jest z innymi "młodzieżowymi" (?) skoczkami. To, niestety efekt fatalnej działalności Horngachera, który, gdyby nie przejął całej grupy skoczków od Maciusiaka, to żadnych drużynowych sukcesów by nie osiągnął.
  Siła, siła, siła. Nie tędy droga! Wszyscy zawodnicy sportów siłowych, zapaśnicy, bokserzy, ciężarowcy, kulomioci, dyskobole, oszczepnicy, młociarze itd. w pewnych okresach trenują wytrzymałość, bo to jest właściwa droga do przygotowania układu sercowo oddechowego i wszystkich mięśni do późniejszych ćwiczeń siłowych.

 • ironicznie_skikomicznie stały bywalec

  "Rozgryzł skocznię", bo mu raz walnęło huraganem pod narty. Nawet tego nie potrafił przełożyć na wynik. Te wiecznie młode i zdolne chłopaczki/dziewczynki bez sukcesów nigdy nie przestaną mnie bawić:).

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony

  13-letni Klemens Murańka, wielki talent skoków narciarskich ;)

 • Julixx05 stały bywalec
  @Oczy Aignera

  Dla mnie 5 lat temu był młodym zawodnikiem, 5 lat temu miał 22 lata to młody wiek jak na skoczka

 • Oczy Aignera profesor
  @Lataj

  "Dość doświadczony" był jakieś 5 lat temu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).