LOTOS Cup 2021: Cztery zwycięstwa klubu LKS Klimczok Bystra na zakończenie III edycji w Zakopanem

 • 2021-09-13 19:50

III letnia edycja Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza" dobiegła końca. W niedzielnych zawodach LOTOS Cup w Zakopanem najlepiej zaprezentowali się narciarze z klubu LKS Klimczok Bystra, którzy czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Złote medale dla tego klubu wywalczyli: Jan Habdas, Kacper Tomasiak i dwukrotnie Tymoteusz Dyduch.

Nowoczesny kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem po raz pierwszy od modernizacji był areną zmagań zawodów rozgrywanych w ramach Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza. Przez ostatnie dwa dni młodzi narciarze walczyli o medale LOTOS Cup w konkursach rozgrywanych na skoczniach o rozmiarze HS-70 oraz HS-105.

W niedzielę, 12 września skoczkowie narciarscy i dwuboiści zakończyli zmagania w III letniej edycji Programu. Tego dnia w Zakopanem odbył się otwarty konkurs skoków narciarskich w siedmiu kategoriach wiekowych, a także seria skoków do kombinacji norweskiej w pięciu kategoriach wiekowych, która wyłoniła najlepszych dwuboistów III edycji.

Bardzo dobrą dyspozycję przez cały weekend prezentował Jan Habdas z klubu LKS Klimczok Bystra, który zdominował rywalizację wśród Juniorów i zapisał na swoim koncie dwa zwycięstwa podczas III edycji. W niedzielnym konkursie w Zakopanem 18-latek oddał skoki na odległość 103 i 102 metry i o ponad 10 punktów pokonał srebrnego medalistę. - Bardzo się cieszę, że z powrotem możemy rywalizować w Zakopanem na nowych skoczniach. Obiekt ten jest trudny, ale skacze mi się na nim perfekcyjnie. Poza tym organizacja zawodów jest jak zawsze znakomita - podkreślał po zakończeniu III edycji Jan Habdas. - Podczas tego weekendu spisałem się bardzo dobrze. Myślę, że skoki mogę zaliczyć jak najbardziej na plus. Próby te były powtarzalne i naprawdę całkiem dobre - dodał.

Ze zwycięstwa cieszył się również Marcin Wróbel z zakopiańskiego AZS-u, który stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii Junior Młodszy. W pierwszej serii 17-latek uzyskał 101,5 metra, natomiast w finale wylądował aż o cztery metry dalej. - Naprawdę bardzo dobrze skakało mi się podczas tych zawodów i cieszę się, że znów mogłem wygrać. Nowy kompleks skoczni w Zakopanem jest bardzo przyjemny i naprawdę cieszę się, że znów możemy rywalizować u nas w Zakopanem - przyznał Marcin Wróbel. - Warunki podczas niedzielnych zawodów były całkiem w porządku, było równo i nie kręciło tak jak to było w sobotnim konkursie - dodał.

W kategorii Open w kombinacji norweskiej pewnie triumfował Szczepan Kupczak, który w piątek zanotował najlepszy czas biegu, a w niedzielę również uzyskał najlepszy wynik na skoczni, skacząc 99,5 metra. - Pozytywnie mogę ocenić tę edycję zawodów LOTOS Cup. Warunki na skoczni były porównywalne dla wszystkich, a sam bieg na pewno był ciekawy dla osób, które kibicowały nam na trasie. Moim zdaniem mass start jest ciekawszą formą rozgrywania biegu, bo na trasie więcej się dzieje i można bezpośrednio porównać zawodników. Poza tym jest większa rywalizacja między zawodnikami - stwierdził Szczepan Kupczak. - Trasy w Zakopanem są dosyć wymagające pod kątem tego, że łatwo można stracić dużo siły. Są długie podbiegi i kilka takich elementów, na których można stracić cenne sekundy, mówiąc krótko: jest co robić na tej trasie - ocenił najlepszy polski dwuboista. - Skocznia normalna w Zakopanem jest stosunkowo trudna. Jeśli ma się jeszcze wiatr w plecy, to weryfikuje ona każdy błąd, ale ostatecznie trzeba się cieszyć, że w końcu w jednym miejscu mamy wszystko to, czego potrzebujemy jako kombinatorzy norwescy - dodał. - Moje skoki podczas tego weekendu były różne. Miałem kilka fajnych prób, a ten skok do kombinacji był w porządku. Poza tym w skoki wkradają się pewne błędy, ale to jest normalne, bo rzadko zdarza się tak, aby oddać perfekcyjny skok, dlatego do zimy jest nad czym pracować. Mamy jeszcze trochę czasu i myślę, że uporamy się z tym - podsumował Szczepan Kupczak.

Medalistki i medaliści konkursu skoków narciarskich

Chłopiec Starszy

 1. Tymoteusz Dyduch - LKS Klimczok Bystra
 2. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane
 3. Szymon Byrski - KS Chochołów

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 2. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 3. Wiktor Szozda Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodziczka

 1. Pola Bełtowska - AZS Zakopane
 2. Zuzanna Rapacz - KS Eve-nement Zakopane
 3. Sara Tajner - SSR LZS Sokół Szczyrk

Junior Młodszy

 1. Marcin Wróbel - AZS Zakopane
 2. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin
 3. Jan Galica - KS Eve-nement Zakopane

Kobiety

 1. Kamila Karpiel - AZS Zakopane
 2. Paulina Cieślar - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Wiktoria Polanowska - AZS Zakopane

Junior

 1. Jan Habdas - LKS Klimczok Bystra
 2. Szymon Zapotoczny - KS Eve-nement Zakopane
 3. Adam Niżnik - TS Wisła Zakopane

Senior

 1. Kacper Juroszek - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Krzysztof Leja - AZS Zakopane
 3. Jarosław Krzak - PKS Olimpijczyk Gilowice

Medalistki i medaliści zawodów w kombinacji norweskiej

Chłopiec Starszy

 1. Tymoteusz Dyduch - LKS Klimczok Bystra
 2. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane
 3. Marcin Galica - KS Eve-nement Zakopane

Młodzik

 1. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 2. Piotr Nowak - UKS Sołtysianie Stare Bystre
 3. Mikołaj Serwatowicz - TS Wisła Zakopane

Kobiety

 1. Zuzanna Rapacz - KS Eve-nement Zakopane
 2. Pola Bełtowska - AZS Zakopane
 3. Ewa Frączek - AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Grzegorz Mitręga - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Jan Cudzich - TS Wisła Zakopane
 3. Mateusz Król - KS Eve-nement Zakopane

Open

 1. Szczepan Kupczak - SSR LZS Sokół Szczyrk
 2. Andrzej Szczechowicz - TS Wisła Zakopane
 3. Maciej Gąsienica-Ciaptak - AZS Zakopane

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki wszystkich kategorii >>>

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

FOTORELACJA


Redakcja, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (1758) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion stały bywalec
  @EmiI

  Tak nie można porównywać. Zawsze są trochę inne warunki i godzinę wcześniej, czy później skoczy się inaczej. Poza tym nie zauważyłem danych o progach, z których oddawano skoki.

 • EmiI profesor
  @Arturion

  W niedziele Leja by przegrał z Arkadiuszem Jojko i Robertem Rysiem. W sobotę z tą samą dwójką, a jeszcze tylko punkt za nim byłby Krzempek (mimo wyraźnie niższych not). I mówię tylko o tych co nie jadą na najbliższy FIS Cup.

 • INOFUN99 profesor
  @Lataj

  No trochę dziwne z tymi pomiarami prędkości. Krzak zawsze miał problemy z dojazdem, natomiast Leja jest wysokim zawodnikiem, a tacy z reguły mają dobre prędkości. Prędkości Kiety to jest dopiero dramat.

 • Lataj weteran

  Zorganizowali pierwszy konkurs seniorów tak bez urządzenia do pomiaru prędkości na progu? Dziadostwo większe niż brak przeliczników. Za to w drugim konkursie dobitnie widać, jak bardzo Krzak odstaje prędkościami najazdowymi, nawet od olewanego przez PZN Lei.

 • Lataj weteran
  @Pavel

  Gwoli ścisłości, miał 5. miejsce w konkursie TCS w ojczyźnie. Potem (nie wiem czy to z racji wieku) nie dostawał powołania w sezonie 2000/2001, a dopiero w późniejszym.

 • Pavel profesor
  @Arturion

  PZN nie jest od budowy infrastruktury. A rozdawanie kasy marnym skoczkom to błąd, kolejna patologia pt. "wieczny etat marnego skoczka'.

  Fettner w wieku lat 15 był w 10 PŚ, a do 20 roku życia naciułał ze 2000pkt PK, nasze Leje i Krzaki to trochę inny poziom.

 • Arturion stały bywalec
  @INOFUN99

  A więc zgadzamy się. PZN żałuje forsy na to, co jest jego obowiązkiem. Czyli na rozbudowę infrastruktury i na stypendia dla zawodników. A kasę ma.
  A co do rotacji? Toż pisałem, że powinni startować najlepsi, bez względu na wiek. Młodsi będą mieli powód, by się zawziąć. Teraz mogą myśleć, że i tak dostaną szansę, bo "starzy nie rokują". To jest demoralizujące, bo młodzi przy braku sukcesów od razu (są wszak reprezentantami kraju) się załamują, czy też przechodzą kryzysy psychiczne. Jesteś lepszy? Startujesz! To powinno być jedyne kryterium. W Austrii i Norwegii tak jest.

 • INOFUN99 profesor
  @Arturion

  Niemcy, Austria, Norwegia i Słowenia. Wiesz czym te państwa się różnią skokowo od nas? Mianowicie tym, iż jest tam cały czas rotacja składem, gdy ktoś albo ma kontuzję, albo kończy karierę w jego miejsce pojawia się ktoś nowy. My jeździmy wiele lat na tych samych nazwiskach. Maciusiak mówił, że brak Kłuska, Bieguna to duża strata dla polskich skoków. Czy w tych państwach taka wypowiedź padłaby? Nie, bo przykładowo zaprzestanie startów załóżmy przez Bachlingera nie zostałoby odebrane jako jakaś wielka strata, bo Austriacy mają wielu zdolnych juniorów. U nas sytuacja jest o 180° inna. Kolejna różnica jest taka, że juniorzy z tych państw robią postępy, a nasi nie, więc PZN uznaje, że po przekroczeniu magicznej bariery 20 lat, nie warto w takich zawodników ładować forsę.

 • Arturion stały bywalec
  @INOFUN99

  Do poziomu Fettnera może dojść wielu, jak ich się nie przekreśli w wieku ok.20 lat. A to u nas norma. Ne trzeba miliarderów - PZN ma kasę, tylko niechętnie jej używa na "nierokujących" (ta dobrze? - jestem polonistą). Czy ktoś gdzieś startuje, zalżey od decyzji... W praktyce PZN. Ergo: powtarzasz obiegowe slogany, a diabeł tkwi w szczegółach. To MY i Niemcy głównie utrzymujemy popularność skoków. Ale Niemcy, Norgi, Auty i Słoweńcy mogą na zwołanie wystawić 50. skoczków, a my nie za bardzo (skakajki pomijam). Skoro jesteśmy tak mocni, to dlaczego jesteśmy tak niezamocni (poprawnie napisałem?)?
  Bo kasa niekoniecznie idzie tam, gdzie powinna. Powinna iść głównie na infrastrukturę i wspieranie młodych (i starszych młodych). A idzie, gdzie? Oto jest pytanie. Nie na promocję, bo tę TVP załatwia w sporej części.

 • INOFUN99 profesor
  @Arturion

  To znajdź miliardera, który w tych "nierokujących" ( nie z przymiotnikami piszemy razem) będzie ładować szmal. Skoki to niszówka, tu trudno o sponsora w szczególności, jeśli mówimy o grupie skoczków, którzy albo w ogóle nie startują w FC, albo okazjonalnie pojawiają się w PK. Poza tym czy ktoś chciałby w takowych zawodników inwestować w tym niezbyt popularnym sporcie? Chyba, tylko jakiś ultrafanatyk skoków.
  Wspomniałeś o Fettnerze, życzyłbym sobie, żeby chociaż jeden z naszych juniorów doszedł do takowego poziomu.

 • Arturion stały bywalec

  A w ogóle to przekreślamy skoczków w wieku 20-25 lat. Piłkarzy dopiero w tym wieku zaczyna się traktować naprawdę poważnie. Rozumiem różnicę między kasą na oba sporty. Jednak piłkarzy jest ZNACZNIE więcej. Chyba stać nas, by utrzymać z sześciu "nie rokujących"?

 • Arturion stały bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  Nie do końca. Ma talent, ale - podobnie jak Leja - nie musi odpalić od razu. W poprzednim sezonie pokazał się. I za kilka sezonów te może. Pochopnie odpuszczamy (tzn. PZN) zawodników. Już kilku zdolnych odpuszczono, a po to państwo daje na skoki, żeby nie odpuszczać przedwcześnie. Oczywiście, rozumiem, skoki narciarskie w Polsce to sprawa kilkudziesięciu (a może i kilkunastu - spokrewnienia i powinowactwa) rodzin. Ale może i jacyś inni się przepchną czasami?
  Czyli: Krzak na razie bez formy. Ale to - na Boga - lato. To raz, a dwa: może zaskoczyć i za cztery lata, byleby miał szanse uprawiać ten sport. Polacy jakoś najlepiej skaczą po 25.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Krzak po raz kolejny udowadnia, że nie powinno go być w kadrze narodowej.

 • Oreo weteran

  co ten Kukuła, zawsze się zgłasza a nigdy nie skacze xd

 • Arturion stały bywalec

  A w ogóle na przyszłość za 2-3 lata, to liczyłbym głównie na Habdasa i Juroszka. Ale i z reszty może ktoś odpalić, jak nie będzie traktowany jak Leja (i paru wcześniej). Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie spece nie orzekną, że np. "Krzak już nie rokuje".
  Źwa mać! Inwestujemy w skoki teraz, to zbudujmy infrastrury tyle, co się da i dajmy zawodnikom porządne stypedia. WIELU zawodnikom. Nie tylko juniorom.
  Co do rokowania? Ktoś może mieć słabe wyniki wiele lat i nagle odpalić. Patrz Fettner.

 • Arturion stały bywalec
  @Pavel

  Nie mamy tylu skoczków, co Słoweńcy (o ileż mniej ludna nacja), że o Austriakach i Norwegach nie wspomnę. W tej chwili ciągniemy skoki razem z Niemcami (a korzystają Austriacy i Norwegowie). Niemcy pozwalają skakać i starym i młodym. Są bezwzględni jeśli chodzi wyniki. Wystarczy u nas to samo, co w Niemczech. A nie jakieś "rokuje - nie rokuje". Tak to mógł Górski w kopanej. Tu trzeba jasnej zasady - jesteś lepszy? Skaczesz!

 • Pavel profesor
  @Arturion

  Taa niby wszystko fajnie, ale w pierwszym konkursie od tego Krzaka 14 punktów dostał w plecy, to ten sam poziom dna. Krzak ma taką przewagę, że z wieku juniora wychodził w czasie gdy tych juniorów nie było zbyt utalentowanych za wielu i z braku laku do tej kadry go wsadzili. Za rok pewnie wyleci i razem z Leją będą się bawić w skoczka amatorsko.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).