Kamil Stoch liczy na udaną zimę. "Nie mam zamiaru kulić się pod ścianą"

 • 2021-10-09 15:15

- Iść z wysoko uniesioną głową, z tarczą w dłoni i nartami na ramieniu. I tak przez przejść przez zimę - planuje Kamil Stoch, który w listopadzie przystąpi do dziewiętnastej edycji Pucharu Świata w swojej karierze. 34-latek miniony sezon zakończył na 3. pozycji, najwyższej spośród Polaków, a ostatnich pięć kampanii kończył w czołowej "5" tego cyklu.

Kamil StochKamil Stoch
fot. Tadeusz Mieczyński

Przed kilkoma dniami Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, postawił Kamila Stocha w gronie ścisłych faworytów do zdobycia Kryształowej Kuli. - Zdziwiłbym się, gdyby prezes powiedział coś innego <śmiech>...  Jest od tego, żeby tak mówić. A my jesteśmy od tego, żeby mu wierzyć <śmiech>... - komentuje dwukrotny zdobywca tego trofeum.

Trzykrotny zdobywca Złotego Orła w tym roku wystartował tylko w dwóch konkursach z cyklu Letniego Grand Prix. Nasz rodak w Hinzenbach i Klingenthal łącznie zgromadził tylko 23 punkty. - Nie powiem, że pogodziłem się z takim obrotem wydarzeń, bo się z tym nie godzę. Nie po to haruję, żeby plątać się pod koniec drugiej czy trzeciej dziesiątki. Tłumaczę to sobie, chociaż w małym stopniu, nieuniknionym spadkiem formy. Jesteśmy na intensywnym etapie przygotowań, kiedy jest dużo treningu motorycznego i technicznego. Celem nadrzędnym jest sezon zimowy, a nie letni. Zawsze chcę skakać dobrze. Stale dążę do oddania idealnego skoku i czekam, aż się to wydarzy - odpowiada Stoch w rozmowie ze Skijumping.pl.

Ostatni konkurs na igelicie zdominował Ryoyu Kobayashi, a klasyfikację generalną wygrał Halvor Egner Granerud, który w Saksonii finiszował drugi. - Nie skupiałem się na wynikach, natomiast nie dało się nie zauważyć, że Halvor skakał na wysokim poziomie przez całe lato. Ryoyu teraz też pokazał się z bardzo dobrej strony w końcówce. Dawid Kubacki też wyskoczył na ostatniej prostej lata. Paru innych też się pokazało, ale staram się patrzeć na siebie i skoki innych na tym etapie nie mają dla mnie teraz znaczenia. Chcę się rozwijać i muszę temu poświęcić jeszcze trochę pracy, żeby ta zima była dobra. Wierzę, że wszystko się powiedzie. Solidnie przetrenowałem lato i liczę na bardzo dobre owoce. Nie mam zamiaru spuszczać głowy i kulić się pod ścianą. Iść z wysoko uniesioną głową, z tarczą w dłoni i nartami na ramieniu. I tak przez przejść przez zimę - kontynuuje Stoch. 

Czas poprzedzający Puchar Świata nie jest okresem wypoczynku dla najlepszych skoczków narciarskich. - Październik to dla nas zapracowany miesiąc. Mamy mocny trening, dużo zgrupowań, a pomiędzy należy wpleść obowiązki związane ze sponsorami. Trzeba to rozsądnie zaplanować, by nie wypalić się fizycznie. To nie jest pierwszy taki rok, więc mamy to odpowiednio rozpracowane - zapewnia trzykrotny mistrz olimpijski.

Z Kamilem Stochem - w Warszawie - rozmawiał Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3259) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Klaus Mitwoch bywalec
  @Kubalant Powinno się udać

  A to dzięki nowej książce Stocha: Kamil Stoch - Kapusta i Groch, czyli jak utrzymać dobre wiatry na skoczni.

 • StochMistrz{29465894} weteran
  @Kubalant

  Tak sezon z zimową olimpiadą w Zhangjiakou

 • StochMistrz{29465894} weteran
  @Kubalant

  Wiem o tym

 • Kubalant stały bywalec
  @StochMistrz{29465894}

  A że nadchodzący sezon jest olimpijski

 • StochMistrz{29465894} weteran
  @Marco Gaccio

  Wszystko przez narośl na prawej stopie. Co w sporym stopniu utrudniało mu zgięcie się do stabilnej pozycji najazdowej. Utrudniało odbicie z progu, oraz prowadzenia nart w powietrzu

 • StochMistrz{29465894} weteran
  @Kubalant

  Utrzyma jestem tego pewien. Dopracował nową sylwetkę i wychylenie na narty w powietrzu po wyjściu z progu. Lata podobnie wysokością przelotową jak w sezonie 2016/2017 i 2017/2018

 • StochMistrz{29465894} weteran
  @kibicsportu

  Kamil nie przejął się konkursami w Hinzenbach i Klingenthal. Tak powiedział Adam Małysz i Dolezal. Kamil jest w bardzo wysokiej formie. Tylko brakuje mu niektórych detali w technice i systemu startowego po żmudnych treningach. Uważam że może walczyć o najwyższe cele w całym sezonie, a głównie na olimpiadzie w Pekinie.

 • INOFUN99 profesor
  @Adam90

  Nie martwi cie, że tacy zawodnicy jak Murańka, Zniszczoł, Wolny i Stękała nadal nie odgrywają takiej stałej, ważnej roli w PŚ? Tacy zawodnicy powinni skakać na równi z naszą ekipą 30+, te walki powinny być na żyletki. Ostatnie lata Małysza, czy Stocha(bo wszystko na to wychodzi) to zupełnie inne czasy. Za Adama byli bardzo zdolni juniorzy, którzy walczyli o medale MSJ, a za Kamila takiego komfortu nie ma.

 • Adam90 weteran
  @INOFUN99

  mnie to nie martwi. Zawsze spoczywało na Małyszu.Potem się okazało ,ze Kamil genialny. Potem nie wiem co będzie będą suche lata ale czy to coś zmieni...nic

 • INOFUN99 profesor
  @Marco Gaccio

  Kwalifikacje w Wiśle wygrał, lecz w obu konkursach zmagał się z problemami zdrowotnymi. W Ruce nigdy Kamil nie błyszczał poza nielicznymi wyjątkami, więc naprawdę nie było w początkowej fazie sezonu źle.
  Martwi mnie to, że nadal na Stochu, Żyle, Kubackim, spoczywa główny ciężar wynikowy. To są skoczkowie zasłużeni dla polskich skoków. Wymagać trzeba od Murańki, Zniszczoła, Stękały, Wolnego itd.

 • Marco Gaccio doświadczony

  Ja tam nie słucham co on mówi. Liczyć będą się wyniki a nie słowa.
  Rok temu przed sezonem mówił, że jest spokojny i dobra forma a do TCS było średnio. Loty średnio udane gdzieś pod koniec 10.

  Na wysoką i równą formę przez cały sezon nawet nie ma co liczyć. Ale może jakieś pojedyńcze zwycięstwo i kilka podiów będzie.
  Cel minimum dla mnie to 1 wygrana i 5 podiów w PŚ.

 • INOFUN99 profesor

  Niech Kamil skacze. Żadnych oczekiwań względem niego nie mam, bo uzyskał bardzo dużo w swojej karierze, chyba że mówimy o drużynówkach to wtedy mam, aby niczego nie zawalił.

 • Adam90 weteran

  No i dobrze niech walczy.Po 30 wciąż w czołówce...

 • dejw profesor

  Stoch naiwniak... Może sobie marzyć, planować, specjalnie układać treningi. To nic nie da. Nie ma prawa nic wygrać.
  Jego los w tym sezonie został przesądzony przez ostatni wywiad Apollo.

 • wiola4697 weteran

  6 razy na podium generalki PŚ (2 x1, 1x2, 3x3) i dodatkowo od ponad dekady ścisła światowa czołówka. Jego osiągnięcia mówią same za siebie. Kamil to legenda skoków narciarskich i nic tego nie zmieni. Z całego serca życzę mu wszystkiego dobrego

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).