Okiem Samozwańczego Autorytetu: Listy do M.

 • 2021-12-06 00:07

W pomieszczeniu wisiała nerwowa atmosfera. Była tak gęsta, że dałoby się w niej zawiesić nie tylko siekierę, ale parę kowadeł. Kobieta miała tego dość. Wyszła na zewnątrz, zaczerpnąć łyk świeżego powietrza. Ledwo zrobiła kilka kroków, potknęła się o dużą, skórzaną torbę.

"Torba listonosza?" pomyślała zdziwiona. Rozejrzała się dookoła. Nikogo ani śladu. Pomyślała, że zagubioną torbę trzeba oczywiście odnieść do najbliższego urzędu pocztowego. Ale najpierw... nie oparła się ciekawości. Wsunęła dłoń do środka i wyciągnęła kilka pocztówek. Wszystkie były zaadresowane do tej samej osoby.


"Kochany Święty Mikołaju! Gdybyś był tak miły, to chciałbym dostać od Ciebie zeszłoroczną formę dla moich zawodników. A jeśli to zbyt wiele, to przynajmniej poproszę o czwartego do drużynówki. Michal Doležal"


"Cześć Mikołaju, to ja Pioter, hehehe. Pewnie wiesz, bo Ty wszystko wiesz, hehehehe. No to wiesz, że byłem też bardzo grzeczny. No to chciałbym od Ciebie jakieś fajne lądowania, bo te co mi się przytrafiają to jakieś takie nie za gryfne. Pioter."


"Kochany Święty Mikołaju. Ja Cię proszę tylko o jedną rzecz, ale za to o dużo. Metry. Dużo metrów. Dawid Kubacki" 


"Drogi Święty Mikołaju. Mam taką małą prośbę. Jak mi następnym razem ma tak fajnie dmuchnąć pod narty, jak podczas sobotniej drużynówki, to daj mi jakieś ostrzeżenie, to się przygotuję do lądowania. Andrzej Stękała"

"Kochany Święty Mikołaju! Ja to bym Cię tylko chciał prosić o kombinezon z dobrze działającym zamkiem błyskawicznym." Paweł Wąsek

 
"Kochany Święty Mikołaju! W tym roku, jak wiesz, byłem bardzo grzeczny. Już nie skaczę na golasa, słucham się trenerów, ciężko pracowałem i wygrałem taki fajny puchar. Chciałbym wygrać kolejny. Wiem, że to wielkie marzenie. Dlatego, gdyby się go nie dało spełnić, to daj mi chociaż jakąś regularność. A póki co - duży zapas ziółek na uspokojenie. Twój Halvor" 

 


Drogi Julemand! W zeszłym roku dostałem od Ciebie fantastyczny prezent. Nazywał się Halvor Egner Granerud. Skakał jak nakręcony. Ale chyba mu któraś sprężynka pękła albo coś w tym stylu. W każdym razie, jeśli ten prezent jest jeszcze na gwarancji, to nie dawaj mi żadnych innych, tylko niech Twoje elfy go po prostu nareperują. Alex Stöckl
P.S. I żeby mi w telefonie WiFi nie zanikało."


"Kochany Święty Mikołaju! Bardzo proszę, żeby Ryōyū bez żadnych przeszkód wpuścili do Niemiec. I już żadnych pozytywnych wyników testów, dobrze? Hideharu Miyahira"


"Drogi Święty Mikołaju! Proszę tylko o jedno. Oby tak dalej! Andreas Widhölzl"


"Sehr Geehrter Sankt Nikolaus! Alles gut! Tylko mi jeszcze pilnuj, coby żadna kontuzja nie była! Wszyscy moi zawodnicy zasługują na prezenty, tylko Andreasa może Krampus trochę postraszyć! Danke! Stefan Horngacher"


Drogi Mikołaju Święty! Mam wszystko, czego chcę. Nie proszę Cię o nic dla siebie. No, może jedynie o jakąś ciekawą ksiażkę. Może być 'Kombinacja Norweska dla opornych'. Adam Małysz"


Kochany Święty Mikołaju! Chciałbym, żeby mój kolega Robert Hrgota został trenerem jak najdłużej. I jeszcze proszę o rózgę dla tego ... Bertoncelja. Twój Timi"


"Drogi Święty Mikołaju. Niel lubię dwucyfrowych miejsc w konkursach. Przyzwyczaiłem się już do jednocyfrowych. Dałoby się to załatwić do końca sezonu? Anže Lanišek"


Kochany Mikołaju. Proszę Cię o choć jeden przyzwoity skok w drugiej serii. Jankowi dałeś, daj i mnie. Twój Daniel Huber."


Kochany Święty Mikołaju, ja Cię proszę o takie jury, któremu punkt konstrukcyjny nie myli się z rozmiarem skoczni  - prezes firmy posiadającej prawa telewizyjne do Pucharu Świata w skokach narciarskich.

***

Siekiera, motyka, piłka, kwas, na tabelki przyszedł czas. Nie są one takie wymarzone, wiec i Wy napiszcie list do Świętego Mikołaja. Może za tydzień przyniesie Wam lepsze. Ale póki co są, jakie są. Darowanym tabelkom nie zagląda się w wiersze.

                                        Czołówka 06.12.2021
Lp zmiana zwodnik kraj przybytek punkty
1      - Karl Geiger Niemcy 50 355 0 0
2      - Anže Lanišek Słowenia 20 272 83 83
3      - Markus Eisenbichler Niemcy 45 237 118 35
4     +2 Stefan Kraft Austria 60 206 149 31
5     -1 Ryōyū Kobayashi Japonia 0 180 175 26
6     +1 Cene Prevc Słowenia 40 173 182 7
7     +3 Marius Lindvik Norwegia 80 162 193 11
8     -3 Halvor Egner Granerud Norwegia 0 160 195 2
9     -1 Killian Peier Szwajcaria 29 148 207 12
10     +16 Jan Hörl Austria 100 131 224 17

Nikt z czołowej trójki nie stanął w Wiśle na podium, ale wypracowana w pierwszych konkursach przewaga sprawiła, że utrzymali swe pozycje. Kobayashi, Granerud i Peier w dół. Kraft, Prevc, Lindvik do góry. A ten Hölerny Austriak awansował aż o 16 pozycji! We wczesnej fazie sezonu takie rzeczy jeszcze mogą się zdarzać, potem będzie o nie coraz trudniej.
*Tabelka mi się zbiesiła, pewnie na okoliczność dalszego braku Polaków. Dwie ostatnie kolumny zawierają odpowiednio; stratę do lidera i stratę do zawodnika o oczko wyżej.

          Poczet Zwycięzców 06.12.2021
Lp zawodnik kraj liczba wPŚ
1 Karl Geiger Niemcy 1 1
2 Anže Lanišek Słowenia 1 2
3 Ryōyū Kobayashi Japonia 1 5
4 Halvor Egner Granerud Norwegia 1 8
5 Jan Hörl Austria 1 10

Pięć konkursów, pięciu zwycięzców z pięciu różnych krajów. Z całą pewnością jest ciekawie! Głowy do góry, statystyka jest po naszej stronie, bo z "Wielkiej Szóstki" teraz kolej na Polskę! I powiem Wam szczerze, że to nie do końca żart. Bo patrząc na dotychczasowe pojedyncze skoki Jana Hörla oraz Kamila Stocha, można było obu dawać podobne szanse na zwycięstwo w Wiśle. Może nawet Polakowi większe. 

Poczet Podiumowiczów 06.12.2021
Lp zawodnik kraj 1 2 3 suma wPŚ
1 Karl Geiger Niemcy 1 2 0 3 1
2 Anže Lanišek Słowenia 1 1 0 2 2
3 Ryōyū Kobayashi Japonia 1 1 0 2 5
4 Halvor Egner Granerud Norwegia 1 0 1 2 8
5 Jan Hörl Austria 1 0 0 1 10
6 Marius Lindvik Norwegia 0 1 0 1 7
7 Markus Eisenbichler Niemcy 0 0 2 2 3
8 Stefan Kraft Austria 0 0 2 2 4

Niemcy stawali już na podium pięciokrotnie, Austriacy i Norwegowie trzykrotnie, Słoweniec i Japończyk - po dwa razy. Niby Norwegowie są też bez formy, ale nie sądzę, by Stöckl chciał się w tej chwili zamienić na miejsca z Doležalem. 

Polacy 06.12.2021
Lp zawodnik pkt wPŚ
1 Kamil Stoch 101 12
2 Piotr Żyła 33 28
3 Dawid Kubacki 20 36
4 Jakub Wolny 8 43
5 Aleksander Zniszczoł 5 46
6 Andrzej Stękała 1 47

168 punktów po trzech weekendach (pięciu konkursach indywidualnych). Od sześciu lat nie mieliśmy tak słabego wejścia w zimę. W sezonie 2014/2015 po pięciu konkursach mieliśmy 84 punkty. Z kolei 35 punktów zdobytych w Wiśle to najsłabszy wynik na polskiej skoczni w XXI wieku. 19 grudnia 1999 roku w konkursie w Zakopanem nie punktował żaden Polak. 

Bracia 06.12.2021
Lp Bracia kraj pkt.
1 Prevc Słowenia 247
2 Kobayashi Japonia 236
3 Huber Austria 76

Tak jak zakładałem, Prevce na czele. Ale jak się Święty Mikołaj nie zbiesi, to w Klingenthal Kobayashich znów będzie dwóch. Tymczasem Daniel Huber na próżno wypatruje posiłków, bo Stefan nie wygląda w tym sezonie na skoczka, który mógłby wspomóc brata w Pucharze Świata. Ale jak to mawiają - póki sezonu, póty nadziei.

Plastikowa Kulka 06.12.2021
Lp zawodnik kraj liczba wPS
1 Andreas Wellinger Niemcy 10 27
2 Keiichi Sato Japonia 5 41
3 Markus Schiffner Austria 5 29
4 Stephan Leyhe Niemcy 5 18
5 Alex Insam Włochy 2 n
5 Klemens Murańka Polska 2 n
8 Mackenzie Boyd-Clowes Kanada 2 47
9 Jewgiennij Klimow Rosja 2 30

Niemcy jak już coś robią, to z rozmachem. Puchar Świata? Geiger na czele. Puchar Narodów? Swobodnie prowadzą. Tabelka podiumowa? Znów Geiger. Plastikowa Kulka? Wellinger. Plastikowa Kulka drużynowo? Zostawili konkurencję daleko w tyle. Jeszcze się pojawią jacyś niemieccy bracia i będą mieli komplet. Bo od naszej polskiej tabelki  - wara! Nie oddamy nawet jednej ramki od naszej tabelki!

W Pucharze Narodów, dzięki sobotniej drużynówce, przeskoczyliśmy Szwacjarów. Hurra!

Cytat zupełnie na temat:
"- Amerykanie wyciągnęli pomocną dłoń.
-  Nawet dwie dłonie i jedną nogę"
Marek Rudziński i Igor Błachut

Cytat zupełnie nie na temat:
"Redakcja tekstu - paralingwistyczne środki wyrazu związane z organizacją wypowiedzi pisemnej, w przestrzeni dwuwymiarowej, znakami graficznymi."
Profesor Zbigniew Radwański

I to by było na tyle z Wisły. W przyszłym tygodniu skoczkowie rywalizować będą na Vogtland Arenie w Klingenthal. Na skoczni, która oczywiście kojarzy się wszystkim polskim kibicom bardzo dobrze. W Klingenthal tylko dwie rzeczy są pewne. Pierwsza: Wszyscy będziemy wspominać zwycięstwo Krzysztofa Bieguna i załamywać ręce, że już zakończył karierę. Druga - wszyscy którzy tam pojadą samochodami, będą tankować w Czechach.   

Ceterum autem censeo notas style esse decedam.
***
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejętność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem. Kamil Stoch ostrzega - nieczytanie felietonów Samozwańczego Autorytetu grozi poważnymi brakami wiedzy powszechnej jak i szczegółowej o skokach.

P.S. Kochani, nie karmcie mi tu trolli. Ja też się będę starał.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5955) komentarze: (44)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski

  EDIT: Najmocniej przepraszam za podane wcześniej błędne dane, według których Eisenbichler umocnił nieznacznie przewagę nad Johanssonem, gdy tymczasem to Norweg nieznacznie znów wyprzedził Niemca. Teraz wszystko powinno być już w porządku, poprawki wprowadziłem.

 • Meier_Welle bywalec
  Drogi Mikołaju,

  Bardzo cię proszę, przynieś Manuelowi podium na święta, bo po prostu zasługuje. Gdybyś chciał też pomóc Andreasowi znaleźć na Pekin Jego zagubioną formę, bardzo się ucieszę.
  Ps. A może by tak jeszcze trochę mniej wiało?

 • Arturion weteran
  @janbombek

  Nie da się zrobić, bo te bańki ja miałem wygrać.., Po 6.? ;-)

 • Arturion weteran
  @Seba Aka Krzychu

  Wygra ze dwa. Do tego MŚwL i jakiś medal olimpijski, Mikołaj wielu to obiecał. :-)

 • Arturion weteran
  @papa_s

  Jak nie wygra, jak wygra Kamil. :-)
  O to prosiłem św. Mikołaja, ale po cichu.

 • Arturion weteran

  Felieton słabszy niż dwa poprzednie, ale za to jaki podły! ;-)

 • janbombek doświadczony

  Św. Mikołaju, spraw abym wgrał jutro 12 baniek w totka, osłodzisz mi bardzo słaby sezon naszych skoczków.

 • Julixx05 weteran
  Drogi Mikołaju

  Jako grzeczna kibicka mam parę życzeń czego pragnę:

  1. Powrotu do formy polskich skoczkówę i siły na resztę sezonu (może jakiś medali ale nie będę narzucać celów)
  2. Żebyśmy nie skończyli jak twoi sąsiedzi
  3. Pięknych konkursów i dalekimi skokami
  4. Żeby nie było żadnych odwołanych konkursów
  5. By nikogo nie dopadł covid
  6. Formy również dla polskich skoczkiń i wytrwałości w karierze
  7. Zdrowia, bo to w sporcie najważniejsze, bez zdrowia, nie ma formy
  8. Jakiegoś klasowego trenera na następny sezon dla dziewczyn
  9. Jeśli będzie zmiana trenera również dla panów trenera z najwyższej półki
  10. Ostatnie życzenie niech najważniejsze trofea wygra najlepszy

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @INOFUN99

  szanuję za tych Finów

 • MaciejoS stały bywalec
  @Mucha125

  Nie widziałem jeszcze żadnej informacji, aby mieli transmitować następne konkursy, ale nie można tego wykluczyć.

 • Mucha125 weteran
  @MaciejoS

  No dobra ale to tylko na ten weekend a reszta?

 • MaciejoS stały bywalec
  @Mucha125

  Jesteś na stronie skijumping, wchodzisz w "start" i wybierasz "skoki w tv".

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @firefly

  Jakby Stoch miał wygrać jeden konkurs w tym sezonie to najlepiej by było, gdyby miało to miejsce w Zakopanem, albo w Planicy.

 • firefly weteran

  Szczerze to w tym sezonie chciałabym zobaczyć choć jedno zwycięstwo Kamila, żeby przełamał tę barierę 40. wygranych, no i chociaż jeden medal na IO. Na więcej nie mam odwagi mieć nadziei.

 • Mucha125 weteran

  Czy ktoś wie jakie konkursy będzie pokazywać TVP Sport PK ? Nie potrafię znaleźć żadnej informacji prasowej na ten temat, oprócz tego komentarza od Babiarza.

 • Kubalant stały bywalec

  Święty Mikołaju, bardzo proszę Cię o to żeby Kamil nawet jak spóźni skok tak jak na ZIO w 2018 to żeby leciał tak jak to on potrafi po złoto. Proszę Cię też o zmianę trenera Polaków na kogoś kto zrobi z naszych zawodników mistrzów (chodzi mi o tych młodszych czyli Wąska, Pilcha czy nawet Wolnego), bardzo prosiłbym Cię też o zmianę grafiki w telewizji na tą starą bo była lepsza, super by było gdybyś sprawił żeby organizatorzy zaznaczali linie na zeskoku tak żeby dobrze było je widać. No i oczywiście proszę Cię o to żeby zawodnicy, trenerzy i w ogóle nikt nie nosił tam maseczek a na zawodach żeby kibice wypełniali trybuny po brzegi

 • papa_s weteran
  A co wygraną TCS?

  Kto ma prosić Mikołaja? W tym sezonie chyba Polak nie wygra. Czy Niemcy w końcu doczekają się zwycięstwa? Tylko smutny będzie bo bez publiczności. Wyobrażacie sobie Zakopane bez publiczności? Nawet jak będzie 500tys zakażeń dziennie to rząd z episkopatem postarają się o dyspensę na czas weekendu z pucharem a publika będzie stała podłączona do respiratorów. To się nazywa miłość do skoków narciarskich;)

 • cavalierjan19 profesor
  @Wojciechowski

  "A w Wiśle nawet HS ledwo się wyróżniał, gdyby nie laser, miałbym wrażenie, że cofamy się do lat 90..."
  Odległości też żywcem wyjęte z lat 90tych

 • INOFUN99 profesor
  List do Mikołaja

  Święty Mikołaju, pragnę poinformować, że jak zawsze moja postawa była wzorowa. Moderacja nigdy nie kasowała moich postów, nie karała mnie. Moderacja sama może potwierdzić, że piszę prawdę. Zawsze przestrzegałem regulaminu.
  Proszę o:
  -skakanie na najwyższym poziomie przez naszych zawodników z roczników 94-95 i tych młodszych, bo to oni powinni być liderami naszej ekipy
  -dobry poziom naszej ekipy
  -lepszą mentalność w PZN-ie
  -[...]
  -trwałe usunięcie kont, które spamują składami, które wprowadzają analfabetyzm
  -wyrzucenie Kruczka z kadry kobiet
  -Finów w czołówce
  -kibiców na zawodach

  Mam nadzieję, że życzenia się spełnią.

 • papa_s weteran
  @acka Przyłączam się do gratulacji bo

  zastanawiałem się co napisze Autorytet aby rozwiać upiorny smętny nastrój. Znowu okazało się pióro jest mocniejsze od miecza, zwłaszcza tego który przeszywa serca kibiców.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl