PŚ Pań w Klingenthal: Kramer nokautuje rywalki, Rajda z punktami

 • 2021-12-11 11:28

Marita Kramer ponownie najlepsza! Liderka Pucharu Świata pań triumfowała w sobotnich zawodach na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentantka Austrii zwyciężyła dzięki  skokom na odległość 137 m oraz 134 m. Drugie miejsce zajęła Silje Opseth, a trzecia była Katharina Althaus. Awans do finału uzyskała Kinga Rajda, która zakończyła zawody na 29. miejscu.

Marita KramerMarita Kramer
fot. Tadeusz Mieczyński
Silje OpsethSilje Opseth
fot. Tadeusz Mieczyński
Katharina AlthausKatharina Althaus
fot. Tadeusz Mieczyński

W pierwszej serii konkursowej Marita Kramer odleciała rywalkom. Liderka Pucharu Świata poszybowała na 137 metr i na półmetku prowadziła z przewagą 13,1 punktu nad Silje Opseth (130 m) oraz 14,3 pkt. nad Kathariną Althaus (129,5 m). Czwarta była Ursa Bogataj (129 m), piąta Sara Takanashi (125,5 m), a szósta Spela Rogelj (121,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Yuka Seto (119 m), Eva Pinkelnig (122 m) i Aleksandra Kustowa (118 m). Czołową dziesiątkę zamykała Ema Klinec z wynikiem 114 metrów.

Po raz pierwszy w tym sezonie awans do finału wywalczyła Kinga Rajda. Reprezentantka Polski wylądowała na 105 metrze i na półmetku zajmowała trzydzieste miejsce.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 21. platformy startowej.

W finale Marita Kramer wylądowała na 134 metrze i triumfowała z przewagą 21,3 punktu nad Silje Opseth (130 m). Trzecie miejsce zajęła Katharina Althaus (127 m), która okazała się lepsza od Sary Takanashi (140 m), Ursy Bogataj (130 m) oraz Danieli Iraschko-Stolz (131 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończyła Ema Klinec (127,5 m). Ósma była Nika Kriznar (124,5 m), dziewiąta Spela Rogelj (118 m), a dziesiąta Yuka Seto (119 m).

Kinga Rajda w finale wylądowała na 103 metrze i zakończyła sobotnie zawody na dwudziestej dziewiątej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 21. i 20. belki.

Marita Kramer z dorobkiem 530 punktów umocniła się na prowadzeniu w Pucharze Świata. Reprezentantka Austrii wyprzedza Katharinę Althaus (381 pkt.) oraz Ursę Bogataj (335 pkt.). Kinga Rajda z dwoma punktami zajmuje 44. miejsce.

W Pucharze Narodów prowadzą Austriaczki (1233 pkt.) przed Słowenkami (1098 pkt.) i Niemkami (624 pkt.). Polki z dorobkiem dwóch punktów są sklasyfikowane na piętnastym miejscu.

Kolejne zawody Pucharu Świata pań rozegrane zostaną w piątek, 17 grudnia w Ramsau (HS98).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata Pań >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów Pań >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9590) komentarze: (41)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj weteran

  Rajda z punktami, ale to jeszcze nie były dobre skoki w jej wykonaniu. Nie te, które oddawała w seriach nieocenianych. Powinna wywalczać awans do finału nie na farcie, tylko konkurencyjnością na tle Kykkanen, Chinek, Prevc czy nawet Indrackovej. Jest różnica między tym, że się udało, a tym, że zapracowała na awans - miała farta, a nie postarała się. Byłby już progres nawet w takiej reprezentacji kobiet w kraju, w którym skoki są jednym z najbardziej medialnych sportów, a sekcja kobiet do niedawna była traktowana po macoszemu.

  Kolejne zasłużone zwycięstwo Kramer. Poziom konkurencji wyraźnie niższy niż u mężczyzn, ale i tak robi wrażenie. Opseth nadal godnie zastępuje Lundby z nadprogramowymi kilogramami. Althaus bez zwycięstwa, ale nadal na podium. Gdyby nie noty Takanashi w I serii, byłaby wreszcie w tym sezonie na podium dla odmiany. Nieco gorzej Słowenki, ale dla osłody w top 10 aż 4, w tym Rogelj. Dużym zaskoczeniem jest wynik w top 10 Seto oraz Kustowa w top 10 na półmetku. Plus za premierowe punkty Bing w karierze. Słabo pozostałe Niemki, zwłaszcza Hessler w finale, Rupprecht i Freitag. Szwecja odniosła ogromny sukces - aż 2 zawodniczki z punktami PŚ. To może być impulsem do napędzenia tej dyscypliny w skandynawskim kraju, jeśli u facetów nic nie idzie znacząco do przodu. Co prawda Norstedt ma tylko symboliczny punkcik, ale też sukces. Gdyby jednak Westman przyjechała do Niemiec, pozamiatałaby, ale nie byłoby 2 punktujących Szwedek.

 • Oczy Aignera profesor
  Problem leży gdzie indziej

  Widzę, że wiele osób popiera zasadę "zwolnić trenera, zostawić zawodników i czekać na efekt nowej miotły". Wystarczy spojrzeć na polską piłkę. To rzadko działa w dłuższej perspektywie czasu.
  Nadal pozostaję przy opinii, że Łukasz Kruczek nie jest głównym problemem.
  Do osiągania sukcesów w skokach potrzeba odpowiednich cech psychologicznych, których najwyraźniej polskim skoczkiniom brakuje.
  Rozwiązanie jest proste - odpowiednia praca z dobrym psychologiem.

 • Oczy Aignera profesor
  @Robert Johansson252

  Oferta od Apoloniusza Tajnera? Chyba z terminem wywiadu w TVP i 3 kilogramami pasztetu na Święta.

 • Werter początkujący
  @Cinu

  Czemu upadla? Gdzie tak napisane?

 • Wojciechowski profesor
  @Werter

  Coś chyba nie tutaj miał być ten komentarz. :)

 • Werter początkujący
  Fan roberta

  Jestes totalnym dzbanem, bo inaczej sie nie da. Tak, kazdy by chcial dostac Stocha chociaz na rok. A ogolnie to nie chodzi nigdy o prezesa zwiazku, tylko o pieniadze.

 • Werter początkujący

  Rajda w 2 skokach skacze tyle, co Marita w jednym. Trener do natychmiastowego zwolnienia!

 • Nikt_ważny weteran
  @Julixx05

  Wybacz, ale myślenie, że którykolwiek z tych trenerów chciałby przyjść do naszej kadry kobiet wykracza poza skalę naiwności.

  Po pierwsze PZN nie będzie w stanie im zaproponować odpowiednich pieniędzy.
  A po drugie nikt nie przyjdzie do kadry, gdzie nie ma specjalnych perspektyw na jakikolwiek sukces. Tu może przyjść ktoś nikomu nieznany, żeby szukać szansy na wybicie się. Nie trenerzy, którzy wygrali już praktycznie wszystko.
  I tak, Kojonkoski pracował w Chinach bez szansy na sukces, ale podejrzewam że gdyby wszyscy w związku oddali swoje pensje, to by się nie uzbierała nawet połowa tego, co mu dawali Chińczycy.

 • MaciejoS stały bywalec
  @Julixx05

  Tak, na pewno przyjdą trenerzy pokroju Schustera czy Poitnera. Niestety to nierealne przy obecnej polityce PZN.

 • Wojciechowski profesor
  @Julixx05

  Ja nadal uważam, że szanse na obronienie tego drugiego miejsca wciąż są spore, bo jakiegoś huraganowego naporu rywalek nie widzę.

 • INOFUN99 profesor
  @Julixx05

  Kojonkoski jak coś, a nie Kojankowski. Te nazwiska na bank nie przyjdą do kadry kobiet, aby je trenować. Bardziej jakiś asystent z Niemiec/Austrii podjąłby się tego wyzwania.

 • Julixx05 weteran
  @Xander1

  Zauważ to, że Rajda i Twardosz po sezonie (kolejno 2019/20, 2020/21), gdzie były wyraźnymi liderkami, zrobiły regres

 • Julixx05 weteran

  Na plus to, że Kinia zapunktowała, więcej pozytywów nie widać. Obawiam się, że tylko jedna Polska będzie na IO

 • Sweet doświadczony

  Brawo Bing Dong!! 10 pkt dla Chin i trwa walka o 3 miejsca u kobiet. dla naszych 2 pkt to wielki sukces. i gratulacje też dla Astrid Norstedt, druga Szwedka w jednym sezonie z punktami PŚ, myślę że w tym momencie weszło 2 miejsce dla SWE, tylko nadal u mężczyzn nie istnieja praktycznie.

 • Julixx05 weteran
  @Robert Johansson252

  Dobre nazwiska Kojankowski był najodpowiedniejszy, Pointner nie wiem czy on chcę pracować w trenerce. Schuster spoko opcja, Stoeckl nawet ale on by bardziej pasował, Horni mógł by wstrząsnąć kadrą pań ale za bardzo by betonował skład. Wystarczy zaproponować dobre pieniądze i możliwe. Kojankowski jest najlepszą opcją dlatego, że lubi wyzywania oraz jest utytułowanym trenerem, a takiego szkoleniowca potrzeba dla dziewczyn

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Może uznacie za trolla

  Ale Kruczek out jak najszybciej

 • INOFUN99 profesor
  @Nikt_ważny

  Nikt nie będzie chciał. Może Topór.
  Rajda na MŚ w Oberstdorfie mówiła, że potrzebuje trenera, który na nią pokrzyczy. Kruczek nie jest symbolem stanowczości. Przykłady, nasza kadra kobiet i Piotr Żyła.
  Problemów jest sporo. Na pewno nie jest nim brak sprzętu, czy finansów, czy obiektów treningowych.
  Nie przesadzam, wszystko trzeba wziąć pod uwagę.

  @Robert Johansson252

  Mam nadzieję, że twe słowa były owiane ironią.
  Słysząc słowa od Apolla, czy byliby w stanie objąć naszą kadrę kobiet, odpowiedzieliby czerwoną słuchawką.

 • Robert Johansson252 profesor
  @Nikt_ważny

  Mika Kojnkowski, Potiner, Schuster, Stoeckl, Horngacher - oni przecież tylko czekają, żeby dostać ofertę od boskiego Apollo :)

 • Nikt_ważny weteran
  @INOFUN99

  Bez przesady...
  Kruczek może nie jest jakimś trenerem klasy światowej, ale nie jest to też Mietek spod sklepu.

  Problem jest dużo głębszy niż tylko Kruczek.

  Poza tym, wielokrotnie już pytałem, ale nikt nigdy nie odpowiada: kto ma za tego Kruczka objąć tę kadrę?

 • INOFUN99 profesor
  @Nikt_ważny

  To co powiedział @werter aka elsa to prawda, im brakuje tylko trenera.
  Przyczyn jest kilka takiego stanu rzeczy:
  -kiepskie podejście Kruczka do dziewczyn, nie umie walnąć ręką w stół
  -zbyt późne zainteresowanie się skokami żeńskimi przez PZN
  -trochę też od siebie dokładają dziewczyny, sądzę, że nie są przekonane do trenera i robią mu na złość, skacząc kiepsko. Wiem, że to dziwnie brzmi, ale coś może być na rzeczy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl