Norwescy skoczkowie krytykują plebiscyt na sportowca roku. "To skandaliczne"

 • 2022-01-11 08:58

Coroczne kontrowersje po ogłoszeniu wyników plebiscytu na najlepszego sportowca roku to nie tylko specyfika polskiego piekiełka. W bardzo mocnych słowach do rozstrzygnięć głosowania na sportowca roku w Norwegii odnieśli się podczas podcastu "Skaczący chłopcy" tamtejsi skoczkowie, Daniel Andre Tande i Johan Andre Forfang.

- To skandaliczne, że do tytułu sportowca roku nie został nominowany Halvor - uważa Forfang, a wtóruje mu kolega z reprezentacji.  - Kompletnie się z czymś takim nie zgadzam. To był jeden z najlepszych sezonów norweskiego skoczka w historii, Puchar Świata wygrał z ogromną przewagą - dodaje Tande. - Jeżeli mam być szczery to już kilka lat temu straciłem szacunek do wyników Gali Sportu. Już się tym nie przejmuję. Uważam, że zbyt dużo nagród trafia w ręce osób, które w ogóle nie powinny być nominowane. Może szerzej nie będę się już na ten temat wypowiadał - kończy Daniel Andre Tande.

Na więcej bezpośrednich słów pozwolił sobie jednak Forfang. - Muszę powiedzieć, że w Norwegii jest sporo dobrych sportsmenek, a tytuł dla najlepszej za ubiegły rok trafia do zawodniczki skazanej za doping - mówi skoczek, mając na myśli biegaczkę narciarską Therese Johaug, która w przeszłości musiała zmierzyć się z karą 18-miesięcznej dyskwalifikacji za doping. Ani Johaug ani jej menedżer nie zdecydowali się na komentarz do tych słów. Wypowiedział się za to Clas Brede Braathen, szef skoków w norweskiej federacji: - To dorośli ludzie, muszą brać odpowiedzialność, za to co mówią. To ich zdanie. a my nie nakładamy na nich żadnych ograniczeń. Ich zdanie nie musi być tożsame z naszym. 

Warto dodać, że nagrodę dla w kategorii, nazwę której można mniej więcej przetłumaczyć jako "marka roku" otrzymała skoczkini narciarska Maren Lundby, mistrzyni świata z Oberstdorfu, uważana przez żeńskie organizacje za bojowniczkę o prawa kobiet na skoczniach. 


Adrian Dworakowski, źródło: Tv2.no
oglądalność: (16432) komentarze: (44)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Miodeck początkujący
  @Kamil G

  jakie prawa do skoków? My mamy cudowny TVN, a oni?

 • Arturion weteran
  @fridka1

  Ja też. Żeby były duże złoża ropy i król. ;-)

 • fridka1 profesor
  @Kamil G

  Ja to bym wolała, by Polska była podobna do Norwegii w wielu innych kwestiach, niekoniecznie sportowych.

 • fridka1 profesor
  @Pavel

  Sorry, mój błąd.

 • Monzanator stały bywalec
  @Xenkus

  Bo ten skateboarding to jest sport dla dzieci. MKOL liczy, że przyciągnie młodzież przed telewizory, ale to się nie uda. Widownię IO stanowią fanatycy tej imprezy, którzy raz na cztery lata się poświęcą, żeby obejrzeć łucznictwo, albo szermierkę. A młodzież popatrzy dwie minuty i stwierdzi, że jest nudne i koniec. MKOL jak to mówią, cnotę straci, a rubla nie zarobi na takich pomysłach. A te pomysły to jeszcze się pojawią, kilka sportów z tradycjami może wypaść z programu bo "przestarzałe", a w zamian pojawią się breakdance, czy e-sport. Do tego wspinaczka sportowa będzie rozbudowana w Paryżu, choć tam mamy jakieś szanse na medal.

 • Monzanator stały bywalec
  @TheDriger

  Fakty są takie, że skoki uprawia na poważnie 7-8 krajów na świecie. Te miksty będą wciskać na siłę, bo przynajmniej będą zawodniczki z tych silnych krajów. Choć takie USA już kompletnie przestało się liczyć w skokach kobiet. Ale żadnej nowej siły w skokach nie będzie, jest cofanie się w rozwoju. Finlandia i Czechy już szorują po dnie, a za parę lat dołączy Polska. Zostają Norwegia, Niemcy, Austria, Słowenia i Japonia. Do tego drugorzędne Szwajcaria i Rosja oraz trzeciorzędne Włochy i Kazachstan. Ostatni gasi światło.

 • Kamil G bywalec

  Mamy ostatnio sporo wspólnego z Norwegią
  Cyrk z prawami do transmisji skoków teraz afera po Plebiscycie

 • Oczy Aignera profesor
  @fridka1

  To w sezonie 2002/03 miał trzy pucharowe wygrane. Wystarczył mocny finisz sezonu i KK była jego. Ogólnie pierwszym triumfem Adama Małysza w tamtym sezonie było złoto na dużej skoczni podczas MŚ w Val di Fiemme.

 • TheDriger bywalec
  @Arturion

  Ja niestety coraz częściej odnoszę. Do Raw Air już chcieli Mikst wcisnąć i prawie im się udało. Z Lundby zrobili celebrytkę, a skoczków traktują po macoszemu. W takim plebiscycie nawet Halvora nie uwzględnili, a Lundby po tym co odczyniła w tym roku(postawiła taniec z gwiazdami nad igrzyska) w każdym normalnym kraju byłaby zlinczowana, a w Norwegii zapraszają ją na galę, dają nagrodę specjalną.

 • belleti bywalec
  ...

  dar0606 i 3 miejsce w PS dodatkowo ,a jak wytlumaczysz to ze w 2020/2021 byl 3 i nie znalazł się w top 10,a w 2019/2020 był 5 i znalazł się ciekawe,to skoro wtedy był 5 a teraz 3 to tym bardziej powinien się znaleść proste?proste
  dodatkowo za ten Plebistyt 2020 co był sezon 2019/2020 i był 5 w generalce to w Plebistycie był 3 takie to jaja są.
  a w 2020 TCS wygrał Kubacki a w 2021 Stoch bo TCS kończy się w nowym roku

 • Arturion weteran
  @TheDriger

  Ejże. "Norwegia jest krajem, który jako jedyny wyżej traktuje skoki kobiet od męskich".
  Nie odnoszę takiego wrażenia. Po prostu skoki kobiet są tam traktowane poważnie. Choć np. Lundby twierdzi, że skaczące kobiety są w Norwegii dyskryminowane...

 • TheDriger bywalec
  @Qwertyuiop987654321 Norewegia

  Norwegia jest krajem, który jako jedyny wyżej traktuje skoki kobiet od męskich. Dziwna sytuacja, ale w Polsce u nas też kilka takich ewenementów i skrzywień mamy - m.in. Tenis, gdzie nawet jakby Hurkacz wygrał Wimbledon to pewnie byłby niżej w takim plebiscycie niż Świątek, która by w Szlemach nawet do ćwierć-finału się nie doczłapała i w wiadomościach podniecaliby się jej każdą wygraną w turniejach niższych rang. Drugim takim u nas ewenementem były biegi naciarskie, chociaż to akurat tylko ze względu na Justynę Kowalczyk bo teraz w magiczny sposób jakoś nikt się biegami nie interesuje.

 • Wojciechowski profesor
  @Seba Aka Krzychu

  To ja jednak nic nie będę mówił dziś o swojej pamięci. ;)

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Wojciechowski

  Z Norwegów jeszcze Opaas zdobył KK.

 • Wojciechowski profesor
  @Pavel

  Nawet nie wygrał żadnych zawodów, gdy już tym liderem został, jeśli dobrze pamiętam...

 • Karpp weteran
  @fridka1

  Baseball i jazda na deskorolce to przecież nie tylko w sporcie ale i w kulturze dość popularne dyscypliny.

 • dar0606 bywalec
  @Xander1

  Nie wiem co naprawdę osiągnął w roku 2021 Kamil Stoch aby być w 10 w plebiscycie
  Wygrana w TCS ,a na mistrzostwach świata 22. miejsce (K-95), 19. miejsce (K-120)

  Naprawdę trzeba być fanem, aby oddać głos na który absolutnie nie zasłużył
  Według mnie
  1 Anita Włodarczyk
  2 Bartosz Zmarzlik
  3 Dawid Tomala

 • Pavel profesor
  @fridka1

  ?? Małysz miał wtedy 9 wygranych.

 • fridka1 profesor
  @Pavel

  To tak jak Małysz w 2007 roku.

 • fridka1 profesor
  @Karpp

  Baseball, curling, jazda na deskorolce.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl