PŚ w Zakopanem: Pewny sukces Słowenii, Polska szósta

 • 2022-01-15 16:44

Reprezentacja Słowenii wygrała sobotni konkurs drużynowy Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Drugie miejsce zajęli Niemcy, zaś trzecie Japonia. Polska w składzie Piotr Żyła, Stefan Hula, Jakub Wolny i Paweł Wąsek została sklasyfikowana na szóstej pozycji.

SłoweńcySłoweńcy
fot. Tadeusz Mieczyński
NiemcyNiemcy
fot. Tadeusz Mieczyński
JapończycyJapończycy
fot. Tadeusz Mieczyński

W pierwszej serii konkursowej najlepsi okazali się Słoweńcy, którzy konkurs rozpoczęli od drugiej pozycji po skoku Lovro Kosa (126,5 m). W drugiej grupie zespół Roberta Hrgoty na prowadzenie wyprowadził Peter Prevc (133,5 m), a fotel lidera utrzymali Timi Zajc (125,5 m) oraz Anze Lanisek (129 m).

Drugie miejsce zajmowali Niemcy, którzy zaczęli rywalizację od słabszej próby Severina Freunda (121,5 m). Kolejne skoki Stephana Leyhe (129,5 m), Markusa Eisenbichlera (126 m) oraz Karla Geigera (135,5 m) pozwoliły jednak wskoczyć ekipie Stefana Horngachera na pozycję wicelidera ze stratą 27,6 punktu do Słoweńców.

Na trzeciej pozycji klasyfikowani byli Japończycy, którzy liderowali po próbie Yukiyi Sato (130,5 m). Ostatecznie po skokach Junshiro Kobayashiego (122,5 m), Naokiego Nakamury (115,5 m) oraz Ryoyu Kobayashiego (132,5 m) azjatycki zespół był za Słowenią i Niemcami, a przed Norwegią oraz Austrią.

Reprezentacja Polski rozpoczęła zawody od piątej pozycji po skoku Piotra Żyły na 124 metr. W następnej grupie Stefan Hula (125 m) wysunął nasz zespół na czwartą lokatę. Po skoku Jakuba Wolnego (113 m) Biało-Czerwoni wrócili na piąte miejsce, zaś po próbie Pawła Wąska (123,5 m) spadli na szóstą lokatę.

Do finału awansowali także Rosjanie i Czesi. Na pierwszej serii udział w zawodach zakończyli Kazachowie.

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 17. (gr. 1 i 3) oraz 18. (gr. 2 i 4) belki startowej.

W finale Słoweńcy kontrolowali sytuację od pierwszego do ostatniego skoku. Tym samym ekipa w składzie Lovro Kos (123 m), Peter Prevc (140,5 m), Timi Zajc (134 m) oraz Anze Lanisek (140,5 m) odniosła trzecie drużynowe zwycięstwo w Zakopanem dla swojej reprezentacji.

Walkę o drugie miejsce ostatecznie wygrali Niemcy. Severin Freund (128,5 m), Stephan Leyhe (117 m), Markus Eisenbichler (141,5 m) oraz Karl Geiger (137 m) stracili 67 punktów do zwycięskich Słoweńców.

Do końca o drugą lokatę w Zakopanem walczyli Japończycy. Ostatecznie Yukiya Sato (130,5 m), Junshiro Kobayashi (132,5 m), Naoki Nakamura (129,5 m) oraz Ryoyu Kobayashi (135,5 m) zajęli trzecie miejsce, o 0,6 punktu za Niemcami. Czwarta była Austria, a piąta Norwegia.

Polacy rozpoczęli finał od spadku na siódmą lokatę po skoku Piotra Żyły (122 m). Na szóstą pozycję Biało-Czerwonych przywrócił Stefan Hula (119 m), a następnie wspomniane miejsce utrzymali Jakub Wolny (132,5 m) i Paweł Wąsek (130,5 m).

Na siódmej pozycji zawody zakończyli Rosjanie, a ósme miejsce przypadło Czechom.

Rundę finałową przeprowadzono z 17., 18. i 19. platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji konkursu najlepszy okazał się Peter Prevc (133,5 m i 140,5 m) przed Mariusem Lindvikiem (132,5 m i 139,5 m) oraz Karlem Geigerem (135,5 m i 137 m). Czternasty był Paweł Wąsek, dwudziesty pierwszy Stefan Hula, dwudziesty drugi Piotr Żyła, natomiast dwudziesty czwarty Jakub Wolny.

Na prowadzeniu w Pucharze Narodów pozostali Austriacy (2896 pkt.). Na drugie miejsce awansowali Niemcy (2857 pkt.), którzy wyprzedzili Norwegów (2730 pkt.). Polacy z dorobkiem 1067 punktów zajmują szóstą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano rywalizację indywidualną na Wielkiej Krokwi. O 14:30 rozpoczną się kwalifikacje z udziałem jedenastu Polaków do zaplanowanego na 16:00 konkursu.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu i nieoficjalną klasyfikację indywidualną >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (37062) komentarze: (361)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Adrian AZ weteran
  @Adrian AZ

  *zacząłem

 • Adrian AZ weteran
  @Arturion

  Bardzo możliwe, jakoś na to nie wpadłem, zacząłeś doszukiwać się tam innych kontekstów.
  Tak czy inaczej czasem te przytyki są dosyć dziwne.

 • Arturion weteran
  @Adrian AZ

  Akurat w tym przypadku pewnie chodziło o... piwo. :-)

 • Brygadzista doświadczony
  @Adrian AZ

  No tak, ale mają największą i najlepszą stronę o skokach w Polsce. Więc mają coś do powiedzenia na rynku. Oczywiście prawa do transmisji to inna bajka. Ciekawe czy mogą je jakoś zdobyć?

 • Adrian AZ weteran
  @Brygadzista

  Skijumping.pl zajmuje się czymś innym. Oni publikuję najnowsze informacje ze skoczni, robią wywiady, piszą artykuły, itp.. Występując w studiu eurosportu jedynie sobie dorabiają.

 • Brygadzista doświadczony
  @Adrian AZ

  To przykre. Może skijumping.pl powinno robić własną transmisję w takim razie? Mają dobrych redaktorów.

 • Adrian AZ weteran
  @Brygadzista

  „No i te dziwne przytyki Merka wobec Formeli”. Dziś mówili coś o Czechach i Merk powiedział, ż Formela ma inne czeskie atrybuty i zaczyna to się p, a kończy na o (porno?). Czasem jest to trochę niepokojące.

 • Brygadzista doświadczony
  @INOFUN99

  😄

 • INOFUN99 profesor
  @Brygadzista

  On chce jeszcze usłyszeć "Siema Elsa".

 • Arturion weteran
  @Pavel

  Nikogo władze polityczne nie mogą wyznaczyć na "komisarza", bo skutkowało by to zawieszeniem OZN przez FIS. Próbowano tak zrobić z kopaną i FIFA twardo się postawiła. Ma to jednak swoje minusy, bo trudno skruszyć zahartowany beton.

 • Brygadzista doświadczony
  @RzeznikzBlaviken

  Przecież dostałeś konkrety. Kot przynudza, Szczęsny z tym drugim są słabi jak Zenek na sylwestrze w Zakopanem. Po prostu studio Korościel - Pieczatowski było o niebo lepsze. Co jeszcze chciałbyś usłyszeć? :)

 • Materna początkujący
  @Brygadzista

  Faktycznie w eurosporcie do Korościela nikt się nie "umywa" , łatwo to porównać gdy na kwalifikacje dzień wczesniej dają jego zastępcę a w dzień konkursu prowadzi on sam - można powiedzieć z o wiele większą "lekkością" , nawet ostatnio Kuźbicki (ogarnięty merytorycznie) jako prowadzący studio wysiada.... szkoda jeszcze, ze rzadko dochodzi do "niby wirtualnych" ale jednak ciekawych słownych utarczek z Błachutem , który wydaje się prezentue podobny poziom humoru... na marginesie ostatnio troszkę Pieczatowski próbuje jakby im dorównać..

 • Arturion weteran
  @Orzeu_Zwisly

  Oczywiście, że nie kluby, bo tam praca z dziećmi i młodzieżą idzie dobrze. Faktycznie, chyba system centralny kuleje.

 • Arturion weteran
  @Bernat__Sola

  A jaka była odpowiedź na pytanie "czemu nie było Lei?".

 • RzeznikzBlaviken początkujący
  @Brygadzista

  Konkrety, bo ja krotko napisalem?

  Materna w jakim celu odstepy robisz przed przecinkami?

 • Materna początkujący
  @Bernat__Sola

  zgadzam sie , poza tym w wywiadzie zarówno on jak i Dolezal powtarzali że dużo kosztowało go zamieszanie z koronawirusem, więc dzisiejsze skoki mogły byc nieco słabsze , ciekawe jak jutro będzie

 • Karpp weteran
  @Oczy Aignera

  Chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem xd

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @Karpp

  W tym sezonie pewnie nie, bo myślę, że KK zgarnie Ryoyu, ale w przyszłości Lindvik jak najbardziej może zdobyć KK.

 • Brygadzista doświadczony
  @Wojciechowski

  To szkoda, że nie miałem takiej możliwości. Jak tam wykupię Eurosport, to mam tylko angielski komentarz, albo żadnego i tylko kibiców spod skoczni... Z chęcią obejrzę studio z Korościelem jak będę miał okazję ;)

 • Oczy Aignera profesor
  Clemens Aigner

  Biorąc pod uwagę tylko oficjalne serie konkursowe w PŚ, to skok Clemensa Aignera z drugiej serii był jego pierwszym, w którym przekroczył rozmiar skoczni.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl