PŚ Pań w Hinzenbach: Kriznar wygrywa konkurs i Koronę Alp

• 2022-02-27 14:23

Nika Kriznar została zwyciężczynią niedzielnych zawodów Pucharu Świata pań na Aigner-Schanze (HS90) w Hinzenbach. Reprezentantka Słowenii oddała skoki na odległość 88,5 m oraz 92,5 m i triumfowała w klasyfikacji Korony Alp. Drugie miejsce zajęła Marita Kramer, a trzecia była Josephine Pagnier.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Nika Kriznar. Obrończyni Kryształowej Kuli uzyskałała odległość 88,5 metra i wyprzedzała o 6,7 punktu Szwedkę Fridę Westman (88,5 m) oraz o 6,9 pkt. Francuzkę Josephine Pagnier (84,5 m). Czwarta była Abigail Strate (85 m), piąta Thea Minyan Bjoerseth (84 m), a szósta Spela Rogelj (82 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Sofja Tichonowa (83,5 m), Chiara Kreuzer (83,5 m) oraz Yuki Ito (81 m). Czołową dziesiątkę zamykałą liderka Pucharu Świata, Marita Kramer (80 m).

Pierwszą serię zawodów przeprowadzono z 15. i 13. belki startowej.

W finale Nika Kriznar poszybowała na odległość 92,5 metra i ostatecznie triumfowała z przewagą 20,2 punktu nad drugą Maritą Kramer. Liderka Pucharu Świata awansowała dziesiątej pozycji dzięki rezultatowi 91,5 metra. Na najniższym stopniu podium stanęła Josephine Pagnier (85 m), która wyprzedziła Fridę Westman (84 m), Sofję Tichonową (87 m) oraz Spelę Rogelj (81,5 m).

Czołową dziesiątkę niedzielnych zawodów uzupełniły Lisa Eder (84 m), Abigail Strate (82,5 m), Jacqueline Seifriedsberger (85,5 m) oraz Yuki Ito (82 m).

Rundę finałową rozegrano z 16. i 15. platformy.

Triumfatorką klasyfikacji Korony Alp została Nika Kriznar (701,0 pkt.). Reprezentantka Słowenii wzbogaci się tym samym o 10 tysięcy euro. Drugie miejsce zajęła Marita Kramer (684,3 pkt.), a trzecie Lisa Eder (638,3 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadząca Marita Kramer (995 pkt.) ma już 254 punkty przewagi nad drugą Niką Kriznar (741 pkt.) oraz 294 "oczek" nad trzecią Ursą Bogataj (701 pkt.). Czterdzieste trzecie miejsce zajmują ex aequo Kinga Rajda i Nicole Konderla (po 19 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Słowenki (3061 pkt.) przed Austriaczkami (2829 pkt.) i Niemkami (1447 pkt.). Polki z dorobkiem 113 punktów zajmują jedenastą pozycję.

W najbliższym tygodniu najlepsze skoczkinie świata będą rywalizowały w norweskim turnieju Raw Air na skoczniach w Lillehammer (2-3 marca) oraz Oslo (4-6 marca).