PŚ Pań w Oberhofie: Bogataj wygrywa konkurs, Kramer z Kryształową Kulą

• 2022-03-12 14:11

Ursa Bogataj triumfowała w przedostatnim w sezonie konkursie Pucharu Świata pań na skoczni w Oberhofie (HS100). Reprezentantka Słowenii wygrała po skokach na odległość 98 m oraz 98,5 m. Drugie miejsce zajęła Nika Kriznar, a trzecia była Katharina Althaus. Kryształową Kulę zapewniła sobie Marita Kramer. Anna Twardosz nie awansowała do finału.

Ursa Bogataj znajdowała się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Mistrzyni olimpijska z Pekinu wylądowała na 98 metrze i na półmetku wyprzedzała o pół punktu Nikę Kriznar (96,5 m) oraz o 7,2 punktu Katharinę Althaus (93,5 m). Czwarte miejsce zajmowały wspólnie Marita Kramer (91 m) i Ema Klinec (90 m).

Czołową dziesiątkę serii uzupełniały Pauline Hessler (91,5 m), Sara Takanashi (87,5 m), Frida Westman (91 m), Nika Prevc (92 m) oraz Yuki Ito (87,5 m).

Anna Twardosz oddała skok na odległość 71,5 metra i zajęła trzydziestą drugą lokatę.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 23. belki startowej.

W finale Ursa Bogataj poszybowała na odległość 98,5 metra i triumfowała z przewagą 5,7 punktu nad Niką Kriznar (95,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Katharina Althaus (95,5 m), która okazała się lepsza od Sary Takanashi (93,5 m), Emy Klinec (89 m) oraz Marity Kramer (89 m).

Na siódmej pozycji zawody zakończyła Yuki Ito (83 m), ósma była Lisa Eder (89 m), dziewiąta Frida Westman (82 m), zaś dziesiąta Pauline Hessler (81 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 23. i 21. platformy.

Zdobywczynią Kryształowej Kuli w sezonie 2021/2022 została Marita Kramer (1266 pkt.). Reprezentantka Austrii przed finałowymi zawodami ma bezpieczną przewagę punktową nad Niką Kriznar (1111 pkt.) oraz Ursą Bogataj (1051 pkt.). Czterdziesta druga jest Kinga Rajda (35 pkt.), a czterdziesta piąta Nicole Konderla (19 pkt.).

Marita Kramer jest drugą reprezentantką Austrii w historii, która została triumfatorką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pań. Wcześniej po Kryształową Kulę sięgnęła Daniela Iraschko-Stolz w sezonie 2014/2015.

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Słowenki (4261 pkt.) przed Austriaczkami (3703 pkt.) oraz Japonkami (2147 pkt.). Polki z dorobkiem 179 punktów zajmują jedenastą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano finałowy konkurs sezonu w Oberhofie. Na 13:00 wyznaczono start kwalifikacji, zaś o 14:45 rozpoczną się zawody.