Austriacy ogłosili kadry na sezon 2022/23

 • 2022-05-11 11:20

Austriacki Związek Narciarski w środę przedstawił kadry narodowe na sezon 2022/23. Łącznie wsparciem objęto 46 zawodników. Należy podkreślić, iż podział nie jest równoznaczny ze składami grup treningowych, które poznamy już wkrótce.

Status członka kadry narodowej - na podstawie sportowych osiągnięć z ostatnich miesięcy - otrzymało czterech skoczków i pięć skoczkiń. W wyróżnionym gronie znaleźli się Manuel Fettner, Jan Hoerl, Daniel Huber i Stefan Kraft, a wśród kobiet Lisa Eder, Daniela Iraschko-Stolz, Marita Kramer, Eva Pinkelnig oraz Jacqueline Seifriedsberger.

Względem poprzedniego roku awans zaliczył Fettner, a do kadry A spadli Philipp Aschenwald i Michael Hayboeck. Pośród pań do kadry narodowej dostała się Lisa Eder, z kolei wypadły z niej Chiara Kreuzer oraz Sophie Sorschag.

W grupie kadrowiczów zabrakło między innymi Markusa Schiffnera, Maximiliana Steinera, Clemensa Leitnera czy Petera Resingera.

Na ten moment Austriacki Związek Narciarski nie podzielił się jeszcze składami grup szkoleniowych na sezon 2022/23.

Mężczyźni
Kadra narodowa: Manuel Fettner (1985), Jan Hoerl (1998), Daniel Huber (1993), Stefan Kraft (1993)
Kadra A: Clemens Aigner (1993), Philipp Aschenwald (1995), Michael Hayboeck (1991), Thomas Lackner (1993), Daniel Tschofenig (2002), Ulrich Wohlgenannt (1994)
Kadra B: Niklas Bachlinger (2001), Andre Fussenegger (2003), David Haagen (2002), Timon Pascal Kahofer (1999), Hannes Landerer (2002), Elias Medwed (2002), Francisco Moerth (1999), Markus Mueller (2002), Louis Obersteiner (2004), Maximilian Ortner (2002), Stefan Rainer (1999), Jonas Schuster (2003), Mika Schwann (1999), Marco Woergoetter (2002)
Kadra C: Stephan Embacher (2006), Elia Ernst (2004), Lukas Haagen (2006), Johannes Poelz (2005), Julijan Smid (2003), Jakob Steinberger (2005), Simon Steinberger (2005), Raffael Zimmermann (2003)

Kobiety
Kadra narodowa: Lisa Eder (2001), Daniela Iraschko-Stolz (1983), Marita Kramer (2001), Eva Pinkelnig (1988), Jacqueline Seifriedsberger (1991)
Kadra A: Chiara Kreuzer (1997), Julia Muehlbacher (2004), Sophie Sorschag (1998), Hannah Wiegele (2001)
Kadra B: Katharina Ellmauer (2000), Vanessa Moharitsch (2002)
Kadra C: Sophie Kothbauer (2003), Sahra Schuller (2004), Meghann Wadsak (2007)


Dominik Formela, źródło: oesv.at
oglądalność: (16932) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Skokownik

  Może gdyby, prócz rudych, wywalili Krafta, to atmosfera byłaby jeszcze lepsza? ;-)))

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Ja wymieniłem tylko trzech, a niżej wymieniano jeszcze paru... Naprawdę AUT to właściwa szkoła trenerska. Dobrze wybraliśmy.

 • dejw profesor

  Nominacje na następny sezon nieco zaskakują i nie są zgodne z ich regularnymi wytycznymi, które stosowali od lat. Status kadrowicza zachowywali zawodnicy poniżej 25 lat, o ile w przeszłości osiągali dobre wyniki w juniorach, czy choćby na arenie PK, stąd też zaskakuje wylot Leitnera i Resingera. Do tego też po raz kolejny skreślili zawodników punktujących tej zimy w PŚ (Steiner, Rupitsch i przede wszystkim bardzo porządny na początku sezonu Schiffner), rok temu podobna sytuacja spotkała Schlierenzauera. Z kolei utrzymali się w nich Schwann, który uzbierał kilka punkcików na LGP w Hinzenbach, oraz jego rówieśnicy Kahofer (punkty w lipcu na inaugurację LPK, minionej zimy na arenie CoC nie pokazał się ani razu) i Moerth (w całej karierze brak występów i w PŚ, i w LGP).

  Jak już jednak pisano wielokrotnie, austriacki model jest skonstruowany tak, że bycie poza kadrami jeden, dwa, czy nawet kilka sezonów z rzędu nie zamyka żadnych furtek na ich powrót po osiągnięciu godnego poziomu. Ba, można i nawet po takim skreśleniu powrócić i w wieku 36 lat zostać indywidualnym wicemistrzem olimpijskim.

 • Skokownik weteran
  @Raptor202

  Hayboeck też jest rudy i nie psuje atmosfery w drużynie, wręcz dobrze na nią wpływa. To najlepszy przyjaciel czarnowłosego Krafta.

 • Lataj profesor
  @Arturion

  Schiffner i Leitner nie zrobili postępu wobec przedostatniej zimy. Jednak brak Resingera faktycznie może dziwić, bo miał ostatniej zimy pierwsze zwycięstwo w 3. lidze i punkty PK.

 • Oczy Aignera profesor
  @Raptor202

  Markus Rupitsch (czyt. Zbigniew Boniek) już swoje zrobił... w PZPN-ie.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @Arturion

  To, że wymienieni przez Ciebie zawodnicy nie znaleźli się w tym roku w żadnych kadrach nie oznacza, że już nigdy się w nich nie znajdą. Dla takiego Fettnera dwa lata temu zabrakło miejsca w kadrach, a w tym roku w Pekinie zdobył srebro w rywalizacji indywidualnej i złoto w drużynie.

 • Raptor202 weteran
  @INOFUN99

  Tylko weź pod uwagę, że gdyby te wszystkie Resingery były kształtowane przez polskich arcymistrzów trenowania, to nie skakaliby na poziomie regularnych punktów PK, a co najwyżej na poziomie braci Jojko albo innych Bukowskich.

  Poza tym Rupitsch jest rudy i pewnie psułby atmosferę na zgrupowaniach :)

 • Arturion profesor

  Kadra C jest wyraźnie juniorska. Nawet bliźniaków tam zmieścili.
  Ale brak Markusa Schiffnera, Clemensa Leitnera czy Petera Resingera trochę dziwi. Chyba Austriacy też postanowili mieć swoich Lejów, bo wątpię, że po prostu zakończą kariery. A może by spróbowali w innych barwach? Chyba by ich puścili bez karencji?

 • INOFUN99 profesor

  Leitner- punkty w PK, ośmieszał Krzaka, Murańkę w PK w Lahti.
  Reisenauer- regularne punkty w PK, dodajmy fakt, że znaczną część startów w tej lidze opuścił.
  Steiner- punkty w PŚ, regularne punkty w PK.
  Rupitsch- punkty w PŚ, poszczególne występy na poziomie TOP 10 w PK.
  Resinger- punkty w PK.
  Schiffner- punkty w PŚ, poszczególne występy na poziomie TOP 10 w PK.

  Reasumując, wszyscy w pozostałych drużynach mogliby liczyć na miejsce, no może poza Resingerem. To pokazuje jak ogromny potencjał mają austriackie skoki. Resinger, który jest równieśnikiem naszego Pilcha, będąc Polakiem, spokojnie mógłby liczyć na miejsce w centralnym szkoleniu. Same punkty w PŚ nie wystarczają, aby mieć miejsce w kadrach Austrii, chociaż są wyjątki.

 • Lataj profesor

  Ciekawe, że w żadnej kadrze nie ma Reisenauera, Steinera, Rupitscha ani Resingera. Świetnie się spisali w zeszłym sezonie. Ale z powodu Schiffnera nie dziwię się, bo zawodnik z 1992 (!) nie zrobił postępu względem zeszłego sezonu, a nawet nie załapał się do składu w austriackiej części TCS, bo przedtem nie było punktów, które uciułał na początku sezonu.

 • janbombek doświadczony

  Austriacy i Słoweńcy mogą służyć za wzór w pracy z młodzieżą. Tak sobie myślę, że gdyby zatrudnić solidnego szkoleniowca z Austrii do naszej kadry juniorskiej, to może skończył by się nasz ból głowy z brakiem następców.

 • Romanow10 bywalec

  Siła austriackiej kadry jest niesamowita, pokazuje to brak w jakichkolwiek kadrach Schiffnera, Leitnera, Rupitscha, Reisenauera, Reisingera, Steinera... Do tego niesamowicie wygląda rocznik 2002

 • Lataj profesor
  @Brisco

  Raczej po sezonie 2020/2021. Teraz dostał status członka grupy regionalnej, ale ze wsparciem PZN, bo nie zrobił znaczącego progresu.

 • Brisco bywalec
  @placek08

  Zasnalem prawie czytajac twoj komentarz.

 • Robert Johansson252 profesor
  @znawca_francuskiego

  Przecież Steiner punktował wcześniej, był nawet 10 po pierwszej serii w Innsbrucku 2021

 • znawca_francuskiego weteran

  Trochę dziwi brak Maximiliana Steinera który w ostatnim sezonie zdobył pierwsze punkty w karierze.

  Schiffnera nie ma w żadnej kadrze i może dzięki temu wróci silniejszy niczym jego rodak Fettner.

 • placek08 doświadczony
  @Brisco

  Jak już porównujesz Hulę do Fettnera, do przynajmniej podaj kontekst.
  Otóż: w sezonie 2018/19 Hula zdobył 69pkt w PŚ (40miejsce).
  Fettner wyleciał z kadr po sezonie 2019/20 - zdobył wówczas całe 0pkt w PŚ (na 2 starty) - i wczesnym zakończeniu sezonu.
  Poza tym warto też uwzględnić potencjał obu nacji. Austriacy mogą rezygnować nawet z zawodników punktujących w PŚ, my nie bardzo.

 • Skokownik weteran

  Należy pamiętać, że w Austrii grupy szkoleniowe nie są tworzone na podstawie kadr. A podział tylko pokazuje, jaką mają pakę - kadry są rozciągnięte na maksa(zwłaszcza kadra B). Praktycznie każdego skoczka z kadr narodowej, A i B stać przynajmniej na zakwalifikowanie się do konkursu PŚ(według mnie też Zimmermanna z kadry C), a większość nawet na punkty. Trochę dziwi brak Rupitcha, Steinera i Raisenauera w kadrze B(brak tych skoczków w kadrze tylko pokazuje siłę austriackich skoków) i Xavera Aignera w kadrze C.

 • Brisco bywalec

  Jaki problem bylo wywalic Hule z kadry, po sezonie 2018/2019?

  Austriacy nie maja skrupułów. Fettner byl poza kadra, mial do wyboru skonczyc karierę, albo zaczac pracowac podwójnie. Zaczal ciezka prace, ktora dala efekt w postaci 2 medali olimpijskich.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl