FIS: 25 maja wybór gospodarzy MŚ w lotach 2026 i MŚ 2027

 • 2022-05-12 14:44

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny Kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który gościć będzie w Mediolanie. Jak poinformowała FIS, 25 maja podczas posiedzenia ogłoszeni zostaną gospodarze narciarskich mistrzostw świata w 2026 oraz 2027 roku.

Skocznia im. Heiniego Klopfera w OberstdorfieSkocznia im. Heiniego Klopfera w Oberstdorfie
fot. Tadeusz Mieczyński
Skocznie w FalunSkocznie w Falun
fot. Tadeusz Mieczyński

W opublikowanym komunikacie władze FIS poinformowały jak będzie przebiegał proces wyboru gospodarzy mistrzowskich imprez zaplanowanych na 2026 oraz 2027 rok. W środę, 25 maja o 17:00 rozpocznie się pokaz finałowych prezentacji. Każdy z kandydatów będzie miał 10 minut na przekonanie do swojej oferty członków Rady FIS. Po zakończeniu tego etapu nastąpi głosowanie, a wyniki zostaną ogłoszone około 19:00.

W przypadku skoków narciarskich wyniki głosowania wydają się oczywiste, gdyż do organizacji MŚ w lotach narciarskich w 2026 roku oraz MŚ w narciarstwie klasycznym w 2027 roku zgłosiło się tylko po jednym kandydacie. Tym samym najprawdopodobniej zostaną oni wybrani jednogłośnie na gospodarzy czempionatów.

Jedynym kandydatem do organizacji mistrzostw świata w lotach narciarskich w 2026 jest Oberstdorf. Ta niemiecka miejscowość gościła już tę imprezę sześciokrotnie, kolejno w 1973, 1981, 1988, 1998, 2008 oraz 2018 roku. Tym razem zawody na Heini-Klopfer-Skiflugschanze odbędą się dwa lata wcześniej niż zwykle z uwagi na rezygnację Harrachova z organizacji MŚ w lotach w 2024 roku na rzecz Bad Mitterndorf, co przyśpieszyło niemal tradycyjną kolejność gospodarzy lotniczego czempionatu.

Do organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2027 roku jako jedyne zgłosiło się Falun. To szczególne dla historii narciarstwa szwedzkie miasto było już czterokrotnie gospodarzem tego wydarzenia - w 1954, 1974, 1993 oraz 2015 roku. Po raz drugi z rzędu tylko jeden kandydat wyraził zainteresowanie przeprowadzenia tego czempionatu. Konkurencji nie miało bowiem także Trondheim, które zorganizuje MŚ w narciarstwie klasycznym w 2025 roku.

Identyczny problem jednego kandydata dotyczy także mistrzostw świata w narciarstwie dowolnym i snowboardingu w 2027 roku, po których organizację zgłosiła się wyłącznie austriacka dolina Montafon. Prawdziwe wybory będą miały miejsce wyłącznie w przypadku MŚ w narciarstwie alpejskim w 2027 roku, o które walczą cztery miejscowości - Crans-Montana (Szwajcaria), Garmisch-Partenkirchen (Niemcy), Narvik (Norwegia) oraz Soldeu (Andora).


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6032) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Skokownik stały bywalec
  @TheDriger

  Pamięta Pan/Pani zawieruchę organizacyjną z MŚJ w Zakopanem? Skandaliczna decyzja o braku kibiców pod skocznią i przeniesienie biegów do Norwegii mówią same za siebie. Jeśli na MŚ na normalnej skoczni ma nie być kibiców, to nie chcę Zakopanego w roli organizatora MŚ. Niestety, wybór gospodarzy będzie ogłoszeniem gospodarzy, bo kandydatur ubywa z roku na rok i mamy po jednym pretendencie do organizacji MŚ 2027 i MŚwL 2026. Nikomu już się nie chce organizować MŚ w narciarstwie klasycznym, bo to koszty... Oby nie zabrakło kandydatur na MŚ 2029.

 • Skokownik stały bywalec
  @Oczy Aignera

  Kasa misiu kasa.

 • Brisco bywalec
  @Lataj

  Nie ma fenomenalnych wynikow, smieje sie, Marcisz jest slaba.

 • Lataj weteran
  @Brisco

  Muszą mieć jeszcze kogoś jak Boyd-Clowes, bo bez tego nie mieliby medalu nawet przy pełnej mobilizacji Norstedt i Westman.

 • Lataj weteran
  @TheDriger

  Można by to wytłumaczyć tym, że po Małyszu pojawił się kolejny talent najczystszej wody, czyli Kamil Stoch. To na jego fali PZN nadal utrzymuje przy życiu jakże popularną u nas dyscyplinę. Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma :) A PZN biegi potraktował jak zabawę w kotka i myszkę albo jak kurę znoszącą złote jaja. Po Kowalczyk jakoś niespecjalnie szukał następców i dlatego po niej mieliśmy długo nic, a potem Marcisz, medalistkę MŚJ, która punkty PŚ w biegach ma, ale nie ma tak fenomenalnych wyników na poziomie seniorskim. Teraz brak troski PZN o biegi odbija się czkawką i Izie brakuje po prostu wsparcia. Ale z moim argumentem można się nie zgadzać i jak najbardziej to szanuję.

 • Wojciechowski profesor
  @TheDriger

  Były też nawet w 1929. Ogólnie tylko Oslo, Falun i Lahti gościły MŚ więcej razy niż Zakopane.

 • Brisco bywalec
  @Arturion

  Abigail jest swietna. Poderwe ja albo Szwab...albo obie ;)

 • Oczy Aignera profesor
  @Arturion

  Ciekaw jestem, czyj głos sprawił, że Harrachov zrezygnował. Zgniłych desek na buli?

 • TheDriger bywalec
  @Adam90

  Bo PZN od 20 lat nie umie zrobić porządnej trasy biegowej na poziomie PŚ, co jest kuriozalne biorąc pod uwagę jaką popularność tej dyscyplinie przyniosła kiedyś Justyna Kowalczyk. Naprawdę nie da się tego wyjaśnić racjonalnie, to jest jakiś kosmos. Tym bardziej biorąc pod uwagę, że MŚ w Zakopanem były już w 1939 i 1962 roku, więc to nie jest tak że jesteśmy kopciuszkiem.

 • Arturion weteran
  @Brisco

  Akurat Abigail jest na Stratę... ;-)

 • Adam90 weteran
  @TheDriger

  A dlaczego ciągle Zakopane jest omijane nie rozumiem ,znajomości czy coś innego

 • Adam90 weteran
  @Lataj

  no ale w przeszłości to byli lepsi niż Polacy dlaczego tak oni wzięli na dalszy plan skoki. Trochę to smutny obrazek bo mają skocznie nawet bardzo dobre. Szkoda ,ze Puchar Świata omija Szwecje.

 • Pavel profesor
  @Lataj

  Szwedzi organizują MŚ głownie dla biegów, cała reszta ich średnio interesuje, nie ma co liczyć nawet na drużynę w skokach, a nie wiem czy uciułają choćby jednego skoczka.

 • Arturion weteran

  "z uwagi na rezygnację Harrachova z organizacji MŚ w lotach w 2024 roku"
  Po prostu piękne. A może podtrzymajmy tę kandydaturę lajkami? ;-)))

 • Brisco bywalec
  @Lataj

  W mikscie nas moga rozwalic, wystarczy ze zmontuja podobna ekipe jak Kanada ;) Chociaz moja Abigail..

 • Lataj weteran

  W Szwecji nie będzie takiego wow, bo nie mają kogo u siebie wystawić, choć chęci do organizacji zawodów są. Prędzej złożą drużynę kobiecą albo miksta niż męską.

 • .....sieanieskoczy doświadczony

  Piękny upadek skoków...

 • TheDriger bywalec
  @Brisco

  Szkoda, byłoby to piękne ukoronowanie dla tych chłopaków, gdyby mieli czempionat u siebie w domu. A poziom popularności tej imprezy pewnie by pobił jakieś rekordy FISu. Niestety PZN za kilka lat już nie będzie miał dla kogo tych mistrzostwa organizować.

 • Brisco bywalec

  Zakopane brak, wiec nie ma Stoch po co sie meczyc...Kubacki tez bedzie stary wtedy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl