New Star Trophy - znamy kalendarz premierowej edycji

 • 2022-05-15 19:00

Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Pucharu Świata Sandro Pertile, Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadziła nowy cykl zawodów w skokach narciarskich. Pierwsza edycja New Star Trophy, skierowanego do dzieci w wieku 11-15 lat, rozegrana zostanie już tego lata. Gospodarzem inauguracyjnego weekendu będzie rumuński Rasnov.

Przypomnijmy, iż nowy cykl pojawiał się od dłuższego czasu w sferze pomysłów Sandro Pertile. Włoch miał w planach zorganizowanie cyklu dla młodszych zawodników, który mógłby pomóc zbliżyć się mniejszym skokowym nacjom do czołowych reprezentacji narodowych w tym sporcie.

- Jest więcej krajów, które mogłyby dołączyć do rodziny skoków narciarskich. "New Star Trophy" to nowy rodzaj międzynarodowej serii zawodów - pod poziomem FIS Cup. To będzie cykl skupiony wokół juniorów rywalizujących choćby w FIS Youth Cup, między 11. a 15. rokiem życia - zapowiadał w kwietniu Włoch w rozmowie ze Skijumping.pl: - Głównie będzie odbywać się w rozwijających się krajach, więc przewidujemy zawody w Rumunii, Szwecji czy na Słowacji. W każdym razie w nieaktywnych krajach. Celem jest stworzenie areny,  która będzie mogła być używana przez cały rok i da tym krajom szansę na osiągnięcie międzynarodowego poziomu.

Nowy twór, który w hierarchii rozgrywek ma zajmować czwarty poziom, kolejno za Pucharem Świata, Pucharem Kontynentalnym i FIS Cupem, zyskał już aprobatę komisji skoków narciarskich FIS podczas poniedziałkowego posiedzenia. Cykl zadebiutuje latem 2022 roku. Światowa federacja poinformowała już, iż w ramach premierowej edycji rozegranych zostanie 9 konkursów w pięciu państwach - Rumunii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz Słowacji.

Portal Skijumping.pl dotarł do dokładnego projektu kalendarza nowych rozgrywek FIS. Premierowy weekend New Star Trophy rozegrany zostanie 3-4 lipca w Rasnovie. Zawody w Rumunii przeprowadzone zostaną na skoczniach HS38 oraz HS71.

Drugim przystankiem letniego kalendarza zawodów mają być Włochy. Na chwilę obecną organizację zawodów zaplanowanych na 16 lipca przypisano Tarvisio, ale gospodarz zmagań może jeszcze ulec zmianie.

W kolejnych weekendach młodzi skoczkowie i skoczkinie mają wystąpić kolejno w Örnsköldsvik (30-31 lipca) oraz Lahti (6-7 sierpnia). Finał letniego sezonu rozegrany zostanie w Bańskiej Bystrzycy. Nieznany jest jeszcze ostateczny termin słowackich zawodów, które odbędą się w dniach 17-18 lub 24-25 września.

W ramach kalendarza zaplanowano 9 dni konkursowych. We wszystkich miejscowościach rozegrane zostaną konkursy mężczyzn oraz kobiet.

Na chwilę obecną nieznany jest jeszcze terminarz New Star Trophy na sezon zimowy 2022/2023. Niewykluczone, iż wówczas cykl FIS zawita do Polski. Jak informuje TVP Sport, Polski Związek Narciarski ma pomysł podniesienia rangi poszczególnych weekendów krajowego cyklu Lotos Cup poprzez wpisanie ich do terminarza nowych rozgrywek FIS. Mowa o dwóch terminach - styczniowym oraz marcowym.

Kalendarz New Star Trophy - lato 2022
Data Dzień Miejscowość Kraj Skocznie Szczegóły
02.07.2022 Sobota Rasnov HS38, HS71  
03.07.2022 Niedziela Rasnov HS38, HS71  
16.07.2022 Sobota Tarvisio HS25, HS36 do potwierdzenia
30.07.2022 Sobota Örnsköldsvik K-35, K-55  
31.07.2022 Niedziela Örnsköldsvik K-35, K-55  
06.08.2022 Sobota Lahti HS38, HS70  
07.08.2022 Niedziela Lahti HS38, HS70  
17.09.2022 Sobota Bańska Bystrzyca HS42, HS65 ew. 24.09.2022
18.09.2022 Niedziela Bańska Bystrzyca HS42, HS65 ew. 25.09.2022

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9894) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @Lataj

  To już pewnie prędzej. Zobaczymy, bo na razie regulaminu NST jeszcze nie ma i znamy tylko bardzo ogólny zarys.

 • Lataj weteran
  @Wojciechowski

  Walnąłem głupotę i teraz nie ma odwrotu. Może zdobycie prawa startu w PK powinno przysługiwać skoczkom, którzy w roku organizacji letniego cyklu ukończą 15 lat?

 • Lataj weteran

  Ten cykl ma jakiś potencjał i da młodzikom możliwość zrównania się z przedstawicielami innych nacji. Państwa próbujące dogonić 8-9 najlepszych krajów w PŚ (nie wliczam tego z banem na zawody FIS) mogą porównać się do Finlandii czy Szwajcarii, a te kraje z top 6 PŚ.

  Ale żeby start największych reprezentacji w NST miał sens, musiałyby mieć możliwość wystawienia swoich zawodników tylko jak są gospodarzami albo ich ilość musiałaby być mocno ograniczona do 1-2 przedstawicieli, co dałoby maks. 6-12 skoczków z mocarstw. Albo można by ograniczyć ilość miejsc dla tych nacji do 9, z czego 3 mogą powalczyć o dodatkowe drugie sloty jak w FC i PK na podstawie rankingów poszczególnych periodów. Jednak z tego rozwiązania najrzadziej albo wcale by nie korzystała Japonia - nie wiem, jak dużo zawodników w wieku 11-15 lat będzie chciało jeździć po Europie.

  Gdyby rozpatrywać Vagula jako kandydata do wygrania letniej edycji cyklu, miałby utrudnienie w postaci terminu 30-31 lipca. W tym samym czasie odbywają się zawody w Szwecji i na wyższym szczeblu w jego ojczyźnie, na którym może w końcu po raz pierwszy w karierze wystartować. Miałby do wyboru:
  - walczyć do końca o wygraną w zawodach młodzików i zaczekać na debiut na ojczystej skoczni albo
  - zaryzykować utratę ostatniej okazji, żeby osiągnąć sukces na najniższym szczeblu i wzmocnić ekipę gospodarzy FC, a także powalczyć o prawo startu w PK, które by mu przysługiwało tylko w sezonie po nadchodzącym (tylko musiałby potwierdzić, że jest wybitnym talentem).

 • Wojciechowski profesor
  @Lataj

  Jak dla mnie byłoby to trochę niespójne z założeniem stojącym za „corocznym” zdobywaniem prawa startu w PK, czyli tym, żeby nie zatrzymywać się w rozwoju.

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Dlatego też nigdzie tego nie sugeruję. Po prostu uważam, że ten nowa impreza to element spoza hierarchii dotychczasowych trzech cyklów.

 • Lataj weteran
  @Kolos

  Można przecież zrównać FC z NST i zrobić tak, żeby prawo startu w PK się utrzymywało do pierwszego sezonu po osiągnięciu odpowiedniego progu wiekowego dla PK.

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  To by było bez sensu żeby uzależniać start w FC od punktów NST, zwłaszcza, że to są (będą) zawody nawet nie dla juniorów a raczej dla młodzików (między 11 a 15 lat).

  To już lepsze byłoby zrównanie NST i FC i za punkty New Star Tropy przyznawać prawo startu w PK. Tylko w zasadzie po co skoro większość i tak nie będzie mogła wystąpić w FC/PK że względu na limit wieku?

 • Arturion weteran

  Geju zwariował. I wszystko.

 • Skokownik doświadczony
  @Adam90

  Ma i to nie tylko w Bańskiej Bystrzycy. Są jeszcze w Selce, gdzie jest czynna, dość nowoczesna skocznia K 65(na New Star Trophy się nadaje, jest też skocznia K 40), jest też czynna skocznia w Kralikach o punkcie K na 22 i ósmym metrze. Nie liczę skoczni amatorskich. Ciągle czynna jest też skocznia normalna w Strebskim Plesie, w przeciwieństwie do dużej, która niestety niszczeje(te obiekty gościły nawet MŚ i PŚ). W 2015 roku na normalnej skoczni w Strebskim Plesie były nawet zawody FC i Uniwersjady. Była też ciekawa skocznia z klimacikiem w Kralikach. Tam były obiekty K 90 i K 120. Ta druga miała hill size na 140 metrze, ale była bardzo "lotna" i można było tam skakać ponad 150 metrów, rekord Mariana Bielcika wynosi 153 metry. Niestety, te skocznie w Kralikach są obecnie zalesione(stan harrachovski jeśli nie gorszy). O tym, że skocznie są na Słowacji to wiedziałem od dawna(w tym o tych w Bańskiej Bystrzycy), a o tych w Selce dowiedziałem się teraz, gdy zgłębiałem informacje. Igelit jest jednak tylko w Bańskiej Bystrzycy i w Strebskim Plesie, jeśli chodzi o skocznie czynne.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  W Rumunii robili puchary Karpat i tam stawiali się na start Gruzin, Słowacy czy Turcy. Więc na New Star Tropy też nie zabraknie uczestników z nieco bardziej egzotycznych krajach. A po za tym mamy Włochy i Słowację z tej "całej Europy" oraz tę Skandynawię.

  Oczywiście wiadomo kto (z jakich krajów) się będzie bił o wygraną ale to nie zmienia faktu, że bardziej egzotycznych zawodników na starcie nie zabraknie.

 • Brisco bywalec
  @kasztanowyskoczek

  Czy poza Rasnovem ktokolwiek potwierdzil, czy Pertile sobie napisal kalendarz?

 • Wojciechowski profesor

  Trochę trudno mówić mimo wszystko o „czwartym poziomie w hierarchii”, jeśli nie będzie dało się przez ten nowy cykl uzyskać prawa startu w zawodach wyższej rangi. To już trochę inna bajka, zawody kadetów czy coś w ten deseń, bo nawet nie juniorów.

  Ale jakiś potencjał jest, dobrze, że FIS stara się schodzić trochę „niżej” z zawodami pod własnym patronatem.

 • Adam90 weteran
  @Pavel

  To prawda, ale lokalizacje na razie są nowe :)

 • Pavel profesor
  @Kolos

  No tak brakuje Hiszpanii, wybacz Piotrze. Po prostu kolejny fikcyjny cyrk dla mocnych krajów, które stać na takie wycieczki, a cała gadka o "nowych nacjach" to zwykłe puste frazesy.

 • Adam90 weteran

  Zapowiada się ciekawy kalendarz no ale jestem jeszcze bardziej ciekawszy listy startowej no i sie dowiedziałem ,ze Słowacja posiada jakieś skocznie ;)

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Gdzie ty masz całą Europę? Słowacy i Szwedzi są gospodarzami, po za tym Słowacy nie mają daleko ani do Rumunii ani do Włoch a reszta to Skandynawia w ciągu dwóch weekendów pod rząd. Nie jest to nie do przeskoczenia.

  Inna sprawa, że te zawody i tak zdominują Austriacy z Niemcami i Słoweńcami.

 • pb88 bywalec

  "We wszystkich miejscowościach rozegrane zostaną konkursy mężczyzn oraz kobiet." No chyba raczej dziewcząt i chłopców.

 • Pavel profesor

  Ciekawe czy kwestie finansowe nie sprawią, że Austriacy będą walczyć z Austriakami, a w tle gdzieś tam Polacy i Niemcy ;) Jakoś nie wyobrażam sobie wycieczek 12-letnich Słowaków i Szwedów po całej Europie ;)

 • Skokownik doświadczony

  Zawody FIS na skoczni HS25 - czegoś takiego jeszcze nie było ;) A co do kalendarza, to jest on dość ciekawy. Młodziutcy skoczkowie będą mieć szeroką gamę skoczni - od malutkich, dziecięcych obiektów na których skacze się po 30-40m(w Tarvisio nawet 25), po skocznie, na których można spokojniutko skoczyć ponad 72-73 metry. Trzymam kciuki za nowy cykl i moim zdaniem dołączenie zimą zawodów w Polsce byłoby dobrym pomysłem. Wiem, że ideą tych zawodów jest zwiększenie rozwoju młodych skoczków w krajach, gdzie skoki stoją na słabym poziomie, ale rywalizacja z rówieśnikami z TOP 6 też może mieć na nich pozytywny wpływ. W każdym razie moim zdaniem jeśli włączamy skoczków z TOP 6 to tylko wtedy, gdy są organizatorem i tylko gospodarzy. Można by jeszcze dołożyć zawody w Estonii(Otepaa albo Tallin).

 • kasztanowyskoczek początkujący

  Trzymam kciuki, żeby chociaż połowa konkursów wyszła zgodnie z planem

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl