Trzech skoczków w kadrze Turcji, Güngen kończy ze skokami

 • 2022-06-11 16:52

Fatih Arda Ipcioglu, Muhammed Ali Bedir, Muhammet Irfan Cintimar - to dość oczywisty skład kadry Turcji na sezon poolimpijski. W porównaniu do zespołu z ubiegłego roku w drużynie brakuje Muhammeda Münira Güngena, który pożegnał się już ze skoczniami narciarskimi. 

Blisko 24-letni Gungen ma w swoim dorobku siedem punktów Pucharu Kontynentalnego i 20 punktów FIS Cup. Był uczestnikiem mistrzostw świata juniorów i Zimowej Uniwersjady. W sezonie 2015/16 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Karpat. Po raz ostatni udział w zawodach międzynarodowych wziął w lipcu 2021 roku, stając na starcie drugo- i trzecioligowych zmagań w Kuopio. Krótko potem wyjechał do Moskwy, do swojej partnerki, którą niebawem poślubił. Od tego czasu jego status jako sportowca był niedookreślony. Jak powiedział nam trener tureckiej kadry Nejc Frank, Gungen nie wróci już do skoków: - Kiedy ostatnio rozmawialiśmy, powiedział mi wprost, że jego kariera jest definitywnie zakończona.

Niemniej w tureckiej ekipie nie brakuje zapału do pracy, po historycznej zimie, w której Fatih Arda Ipcioglu jako pierwszy Turek zdobył punkty Pucharu  Świata. - Planujemy podnosić nasze umiejętności i atakować głównie zawody najwyższej rangi - Letnie Grand Prix i Puchar Świata - zapowiada Frank. - Chcemy regularnie kwalifikować się do konkursu, potem będzie można myśleć o punktach. Mamy dwa miejsca w Pucharze Świata, więc być może będziemy rotować składem. Ten, który się zimą nie załapie, pojedzie na Puchar Kontynentalny. 

Niewiadomą jednak nawet dla trenera jest obecnie struktura zaplecza kadry. - W tej chwili niestety nie mam żadnych konkretnych informacji na temat programu dla dzieci i młodzieży. Czekamy na wybory prezesa Tureckiego Związku Narciarskiego, które odbędą się 12 czerwca. Po tym terminie mam nadzieję spotkać się z nowym włodarzem i przygotować strategię na przyszłość. Na razie nie podpisałem jeszcze nowej umowy, ale zawodnicy trenują z moim asystentem Sametem Kartą według planu, który im nakreśliłem. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku, chciałbym żeby młodsi zawodnicy mogli rywalizować w nowym cyklu konkursów - New Star Cup. 

Ostatnie zawody FIS w Turcji odbyły się w styczniu 2018 roku. Czy można się spodziewać, że konkursy w skoków wrócą w niedalekiej przyszłości do Erzurum?- To pytanie bardziej do tureckiej federacji. Powiem tak, skocznie wymagają już gruntownego remontu. Dużo rozmawialiśmy o tym ostatniej zimy. Ja mogę tylko mieć nadzieję, że wrócą tu duże zawody - zakończył słoweński szkoleniowiec.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4029) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @SaraT

  Dziewczyny w Turcji? Lepiej w Dubaju szukaj, ale nie skakajek.
  Edit - źle zrozumiałem pytanie. :-)

 • kwak11234@wp.pl weteran

  Fatih!!! zycze top 20 PS

 • sheef weteran
  @SaraT

  Proszę bardzo - u dziewczyn wygląda to następująco:

  1. Kaori Iwabuchi (Japonia),
  2. Misaki Shigeno (Japonia),
  3. Park Guy-lim (Korea Południowa),
  4. Spela Rogelj (Słowenia),
  5. Joanna Szwab (Polska),
  6. Nina Lussi (Stany Zjednoczone),
  7. Oceane Avocat Gros (Francja),
  8. Carina Vogt (Niemcy),
  9. Stepanka Ptackova (Czechy).

  Jak dotąd swoją przygodę ze skokami zakończyły dwie Japonki, jedna Koreanka, jedna Słowenka, jedna Polka, jedna Amerykanka, jedna Francuzka, jedna Niemka oraz jedna Czeszka.

 • LewReteni początkujący

  Zastanawiam się co się dzieje z Ayberk Demirem. Ktoś wie?

 • Lataj weteran

  Pięknie się zapowiada Ipcioglu na następny sezon. Nie zdziwi mnie, jak będzie częściej punktował w PŚ. Ma tak mocne wybicie, że przy dopracowanej technice lotu powinien latać grubo poza 200 m na mamutach, a w PŚ zajmować czołowe lokaty. Pozostałym Turkom również życzę szczęścia, a Erzurum przeprowadzenia remontu skoczni i powrotu do organizacji zawodów!

 • SaraT początkujący
  @sheef

  A dziewczyny ?
  Może masz jakieś dane ?

 • KrzycheR22 początkujący

  Powodzenia życzę Turkom, lubię tych skoczków oraz to, że mają chęci do skakania. No i trener wydaje się spoko, mam nadzieję, że niedługo skoczek z Turcji w drugiej serii nie będzie już niespodzianką.

 • Arturion weteran

  A więc i oni mogą liczyć tylko na duety. Ale z małymi nadziejami.

 • Oczy Aignera profesor
  Potwierdzenie

  W zasadzie decyzja Muhammeda Munira Gungena była już znana od kilku miesięcy. Teraz jest to potwierdzone.

 • sheef weteran
  Skoczkowie, którzy zakończyli przygodę ze skokami (aktualizacja)

  Lista skoczków, którzy zdecydowali się ogłosić zakończenie przygody ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2021/2022 (stan na 11 czerwca 2022 roku):

  1. Thomas Diethart (Austria),
  2. Stefan Huber (Austria),
  3. Julian Wienerroither (Austria),
  4. Richard Freitag (Niemcy),
  5. Severin Freund (Niemcy),
  6. Adrian Sell (Niemcy),
  7. Cedrik Weigel (Niemcy),*
  8. Viktor Polasek (Czechy),
  9. Cestmir Kozisek (Czechy),
  10. Daiki Ito (Japonia),
  11. Andreas Alamommo (Finlandia),
  12. Andreas Schuler (Szwajcaria),
  13. Olan Lacroix (Szwajcaria),
  14. Jack White (Francja),
  15. Anze Semenic (Słowenia),
  16. Mattia Galliani (Włochy),
  17. Anton Oeyvindsson (Islandia),
  18. Muhammed Munir Gungen (Turcja).

  *Informacja o końcu kariery przez Weigela pojawiła się na konkurencyjnym portalu. Linka wam nie podam ze względu na ryzyko nie zatwierdzenia komentarza.

  Jak dotąd swoją karierę sportową zdecydowało się zakończyć czterech Niemców, trzech Austriaków, dwóch Czechów, dwóch Szwajcarów, jeden Japończyk, jeden Fin, jeden Islandczyk, jeden Francuz, jeden Słoweniec, jeden Turek oraz jeden Włoch.

 • LewReteni początkujący

  Muhammeda Munir Gungena rozpoznawałem tylko po nazwisku podobnym do nazwy rasy Gunganów z sagi "Gwiezdne Wojny". Niestety..., ale życzę temu Turkowi szczęścia w życiu. Dawaj Muhammed!

 • Skokownik stały bywalec

  Trener Frank ma ambitną drużynę trzech skoczków. Podobają mi się plany, jakie kreśli dla nich szkoleniowiec. Według mnie Ipcioglu będzie dość regularnie kwalifikować się do konkursów głównych PŚ, a Cintimar i Bedir po razie albo dwóch awansują do głównych konkursów. Ponadto jak będą skakać na PK, to będą walczyć tam o punkty. Martwi powolne zapuszczanie tureckich skoków przez tamtejszą federację narciarską - nie zadbała, aby było sensowne zaplecze. Ponadto dopuścili do szybkiego zestarzenia się skoczni w Erzurum. Mam nadzieję, że znajdą środki i chęci do ich renowacji. Dalo się je odbudować przed kilkoma laty po trzęsieniu Ziemi, to myślę, że i teraz da się przeprowadzić remont(pewnie kosmetyczny, na pewno mniej poważny niż ten po trzęsieniu Ziemi). Tylko trzeba chcieć i mieć kasę. Oby oba te warunki były spełnione u tureckich włodarzy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl