Wielkie europejskie wyróżnienie dla Niki Prevc - nagroda imienia Piotra Nurowskiego

 • 2022-06-11 17:26

17-letnia słoweńska skoczkini Nika Prevc, siostra Petera, Cene i Domena, została wyróżniona przez Europejski Komitet Olimpijski mianem najlepszej młodej przedstawicielki sportów zimowych. Za swoje osiągnięcia z minionej zimy otrzymała nagrodę imienia Piotra Nurowskiego.

Nika PrevcNika Prevc
fot. Anna Karczewska / PZN

W ostatnim sezonie Słowenka podczas dwóch młodzieżowych imprez mistrzowskich - mistrzostw świata juniorów w Zakopanem i i olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w Lahti wywalczyła łącznie cztery złote i jeden srebrny medal. Indywidualnie była zdecydowanie najlepsza. 11 razy próbowała swoich sił w Pucharze Świata, dziesięciokrotnie jej start kończył się zdobyczą punktową. Podczas zawodów w Ljubnie doleciała nawet do siódmej pozycji.

Rywalami Niki do zdobycia nagrody byli: austriacka narciarka alpejska Victoria Olivier, włoski łyżwiarz szybki Lorenzo Previtali, niemiecki snowboardzista Leon Ulbricht oraz uważany przez niektórych za faworyta słowacki hokeista Juraj Slafkowski. Ten ostatni poprowadził swój zespół do pierwszego medalu olimpijskiego w hokeju na lodzie, a nawet został wybrany MVP turnieju w Pekinie. Niemniej to słoweńska skoczkini zagarnęła jedną trzecią głosów, co zapewniło jej prestiżowy triumf.

Nagroda im. Piotra Nurowskiego została ustanowiona w 2011 roku ku pamięci byłego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który 12 lat temu zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Skoczkini odebrała ją podczas gali z okazji 30-letnia Macedońskiego Komitetu Olimpijskiego w Operze Narodowej. Otrzymane wyróżnienie zapewniło jej stypendium w wysokości 15.000 euro.


Adrian Dworakowski, źródło: Rtvslo.si
oglądalność: (3093) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @Skokownik

  @Pavel to wszystko doskonale wie. Ale nie byłby sobą, gdyby się nie przeczepił, mając "rozumowe" argumenty. ;-)

 • Skokownik stały bywalec
  @Pavel

  Jemu chodzi o to, że jej sukcesy zdobędą większy rozgłos niż w przypadki większości innych skoczkiń, gdyż Nika jest siostrą Prevców. W związku z tym media nawet niekoniecznie sportowe będą pisać o kolejnych sukcesach w rodzinie i będzie podziw typu "ona jest jak bracia" "to musi być skokowy gen". Więcej mediów będzie się rozpisywać, gdyż Nika najkrócej mówiąc nazwisko ma już wyrobione. Każda inna zawodniczka jak osiągnie coś wielkiego nie trafi tak wysoko do mediów, bo te nie będą mogły pisać o tym, że np. czwarta osoba z jednego rodzeństwa z podium PŚ. W związku z tą małą statystyką przeciętny zjadacz chleba łatwiej dowie się o pierwszym podium Niki Prevc niż dajmy na to Taji Bodlaj, bo to będzie zwykłe wydarzenie, że kolejna Słowenka staje na podium PŚ. Nika taką zwykłą Słowenką nie jest, bo będzie można napisać o tej czwartej z rodzeństwa na podium PŚ.

 • Pavel profesor
  @Lataj

  Na 100% ;) Tak jak zyskała Takanashi czy jakaś inna losowa zawodniczka ;) Już całkiem pomijam tę 2mln Słowenię, którą reprezentuje ;) Będzie kolejną Słowenką tak samo "rozsławiającą skoki" jak jej rodaczki z medalami IO, czyli w zasadzie zupełnie anonimowa dla kogoś niezwiązanego ze skokami.

 • Lataj weteran
  @Pavel

  Jak będzie wygrywała zawody, to siłą rzeczy zyska taki rozgłos jak jej wszyscy bracia. Może nie będzie tak popularna jak Małysz, ale zawsze bliżej jego popularności.

 • Pavel profesor
  @Lataj

  Rozsławi? ;) A gdzie ma je rozsławiać? ;) I jak ma je rozsławiać? ;) Ten kto ją jakkolwiek kojarzy, siłą rzeczy kojarzy też skoki kobiet, ewentualnie zna ją jako "siostrę Prevców". Tyle, nowych widzów nie pozyska, bo gdzie w 2mln Słowenii? ;) A międzynarodowej sławy nie zdobędzie. Jeżeli nie udało się to Takanashi i Hendricson, przedstawicielkom dużo liczniejszych nacji to tak samo nie uda się Słowence, tym bardziej, że jej rodaczki jakoś "nie rozsławiają" skoków na świecie :)

 • Lataj weteran

  Brawo, Nika! Kto rozsławi kobiece skoki, jak nie Ty? W końcu wśród młodszych roczników jest zawodniczka, która ma ogromny potencjał na zdobycie KK w przyszłości.

 • SaraT początkujący

  Dziewczyny górą ! Super !

 • alelesz22 bywalec

  Gratulacje dla Niki! Zdolna, pracowita, ambitna dziewczyna. Życzę jej jak najlepiej.

 • Arturion weteran

  Sukces wielki.

 • Skokownik stały bywalec

  Bardzo prestiżowe wyróżnienie dla Niki Prevc. Brawo i powodzenia w dalszej karierze. Juraj Slavkovsky to był potężny rywal, nie wiem czy to on nie powinien dostać nagrody, ale i tak wielkie brawa dla Prevc.

 • pb88 bywalec

  Brawo, Nika. :-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl