Awaria wyciągu na Wielkiej Krokwi. "Na dzień dzisiejszy Puchar Świata niezagrożony"

 • 2022-07-26 16:40

Polscy zawodnicy, a także zagraniczne ekipy, tego lata się skorzystają z Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Na największej skoczni w naszym kraju doszło do kosztownej usterki kolei krzesełkowej. Coroczna arena Pucharu Świata ma być czynna dopiero pod koniec roku. W planach na najbliższe lata jest budowa nowego wyciągu.

O problemach technicznych u podnóża Tatr jako pierwszy poinformował Kacper Merk, reporter Eurosportu. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Sebastiana Danikiewicza, dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

- Pracownik podczas rutynowej kontroli zauważył, że na górnym kole są mikropęknięcia. Został wezwany transportowy dozór techniczny, który po przeprowadzeniu szczegółowych badań wyłączył kolej z eksploatacji. Takie rzeczy się dzieją, więc musieliśmy zamówić nowe koło. Produkcja we Francji to okres czterech miesięcy, w związku z czym wyciąg jest nieczynny. Jesteśmy na etapie wyłaniania firmy, która zamontuje nam nowe koło. Kolej będziemy mogli uruchomić na poziomie listopada lub grudnia tego roku - mówi Sebastian Danikiewicz w rozmowie ze Skijumping.pl.

 - Do zdarzenia doszło pod koniec marca. To był czas końca sezonu skoczków, więc nowe zgrupowania nie były rozpisane. Mieliśmy kilka zapytań ze strony zagranicznych zespołów, ale musiały rezygnować wobec niesprawnej kolei linowej. Nie były to jednak potwierdzone obozy, które mógłbym uznać za stracone. Turyści również nie korzystają z kolejki. To nieprzewidziana awaria. Dobrze się stało, że pracownik to zauważył, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze. Koszt naprawy to 1,1 mln złotych - informuje szef COS OPO Zakopane.

W nadchodzącym sezonie Puchar Świata ma zawitać do Zakopanego tuż po 71. Turnieju Czterech Skoczni, w dniach 13-15 stycznia.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Polskim Związkiem Narciarskim oraz Tatrzańskim Związkiem Narciarskim. Rozmawiałem z Adamem Małyszem. Nie ma żadnego kłopotu. Oni też rozumieją, że do takiego zdarzenia mogło dojść wskutek wieloletniej eksploatacji. Dobrze, że nie wydarzyło się to na miesiąc przed Pucharem Świata, dzięki czemu spokojnie zdążymy wymienić tę część. Na dzień dzisiejszy Puchar Świata nie jest zagrożony - kontynuuje Danikiewicz.

- Skocznia od wielu lat jest w procesie inwestycyjnym, co roku modernizujemy jakiś element. Wieżę, parkingi czy drogi ewakuacyjne. Cały czas coś się dzieje. W najbliższych latach przewidujemy budowę nowoczesnej kolejki, która też będzie miała trochę inną platformę na górze. Jest to rozpisane na lata 2023-2024. Nieszczęśliwie się złożyło, że obecna się zepsuła i po prostu musimy to naprawić - kończy dyrektor COS OSO w Zakopanem.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8926) komentarze: (26)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • moniek333 początkujący
  Szok i niedowierzenie

  To o się dzieje na sk8czn8ach to szok i my chcieliśmy 4 razy ms w narciarstwie z takim poziomem to imprezy podworkowe to kłopot coś przejedli pieniądze z pucharu swiata I tyle ministerstwo sportu ośrodek cos i jeszcze turystycznie kurort zakopane nie wierze ze pieniędzy nie mieli coś każdy robi tak przepisy aby jak najwięcej mieć z takim nierobstwem dalszym to za 4 5 lat będziemy Finlandią oby się moje słowa niesprawdzily bo 2012 Finlandią upadła już bo zakończeniu kariery Marii haytameki plus jest jeden młody chcący coś zrobić w Polsce trener z Austrii A Polak to naprawdę nie ma jakieś wizji o skokach narciarskich oby prezes malysz coś zrobił jakieś decyzje podjął po z taka systemem całym skokami ........ cdn

 • Adrian AZ weteran
  @Arturion

  Niby dlaczego?

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Dlaczego jeepem? Dać każdemu po quadzie... ;-)))
  Ale jak będzie śnieg, mógłby się sprawdzić ratrak pasażerski. ;-)

 • Lataj weteran
  @Stajenny_ironiczniie

  Faktycznie w szkołach tak dobrze uczą, że geniusze myślą, że są deb.ilami (problemy oświaty to temat na inne forum). A swoim tekstem o jeepie miałem zwrócić uwagę na to, że ni w ząb, ni w oko nie wjedzie się na górę.

 • Stajenny_ironiczniie początkujący
  @Monzanator

  A co mają Tajner czy Małysz, nawet cały PZN, do tego? Sami spece tutaj. Jeden nie wie, że za zarządzanie obiektem odpowiada Centralny Ośrodek Sportu. Drugi odleciał już całkowicie, nie wiem czego teraz w szkołach uczą i jak bardzo ludzie mają zryte berety przez ogłupiające gierki/filmy, ale tekst o wożeniu jeepem zawodników na górę Wielkiej Krokwi to kwintesencja inteligencji współczesnego społeczeństwa. Myślę kolos, że powinni drugą nitkę wyciąć, tym razem szerszą i poprowadzić tam krótki odcinek autostrady.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Zamów helikopter, ma to taki sam sens. Opowiadasz farmazony bo w życiu nie byłeś na górze skoczni i nie masz zielonego pojęcia jak to wygląda inaczej byś takich głupot nie wypisywał.

 • Lataj weteran
  @Kolos

  Już widzę, jak wjeżdżają jeepem na górę. Ale fakt, gdyby była droga, byłoby to jakieś ułatwienie.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Najbardziej odklejony od rzeczywistości jesteś ty.

  Jak wyciąg nie działa to trzeba szukać innych możliwości a nie mówić, że się nie da.

 • Lataj weteran
  @Arturion

  A od czego innego są zaplanowane obozy?

 • Lataj weteran
  @dejw

  Widzisz, gdyby tyle nie pili, to już by to ogarnęli wcześniej.

 • MrRadzio doświadczony
  -

  Mnie tak naprawdę zastanawia jedno. Jakim cudem "wieloletnia eksploatacja" jak ostatnio ten obiekt modernizowano w 2017/18? Znaczy mam rozumieć że takie "coś" może się zepsuć w 4-5 lat? Naprawdę? Poza tym mamy Lipiec, usterka z Marca a obiekt do użytku "być może" będzie oddany listopad/grudzień. A i tak mam dziwne wrażenie patrząc na cyrki z naszymi skoczniami że do użytku to oddadzą zaraz na początku stycznia ledwo tydzień przed PŚ i będą wielce dumni "KURŁA UDAŁO SIĘ PANOWIE, KURŁA BYNDZIE PIKNY PUCHAR ŚWIATA HEY" XD

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Już całkiem się odkleiłeś ;)

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Ale jest przecinka przez las dla wyciągu, terenówką spokojnie tam się wyjedzie.

 • Pavel profesor
  @Monzanator

  Mylisz osoby decyzyjne, PZN ma niewiele wspólnego z zarządzaniem i remontowaniem Krokwi.

 • Monzanator doświadczony

  Znając życie to trzy lata będą to naprawiać. Prezes Tajner zostawił kukułcze jajo i zobaczymy co Małysz wymyśli? Tak pięknie mają na tym folwarku, a tu taki prezent od losu. Za dobrze mieli w tym związku, niech się w końcu ruszą do roboty.

 • Arturion weteran
  @dejw

  A własny jad ci nie szkodzi? Chyba jednak, tylko nie wiesz o tym.

 • dejw profesor

  Nieprzewidziana awaria, która zdarzyła się pod koniec marca. MARCA. Mamy koniec lipca i do dzisiaj nic z nią nie zrobiono, no ale w sumie spoko, nic się nie dzieje, bo wiadomo że obiekt ma być gotowy na styczeń, a wszystko przed tym to nieważne. Jakieś treningi, zgrupowania robić? A po co, komu to potrzebne?
  Strach pomyśleć co będzie jak ten jeden ogarnięty pracownik (btw, dobrze by było, jakby dostał on jakąś nagrodę, jakiś bon na dwa darmowe hot dogi w pobliskiej Żabce powinien być spoko) trochę za późno ogarnie, że z wieżą sędziowską jest coś nie tak i się zawali. Bo z takim poziomem ogarnięcia, to może po dwóch miesiącach by zwrócono na to uwagę, a po pięciu zaczęto wygrzebywać ciała spod konstrukcji.

  @kolos
  Odklejony Piotrusiu, ale po co samochodem? Przecież dużo lepszą opcją byłoby ściągniecie śmigłowców z TOPRu, wyszłoby i szybciej i ekologiczniej i bez porównania taniej!

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Wielka Krokiew nie służy do trenowania. Chyba, że przed zawodami.

 • Lataj weteran

  Czyli Thurnbichler ma o jeden obiekt mniej do trenowania. Mam nadzieję, że to nie będzie dla niego żaden problem.

 • Arturion weteran

  A jak to było przez lata?
  Nartami do góry człap, człap. ;-)))

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl