LGP Pań w Rasnovie: Premierowe zwycięstwo Pinkelnig, Bogataj triumfatorką cyklu

 • 2022-09-17 11:05

Eva Pinkelnig odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Austriaczka triumfowała dzięki skokom na odległość 92,5 m oraz 88,5 m. Drugie miejsce zajęła Ursa Bogataj, która zapewniła sobie wygraną w klasyfikacji generalnej cyklu. Trzecia była Nika Kriznar. Polki nie startowały.

Eva PinkelnigEva Pinkelnig
fot. Tadeusz Mieczyński

Eva Pinkelnig była jedyną skoczkinią, która w pierwszej serii zdołała przekroczyć 90 metr, a więc punkt konstrukcyjny rumuńskiego obiektu. Wynik trzykrotnej triumfatorki zawodów z cyklu Pucharu Świata to 92,5 metra. Austriaczka przed finałową próbą ma 11-punktową przewagę nad Ursą Bogataj. Słowenka skakała ze skróconego najazdu i doleciała do 85 metra. Trzecia na półmetku była Julia Clair (85,5 m) przed Nagomi Nakayamą (85 m), Julią Muelhbacher (80 m) oraz Nik Prevc (81 m).

W czołowej dziesiątce rundy znalazły się ponadto Maja Vtic (84 m), Silje Opseth (83 m), Josephine Pagnier (82 m) oraz Ringo Miyajima (83,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 28. belki startowej, zaś Ursa Bogataj jako jedyna oddawała swoją próbę z 26. platformy. Zdyskwalifikowano Theę Minyan Bjoerseth z Norwegii, a także Rumunkę Andreę Dianę Trambitas. Na starcie zabrakło kontuzjowanej Niki Kriznar, która ogląda sobotnie zmagania spod skoczni w Siedmiogrodzie.

W finale Eva Pinkelnig poszybowała na odległość 88,5 metra, odnosząc tym samym pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Austriaczka wyprzedziła o 16,5 punktu Ursę Bogataj (85 m) oraz o 24,2 pkt. Nikę Prevc (92 m). Tuż za podium rywalizację zakończyła Julia Clair (90,5 m) przed Nagomi Nakayamą (89,5 m) oraz Silje Opseth (89 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Maja Vtic (88 m), ósma była Josephine Pagnier (86,5 m), dziewiąta Julia Muehlbacher (85,5 m), a dziesiąta Lara Malsiner (85 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 30. platformy. Ursa Bogataj oddawała swój skok z 26., zaś Eva Pinkelnig z 27. belki.

Dzięki dzisiejszej drugiej pozycji, Ursa Bogataj (360 pkt.) zapewniła sobie końcowy triumf w klasyfikacji Letniego Grand Prix pań. Przed finałowymi zawodami indywidualnymi w Klingenthal, Słowenka ma 120 punktów przewagi nad Niką Kriznar (240 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Francuzka Josephine Pagnier (187 pkt.).

Na czele letniego Pucharu Narodów znajdują się Słowenki (859 pkt.) przed Austriaczkami (442 pkt.) i Niemkami (410 pkt.).

W niedzielę w Rasnovie zawodniczki przystąpią do rywalizacji mikstów. Początek konkursu o 10:45 czasu polskiego. Wcześniej, bo o 9:45, rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Grand Prix Pań >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Pucharu Narodów Pań >>>

FOTORELACJA


Dominik Formela i Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2646) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor

  Pinkelnig jednak podtrzymała swoją wysoką dyspozycję, a III trening to nie przypadek. Świeżość utraciła Bogataj, ale i tak jest triumfatorką cyklu, bo Pagnier nie wygrała, a nawet nie było jej w top 5 zawodów. Nika (Prevc) jak zwykle pięknie. Kolejny raz bardzo miło zaskakuje starsza Clair, a także należą się gratulacje dla Nakayamy. Opseth wciąż bardzo nierówna na normalnych skoczniach. Szwajcarki wyrastają na liczącą się nację w skokach kobiet, a nawet mogą być lepsze od Polek. A szkoda, że żadnej nie było, bo lepiej by się zrobiło na sercu, jakby wystartowały. Bjoerseth ewidentnie zabawiła się w Hoerla z Wisły w 2020, a Trambitas chciała oszukać, aby zyskać więcej metrów. Skok Folei nie mógł dawać punktów, a więc tego 31. miejsca nie można nazwać pechowym. Kuebler powinna się ogarnąć na zimę, żeby nie musiała dorabiać np. na czyszczeniu toalet :P Co ciekawe, Pyłypczuk okazuje się lepsza od Mesikovej.

 • Arturion weteran

  I Mitu-Cosca znów tu zapunktowała. Ambitna zawodniczka - nie daje się! :-)

 • Arturion weteran

  I jeszcze ciekawostka. Czołówka LGP kobiet nie jest wiele silniejsza od czołówki letniego kontynentala pań. Porównując do wyników na koniec poprzedniego sezonu. ;-)

 • Kacpero02 początkujący
  Bład

  "Trzecia była Nika Kriznar". Powinno być "Trzecia była Nika Prevc"

 • Arturion weteran

  Jednak żal mi, że naszych nie ma. Fajniej by się jutrzejszy mikst oglądało.
  Ale za to dość fajnie wygląda klasyfikacja generalna: dwie Słowenki, przed dwiema Francuzkami. :-)

 • sheef weteran
  Statystyki konkursu (aktualizacja)

  1 zwycięstwo Pinkelnig (1 podium w karierze),
  11 podium w karierze Bogataj,
  1 podium w karierze N. Prevc.

  Podziękowania dla @Skokownika

 • Skokownik doświadczony
  @sheef

  Mamy aktualizację wyników. Zwyciężczynią konkursu pozostała Pinkelnig, ale drugie miejsce ma Ursa Bogataj(11 podium w karierze), a trzecie Nika Prevc.

 • Skokownik doświadczony

  Eva Pinkelnig jest w świetnej formie, po prostu zdeklasowała stawkę. Szkoda, że Kriznar doznała kontuzji, tak to walka o triumf w generalce była by ciekawa. Mimo wszystko wielkie brawa dla Ursy Bogataj, która jest po prostu znakomitą zawodniczką. Po raz kolejny pozytywnie zaskoczyła Clair, która znów jest lepsza od swojej rodaczki Pagnier. Jeśli chodzi o młode zawodniczki, to bardzo dobrze poradziły sobie Nakayama i Arnet. Cieszą drugie w karierze punkty kolejnych Helwetek(oprócz Arnet zapunktowały Torazza i Kindlimann). Szwajcarskie skoki kobiet wstają z kolan i jeśli tendencja wzrostowa zostanie podtrzymana, to będziemy mieli nową, całkiem niezłą i bardzo ciekawą nację w kobiecym Pucharze Świata. Pamiętać należy, że są to zawodniczki młode(najstarsza z tej trójki urodziła się w 2002 roku) i mogą jeszcze bardzo dobrze się rozwinąć.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl