LGP w Rasnovie: Premierowy triumf Nikaido, Wąsek drugi!

 • 2022-09-17 15:37

Ren Nikaido w swoim debiucie w zawodach Letniego Grand Prix odniósł zwycięstwo na skoczni w Rasnovie (HS97). Reprezentant Japonii triumfował dzięki skokom na odległość 93,5 m oraz 96 m. Drugie miejsce zajął Paweł Wąsek, a trzeci był Bułgar Władimir Zografski. Stefan Hula został sklasyfikowany na szóstej pozycji.

Ren NikaidoRen Nikaido
fot. Tadeusz Mieczyński
Paweł WąsekPaweł Wąsek
fot. Tadeusz Mieczyński
A. Zapotoczny, W. Zografski i G. SobczykA. Zapotoczny, W. Zografski i G. Sobczyk
fot. Tadeusz Mieczyński
Reprezentacje Polski i Bułgarii w RasnovieReprezentacje Polski i Bułgarii w Rasnovie
fot. Tadeusz Mieczyński

W pierwszej serii konkursowej Władimir Zografski odleciał rywalom, lądując na 100 metrze. Reprezentant Bułgarii prowadził na półmetku zmagań w Rasnovie z przewagą 4,9 punktu nad Japończykiem Renem Nikaido (93,5 m). Trzeci był Austriak Daniel Huber (97 m) przed Manuelem Fettnerem (95 m), Danielem Tschofenigiem (95 m) oraz Reruhim Shimizu (94,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Paweł Wąsek (96 m), zaś dziewiąty był Stefan Hula (97,5 m). Reprezentantów Polski rozdzielał Gregor Deschwanden (95 m), zaś czołową dziesiątkę zamknął Jan Hoerl (90,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 21. i 20. belki startowej.

W finale po zwycięstwo poszybował Ren Nikaido. Japończyk wylądował na 96 metrze i mógł świętować premierową wygraną w swoim debiucie w Letnim Grand Prix. Awans z siódmej na drugą pozycję zanotował Paweł Wąsek, który oddał najdłuższy skok drugiej serii - 99,5 metra. Lider na półmetku, Władimir Zografski (91 m) ostatecznie był trzeci, przed Manuelem Fettnerem (94,5 m) i Danielem Tschofenigiem (94,5 m).

Stefan Hula w finale uzyskał 95,5 metra i awansował z dziewiątego na szóste miejsce. Tuż za skoczkiem ze Szczyrku sklasyfikowani zostali Gregor Deschwanden (95,5 m), Reruhi Shimizu (93,5 m) oraz Jan Hoerl (92,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Fredrik Villumstad (92,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 21. platformy. Na starcie zabrakło Daniela Hubera, który doznał bólu kolana po pierwszej serii.

Paweł Wąsek jest jedenastym reprezentantem Polski w historii, który stanął na podium zawodów indywidualnych Letniego Grand Prix. Druga lokata 23-latka w Rasnovie to 112. podium reprezentantów Polski w konkursach tej rangi.

Prowadzenie w klasyfikacji Letniego Grand Prix zachowali Dawid Kubacki i Kamil Stoch (po 180 pkt.). Polacy wyprzedzają o 30 punktów trzeciego Manuela Fettnera (150 pkt.). Czwarty jest Paweł Wąsek (142 pkt.), szósty Jakub Wolny (110 pkt.), a dziesiąty Maciej Kot (86 pkt.).

W klasyfikacji letniego Pucharu Narodów prowadzą niezmiennie Polacy (1064 pkt.) przed Austriakami (747 pkt.) i Japończykami (494 pkt.).

Na niedzielę w Rasnovie zaplanowano konkurs drużyn mieszanych z udziałem 9 ekip (10:45 czasu polskiego). Na starcie zabraknie reprezentacji Polski. Z kolei następne zawody indywidualne LGP rozegrane zostaną za tydzień, 25 września w Hinzenbach (HS90).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Grand Prix >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Pucharu Narodów >>>
Zobacz aktualny ranking WRL >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13293) komentarze: (88)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @Lataj

  "Jednak obu tym panom gratuluję pierwszego razu na pudle, a Zografskiemu drugiego. Ciekawe, o ile większe byłoby poruszenie w bułgarskich mediach, jakby zajął 2. miejsce, nie mówiąc o wiktorii".
  No i ja gratuluję kolejny raz Wąskowi i Nikaido, ale do właśnie Zograś powinien wygrać. I jak ktoś jest skrzywdzony, to przede wszystkim on.

 • Lataj profesor

  Szkoda, że nie mogłem obejrzeć żadnego konkursu, ale za to mieli nosa do tej farsy w niedzielę i nie transmitowali.

 • Lataj profesor

  Ciekawie wygląda podium tych zawodów. Dwóch biało-czerwonych (z pierwszymi podiami w karierze) i dwóch mówiących po polsku (obaj także przyjechali z polskimi trenerami i zgadnijcie, który ma polskiego trenera głównego). Bułgar mógłby nawet wygrać, gdyby nie pech w II serii, za to jednak Japończyk nie mógł mieć bardziej wymarzonego debiutu. Jeszcze przed konkursem czuł oddech starszego od siebie Shimizu, a teraz wyprzedza go pod względem dorobku punktowego w LGP. Wąsek przegrał, ale to za sprawą innych rekompensat za wiatr, które z rzeczywistością mogą mieć niewiele wspólnego. Jednak obu tym panom gratuluję pierwszego razu na pudle, a Zografskiemu drugiego. Ciekawe, o ile większe byłoby poruszenie w bułgarskich mediach, jakby zajął 2. miejsce, nie mówiąc o wiktorii.

  Pech Hubera, co skutkowało tym, że nawet Spulber zdobył więcej niż 1 punkt, a w nagrodę może być do końca kariery obwożony po całej Europie, Japonii i Stanach, choćby nie wiem, jakie wyniki osiągał. Kazachowie odpadli w cuglach, a oprócz nich tej niezwykłej sztuki dokonali Rydl i Marusiak. Ogólnie ciężko ocenić poziom absolutnie najlepszych z racji tego, że to tylko lato, a do tego konkurs z bardzo skromną obsadą i to bynajmniej nie całym panteonem gwiazd.

 • dejw profesor
  @ZKuba36

  W imieniu całego forum - dzięki Ci mistrzu za szerzenie objawionej prawdy!
  Co prawda do dzisiaj w ogóle nie wiedziałeś, że taka lista w ogóle istnieje, ale kiedy posiadłeś już tę wiedzę tajemną, niedostępną zwykłemu śmiertelnikowi, to od razu zechciałeś się nią podzielić ze swym ludem, by też mógł z tego korzystać. Podobnie jak wcześniej bezinteresownie ratowałeś polskie skoki (łzy wzruszenia ciekną mi, kiedy to piszę, naprawdę, nie ściemniam!) przed rychłym upadkiem, publikując tu, na tym forum, swoje fachowe i zawsze bezbłędne uwagi w aspekcie przygotowania fizycznego, motorycznego. Gdyby nie one, polskich skoków by już dawno nie było!
  Zkuba36 to dobrodziej! Bohater na jakiego skijumpingfamily nie tylko nie było gotowe, ale i nie było go godne.

 • ZKuba36 profesor

  Nie reklamuję żadnej strony. Informuję tylko, że do obliczania kwot startowych nie bierze się pod uwagę WRL tylko World Cup Quota Allocation List czyli WCQAL. Łatwo znaleźć.

 • Arturion weteran
  @Pavel

  Oni najwyraźniej mają kłopoty. Ale chciałbym, aby przetrwali.

 • Pavel profesor
  @Arturion

  Mam pewne obawy, że właśnie tak było bo przypomina typowy projekt z informatyki ;)

 • Arturion weteran
  @Pavel

  Ale Kalendarium maja tam lepsze i na samym wierzchu... I przede wszystkim, mają Typera. Ale, dobra, odpuśćmy porównywania, bo nam posty pokaleczą... ;-)

  EDIT - inna rzecz, że tamta strona jest dość archaiczna w kształcie. Jakby od 20. lat się nie zmieniała.
  EDIT1 - Ale to, co miało z założenia być portalem o skokach nr 3, a może i wyżej, to duża porażka.

 • Pavel profesor
  @Arturion

  Ta jest dużo lepsza i czytelniejsza tu nawet nie ma o czym mówić. Po prostu trzeba dodać tę klasyfikację i będzie idealnie zaprezentowane podsumowanie zawodów.

 • Arturion weteran
  @Pavel

  Tamta strona jest chyba znacznie prostsza w obsłudze, ale nie jestem programistą, więc nie mam pewności.
  Choć tam są pewne inne ograniczenia. Np. żeby znaleźć FIS CUP Kobiet, to trzeba się naszukać i uważać na myszkę. :-)
  W sezonie tak jest i z innymi klasyfikacjami, bo na stronie głównej pokazują tylko pięć. Tu wszystko łatwo można (po prawej) znaleźć.

 • Pavel profesor

  Inna kwestia jest taka, że nowe zasady są od roku i warto by podawać aktualną klasyfikację z uwzględnieniem nowych zasad. Rozumiem, że wiązałoby się to ze stworzeniem nowego skryptu, ale jakoś mocno skomplikowane to nie jest. Konkurencja dała radę.

 • Lataj profesor
  @Lataj

  Przykro mi, ale nie wiedziałem, jak w inny sposób przekazać informację, gdzie można znaleźć tamtą listę. Reklama z mojej strony nie była zamierzona.

  EDIT: Już wiem. Nazwa tej strony to tłumaczenie na polski nazwy Waszego serwisu.

 • Lataj profesor
  @EddieKoteł

  Myślę, że z tym trenerem Zografski mógłby być mocny na normalnych obiektach i przy wysokich belkach. W PŚ na większych obiektach przeczuwam, że będzie różnie.

 • Lataj profesor
  @ZKuba36

  [---]

  ----- moderacja -----
  Przepraszam, ale pkt 3 regulaminu zabrania reklamowania innych stron.
  --------------------------

 • ZKuba36 profesor
  @Pavel

  Ponownie dziękuję. Gdybym wiedział gdzie szukać to bym wypisywał mniej głupot. Redakcja Skijumping nie powinna się obrazić, skoro sama nie podaje takich informacji.

 • Pavel profesor
  @ZKuba36

  Kot jest 41 na liście przydziału miejsc, a 50 jest Mackenzi, czyli zawodnik poniżej 70 miejsca w WRLu. Wszyscy, których wymieniłeś już są w 50, a co za tym idzie jak wyprzedza Kota nic to nie zmieni w kwestii limitów. Z tymi punktami zapewne całą zimę Kot się przeturla w limicie.

 • ZKuba36 profesor
  @Pavel

  Dziękuję, co nie zmienia faktu, że już w najbliższym czasie Kot może zostać wyprzedzony przez 2 Finów, Szwajcara, Włocha, Estończyka a może jeszcze kogoś z mało znanych reprezentacji i w 50 będzie tylko 5 Polaków. Czy wtedy też będziemy mieć limit 6?

 • dejw profesor
  @ZKuba36

  TOP50 i limit 6 zawodników na kraj, kolejni są wykreślani z listy. Nie ma więc już listy WRL, a lista przydziałów na podstawie WRL, którą można przeglądać na konkurencyjnej stronie. I obowiązywało to już zeszłej zimy.

 • Pavel profesor
  @ZKuba36

  https://www.skijumping.pl/wiadomosci/29939/sandro-pertile-o-zmianach-w-limitach-startowych-wspieramy-mniejsze-reprezentacje/

 • ZKuba36 profesor
  @Pavel

  No rzeczywiście. Myślałem, że uprzedni trzeba było być w 55 a obecnie w 50, Gdzie są opisane zmiany?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl