Ulubiona skocznia Stocha wróci do PŚ? Obiekty w Kuopio zostaną zmodernizowane

 • 2022-11-20 14:02

W 2018 roku radni fińskiego miasta Kuopio zaczęli poważnie debatować nad zburzeniem skoczni w Kuopio. Obiekt, który wypadł z kalendarza Pucharu Świata zaczęto uważać za nierentowny. Kultowa dla niektórych kibiców i zawodników skocznia zdołała jednak przetrwać, a teraz pojawiają się zaawansowane plany jej modernizacji. 

23.02.2016 - Podium PŚ w Kuopio23.02.2016 - Podium PŚ w Kuopio
fot. Tadeusz Mieczyński
Skocznia w KuopioSkocznia w Kuopio
fot. Karolina Osenka

- Roczne utrzymanie skoczni kosztuje ponad 300 tys. euro. Tymczasem na obiekcie trenuje około dwudziestu zawodników - argumentowali lokalni zwolennicy zamknięcia zasłużonej areny. Do tak drastycznych działań jednak nie doszło, a wkrótce potem ośrodek zaczęli ratować Chińczycy.

To tam skoszarowana była grupa młodych skoczków z Państwa Środka, których uczył skakał Mika Kojonkoski. To też dzięki Azjatom obiekt wrócił do kalendarza Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Latem 2021 roku Chińczycy przygotowujący się organizacyjnie do przeprowadzenia olimpijskich konkursów tam właśnie zorganizowali zawody FIS Cup i Pucharu Kontynentalnego. 

W ostatnich dniach Fiński Związek Narciarski podpisał umowę z władzami miasta Kuopio dotyczącą przebudowy całego kompleksu, która miałaby nastąpić w latach 2023-26. Na największej ze skoczni, K-120 zostanie między innymi zainstalowany system mrożenia torów najazdowych oraz nowy igelit, na skoczni K-90 ma zostać skorygowany profil najazdu. Odnowiony ma też zostać wyciąg. Całość kosztów szacowana jest na 3,7 milinów euro.

Ostatnie zawody Pucharu Świata na obiekcie Puijo odbyły się w 2016 roku i padły łupem Michaela Hayboecka. Czterokrotnie wygrywali tam Polacy. Po dwa triumfy odnotowali Adam Małysz i Kamil Stoch. Ten drugi w jednej z rozmów z naszym portalem wprost przyznał, że tęskni za Pucharem Świata rozgrywanym  w mieście nazywanym Błękitną Perłą Pojezierza Fińskiego.

- Szkoda, że nie ma Kuopio w kalendarzu. Bardzo wielu zawodników na tę skocznię narzekało, a ja bardzo ją lubiłem i dziś tęsknię. Byłem jednym z nielicznych, którym ten obiekt odpowiadał - mówił nam przed dwoma laty  wybitny polski skoczek, który na Puijo triumfował w 2013 i 2014 roku. Oficjalnym rekordzistą dużej skoczni jest Daniel Andre Tande, który w 2016 roku oddał tam skok na odległość 136 metrów. Na obiekcie 90-metrowym najdalej, 106,5 metra, skoczył w 2015 roku Stefan Kraft.

Oglądaj sporty zimowe (i nie tylko!) w kanałach Eurosportu >>>


Adrian Dworakowski, źródło: Yle.fi/informacja własna
oglądalność: (6151) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Sweet doświadczony

  oj dla KAMILA to musiałaby wrócić szybko, najpóźniej do 25/26..... szkoda szkoda

 • StochMistrz{29465894} profesor

  Skocznia Puijo w Kuopio jest bardzo fajną i bardzo techniczna skocznią. Pod względem profilu progu. Powinna na stałe być dołączona do kalendarza Pucharu Świata. Oby tak techniczna i taka specyficzna pozostała po zmodernizowaniu całego kompleksu

 • Lataj profesor

  A więc dlatego nie było zawodów PŚ na tej skoczni. Po prostu nie było kasy i na PŚ, i na modernizację obiektów.

  Ale jak ten kompleks ma być wyremontowany, to jak najbardziej git.

 • Arturion weteran
  @maciek0932

  A mogliby przecież, zrobić tam też PK. :-)

 • maciek0932 początkujący
  @Pavel

  Albo zrobić tuż po Kuusamo jak w 2010

 • Pavel profesor
  @Karpp

  Mogliby start sezonu zrobić jak w latach 1999-2001.

 • Karpp profesor

  Pytanie gdzie miałaby się ta skocznia wcisnąć w tym kalendarzu. Lahti i Ruka przecież nie zagrożone a nie wiem czy Finom opłaca się organizować trzeci weekend PŚ skoro kadra na razie marna.

 • eLman stały bywalec
  @kasztanowyskoczek

  Nic takiego nie będzie miało miejsca, w artykule jest napisane co obejmie modernizacja. Są też dwa logiczne argumenty za tym, że nie powstanie k125/HS140.

  1. W tej chwili profil zeskoku tego nie zmieści. Obszar za punktem k i początek wybiegu są wkopane w ziemię, ponieważ wzgórze Puijo ledwie mieści zeskok skoczni normalnej. Konieczne byłoby więc…

  2. Wydanie ogromnych środków na zburzenie obecnej skoczni wraz z rozbiegiem i postawienie zupełnie nowej. Nikt nie da na to funduszy mając w pamięci, że władze chciały ją zburzyć właśnie ze względu na pieniądze.

 • Raptor202 weteran
  @Mucha125

  Dlaczego? Nieciekawy obiekt z marnym rekordem i denerwującą kamerą, w dodatku w Szwecji nikogo skoki nie obchodzą i nikt by nie przyszedł na takie zawody.

 • Mucha125 weteran
  @kubilaj2

  Ja bym chciał najbardziej zobaczyć jeszcze raz Falun w PŚ.

 • kasztanowyskoczek bywalec

  Podobała mi się skocznia, oby nie przerobili ja na kolejnego klona

 • kubilaj2 bywalec

  Chciałbym, ale pewnie wiązałoby się to z koniecznością przerobienia skoczni i zrobienia kolejnego K120/125 i HS 140/142.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  Fajnie by było, jest sentyment do tej skoczni, nie będe ukrywać

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl