TS w Villach: Pinkelnig ponownie zwycięska, Polki poza finałem

• 2022-12-29 13:55

Eva Pinkelnig wygrała drugi konkurs Turnieju Sylwestrowego pań w Villach (HS98). Liderka klasyfikacji generalnej zwyciężyła dzięki dwóm skokom na odległość 94,5 metra. Drugie miejsce zajęła Katharina Althaus, zaś trzecia była Nika Kriznar. Reprezentantki Polski przegrały pojedynki w systemie KO i nie awansowały do finału.

W pierwszej serii wysoką formę potwierdziła Eva Pinkelnig. Liderka Pucharu Świata i Turnieju Sylwestrowego poszybowała na odległość 94,5 metra i na półmetku zmagań prowadziła z przewagą 3,8 punktu nad Anną Rupprecht (92,5 m) oraz Kathariną Althaus (92 m). Czwarta była Nika Kriznar (93 m), piąta Selina Freitag (95 m), natomiast szósta Alexandria Loutitt (90,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Nika Prevc (93 m), Anna Odine Stroem (90,5 m) oraz Ema Klinec (92 m). Pierwszą dziesiątkę serii zamknęła Marita Kramer (89 m).

Z grona "szczęśliwych przegranych" awans do finału wywalczyły dziewiętnasta Luisa Goerlich (88 m), dwudziesta Julia Clair (87 m), dwudziesta piąta Daniela Haralambie (84,5 m), dwudziesta szósta Pauline Hessler (87 m) oraz dwudziesta dziewiąta Ringo Miyajima (87 m).

Reprezentantki Polski nie zdołały awansować do serii finałowej. Nicole Konderla (84 m) przegrała pojedynek z Jessicą Malsiner (87 m) i zajęła trzydzieste pierwsze miejsce. Paulina Cieślar (69 m) nie dała rady Nice Kriznar (93 m) i zakończyła konkurs na czterdziestej szóstej pozycji.

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 12. i 11. belki startowej. Na górze skoczni zabrakło Agnes Reisch, zaś za nieregulaminowy kombinezon zdyskwalifikowana została Nicole Maurer.

W serii finałowej Eva Pinkelnig powtórzyła odległość 94,5 metra, tym samym zwyciężając na Villacher Alpenarenie z przewagą 5,6 punktu nad Kathariną Althaus (92,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Nika Kriznar (91 m), która o punkt wyprzedziła Selinę Freitag (92,5 m). Piąte miejsce zajęła Anna Rupprecht (88,5 m), a szóste Anna Odine Stroem (92 m).

Kolejne pozycje przypadły Emie Klinec (93,5 m) i Chiarze Kreuzer (91,5 m). Dziewiąte miejsce zajęły ex aequo Alexandria Loutitt (87,5 m) oraz Marita Kramer (96,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 12. i 11. platformy startowej.

Na półmetku Turnieju Sylwestrowego prowadzi Eva Pinkelnig (518,1 pkt.) z ponad 23-punktową przewagą nad Niką Kriznar (494,6 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Anna Odine Stroem (439,9 pkt.).

W Pucharze Świata na pozycji liderki umocniła się Eva Pinkelnig (536 pkt.), która wyprzedza Katharinę Althaus (449 pkt.) i Silje Opseth (337 pkt.). Czterdzieste miejsce zajmuje Nicole Konderla (4 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Austriaczki (1238 pkt.) przed Niemkami (1085 pkt.) i Norweżkami (1056 pkt.). Polki z dorobkiem 54 punktów zajmują jedenastą lokatę.

Turniej Sylwestrowy obiera obecnie kurs na Słowenię. W piątek rozegrane zostaną treningi oraz kwalifikacje do sylwestrowego konkursu na skoczni Logarska Dolina (HS94) w Ljubnie.