TS w Ljubnie: Pinkelnig wygrywa konkurs i Złotą Sowę, upadek Bogataj

• 2023-01-01 17:33

Eva Pinkelnig triumfatorką drugiej edycji Turnieju Sylwestrowego! Reprezentantka Austrii przypieczętowała sukces zwycięstwem w finałowych zawodach na Logarskiej Dolinie (HS94) w Ljubnie, oddając skoki na odległość 93,5 m oraz 89,5 m. Drugie miejsce zajęła Anna Odine Stroem, a trzecie Selina Freitag. Do finału nie awansowała jedyna Polka w stawce, Paulina Cieślar. Groźnie wyglądający upadek zaliczyła mistrzyni olimpijska z Pekinu, Ursa Bogataj.

Eva Pinkelnig znajdowała się na prowadzeniu już po pierwszej serii noworocznego konkursu, w której poszybowała na odległość 93,5 metra. Austriaczka miała 0,9 punktu przewagi nad drugą Anną Odine Stroem (91,5 m). Trzecie miejsce zajmowała Lara Malsiner (87 m), a tuż za Włoszką plasowały się Alexandria Loutitt (89 m), Selina Freitag (88,5 m) oraz Nika Kriznar (92,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana była Anna Rupprecht, ósmą pozycję zajmowała Abigail Strate (88 m), a dziewiątą Ema Klinec (90,5 m). Czołową dziesiątkę zamykała Josephine Pagnier (85 m).

W gronie "szczęśliwych przegranych", które awansowały do serii finałowej, znalazły się czternasta Nozomi Maruyama, siedemnasta Daniela Haralambie, dwudziesta czwarta Jacqueline Seifriedsberger, dwudziesta siódma Sina Arnet oraz dwudziesta dziewiąta Emely Torazza.

Paulina Cieślar wylądowała na 75 metrze i przegrała pojedynek KO z Seliną Freitag, kończąc udział w zawodach w Ljubnie na czterdziestym siódmym miejscu.

Groźnie wyglądający upadek zaliczyła Ursa Bogataj (89,5 m). Mistrzyni olimpijska z Pekinu, która pomimo nieustanej próby wygrała pojedynek KO, opuściła zeskok skoczni w Ljubnie na noszach przy asyście opieki medycznej i nie pojawiła się na starcie rundy finałowej. Według wstępnych informacji ze sztabu trenerskiego, Bogataj doznała kontuzji lewego kolana. Zawodniczka przebywa obecnie w szpitalu na dalszych badaniach.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 19., 18. i 17. belki startowej.

W rundzie finałowej Eva Pinkelnig przypieczętowała trzecie zwycięstwo w zawodach Turnieju Sylwestrowego. Austriaczka z wynikiem 89,5 metra pokonała różnicą trzech punktów drugą Annę Odine Stroem (88 m). Na trzeciej pozycji zawody zakończyła Selina Freitag (88,5 m), która po raz pierwszy w karierze stanęła indywidualnie na podium Pucharu Świata. Tuż za czołową trójką uplasowały się Alexandria Loutitt (89 m), Nika Kriznar (87,5 m) oraz Lara Malsiner (84 m).

Na siódmej pozycji noworoczny konkurs w Ljubnie zakończyła Anna Rupprecht (89 m). Ósma była Abigail Strate (85 m), dziewiąta Ema Klinec (89 m), zaś dziesiąta Sara Takanashi (87,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 17. i 16. platformy.

Triumfatorką drugiej edycji Turnieju Sylwestrowego i zdobywczynią Złotej Sowy została Eva Pinkelnig (1030,3 pkt.). Reprezentantka Austrii zwyciężyła w trzech z czterech rozegranych konkursów i wyprzedziła o 26,3 punktu drugą Annę Odine Stroem (1004,0 pkt.). Trzecie miejsce przypadło Nice Kriznar (980,3 pkt.). Trzydzieste ósme miejsce zajęła Nicole Konderla (399,9 pkt.), natomiast czterdzieste drugie - Paulina Cieślar (320,0 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Eva Pinkelnig (716 pkt.) przed Kathariną Althaus (527 pkt.) i Anną Odine Stroem (491 pkt.). Nicole Konderla z dorobkiem 6 punktów zajmuje czterdziestą lokatę.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (1507 pkt.) przed Niemkami (1340 pkt.) i Norweżkami (1325 pkt.). Na jedenastej pozycji znajduje się reprezentacja Polski (56 pkt.).

Teraz pucharowa karuzela pań wyrusza w podróż do Japonii. Na najbliższe dwa weekendy zaplanowano zawody w Sapporo (7-8 stycznia) oraz Zao (13-15 stycznia).