MŚ Weteranów w Zakopanem: Wyniki zawodów na skoczni HS70

• 2023-02-02 17:17

W czwartek w Zakopanem rozdano pierwsze komplety medali w ramach tegorocznych mistrzostw świata weteranów w skokach narciarskich. Areną pierwszych zawodów była Mała Krokiew (HS70). Polscy skoczkowie pozostają na razie bez miejsca na podium, choć byli bliscy sukcesu w najmłodszej kategorii wiekowej.

Kategoria 20-29:

W gronie najmłodszych uczestników mistrzostw po zwycięstwo poszybował Lucas Gasienica (60,5 m i 61,5 m). Amerykanin wyprzedził Norwega Mathiasa Andreassena (53 m i 50,5 m) oraz Lukasa Kubenę (48,5 m i 52,5 m).

Na czwartej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kaszuba (47 m i 43 m), piąty był Jakub Mirowski (40 m i 40 m), szósty Dawid Jurga (37,5 m i 41 m), zaś ósmy Adam Kobyłka (25,5 m i 24 m).

Kategoria 30-39:

Rywalizację trzydziestolatków wygrał Norweg David Bieniek (60 m i 64 m), który stanął na podium u boku Kariego Salmeli (58 m i 58,5 m) oraz Robina Oeverbyego (63,5 m i 50 m). Na piątej pozycji uplasował się Bartłomiej Marczak (29,5 m i 28,5 m).

Kategoria 40-44:

W kategorii wiekowej 40-44 po zwycięstwo sięgnął Fin Timo Maukonen (49,5 m i 49,5 m). Srebrny medal wywalczył Zdenek Sourek (52 m i 44,5 m), z kolei brąz otrzymał Patrick Larsen (44 m i 45 m).

Kategoria 45-49:

Zawody w kategorii 45-49 zostały zdominowane przez reprezentantów Finlandii. Najlepszy okazał się Teemu Summanen (55 m i 57 m), drugi był Niemi Taneli (53 m i 57,5 m), a trzeci Kalle Uusitalo (52 m i 56,5 m).

Kategoria 50-54:

Konkurs dla zawodników w wieku 50-54 lat zwyciężył, znany ze startów w Pucharze Świata, Szwajcar Bruno Reuteler (52 m i 48,5 m). Srebrny medal zdobył z kolei Amerykanin Tony Benzie (48,5 m i 47,5 m), który podczas ostatniej Uniwersjady w Lake Placid zyskał rozgłos, kiedy jako przedskoczek oddawał skoki stylem klasycznym. Brąz wywalczył Norweg Anders Bechmann (47,5 m i 47,5 m).

Kategoria 55-59:

W kategorii wiekowej 55-59 zawody wygrał Pasi Huttunen (57,5 m i 61,5 m) przed Ove Fredheimem (49,5 m i 54,5 m) oraz Seppo Kinnunenem (51,5 m i 47,5 m).

Kategoria 60-64:

W rywalizacji 60/64-latków triumfował Amerykanin Jack Gasienica (45,5 m i 44,5 m). Drugi był Per Espen Andersen (39 m i 44 m), natomiast trzeci - Jan Pavlica (40,5 m i 41 m).

Kategoria 65-69:

Konkurs w kategorii 65-59 zakończył się wygraną Alfa Tore Hauga (40,5 m i 46,5 m). Drugą pozycję zajął Jozef Hysek (37 m i 40 m), z kolei podium uzupełnił Nils Olav Kongsvik (37 m i 38,5 m).

Kategoria 70-74:

W najstarszej kategorii wiekowej - 70-74 - rywalizowało tylko trzech skoczków. Konkurs wygrał Niemiec Anton Zapf (34 m i 39,5 m), drugie miejsce wywalczył Ingebrigt Soerboe (35 m i 37,5 m), zaś trzeci był Teuvo Karkkainen (36 m i 33 m).

Wyniki konkursu MŚW w Zakopanem (HS70); 02.02.2023 - k. 70-74
1 ZAPF Anton 1951 34.0 39.5 68.4
2 SOERBOE Ingebrigt 1952 35.0 37.5 66.0
3 KARKKAINEN Teuvo 1949 36.0 33.0 56.6

Konkurs kobiet:

Do zawodów pań zgłoszona została tylko jedna zawodniczka. Susanne Ramsland oddała skoki na odległość 37 m oraz 40,5 m.