PŚ Pań w Hinzenbach: Pinkelnig triumfuje w piątkowym konkursie

• 2023-02-10 16:39

Eva Pinkelnig wygrała piątkowe zawody indywidualne Pucharu Świata pań na skoczni w Hinzenbach (HS90). Liderka klasyfikacji generalnej cyklu oddała skoki na odległość 91,5 m oraz 91,5 m. Drugie miejsce zajęła Słowenka Ema Klinec, a trzecie - jej rodaczka, Nika Prevc. Polki nie startowały.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybowała Eva Pinkelnig. Liderka Pucharu Świata z wynikiem 91,5 metra prowadziła na półmetku z przewagą 2,6 punktu nad Emą Klinec oraz 5,8 pkt. nad Chiarą Kreuzer (87,5 m). Czwarta była Alexandria Loutitt (87 m) przed Kathariną Althaus (86,5 m) i Seliną Freitag (89 m).

Siódme miejsce zajmowała Nika Prevc (86,5 m), z kolei czołową dziesiątkę rundy uzupełniały Japonki - Nozomi Maruyama (86 m), Sara Takanashi (87 m) i Yuki Ito (84,5 m).

W finale Eva Pinkelnig uzyskała odległość 89,5 metra i tym samym Austriaczka odniosła dziewiąte pucharowe zwycięstwo w karierze. Zawodniczka gospodarzy wygrała w Hinzenbach z przewagą 3,9 punktu nad Emą Klinec (87 m). Trzecie miejsce zajęła siódma na półmetku Nika Prevc (88 m), która tym samym po raz pierwszy stanęła na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Tuż za nią konkurs ukończyły Katharina Althaus (87,5 m), Alexandria Loutitt (86,5 m) i Chiara Kreuzer (86 m).

Siódme miejsce w piątkowej rywalizacji zajęła Selina Freitag (87,5 m). Ósma była Sara Takanashi (87 m), dziewiąta Anna Odine Stroem (85 m), z kolei dziesiąta Abigail Strate (86 m).

Cały konkurs rozegrano z 21. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przewaga Evy Pinkelnig (1242 pkt.) nad Kathariną Althaus (1053 pkt.) wzrosła do 189 punktów. Trzecia jest Anna Odine Stroem (844 pkt.), ale o 9 punktów za nią znajduje się Ema Klinec (835 pkt.). Nicole Konderla (6 pkt.) jest sklasyfikowana na czterdziestej siódmej pozycji.

Na czele Pucharu Narodów pań znajdują się Austriaczki (3002 pkt.) przed Niemkami (2911 pkt.) i Norweżkami (2606 pkt.). Reprezentantki Polski (56 pkt.) zajmują czternaste miejsce.

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs w Hinzenbach. Początek zawodów o 9:00, a poprzedzą je kwalifikacje (8:00).