PŚ Pań w Rasnovie: Stroem wygrywa jednoseryjny konkurs

• 2023-02-18 11:43

Anna Odine Stroem została zwyciężczynią sobotniego konkursu indywidualnego Pucharu Świata pań na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97) w Rasnovie, który z uwagi na trudne warunki wietrzne został zakończony po pierwszej serii. Reprezentantka Norwegii triumfowała po skoku na 84 metr. Drugie miejsce zajęła Eva Pinkelnig, a trzecia była Julia Muehlbacher. Polki nie startowały.

Anna Odine StroemAnna Odine Stroem
Eva PinkelnigEva Pinkelnig
Julia MuehlbacherJulia Muehlbacher

Od początku sobotniej rywalizacji zawodniczki musiały zmagać się ze zbyt silnie wiejącym wiatrem. Zmagania były wielokrotnie przerywane, zaś konkurs został zakończony po trwającej ponad półtorej godziny pierwszej serii. Żadna ze skoczkiń nie zdołała zbliżyć się do punktu konstrukcyjnego skoczni.

Zwyciężczynią zawodów została Anna Odine Stroem. Norweżka wylądowała na 84 metrze i wyprzedziła o punkt liderkę Pucharu Świata, Evę Pinkelnig (86,5 m). Na podium po raz pierwszy w karierze stanęła trzecia Julia Muehlbacher (83 m), a tuż za nią uplasowały się Juliane Seyfarth (83,5 m), Ema Klinec (81 m) oraz Thea Minyan Bjoerseth (83,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Nika Prevc (84,5 m), ósmą pozycję zajęła Jacqueline Seifriedsberger (79,5 m), z kolei dziewiąta była Yuka Seto (84,5 m). Czołową dziesiątkę zamknęła Włoszka Lara Malsiner (79 m).

Wiceliderka Pucharu Świata, Katharina Althaus uzyskała 72,5 metra i zakończyła sobotnie zawody na dwudziestej drugiej pozycji.

Konkurs rozegrano z 20., 19. i 18. belki startowej.

Na pięć konkursów do zakończenia sezonu, przewaga Evy Pinkelnig (1482 pkt.) w klasyfikacji Pucharu Świata nad Kathariną Althaus (1202 pkt.) wzrosła do 280 punktów. Trzecia jest Anna Odine Stroem (1030 pkt.), zaś czwarta Ema Klinec (975 pkt.).

W Pucharze Narodów liderują Austriaczki (3530 pkt.) przed Niemkami (3241 pkt.) i Norweżkami (2950 pkt.). Na czternastej pozycji sklasyfikowane są Polki (56 pkt.).

Teraz na najlepsze skoczkinie czeka start w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym Planica 2023. W czwartek (23 lutego) rozegrany zostanie konkurs indywidualny na normalnej skoczni HS102. Na tym samym obiekcie zawodniczki powalczą również o medale w drużynie (25 lutego) i mikście (26 lutego). Później panie przeniosą się na dużą skocznię HS138, na którym będą rywalizowały w zawodach indywidualnych (1 marca).