Raw Air w Vikersund: Granerud triumfuje, Kubacki i Żyła w "10"

 • 2023-03-18 17:20

Halvor Egner Granerud został zwycięzcą sobotniego konkursu Raw Air w lotach narciarskich w Vikersund (HS240). Reprezentant Norwegii wygrał dzięki lotom na odległość 235,5 m oraz 222 m. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, a trzecie Daniel Tschofenig. Na ósmej pozycji konkurs ukończył Dawid Kubacki, a dziesiąty był Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków.

Halvor Egner GranerudHalvor Egner Granerud
fot. Tadeusz Mieczyński
Stefan KraftStefan Kraft
fot. Tadeusz Mieczyński
Daniel TschofenigDaniel Tschofenig
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Halvor Egner Granerud. Startujący na życzenie trenera z niższej belki, Norweg poszybował na odległość 235,5 metra i na półmetku sobotnich zmagań miał 9,8 punktu przewagi nad Stefanem Kraftem (239,5 m). Trzecie miejsce zajmował Andreas Wellinger (233,5 m) przed Michaelem Hayboeckiem (228 m), Domenem Prevcem (232,5 m) oraz Anze Laniskiem (226 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Ryoyu Kobayashi (218,5 m), ósmy był Gregor Deschwanden (217 m), natomiast dziewiąty Timi Zajc (222 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Daniel Tschofenig (216,5 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło czterech Polaków. Dwunaste miejsce na półmetku zmagań zajmował Dawid Kubacki (218,5 m), a tuż za nim znajdował się Piotr Żyła (220 m). Siedemnasty był Aleksander Zniszczoł (199 m), z kolei dziewiętnasty - Kamil Stoch (201,5 m).

Andrzej Stękała wylądował na 170 metrze i zakończył sobotni konkurs na trzydziestej czwartej pozycji.

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 12., 11. i 10. belki startowej. Halvor Egner Granerud oddawał swoją próbę z 9. platformy.

W drugiej serii Halvor Egner Granerud wylądował na 222 metrze, czym przypieczętował 25. pucharowe zwycięstwo w karierze, a dwunaste w obecnym sezonie. Norweg pokonał o 6,1 punktu Stefana Krafta (227,5 m), który zaliczył 94. pucharowe podium w swoich startach. Awans na trzecie miejsce zanotował Daniel Tschofenig. Austriak lotem na odległość 229,5 metra ustanowił nowy rekord życiowy. Tuż za czołową trójką uplasowali się Ryoyu Kobayashi (212 m), Anze Lanisek (210 m), Michael Hayboeck (208 m) i Domen Prevc (203,5 m).

Na ósmej pozycji zawody zakończył Dawid Kubacki (225 m), z kolei dziesiąty był Piotr Żyła (219,5 m). Polaków rozdzielił Robert Johansson (220,5 m).

Kamil Stoch po skoku na 200 metr zajął siedemnastą lokatę. Osiemnaste miejsce przypadło Aleksandrowi Zniszczołowi (197,5 m).

Serię finałową rozegrano z 10., 11., 12. i 13. platformy.

W klasyfikacji generalnej Raw Air przewaga Halvora Egnera Graneruda (2195,2 pkt.) nad Stefanem Kraftem (2166,7 pkt.) wzrosła do 28,5 punktu. Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek (2088,9 pkt.). Czwarty jest Dawid Kubacki (2075,3 pkt.), tracący 13,6 pkt. do Słoweńca. Na ósmej pozycji sklasyfikowany jest Kamil Stoch (1977,3 pkt.).

Najprawdopodobniej w niedzielę Halvor Egner Granerud (1978 pkt.) zapewni sobie drugą w karierze Kryształową Kulę. Na cztery konkursy indywidualne do końca sezonu Pucharu Świata, Norweg ma 386 punktów przewagi nad Dawidem Kubackim (1592 pkt.). Trzeci jest Stefan Kraft (1450 pkt.). Piotr Żyła (879 pkt.) spadł na szóste miejsce.

W Pucharze Świata w lotach z kompletem punktów prowadzi Halvor Egner Granerud (300 pkt.) przed Stefanem Kraftem (220 pkt.) i Timim Zajcem (135 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (116 pkt.), a dziesiąty Dawid Kubacki (72 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (5544 pkt.) przed Norwegami (4664 pkt.) i Słoweńcami (4154 pkt.). Polacy z dorobkiem 4031 punktów zajmują czwartą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano wielki finał turnieju Raw Air. O 14:30 rozpocznie się prolog, zaś o 16:00 - konkurs lotów narciarskich na Vikersundbakken.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację Raw Air >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata w lotach >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

Oglądaj sporty zimowe (i nie tylko!) w kanałach Eurosportu >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (52749) komentarze: (316)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • omnibus początkujący

  A KUBACKI GDZIE ? niby absencja z powodów osobistych koniec sezonu a on znika.

 • Xenkus profesor
  @Tomek88

  Tak, ale w innym terminie. Jakiś Styczeń albo Luty tak, a nie na sam koniec sezonu. Jeszcze niestety będzie tam tylko 1 indywidualny...

 • Tomek88 profesor
  @Xenkus

  Ja tam się cieszę. Lahti to przyjemna skocznia, inna od większości obiektów, fajnie się tam ogląda zawody

 • mateusz3951 doświadczony
  @Introverder

  Tak, wziąłem pod uwagę że mimo wszystko Lanisek lepiej punktuje na lotach od Kubackiego. A druga kwestia to biorę poprawkę na loterię w Lahti analogiczną do drugiego konkursu w Lillehammer. Natomiast tak jak mówisz raczej pozostaje kwestia kto drugi Kraft czy Kubacki.

 • Xenkus profesor

  Wkurza mnie te Lahti za tydzień. Już by siadła taka słoneczna Planica.

 • Adam90 weteran

  Niby codziennie konkursy, a jeszcze nie przekroczyli 2000 pkt dziwne to. Szkoda ze sezon jeszcze trwa

 • Janekx1 bywalec

  No to dwaj norwescy debiutanci dziś polatają :)

  Zmiany w kadrze Norwegii na niedzielny prolog #RawAir w #Vikersund. Mariusa Lindvika oraz Benjamina Oestvolda zastąpią Sindre Ulven Joergensen i Iver Olaussen.
  #skijumpingfamily @skijumpingpl @Eurosport_PL

 • dervish profesor

  Największa skaza Graneruda to zero medali na MS i IO. O tytułach mistrzowskich na tych imprezach nie wspominając.

  Jak na skoczka z tak pokaźną liczbą zwycięstw w PŚ i praktycznie dwiema zdobytymi KK to brak tytułów mistrzowskich i w ogóle jakiegokolwiek medalu z imprez docelowych jest ewenementem. Trudno znaleźć inny podobny przypadek.

 • NiktWazny początkujący
  @Seba Aka Krzychu

  Zgadzam się z tobą, że jest możliwe, aby Granerud pobił rekordy Prevca, ale jeśli nawet wygra wszystkie pozostałe konkursy to ten sezon Prevca wciąż pozostanie w moich oczach największą dominacją w pojedyńczym sezonie PŚ. Doliczając 400pkt Granerudowi to miałby on 2378pkt, 75 więcej od Prevca, ale w 31 konkursach (Prevc w 29).
  Średnia pkt na konkurs Prevca to ok. 79,41pkt , natomiast Graneruda wyniosłaby ok. 76,71pkt. Przewaga nad drugim zawodnikiem u Prevca to 813pkt, u Graneruda w najlepszym wypadku 786pkt. Trzeci i czwarty zawodnik w również traciliby więcej do Prevca niż do Graneruda. No i chyba największa skaza na tym sezonie Graneruda to brak indywidualnego medalu MŚ. Prevc wygrał w tamtym sezonie wszystko (na jego nieszczęście w tym sezonie były tylko MŚwL).

 • Mati2121 stały bywalec

  Nadrabiam zaległości z wczoraj
  Złoty Kubacki: Daniel Tschofenig (7 miejsc)
  Betonowy Uhrmann: Andreas Wellinger (9 miejsc)

 • Mati2121 stały bywalec
  @Wojciechowski

  A wtedy tylko TOP 15 zdobywało punkty

 • dervish profesor

  Swoja drogą to FIS i jury belkowe są w tym sezonie wyjątkowo bezmyślne. Popadają ze skrajności w skrajność.
  Takiego igrania ze zdrowiem czołowych skoczków dawno w PŚ nie było, podobnie jak i dawno nie było tak licznych "wycinek" w czołówce.
  Słaby Pertile i beznadziejny Sedlak a do tego kontrolerzy: najpierw słabiutki Jukkara a teraz Khatol który oprócz picia piwa nawarzonego przez Jukkarę sam przy okazji pełnionej funkcji nic dobrego jak do tej pory nie zdziałał. Myszy harcują bo kota nie ma.
  Kombinezony w tym sezonie to przegięcie jakiego nie było nigdy w historii skoków. Widać to gołym okiem. Nic dziwnego, że skoki są dziś jak nigdy przedtem podatne na najmniejsze zmiany wiatru.

 • Maradona profesor

  Tak sobie myślę, że szkoda trochę Anze Laniska. Świetny sezon, a prawdopodobnie skonczy na 4 miejscu w PŚ i bez indywidualnego medalu MŚ, mimo że wszystkie treningi konczył w top 3 chyba. Dobrze że chociaż złoto drużynowe mu wpadło.

  Lanisek póki co ma średnią 54,4 pkt na konkurs. W obecnym systemie punktowania czyli od sezonu 1993/94 - w 26 na 29 sezonów taka średnia punktowania dawała podium PŚ. Jedynie w sezonach 98/99, 01/02 i 14/15 poziom top 3 był jeszcze wyższy. Co więcej - w aż 4 sezonach 54,4 pkt na konkurs to lepszy wynik niż zdobywcy KK - gorzej punktowali Goldberger 96, Peterka 98, Małysz 03 i Bardal 12.

  Kolejna rzecz - w całej historii PŚ tylko 4 razy zdarzyło się, żeby na podium PŚ nie znalazł się zawodnik, który miał 10 lub więcej miejsc na podium w sezonie:
  - Funaki - 15 miejsc na podium - sezon 1998/99 - ale miał złoto MŚ
  - Wellinger - 12 miejsc na podium - sezon 2016/17 - ale miał 2x srebro na MŚ
  - Kubacki - 10 miejsc na podium - sezon 2019/29 - ale wygrał TCS
  - Granerud - 10 miejsc na podium - sezon 2021/22
  - Lanisek - póki co 13

 • Oczy Aignera profesor
  @Oczy Aignera

  Przepraszam, miało być "otchłani".

 • Triv444 początkujący
  @dervish

  Już dzisiaj będziesz mógł pisać oficjalnie Granerud 2 PŚ

 • Seba Aka Krzychu profesor

  Granerud i Kraft tutaj to inna liga, klasyfikacja Raw Air to tylko potwierdza. Przed konkursem wydawało się, że Kraft powinien zwyciężyć, bo skakał tu wręcz rewelacyjnie, a skok z serii próbnej to w ogóle maestria, gdyby nie popsuli tego mamuta to mógłby to być nowy rekord świata. W konkursie Kraft również skakał świetnie, ale Granerud skakał jeszcze lepiej, jutro zapewni sobie KK, bardzo możliwe, że wygra także Raw Air i MKK, ale to dopiero w Planicy. Niewykluczone jest również, że Halvor pobije rekord Prevca w liczbie zdobytych punktów w sezonie, a nawet w liczbie zwycięstw, chociaż to drugie będzie trudniejszym zadaniem, ponieważ Granerud musiałby wygrać wszystkie konkursy do końca sezonu. Tschofenig zaskoczył dziś pozytywnie, nie spodziewałem się, że w Vikersund będzie tak dobrze skakał, ten drugi skok był w ogóle świetny. Wydaje się, że Daniel powinien być godnym następcą Krafta, nie zdziwię się jak już w przyszłym sezonie powalczy o KK. Ryoyu również pokazał się z bardzo dobrej strony, awansował do TOP5 generalki, w drugiej serii musiał sobie radzić z najgorszymi warunkami, ale wywiązał się z tego zadania naprawdę bardzo dobrze. Wellinger miał świetny pierwszy skok, ale niestety w drugiej serii przegrał z warunkami, a szkoda, bo miał szanse nawet na podium. Zajc zdecydowanie negatywne zaskoczenie, dużo osób mówiło, że w Vikersund Timi będzie odrabiał, a on tu jeszcze traci względem skoczni dużych. Kubacki zaprezentował się tak jak od niego oczekiwałem przed konkrusem. Żyła to jest lotnik z krwi i kości, nawet jak jest bez formy to potrafi skończyć zmagania w TOP10. Stoch bez rewelacji, ale niczego specjalnego od niego nie oczekiwałem. Zniszczoł na plus, w tym sezonie na lotach spisuje się naprawdę dobrze. Stękała zawiódł, wydawałoby się, że punkty powinny być, a tu klops, oby jutro było lepiej.

 • EddieKoteł weteran

  Niesamowity progres Tschofeniga w ostatnich dwóch sezonach. 30 punktów dwa lata temu, rok temu 250, teraz już ma 720 a cały czas rośnie z formą.

  Przyszły sezon może mieć piorunujący.

  Nie ma biedy i strachu u Austriaków, tylko pozazdrościć. Czy my się doczekamy w końcu takiego młodego gniewnego? Z tym szkoleniem ja tego nie widzę, tacy Biegun z Toporem i im podobni prędzej zmarnują kolejne pokolenie a zawsze gdzieś pod stołem będzie się czaił i Kruczek. Jeżeli w przyszłym sezonie Juroszki i Habdasy nie pójdą w dość regularne punktowanie w PŚ to będzie jasne, że system leży i mogą iść co najwyżej ścieżką Wolnego.

 • Oczy Aignera profesor
  @vvorm

  Jeszcze David Haagen. A nie, czekajcie...
  On już chyba jest bliżej przepadnięcia w austriackiej odchłani.

 • dervish profesor

  Największy pozytyw: znowu pokonaliśmy Niemców i nieco odskoczyliśmy im w PN.
  Największy negatyw: Kraft odrobił kolejne punkty do Kubackiego. 2 miejsce Dawida w PŚ coraz bardziej zagrożone. Groźba utraty jak najbardziej realna. Trzeba teraz ściskać kciuki za HEG0a i w ogóle każdego kto jest w stanie odbierać duże punkty Kraftowi.

  No i przede wszystkim Dawid musi skoczyć jeszcze jeden dobry konkurs. Taki przynajmniej w okolicach remisu z Kraftem.

 • Materna bywalec
  @dervish

  wszyst:ko fajnie..tylko szkoda ze nie przekłada sie to porządnie na puchar narodów ... tam to wygląda tak jakby było TURN :HORN 26:24..no ale na szczęście chodzi o miejsca 4 i 5 więc ból malutki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl