Wąsek wystartuje na Letalnicy? "Myślę o tym od dawna"

 • 2023-03-23 10:29

Już w przyszłym tygodniu zawodnicy spotkają się w Słowenii, by po raz kolejny sprawdzić się na Letalnicy (HS240). Czy na finiszu najdłuższego sezonu Pucharu Świata w historii zobaczymy Pawła Wąska, który w ubiegły weekend ustanowił nowy rekord życiowy na Vikersundbakken? Przed rokiem olimpijczyk z Pekinu wycofał się z rywalizacji w Planicy po pierwszej próbie treningowej.

- Trudny temat... Myślę o tym od bardzo dawna. Nie raz byłem już przekonany, że na pewno tam nie pojadę w tym sezonie. Później zaczęła dochodzić presja otoczenia, które spodziewa się mnie tam. Sam doskonale wiem, że powinienem być w Planicy i skakać - mówi 23-latek, który nieudanie wspomina debiut na Letalnicy. Wąsek po problemach w serii treningowej postanowił wycofać się z dalszej rywalizacji na słoweńskim mamucie.

- Po Lillehammer, gdzie upadłem i nieudanym początku w Vikersund znów byłem pewien, że na pewno nie będzie mnie w Planicy, natomiast w niedzielę fajnie sobie poskakałem i wszystkie emocje znów dają mi promyczek nadziei, że może jednak? No nie wiem... - zastanawia się reprezentant Polski, który przy okazji finałowego dnia Raw Air 2023 poszybował na odległość 216,5 metra.

Wąsek zajmuje 32. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i ma szansę wystartować w niedzielnym finale sezonu na Letalnicy. - Muszę o tym porozmawiać z trenerem. Wstępnie omawialiśmy tę sprawę, ale bez żadnych ostatecznych decyzji. Poza sercem jest głowa, która czasami woli głośniej przemawiać niż serducho, ale zobaczymy, czas pokaże! - kończy.

W najbliższy weekend nasz reprezentant weźmie udział w Pucharze Świata w Lahti. W programie zawodów są dwa konkursy, po jednym drużynowym oraz indywidualnym.

Z Pawłem Wąskiem rozmawiał Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8088) komentarze: (63)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MichalSkoczek2002 bywalec
  @Karpp

  Nie chce mi się z tobą pisać. Ile razy bym ci tłumaczył, ty dalej nie rozumiesz, pytasz o najmniej istotne rzeczy...
  Tak się składa, że Planica jest co roku w pucharze świata i unikanie jej będzie po prostu śmieszne.

 • ufan_panu bywalec
  @Czapajew

  Sam jesteś miękka faja, przeciętniak i boisz się
  spadaj stąd , bo to forum dla kibiców, a nie małolatów miękiszonów i zabierz z sobą resztę swoich „odważnych” kolesi co przed klasówką z tabliczki mnożenia robią w gacie, a tu anonimowi bohaterowie, jest nabór wśród dzieciaków do klubu możecie się zapisać i w końcu będziemy mieli mistrzów świata w lotach
  Spadajcie dziecka na fora o grach tam możecie udawać bohaterów i realizować wirtualne wizje o swojej wyjątkowości, a od naszych sportowców wara

 • Czapajew początkujący
  Wąsek to miękka faja

  Z niego nic nie będzie, będzie zawsze przeciętny, nie nadaje się do tego sportu, boi się.

 • hulaka początkujący
  @Adrian AZ

  buahaha kolejny "ciepły" My Polacy chcemy skoczków z jajami przez duże J!

 • Pavel profesor

  Tak, ale to są nowoczesne profile bez porównania bezpieczniejsze od tych sprzed nastu lat. Totalne ślamazary techniczne krzywdy sobie tam nie robią to i Wąsek się nie połamie, byle się odważył skoczyć

 • Adrian AZ profesor
  @Pavel

  Są takie przesłanki - w Vikersund tor lotu jest bardzo niski, dochodzący do max 4-5 m nad zeskokiem. W Planicy wysokość lotu przekracza 10 m. Różnica kolosalna. Nie oznacza to, że się odrazu połamie, bo umie skakać, ale ma prawo odczuwać strach.

 • Pavel profesor
  @CzarnyOrzel

  Kurde, dlaczego ma się od razu łamać? ;) To jest irracjonalny strach spowodowany przejściami z przeszłości, nie ma żadnych przesłanek, aby sądzić, że akurat Planica jest bardziej niebezpieczna niż np Vikersund czy Kulm. To nie Harrachov z bardzo wysoka parabola lotu i często kręcącym wiatrem. Chłopak musi po prostu się przełamać i skoczyć.

 • CzarnyOrzel stały bywalec

  Jak ma się połamać to lepiej niech zostanie w domu. Każdy ma prawo wyboru

 • Karpp profesor
  @MichalSkoczek2002

  Zapomniałem dopisać Planice. Przecież takich sezonów nie było wcale cztery jak już to dwa. Wcześniej raczej nie był brany na poważnie. Nie ma mowy o unikaniu.
  Poza tym debiutował na mamucie w wieku 19 lat. Boi się tylko Planicy i dalej nie mogę pojąć jak to wpłynie na przyszłość skoków w Polsce jak będzie unikał piknikowego wiosennego, ostatniego konkursu z roztopionymi, niebezpiecznymi kwietniowymi torami, a poza tym co ma do tego Ruka? ;)

 • Nikt_ważny weteran

  Będzie chciał, to wystartuje, nie będzie chciał, to zostanie w domu. Nie rozumiem po co ta dyskusja.

  To Paweł potencjalnie ryzykuje, więc to tylko i wyłącznie jego decyzja i trzeba ją uszanować.

 • papaja początkujący
  @pawelf1

  Jak chcesz kogoś wyzywać, to rób to chociaż poprawnie, po polsku. A Pavel jest bardzo dobrym użytkownikiem i ma sto procent racji.

 • Arturion profesor
  @atalanta

  Murańka wreszcie powinien coś dostać. Stary nie jest. ;-)
  I źle nie skacze.

 • MichalSkoczek2002 bywalec
  @Karpp Paweł Wąsek cztery sezony unikał lotów w Planicy.

  "Paweł Wąsek cztery sezony unikał lotów w Planicy".(W PLANICY) :)
  Czytaj ze zrozumieniem a nie czepiasz się o wszystko do mnie. Chodzi mi wyłącznie o Planicę. Oczywiście bez spiny, nie chcę się z tobą ani nikim innym kłócić. Tak się składa, że Paweł Wąsek nigdy nie skakał w konkursie Pucharu Świata w Planicy poza tą jedną próbą w serii próbnej. W ostatnich sezonach skakał w Pucharze Świata często pod koniec sezonu ale jednak do Planicy nie przyjeżdżał. Nie napisałem

 • atalanta doświadczony
  @Arturion

  Jak był przeziębiony, to teraz pojedzie do Planicy. Jak nie był, to... nie pojedzie. ;)
  Jakoś mi się ten Murańka na IE nie widzi. Obstawiam raczej, że albo wystawimy najsilniejszy skład, albo najlepszych juniorów.

 • Lataj profesor

  #PawełMusisz

  Jak zabraknie mu motywacji, aby pojechać do Planicy, to może mu przepaść kolejna okazja, aby się wykazać na Letalnicy. Co przyszłość przyniesie Wąskowi, wiedzą chyba tylko najwięksi jasnowidzowie (o ile śledzą ten sport). Żeby się tylko (odpukać!) potem nic złego nie stało jak w dzieciństwie.

 • Karpp profesor
  @MichalSkoczek2002

  Mnie ciekawi, jak Ty się tych czterech sezonów doliczyłeś unikania lotów przez Wąska?

 • Arturion profesor
  @atalanta

  Jak był Pilch przeziębiony, to decyzja zrozumiała. Jak nie był, to... cykor? ;-)
  Zaś Murańka dawno nie skakał w Planicy, bo zbyt słabo skakał. I tyle. Teraz, na miejscu sztabu, dałbym mu szansę, a on zapewne by skorzystał. ale skoro do Lahti go nie wysłali, to pewnie... dopiero na Igrzyskach Europejskich go zobaczymy. Oby chociaż tam! :-)

 • atalanta doświadczony
  @Arturion

  Ok, niech będzie, że nie ma. Pilch też nie ma, był przecież "lekko przeziębiony".
  A poza tym nie wnikam w przyczyny długiej przerwy Murańki od mamutów, tylko opisuję fakt. Dawno nie skakał? Dawno.

 • Arturion profesor
  @atalanta

  Murańka nie ma żadnego stracha! Bo i czego w Viker się bać? Ledwo z grupy bazowej wyszedł, wygrał zawody FIS Cup, nieźle wypadł w PK i teraz na mamuta miał lecieć? Przy problemie na PK z lądowaniem? Postąpił odpowiedzialnie i dał szansę Stękale.
  A że nie skakał dawno w Planicy, to dlatego, że nikt go tam nie wysyłał.

 • Arturion profesor
  @MichalSkoczek2002

  "niektórzy nasi skoczkowie od wielu lat boją się skakać w Planicy tak jak Paweł Wąsek, Klemens Murańka."
  Tu jedna uwaga. Murańka się nie boi Planicy, skakał tam nie raz. Nie chciał startować w Vikersund, bo nie miał na to odpowiedniej formy. I chwała mu, że nie pojechał. Ale teraz na Lahti powinien być, a nie ma go...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl