Składy Polski na LPK w Stams i FC w Einsiedeln

 • 2023-09-12 16:55

Znamy nazwiska dwunastu polskich skoczków, którzy w tym tygodniu sprawdzą się w zawodach z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup. Do Stams i Einsiedeln pojedzie po sześciu Biało-Czerwonych.

Konkursy na Brunnentalschanze (HS115) w Stams otworzą drugi okres Letniego Pucharu Kontynentalnego 2023. To właśnie zawody w Tyrolu, a następnie Klingenthal i Lake Placid, wyłonią trzy reprezentacje, które otrzymają dodatkowe miejsca startowe na przedświąteczne zawody Pucharu Świata 2023/24 - w Ruce, Lillehammer, Klingenthal oraz Engelbergu.

W najbliższy weekend (16-17 września) na drugoligowym froncie w powiecie Imst pokażą się Jan Habdas, Klemens Murańka, Tomasz Pilch i Jakub Wolny z Kadry Narodowej B, Maciej Kot ćwiczący na co dzień w podhalańskiej grupie bazowej, a także junior Klemens Joniak.

Oznacza to, iż nasza reprezentacja nie wykorzysta dodatkowego miejsca startowego, które Murańka wywalczył w sierpniu podczas FIS Cup w Szczyrku.

Zobacz terminarz Letniego Pucharu Kontynentalnego 2023 >>>

W tych samych dniach szwajcarskie Einsiedeln będzie gospodarzem drugiego etapu cyklu FIS Cup w sezonie 2023/24. Na obiekcie im. Andreasa Kuettela (HS117) swoich sił spróbują Adam Niżnik oraz Andrzej Stękała z Kadry Narodowej B, Jarosław Krzak z beskidzkiej grupy bazowej, a także trzej juniorzy - Wiktor Szozda, Kacper Tomasiak i Marcin Wróbel.

Dodatkowo Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) poinformowała, iż w połowie października w Rumunii odbędą się dodatkowe konkursy trzecioligowców, które zamkną rozpoczynający się drugi okres FIS Cup w sezonie 2023/24. Pomiędzy Einsiedeln i Rasnovem zawodnicy zmierzą się także w Villach (7-8 października).

Sześć konkursów - w Einsiedeln, Villach oraz Rasnovie - wyłoni trzy dodatkowe miejsca startowe na pierwsze konkursy Pucharu Kontynentalnego 2023/24 na śniegu.

Zobacz terminarz FIS Cup 2023/24 >>>

Program LPK w Stams (HS115):

Piątek, 15.09.2023
19:30 - Odprawa techniczna

Sobota, 16.09.2023
13:30 - Oficjalny trening
14:30 - Seria próbna
15:30 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 17.09.2023
12:00 - Seria próbna
13:00 - Pierwsza seria konkursowa

Program FC w Einsiedeln (HS117)

Sobota, 16.09.2023
14:30 - Odprawa techniczna
15:30 - Oficjalny trening
16:30 - Seria próbna
18:00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 17.09.2023
8:30 - Seria próbna
9:30 - Pierwsza seria konkursowa


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (11161) komentarze: (73)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Z jednej strony rzeczywiście nieco dziwne, że nie wykorzystujemy pełnej kwoty w walce o limit, ale z drugiej, jak pisał @King, może uznali, że lepszym rozwiązaniem dla potencjalnego członka kadry A zesłanego, żeby go wywalczyć (najpewniej Zniszczoła) byłoby więcej treningu.
  Fajnie, że znalazło się zastępstwo za odwołany FC w Ljubnie, chociaż szkoda, że Słoweńcy nie przenieśli go po prostu do Kranju/Planicy (albo Velenje, skoro Rastbüchl mogło organizować FC xD). Chyba że tam też były problemy po powodzi, a my po prostu o tym nie usłyszeliśmy.

 • Bernat__Sola profesor
  @kibicsportu

  Ja jestem zupełnie odmiennego zdania, nie chciałem, żeby ktoś w przyszłości popatrzył sobie na historię polskich skoków i uznał, że nasza "potęga" w pierwszych dekadach XXI wieku wynikała de facto z wyników dwóch zawodników. Dlatego bardzo mnie cieszyło, że także inny Polak niż Kamil Stoch był w stanie odnosić takie triumfy.
  A zresztą - czy te kilka dodatkowych wygranych zmieniłoby coś w CV Kamila? Może stanowiłyby dodatkowy argument w dyskusji nad jego wyższości nad Adamem (tylko na tym akurat mi nie zależy), ale już np. zrównanie się z Nykänenem moim zdaniem i tak nie dałoby mu nad Mattim żadnej przewagi, bo jednak trochę trofeów mu do niego brakuje.

 • Bernat__Sola profesor
  @kibicsportu

  Nie no, parę razy było tak, że Kamil słabo skakał na samym początku, a sezon ostatecznie miał udany. Koronny przykład - sezon 2013/14, na początku był 37., 10., 20. i 18., skończył zimę z KK i podwójnym mistrzostwem olimpijskim :).

 • Bernat__Sola profesor
  @Lataj

  No był najlepszym Polakiem i liderem rocznika, tylko że to nic nowego - szczególnie, że Joniaka i Wróbla tam nie było.

 • Arturion profesor
  @kwak11234@wp.pl

  Jak byś znał panie na IC i jakieś składy na FIS, to daj. Ale najlepiej AUT. :-)
  Ha, nie ma Naito?!

 • kwak11234@wp.pl profesor

  Japończycy w składzie: Nakamura Masaki Nishida Rentarô Sakano Asahi

 • Lataj profesor
  @Bernat__Sola

  Tomasiak jest z 2007, a i tak był jednym z najlepszych Polaków w AC.

 • King profesor
  @dervish

  Może nie tyle zaburzone przygotowania do zimy, co trudniej będzie im utrzymać formę do końca zimy. Mając na uwadze wypowiedzi Thurnbichlera i to jak ogólnie wygląda dyspozycja kadr wygląda na to, że lato potraktowane zostało zupełnie ulgowo. Początki lepszej formy pewnie będziemy obserwować dopiero teraz lub na koniec lata.

 • dervish profesor

  No bo tu nie jest ważne czy wykorzystamy w Stams to dodatkowe miejsce czy nie. Liczy się tylko to by wywalczyć ekstra miejscówkę na PŚ. A także będzie walka o miano lidera tej grupy bo lider zwiększy swoje szanse by załapać się na starty w PŚ nawet jeżeli nie wywalczy ekstra miejscówki, w najgorszym przypadku będzie pierwszym w kolejce do rotacji.

  Niestety ci którzy pojadą wojować o miejscówkę prawdopodobnie będą mieli zakłócone przygotowania do sezonu zimowego. Bo forma musi być już na dziś a nie na początek zimy. Dla tej grupy która jedzie do Stams a zwłaszcza dla jej liderów właśnie zaczął się sezon. Ten period PK to juz nie beda przelewki. Walka na całego.

 • Bernat__Sola profesor
  @Lataj

  Ja bym nie powiedział, że 10. i 22. miejsce to są "super" wyniki.

 • Bernat__Sola profesor
  @Kuba_23

  Tylko że komentarz, na który odpowiadasz, był o PŚ.
  A co do "degradacji": swego czasu wszyscy najlepsi Austriacy, z Kraftem włącznie, wystartowali na LPK w Stams i jakoś dla nich to nie była "degradacja" ;).

 • Bernat__Sola profesor
  @Benko_459

  Ta Twoja wizja rzeczywiście jest rodem z kryształowej kuli.

 • Bernat__Sola profesor
  @Pavel

  Oddane za friko? Moim zdaniem całkiem prawdopodobne, że w celu wywalczenia kwoty wysłali do Stams Kota. Na dobrą sprawę nie wiemy, jak w tej chwili wyglądają Olek i Maciek i który jest w lepszej dyspozycji, bo widzieliśmy ich ostatnio miesiąc temu - być może w tej chwili jest to Kot.
  Choć to prawda, że mogli przysłać obu.

 • Nojer bywalec

  Kapustik wybiera się na LPK w Stams, a Vagul na FC w Einsiedeln.

 • Kuba_23 bywalec
  @kibicsportu

  Myślę też że może lepiej żeby Kamil nie jechal do Hinzebah ( zresztąsą takie plany że kadra A tam nie pojedzie) bo ta [***] może znowu zdestabilizować Kamila

 • Lataj profesor

  Dla mnie Stoch może skakać fatalnie i w październiku, ale od początku listopada być niezły. Gdyby jednak do środka sezonu nie ustabilizował swojej dyspozycji, to już można się martwić, że się nie poprawi, skoro mówi, że trudniej mu naprawiać błędy zimą.

 • Oczy Aignera profesor
  @Arturion

  Pojedynek sportowców szukających formy? Różnica jest taka, że jeden ma do siebie dystans i się nawet z tego śmieje, a drugi nawet już chyba nie wie, jak dojść do dyspozycji z prehistorycznych występów.

 • kibicsportu profesor
  @King

  No dlatego myślę, że nasi w te lepsze skoki właśnie mogą wejść pod koniec września/początek października. Patrząc na to, że wszystkie nasze kadry są aktualnie "przeciętne", to jest to po prostu celowy zabieg, który zaprocentuje zimą. Najlepiej to się czyta komentarze, jak ludzie rokują na podstawie jakichś zawodów LPK w Oslo, że nasi zawodnicy słabo wyglądają. Śmiać mi się chce z tego. Oczywiście może być tak, że po prostu wszyscy gorzej skaczą i jest to przypadek, ale jak dla mnie, to póki co nie ma się co martwić. Teraz LPK w Stams i dalej może coś nieco pokazać, bo jednak zaczyna się walka o limit. Potem LGP w Klingenthal już będzie taką próbą generalną przed PŚ. Tam po części już będzie można oceniać jak to wygląda.

  Co do sprzętu, to też może trwać adaptacja i to może miec wpływ na początek na skoki, tym bardziej, że w tym roku były jakieś zmiany. Granerud właśnie miał w czerwcu z tym problem, aby się przystosować do tych zmian.
  Ciekawe czy powrót do RASSÓW(butów) przez Kamila, może mieć wpływ na lepszą równowagę w pozycji dojazdowej. Myślę, że tak. Czasami taka zmiana może spowodować, że skoki od razu będą lepsze. Kubacki od początku skacze w RASSACH, bo Nagaby mu nie popasowały.

 • King profesor
  @kibicsportu

  Skoro Thurnbichler zmienił model przygotowań to chyba nie ma co aż tak sugerować się przeszłością. Cel dla naszych jest pewnie prosty, czyli szczyt formy w takim momencie żeby do końca sezonu dojechać na dobrym poziomie. Jeśli Kamil już teraz na koniec lata będzie dobrze skakać to może być dobry znak.
  W zeszłym sezonie Kubacki miał dobrą formę zbyt wcześnie przez co uleciała już pod koniec stycznia.

  Wracając do Kamila ja już pisałem, że zmiana sprzętu na pewno mu nie pomogła. Wydaje mi się, że zmiana butów na Rassy w dłuższej perspektywie, a więc najbliższego sezonu zimowego, wyjdzie tylko na dobre. A to, że skakał słabo na IE czy w Szczyrku? Kto będzie o tym pamiętać nawet na początku zimy?

 • kibicsportu profesor
  @Kuba_23

  To 40 zwycięstwo w PŚ byłoby idealne. Chyba, że los tak chce, aby Kamil miał tyle wygranych w PŚ co Małysz. Oddałbym w sumie kilka zwycięstw Kubackiego z poprzedniego sezonu za tą 40 wygraną Stocha(Oczywiście szanuje Kubackiego i cieszyłem się bardzo z jego zwycięstw, ale nie ukrywam, że jednak Kamil Stoch jest tym skoczkiem, którego najbardziej cenię i dlatego dopóki Kamil skacze, to Stoch>Reszta Polaków).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl