"Chciałbym, żeby była lepsza od poprzedniej" – Piotr Żyła przed nadchodzącą zimą

 • 2023-11-13 15:35

Minionej zimy Piotr Żyła w spektakularnym stylu obronił tytuł mistrza świata na normalnym obiekcie, ustanawiając oficjalny rekord 102-metrowego obiektu w Planicy. Cały sezon 36-latek zakończył na 6. pozycji, czterokrotnie wskakując na pucharowe podium. Teraz apetyt złotego medalisty światowego czempionatu jest jeszcze większy.

– Wraz z przyjściem Thomasa nikt nie wiedział, czego mamy się spodziewać i jak to będzie wyglądać. Od razu zaczęliśmy jednak działać, nie było zbędnego gadania. Rozpoczęła się praca i tyle, a z czasem poznaliśmy się. Złapałem z nim podobny pomysł na skoki i siebie, miał podobną wizję do mojej. W takiej sytuacji trenuje mi się prościej, kiedy ma się spójną koncepcję z trenerem. Wtedy nie ma nieporozumień czy konfliktów, idzie się w jedną stronę – mówi Piotr Żyła przed drugą zimą pod okiem sztabu dowodzonego przez Thomasa Thurnbichlera.

– Chciałbym, żeby następna zima była lepsza od poprzedniej. Miniona była wyjątkowa, ale najbliższa nie może być taka sama. Chcę, by była lepsza, aby mieć jeszcze większą motywację do pracy, która czeka mnie w sezonie. Lato i okres przygotowawczy przepracowałem bardzo dobrze i wszystko idzie w dobrym kierunku, by zimą było zgodnie z moimi oczekiwaniami – kontynuuje najstarszy członek Kadry Narodowej A w sezonie 2023/24.

W tym tygodniu Polacy oddadzą pierwsze skoki na śniegu – w Lillehammer. Ubiegły tydzień spędzili z kolei nad Morzem Śródziemnym.

– Byliśmy w magicznej miejscowości na Cyprze, w Pafos. Trenowaliśmy i przygotowywaliśmy się do pierwszych zawodów z cyklu Pucharu Świata w Ruce, a ogólnie do całej zimy. Przylecieliśmy na Cypr, bo... było ciepło. Treningi były bardzo fajne, sporo ćwiczyliśmy i nie mieliśmy dużo czasu wolnego, choć i taki się zdarzał. Kiedyś miałem już styczność z takimi miejscami przed sezonem, by skorzystać ze słoneczka przed zimnymi miesiącami. Trzeba pozbierać trochę witaminki D i naładować bateryjki, by wystarczyło na cały sezon. Kolejne wyjazdy to już tylko mrozy i... full ogień! – kończy dwukrotny triumfator zawodów z cyklu Pucharu Świata.


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (3101) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Man_of_the_Day stały bywalec
  @alo

  Po części jest to mit. W jednym z wywiadów Żyła zdradził, że choć Horngacher chciał całkowicie zmienić jego pozycję najazdową, to ostatecznie zmodyfikował tylko parę jej elementów, w dużej mierze ustępując Piotrkowi.

 • Lataj profesor

  Wydaje mi się czy w tym wywiadzie Żyła aż tak nie pajacował? Czyżby teraz dopiero dojrzewał?

 • alo profesor
  @King

  W przypadku Żyły Horngacher chyba uratował mu karierę i dzięki temu później odnosił sukcesy. Pamiętamy jaką pozycję najazdową miał i jak po swojemu skakał np w sezonie 2015/16

 • Arturion profesor
  @King

  Niech sami wyraźnie powiedzą, bo można sądzić, że np. Szturc. :-)

 • King profesor
  @Arturion

  Stoch mówił już w hejt parku, co prawda nie wprost, ale wynikało z tego że najlepszym był Horngacher co mnie nie dziwi ;) A w przypadku Żyły pewnie byłoby podobnie.

 • Tomek88 profesor

  Świetne wiadomości. Początek sezonu będzie jak na zimę przystało, dwie przyjemne skocznie, zimowe warunki i piękne widoki. Już nie mogę się doczekać

 • Avengers123456msciciel stały bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  Żeby było tak w Polsce, a żeby było 100m śniegu.

 • kibicsportu profesor
  @kwak11234@wp.pl

  Znając szczęście skoczków, to akurat w następny weekend będzie wiało. Chociaż w ostatnich 3 latach konkursy bez jakiegoś większego problemu się odbywały, oby teraz też tak było.

 • kwak11234@wp.pl profesor

  Aktualnie w Ruce: zaczyna sie co raz wieksza zima, temperatura nie spada ponizej -10C. W najblizszych dniach(weekend) przewidywane sa intensywne opady sniegu. Na same zawody temperatura moze spasc nawet do -20C. Z obserwacji wynika, ze wiatr kazdego dnia jest niewielki, co jest dobrym prognostykiem, bo bywaly lata ze w Ruce codziennie strasznie wialo

 • Arturion profesor

  Warto by zapytać Piotra, ale i Kamila też, którego z trenerów, z którymi pracowali, uważają za najlepszego...
  Oczywiście - z wyjątkiem Thurna, bo by było wszystkim niezręcznie. ;-)

 • znawca_francuskiego weteran

  Po takim skoczku jakim jest Żyła wszystko jest możliwe

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl