Tragedia w Planicy

 • 2023-11-13 20:45

Jak informuje Radiotelevizija Slovenija, na terenie kompleksu skoczni narciarskich w Planicy doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem Iztoka Pergareca. 65-latek przez lata zarządzał grupą, która rokrocznie przygotowywała Letalnicę do rywalizacji najlepszych lotników świata.

Iztok Pergarac zginął wskutek upadku z dużej wysokości. Policja w Kranjskiej Gorze otrzymała informację o zdarzeniu w poniedziałkowe popołudnie, około godziny 14:15. Sprawa dotyczyła upadku 65-latka z drabiny, która była oparta o budynek serwisowy. Jak czytamy na rtvslo.si, Słoweniec zmarł na miejscu w wyniku poważnych obrażeń. Służby prowadzą oględziny miejsca zdarzenia i zbierają wszelkie informacje dotyczące tej tragedii. Szczegółami zajmie się prokuratura w Kranju. Dziennik Delo przekazuje, iż upadek Pergaraca z wysokości mógł być wynikiem zawału serca.

65-latek – nazywany przez Słoweńców alfą i omegą w dziedzinie przygotowania Letalnicy – od lat kierował nie tylko działaniami w Planicy, ale i poza ojczyzną. W 2014 roku liderował zespołowi przygotowującego skocznie olimpijskie w Soczi. Śmierć Pergaraca potwierdził Jelko Gros, a więc szef Centrum Nordyckiego w Planicy.

Jak czytamy na sportklub.n1info.si, Pergarac od prawie pół wieku pomagał w przygotowywaniu Letalnicy, w tym 31 lat na kierowniczym stanowisku. Dodatkowo przez trzy dekady zjeżdżał spod progu z flagą narodową podczas ceremonii towarzyszących rywalizacji czołowych lotników narciarskich.

– W środowisku skoków był wybitną postacią – skomentował sprawę Clas Brede Braathen, dyrektor sportowy norweskiej reprezentacji skoczków, na łamach dagbladet.no. Pergarac pozostawił żonę i dwójkę dzieci.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14537) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Tak jak już powiedzieli poprzednicy - jedna z takich osób, o których niewiele się mówi, a jednak pełnił bardzo ważną funkcję - bez niego nie moglibyśmy oglądać co roku tego pięknego wydarzenia, jakim są skoki na Letalnicy. Szkoda, że zmarł w taki sposób, gdyby zawał nie przyszedł akurat w takim momencie (jeśli to był zawał), być może udałoby się go uratować...

  Niech spoczywa w pokoju. [*]

 • Matrixun stały bywalec

  Zginął robiąc to, co kochał od wielu lat. Według mnie zasługuje na jakąś tablicę pamiątkową na obiekcie.

 • Lataj profesor

  Jedna z postaci w tle. Niezauważanych, ale jednak pełniących w PŚ nie mniejszą rolę od zawodników i delegatów FIS. Niech mu ziemia lekką będzie.

 • Skokownik weteran

  Człowiek, który wykonywał fantastyczną robotę z tyłu tego, co widzimy. Może nie był znany przez szerokie grono kibiców, ale przez lata wykonywał ważną, często niedocenianą pracę. Przykre, że spotkał go taki los. Szkoda, że usłyszałem o tej postaci dopiero w takich a nie innych okolicznościach. Jako kibice skoków podziękujmy mu za ciężką pracę organizacyjną podczas PŚ w Planicy. W ogóle Planica w tym roku straciła dwóch ludzi niezwykle aktywnych w planickim środowisku i zaangażowanych w ten ośrodek - najpierw Janez Gorisek, teraz Iztok Pergarec.

 • Arturion profesor

  Bez względu na przyczynę śmierci, spokój jego duszy. [i]

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl