"Widzę u Kamila uśmiech i swobodę" - Adam Małysz przed nowym sezonem Pucharu Świata

 • 2023-11-18 16:35

Nadchodzący sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich będzie drugim w roli prezesa Polskiego Związku Narciarskiego dla Adama Małysza. "Orzeł z Wisły" liczy na kolejne sukcesy w wykonaniu kadry Thomasa Thurnbichlera, choć zdaje sobie sprawę z możliwości rywali.

Cały wywiad Dominika Formeli z Adamem Małyszem przeczytasz na łamach "Niezbędnika Kibica 23/24", który zamówisz na sklep.skijumping.pl. Poniżej zamieszczamy fragment rozmowy.

Dominik Formela: Czy jest Pan zadowolony z pierwszego roku pracy sztabu dowodzonego przez Thomasa Thurnbichlera? Jakie oczekiwania teraz stawiacie przed tym zespołem?

Adam Małysz: Apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale czeka nas zacięta rywalizacja podczas tego sezonu. Wyjąwszy mistrzostwa świata w lotach narciarskich, będzie to zima bez głównej imprezy. To czas, kiedy młodzież musi zrobić zdecydowane postępy. Znamy możliwości Dawida Kubackiego, Kamila Stocha i Piotra Żyły. To starzy wyjadacze, którzy będą w czołówce, ale chcemy, by dochodzili do nich młodsi skoczkowie i odnosili sukcesy. Będziemy na to patrzeć.

Dawid Kubacki - pomimo licznych obaw - przepracował okres przygotowawczy z pozostałymi kadrowiczami. Jak ważna jest jego obecność?

Bogu dzięki, że wszystko tak się ułożyło w tym całym nieszczęściu. Fajnie, że Dawid nie musiał przechodzić na indywidualny tryb treningowy. Ćwiczył wspólnie z grupą i widać, że dalej jest w wysokiej formie. W kontekście jego dyspozycji można być optymistą. To będzie kolejny sezon, podczas którego będzie mógł udowodnić, że jest liderem kadry i może walczyć o Kryształową Kulę. Każdy trzyma kciuki za niego, a także jego rodzinę. Doświadczył bardzo trudnej sytuacji, ale popatrzmy na to z drugiej strony. Myślę, że te przejścia tylko go wzmocnią. To hartowanie charakteru. Widać, że daje sobie z tym radę i jest uśmiechniętym gościem, optymistycznie nastawionym do życia.

Gdzie jest granica prawie 37-letniego Piotra Żyły, najstarszego mistrza świata w historii skoków? Jesienią 51-letni Noriaki Kasai walczył o podium mistrzostw Japonii...

Nie wiem, gdzie jest granica... Bardzo się przesunęła, generalnie w skokach narciarskich i sporcie. Inaczej się trenuje, nie ma takich obciążeń. Granica nie jest jasna, ale - na pewno - z każdym rokiem będzie trudniej o trofea.

Kamil Stoch nadal ma w sobie potencjał potrzebny do wygrywania?

Uważam, że tak. Przede wszystkim widzę u Kamila uśmiech i swobodę. Chce trenować i odnosić sukcesy, a to już bardzo duży plus. Kiedy jest się starszym zawodnikiem, a pewnych rzeczy ma się dość, wówczas pojawiają się wątpliwości. Kamil nadal jest nienasycony.

PolSKI Turniej - na obiektach w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem - zadebiutuje w kalendarzu Pucharu Świata.

Mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie próba kontynuacji. W sezonie 2024/25 raczej nie, ponieważ jest dużo imprez w kalendarzu, ale jeśli wypadniemy dobrze i spodoba się to FIS? Kto wie. Już Walter Hofer chciał grupować pucharowy kalendarz, żeby zawodnicy nie przemieszczali się tak często. Liczę na to, że sprawdzimy się w roli organizatora takiego turnieju, co zostanie docenione przez FIS.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10599) komentarze: (37)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Xenkus profesor

  Oby to był lepszy sezon dla Stocha niż dwa poprzednie. Jest na to szansa.

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  Chyba trochę za bardzo do przodu... Żyła też ma sporą grupę hejterów ("he he"), a i Dawid dawniej na hejt się łapał ("worek kartofli"). Podobnie Murańka i Zniszczoł, Wąsek też już swoje dostał i dostaje.

 • Avengers123456msciciel stały bywalec
  @Avengers123456msciciel

  No i jeszcze dlatego, że Żyła jest taki sam zwariowany jak ci hejterzy, a Stoch wierzy, a oni atakują katolików, więc to im przeszkadza, też to do @Lataj.

 • Avengers123456msciciel stały bywalec
  @Arturion

  Hejtują dlatego, że im się w życiu nie powiodło, a bym się tak rozpisał, ale by była za dużo ideologia.

 • Arturion profesor
  @Lataj

  "Aż sam się dziwię, że Żyła nie obrywa bardziej "
  Bo hejterzy są nastawieni na Kamila (jednak pomnik za życia sportowego). Dopóki jest szanowany, tak będzie.

 • Lataj profesor

  Po Kamilu spodziewam się lepszej pierwszej części sezonu niż poprzednio. Widać po nim dużo większy optymizm. Skoro w socialach też mówił, że jest zadowolony z własnych treningów, to raczej na nich dobrze mu szło. Na pohybel hejterom! (Aż sam się dziwię, że Żyła nie obrywa bardziej od mistrza olimpijskiego.)

 • Kuba_23 stały bywalec
  @Kaszewiak

  Tym razem będzie inaczej

 • Kaszewiak początkujący
  Urzędów optymizm dla kibica o IQ pantofelka

  A będzie tak jak zawsze - Stochowi starczy pary na dwa konkursy a potem będzie płacz, symulowanie kontuzji przed TCŚ i zgrzytanie starych zębów.

 • Lataj profesor
  @Avengers123456msciciel

  Też wolałbym, jakby PŚ zaczął się już teraz. Przynajmniej byłoby mniej czekania, a tydzień później będzie kolidował z moją szkołą. W takim razie napisz list do FIS-u.

 • Lataj profesor
  @kibicsportu

  Mimo wszystko fajniejszy byłby turniej, w którym jakiś kraj goniący czołówkę miałby szansę na wysokie miejsce indywidualnie. Drużynowo w miarę wyrównaną walkę by toczyło tylko 5 krajów, a byłoby 6, gdyby z Japonii liczył się nie tylko Ryoyu. Kraj Kwitnącej Wiśni na moje będzie bliżej Szwajcarii albo Finlandii aniżeli Niemiec. To będzie pierwszy turniej drużynowy, w którym na bank zabraknie reprezentacji Rosji. A szkoda, że Putin rozpoczął wojnę, skoro juniorzy mieli wielki potencjał, a kadra mogłaby realnie wyprzedzić Japonię w PN w ub. sezonie.

 • Pavel profesor
  @Lataj

  Nie muszą bo to ich własne wydawnictwo, a co za tym idzie artykuł nie jest opłacony samą siłą rzeczy. Mimo to w dobry tonie byłoby takie oznaczenia zamieścić.

 • Avengers123456msciciel stały bywalec

  Ale mam zimę dzisiaj, pierwszy śnieg od dawna, -1 stopni Celsjusza, dlaczego dziś nie skakają.

 • Lataj profesor
  @Mucha125

  Jak to jest reklama, powinni dać stosowną adnotację.

 • Bernat__Sola profesor
  @Arturion

  Bez koła też PŚ się odbędzie, tak jak zeszłej zimy.

 • Janekx1 doświadczony
  @Kuba_23

  Będzie lepszy bo nareszcie widać w Kamilu ten optymizm i pozytywną energię jak za najlepszych lat. Latem tylko IO i Szczyrk dużo więc odpoczywał i z tego względu się podbudował mentalnie i co cieszy wreszcie bez kontuzji jedynie ta nieszczęsna choroba z końcówki sezonu letniego. W Ruce nie oczekuję takiego błysku bo wiem że nigdy ta skocznia Stochowi nie leżała ale już w Lillehammer możemy zobaczyć tą wersję Kamila ze ścisłej czołówki.

 • Janekx1 doświadczony
  @znawca_francuskiego

  Ostatni taki turniej to było Lotos Poland Tour (dobrze pamiętam nazwę)? latem 2011 czyli notabene pół roku po odejściu Małysza na emeryturę.

 • Fan_ekipy_pod_narty bywalec
  @Arturion

  2 pierwszych ewentualnie 4 pierwsze dać do pś a Vikersund nie.

 • Fan_ekipy_pod_narty bywalec
  @kibicsportu No inny ale....

  Ale co z tego skoro i tak już wiadomo kto wygrał.
  na pewno Austria albo Słowenia. Podium już znasz bo to 3 też łatwo obstawić. Wzieli taki turniej żeby Polacy nie mieli szans wygrać. Takie turnieje opłaca się robić wtedy kiedy jest z 8 lub 9 fajnych krajów nie 5 (Japonia to tylko R. Kobayashi)
  Właśnie dlatego FTT był średnim turniejem. Ale niestety wiele opcji nie ma.

 • Tomek88 profesor
  @Kuba_23

  Jak najbardziej, Kamila stać na takie wyskoki. Jego celem powinno być właśnie TCS i konkursy na ulubionych skoczniach. Kryształowa Kula oczywiście, że nie to już nie ten wiek ale TOP 10 klasyfikacji generalnej myślę, że jest jak najbardziej realne.

 • Arturion profesor
  @kibicsportu

  A moim zdaniem powinniśmy pamiętać, że to w końcu jeden PŚ. A Raw Air, przy proponowanych i przyjętych już zasadach, powinno się z PŚ wyłączyć po prostu. Może oprócz pierwszego konkursu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl