PŚ w Sapporo: Triumf Domena Prevca, Zniszczoł czternasty

 • 2024-02-18 03:48

Domen Prevc został zwycięzcą niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata na Okurayamie (HS137) w Sapporo. Reprezentant Słowenii odniósł pierwszą od blisko 5  lat pucharową wygraną po skokach na odległość 136,5 m i 139,5 m. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a trzecie Kristoffer Eriksen Sundal. Czternasty był Aleksander Zniszczoł. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Domen PrevcDomen Prevc
fot. Tadeusz Mieczyński
Ryoyu KobayashiRyoyu Kobayashi
fot. Tadeusz Mieczyński
Kristoffer Eriksen SundalKristoffer Eriksen Sundal
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii prowadził Domen Prevc. Słoweniec poszybował na odległość 136,5 metra i wyprzedzał o 0,9 punktu Kristoffera Eriksena Sundala (139,5 m). Trzecie miejsce zajmował Ren Nikaido (136 m), czwarty był Ryoyu Kobayashi (133 m), a piąty Lovro Kos (131,5 m).

Lider Pucharu Świata, Stefan Kraft z wynikiem 129,5 metra zajmował szóstą lokatę, przed Peterem Prevcem (129 m) i Manuelem Fettnerem (128 m). Dziewiąty był najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (129 m). Czołową dziesiątkę zamykał Jan Hoerl (126,5 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Dwudzieste piąte miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (119,5 m), a dwudziesty szósty był Dawid Kubacki (118 m).

Klemens Murańka wylądował na 108 metrze i zakończył zawody na czterdziestej pozycji. Piotr Żyła został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. Jego los podzielił Timi Zajc.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. i 15. belki startowej.

W finale Domen Prevc przypieczętował pierwsze od 1799 dni zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata skokiem na odległość 139,5 metra. Słoweniec triumfował w Sapporo z przewagą 3,8 punktu nad Ryoyu Kobayashim (139 m). Na najniższym stopniu podium stanął Kristoffer Eriksen Sundal (138 m), który wyprzedził Stefana Krafta (138,5 m), Manuela Fettnera (140 m) i Jana Hoerla (138 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończył Ren Nikaido (131 m), ósmy był Peter Prevc (138,5 m), dziewiąty Lovro Kos (126,5 m), a dziesiąty Benjamin Oestvold (136 m).

Aleksander Zniszczoł w drugiej próbie wylądował na 124 metrze i zanotował spadek na czternastą pozycję. Osiemnasty był Kamil Stoch (128,5 m), a dwudziesty piąty Dawid Kubacki (122,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 16. i 15. platformy. Początkowo tabela wyników nie uwzględniała bonifikat punktowych za obniżony rozbieg. Błąd został jednak skorygowany krótko po zakończeniu zawodów.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Stefan Kraft (1386 pkt.) przed Ryoyu Kobayashim (1181 pkt.) i Andreasem Wellingerem (1102 pkt.). Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (224 pkt.) zajmuje dwudzieste trzecie miejsce.

W Pucharze Narodów liderują niezmiennie Austriacy (4700 pkt.) przed Niemcami (3627 pkt.) i Słoweńcami (2723 pkt.). Szóste miejsce zajmują Polacy (1045 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do Pucharu Świata rozegrane zostaną za tydzień, 23-25 lutego na Skoczni im. Heiniego Klopfera (HS235) w Oberstdorfie. Będzie to początek rywalizacji o Małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich. W piątek przeprowadzony zostanie konkurs duetów, zaś w sobotę i niedzielę - zmagania indywidualne.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>>
Zobacz aktualny ranking WRL >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (84301) komentarze: (312)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • King profesor
  @lucca87

  "2. Od TCS najlepszym skoczkiem w stawce jest Ryoyu 910 do 716, 10 do 6 miejsca na pudle - a ty się kłócisz z matematyką, że Kraft lepszy w tym okresie."

  W którym momencie napisałem, że Kraft jest lepszy od Ryoyu w okresie po TCS? Czekam na odpowiedź choć z drugiej strony miałeś mi nie odpisywać już wcześniej, a jednak to zrobiłeś :D

 • King profesor
  @atalanta

  Bez przesady. Jeśli ktoś tu wybucha agresją to on zarzucając mi jakieś leczenie psychiatryczne XD. Ja zawsze merytorycznie staram się komentować w przeciwieństwie do niektórych. Świat byłby pięknym miejscem, gdyby moja postawa jak tutaj była równoważna z agresją :D

 • atalanta doświadczony
  @lucca87

  Ta wasza dyskusja jest świetną ilustracją mechanizmu wybuchania wojen na świecie. Byle g.... --- i już bomby lecą.

 • lucca87 stały bywalec
  @King

  Koleś ty to powinieneś się psychiatrycznie leczyć.

  Miałem 2 wnioski:
  1. Wg mnie Ryoyu ma szansę na zdobycie KK, masz inne zdanie OKI
  2. Od TCS najlepszym skoczkiem w stawce jest Ryoyu 910 do 716, 10 do 6 miejsca na pudle - a ty się kłócisz z matematyką, że Kraft lepszy w tym okresie.
  Na miłość boską wiem że czasami wyparcie jest mocne ale aż na tyle? Lecz się póki nie późno

  O KK pisałem tylko i aż że wg mnie Ryoyu i podpierałem to formą i tyle, jak będzie nie wiadomo.
  a ty z historią i matematyką dyskutujesz

  żegnam

 • Kuba_23 doświadczony
  @Mesq2004

  Profil stylowo z telemarkiem na platformie X

 • King profesor
  @lucca87

  I właśnie się wyłożyłeś na całej linii. Nagle już nie są ważne wyliczenia tylko TWOJE domysły.

  "ale podważanie faktów matematycznych przez Ciebie które są nieubłagane "
  Cóż to ja niby znowu za fakty matematyczne podważałem? :D
  Z twoje wpisu wynika, że upierasz się po prostu przy tym, że Ryoyu zacznie seryjnie wygrywać, a Kraft spuchnie. Ale to są już twoje domysły jak wspomniałem, a nie żadna matematyka. Masz wyłożone jak krowie na rowie w dwóch wariantach, że jak tempo zostanie zachowane to Ryoyu KK nie zdobędzie. A wszystko na to wskazuje, że tak może być. Zresztą te 910 pkt Ryoyu i 716 pkt Krafta, o których tak zaciekle wspominasz, a które ja wykorzystałem tutaj to i tak jest mega optymistyczny scenariusz na najbliższe konkursy, że aż tyle nadrobi. A nawet takie coś nie wystarczy na KK dla Ryoyu.

  "Koleś próbujesz być zabawny i udawać że jesteś kumaty ale Ci nie wychodzi."
  Tobie jak widać nie wychodzi interpretacja czyichś zamierzeń, więc daruj sobie :D
  Ostatnie co bym robił to próbował być zabawny wykorzystując akurat wyliczenia.

  PS. A i najważniejsze na koniec zapomniałem. Matematycznie nadal Zniszczoł może zdobyć KK.

 • Mesq2004 bywalec
  @Kuba_23

  Czyli Kwaku kłamie, bo pisał że Francuzi już w PK będą występować a tak btw. Skąd informacja o składzie Francji?

 • Kuba_23 doświadczony


  Francuzi powracają do PŚ
  Skład kadry Francji 🇨🇵 na zawody Pucharu Świata w #Oberstdorf 🇩🇪

  Jules #Chervet
  Valentin #Foubert

 • lucca87 stały bywalec
  @Debiutantka

  dzięki wielkie:) ale to tylko ostatni konkurs w Vikersund z 30 najlepszych, potem seria z 20 i seria z 10:) tylko punkty nadal bedą liczone tak samo odpadniecie poza 30 to jednak spora wpadka i nie sądzę aby ktoś z czołówki wypadł

  co do przepychanek, ja tutaj tylko rzuciłem ciekawą statystykę ostatnich konkursów odkąd Ryoyu złapał formę niezłą (nie wybitną jego, ale niezłą) a dużo osób się tu czepiało faktów

  zgadza się to tylko przeszłość i każdy może mieć swoje zdanie o przyszłości, ale negowanie faktów jest wręcz śmieszne przez niektórych

  sama formuła Raw Air - ciekawa, choć do prestiżu TCS temu turniejowi jeszcze bardzo daleko

  co do ostatniego konkursu to cieszy miejsce na podium Ryoyu, ale też Domena i Sundala:)

  Sundal w ogóle przebojem pomału wchodzi do PŚ, już 2 razy na podium w tym sezonie, rocznik 2001, fajnie świeża krew:) może się rozbuja w kolejnych sezonach i będzie regularnie gościł w czołówce


 • Debiutantka bywalec
  @lucca87

  Z grubsza chodzi o to, że o dopuszczeniu do kolejnych konkursów w ramach Raw Air decyduje pozycja w klasyfikacji tegoż turnieju, a nie kwalifikacje, ani pozycja w Pucharze Świata. Na sam koniec do finałowego konkursu dostaje się tylko 30 najlepszych i zdaje się w kolejnych seriach też po 10 odpada. Generalnie chodzi o to, że wystarczy jedno potknięcie na starcie i można sporo stracić. Więcej szczegółów można sobie poczytać tutaj https://www.skijumping.pl/wiadomosci/34105/rewolucja-w-raw-air-2024-trzyseryjny-final-na-koniec-turnieju/

 • Debiutantka bywalec

  Śmieszą mnie już przepychanki i wyliczanie kto wygra KK. Dowiemy się w Planicy, albo chwilę wcześniej, jeśli matematyczne szanse znikną. Wiele osób tu krzyczy o banalnej matematyce, statystyce itd., a zapomniacie o jednej prostej rzeczy, to wszystko opieracie o to, co było do tej pory, nikt z nas nie zna przyszłości. Pragnę przypomnieć, że już nawet w tym sezonie mamy dowód na to, że w skokach może o wszystkim zaważyć nawet jeden niefortunny skok na treningu. Wiadomo, że każdy ma swoje przewidywania, ja też, ale już ciężko czytać kolejne kłótnie na ten sam temat.

 • dejw profesor
  @Fan_Gruszki

  Drugie pudło.
  Trudno mówić żeby Nikaido jakoś spektakularnie zawalił ten drugi skok wczoraj, to była nota gdzieś na przełomie 1 i 2 dziesiątki.

 • lucca87 stały bywalec
  @Wojciechowski

  możesz streścić dokładniej o co chodzi? jakoś inaczej będą liczone punkty do PŚ?

  tu nawet ciężko to nazwać dywagacjami, bo czy dogoni czy nie nie wiadomo, ale niektórzy mają tu problemy z faktami i podstawami matematyki:)

 • Wojciechowski profesor

  Mam wrażenie, że w tych wszystkich dywagacjach o gonieniu Krafta, o Kobayashim itd. niektórzy Koledzy/Koleżanki zapominają o nowym formacie Raw Air, który dotychczasowe przewagi i starty może wyrzucić do kosza przy niewielkim potknięciu.

  Pewnie tak nie będzie, ale to czynnik, którego dotąd właściwie nie było.

 • lucca87 stały bywalec
  @King

  Koleś próbujesz być zabawny i udawać że jesteś kumaty ale Ci nie wychodzi.

  Po pierwsze nie musisz mi pisac że jak kolejne 12 konkursów Ryoyu nadrobi tyle co teraz czyli 194 to trochę mu zabraknie bo wiem, ale to też pokazuje że nadrobił bardzo dużo.
  Po drugie nie wiem jak będą punktowali kolejne 12 konkursów, ale pewną tendencję widać gołym okiem, zresztą gdyby nie przekręt sędziów z soboty dziś byłoby 165 pkt straty a nie 205, zobacz niby nie wiele a jak znacząca różnica.
  Po trzecie skąd pewność że Ryoyu będzie wygrywał - no nie wiem logika, prawdopodobieństwo, statystyka, Ryoyu nie jest w mega formie ale w formie dobrej jest i nawet na wygrywanie, a że często był drugi ze stratą 0,4 (Sedziowie), 0,8 czy 1,8 pkt to prawdodpobnie w pewnym momencie to szczęście do niego wróci i będzie wygrywał takie konkursy stykowe - tak to zazwyczaj bywa.
  Po czwarte- dla mnie nawet może być 2 w konkursach do końca sezonu a Kraft zawsze 3, 12x20 to 240 pkt:) i to by wystarczyło do KK.

  A najważniejsze - moja puenta była że od TCS zdecydowanie najlepszym skoczkiem jest Ryoyu i Ci piszę matematyczny dowód - 910 pkt/1 200 do 716 pkt zdobytych przez Kraft, 10/12 konkursów na podium Kraft 6/12.
  Owszem Kraft się jeszcze dzielnie trzyma, choć wydaje mi się że osłabnie, ale to nieważne ale podważanie faktów matematycznych przez Ciebie które są nieubłagane zastanawia mnie czy piszę do osoby dorosłej czy jakiegoś dziecka.
  Żegnam bo nie rozmawiam już z ignorantami matematycznymi

 • Arturion profesor
  @King

  Zależy, czy masz na myśli klątwę, czy wróżbę. Postawiłeś wróżbę, więc jest szansa, że klątwa będzie polegać na tym, że wróżba się nie spełni. Na to zresztą liczę. ;-)
  Dość sukcesów Mientkiego Stefka! :-)

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @lucca87

  Tak tyle że Kraft utrzyma.

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @Liz747

  Ale kule utrzyma zatem nie ma to żadnego znaczenia. Po za tym w ostatni weekend udało mu się wygrać zawody w Lake Placid. Po za tym są loty a wy na siłę chcecie słyszeć co wy chcecie słyszeć że Kraft będzie ciułał punkty. Ale nie wiem czy ciułaniem nazwiemy 2 miejsce. Niektórzy zwycięzcy pś też tak mieli.
  Rozumu do głowy.

 • King profesor
  @Arturion

  No to jasne będzie co będzie. Jednak jeśli obecny status będzie się utrzymywać, a jest na to dość duża szansa to po prostu Ryoyu braknie tych konkursów. Żeby Japończyk zdobył KK musi chociaż pojedyncze konkursy zacząć wygrywać. A Kraft z kolei musiałby dość mocno spuścić z tonu jak na siebie. Czy w pustym sezonie i to jeszcze na tym etapie znajdzie się kilku, którzy regularnie będą lali Krafta? Obawiam się, że nie.
  Swoją drogą pytanie jak tam moja klątwa :)

  Jedna jej część została złamana przez Krafta, czyli 37 wygrana. Ale tam pisałem jeszcze coś takiego:
  "40 w tym sezonie zrobi ot tak bez problemu."
  "Fina wyprzedzi w przyszłym sezonie."

  Nie ukrywam jestem ciekawy jak to się dalej potoczy, wielokrotnie już się przekonywałem, że moje klątwy działają, a że Kraft mocny to udało mu się póki co w bólach złamać jedną część, ale niezwykle ciekawe były te wpadki w Willingen i Lake Placid :D

 • Arturion profesor
  @King

  Czy będzie mocny, czy nie, o ile będzie, to nie nam prorokować. ;-)
  Okaże się.
  A w wasze matematyczne przepychanki wdawać się nie zamierzam, dla czystości odbioru samego sportu. ;-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl