Wspólna propozycja Thurnbichlera i Horngachera. „Podjęto dobrą decyzję"

 • 2024-02-23 09:45

– W czwartek loty narciarskie nie były możliwe. Podmuchy wiatru osiągały nawet 10 m/s. Na każdej skoczni byłoby to niebezpieczne, szczególnie na obiekcie do lotów – przyznał trener Thomas Thurnbichler, który opowiedział też o kulisach ustalania piątkowego programu zawodów, który zakłada skróconą rywalizację duetów.

– Odbyliśmy spotkanie kapitanów zespołów, omawialiśmy plany dotyczące harmonogramu na pozostałą część weekendu w Oberstdorfie. Wiem, że Sandro Pertile próbował przenieść rywalizację duetów na niedzielę, natomiast z pewnych względów nie było to możliwe. Musieliśmy zatem znaleźć jakieś rozwiązanie na piątek – mówi austriacki szkoleniowiec o spotkaniu, które rozpoczęło się w czwartek o godzinie 17:00.

– Dla mnie, jako trenera, istotne było, by w piątek przeprowadzono dwie serie treningowe. Pierwsza próba na skoczni mamuciej zawsze jest wymagająca. Dokonanie wyboru składu na konkurs duetów jest dość trudne po jednym skoku. Wraz ze Stefanem Horngacherem zaproponowaliśmy, by w piątek zawodnicy mogli oddać po pięć skoków. Dwa w ramach oficjalnego treningu i trzy przy okazji zmagań duetów. W zasadach zapisane jest jednak jasno, że dozwolone są tylko cztery próby na skoczni do lotów jednego dnia – kontynuuje 34-letni trener pochodzący z Tyrolu.

Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata, postanowił trzymać się przyjętego regulaminu.

– Zrozumiałem ruch Sandro Pertile, by przystać przy tej regule. Jeżeli coś przydarzyłoby się przy okazji piątego skoku, wówczas narażalibyśmy się na problemy prawne. Podjęto dobrą decyzję. Trenerzy zdecydowali, że najlepszym wyjściem będą dwa skoki treningowe oraz dwa w rywalizacji duetów – podsumowuje Thurnbichler w materiale przygotowanym przez Polski Związek Narciarski.

Nowy plan zawodów na piątek zakłada, iż o godzinie 14:00 ruszy oficjalny trening, natomiast start potyczki duetów zaplanowano na godzinę 16:30. W pierwszej serii wystartuje trzynaście zgłoszonych zespołów, a do drugiej rundy, która będzie finałowa, przystąpi dwanaście najlepszych ekip. W sobotę i niedzielę odbędą się zawody indywidualne, które będą poprzedzane kwalifikacjami. 


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (5667) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Xenkus profesor
  @Kolos

  Lot narciarski zdecydowanie bardziej obciąża skoczka niż zwykły skok.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Można jeszcze rozważyć sytuację z restami w obu seriach tj. I w pierwszej i w drugiej. Wtedy byłaby potencjalna możliwość oddania 5 skoków jednego dnia przez tego samego skoczka.

  Tyle, że nigdy taka sytuacja nie miała miejsca.

 • Kolos profesor

  Swoją drogą nie dalej niż dwa tygodnie temu w Lake Placid rozegrano nawet nie pięć a aż sześć serii jednego dnia, były to: seria próbna, dwuseryjny konkurs indywidualny i trzy seryjny konkurs duetów.

  I też się dało.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Tylko kiedy masz dwa treningi, kwalifikacje i jeszcze konkurs jednego dnia? Tak było 1 lutego 2019 w Obersdorfie ale to był absolutny wyjątek i specjalnie dołożony konkurs za Neustadt.

  Normalnie nigdy tak kalendarza zawodów się nie ustala.

  Norma to dwa treningi + kwalifikacje w jeden dzień i to wszystko. Drugi dzień to konkurs dwie serie + próbna, trzeci dzień to kwalifikacje+konkurs. To jakieś 99,99% przypadków masz. Nawet przy restarcie (co też było wydarzeniem rzadkim w samym sobie) nie było szans na 5 skoków jednego dnia.

  Dawniej też nie było mowy o rozegraniu dwóch konkursów jednego dnia. To dopiero od stosunkowo nie dawna się zdarza. A i tak jeden z takich konkursów jest jednoseryjny.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Kwalifikacje + 2 treningi + 1 restart + 1 seria + 2 seria = 5 skoków ;) Także szanse były bez najmniejszego problemu. Kombinacji możesz sobie ułożyć sporo ;)

 • Lataj profesor
  @kuzynn

  Może pozostałość po czasach, kiedy nie było przeliczników za wiatr, a puszczali przy jeszcze mocniejszym wietrze generalnie. Pewnie chodziło o ryzyko kontuzji.

 • Kolos profesor

  Z całą pewnością ten przepis o czterech skokach jednego dnia wprowadzono bardzo późno, tzn. stosunkowo nie dawno, już w erze przeliczników i to konkretnie z myślą o lotach narciarskich.

  W starym systemie byłby to martwy przepis i tak, bo rzadko zdarzało się więcej niż jeden reset serii. Po za tym po resecie skakali następni zawodnicy w kolejności (a nie czekali na ruch którym anulowano skok), a ci skaczący ponownie skakali na końcu po najlepszych. Nie było więc nigdy szans na drugi taki reset by jacyś skoczkowie musieli skoczyć trzeci raz w ramach jednej serii i piąty raz danego dnia.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Teraz też reset serii jest dozwolony i to się zdarzało w erze przeliczników.

  Wcześniej na pewno nie bo się zdarzało skakanie więcej niż cztery razy w ciągu dnia na pewno w starym systemie.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Masz pewność bo jego brzmienie jest takie, że chodzi o restart serii, a restart serii był po zmianie belki.

 • Kolos profesor

  Zresztą precedens z pięcioma seriami skoków na mamucie jednego dnia już był i to w tym samym Obersdorfie - w roku 2019, 1 lutego rozegrano jednego dnia dwie serie treningowe, kwalifikacje i dwuseryjny konkurs.

  Był to konkurs dodatkowy, dodany do kalendarza za odwołany konkurs w Neustadt, dwa miesiące wcześniej.


  Czyli jak się chce to się da.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Nie ten przepis wprowadzili już po wprowadzeniu przeliczników. Wcześniej go nie było.

 • Pavel profesor
  @Majster

  Oczywiście, że chodziło o bilety. Jak ktoś kupił bilet na indywidualny w niedzielę to zapewne byłby bardzo zawiedziony jakby dostał duety, a co gorsza miałby podstawy do zwrotu kasy ;)

 • Majster początkujący

  To aż prosi się o przeprowadzenie indywidualnych zawodów dzisiaj, można by zrobić 1 trening, kwali i 2 skoki konkursowe. Ciekawe z jakiego powodu Pertile nie chciał zrobić duetow ani w sobotę, ani w niedzielę. Czyżby chodziło o kwestie sprzedaży, biletów, praw do transmisji, itp?

 • dejw profesor

  Czyli limit 4 skoków istnieje, ale tylko na próby konkursowe. "Stosowanie się" do własnych regulaminów FIS ma opanowane do perfekcji.

  Ale ponieważ wiadomo, że safety first, a loty są ekstremalnie wycieńczające, to dobrze byłoby dopisać jeszcze parę punktów, między innymi, że po oddaniu czwartego lotu, na zawodników czeka już tłum sztabowców medycznych, butle z tlenem i luksusowe limuzyny, które zaraz po tym ekstremalnym wysiłku zabierają zawodników do wypasionych kurortów wypoczynkowych by mogli dojść do siebie.

 • Pavel profesor
  @kuzynn

  Zapewne jakaś pozostałość czasów resetu serii po zmianie belki. Tak żeby za dużo się tym nie bawili.

 • kuzynn bywalec
  Co to w ogóle za chory zapis

  Że jest jakiś limit skoków na dzień? xD
  Kto i po co to wymyślił.

 • Roxor profesor

  "W zasadach zapisane jest jednak jasno, że dozwolone są tylko cztery próby na skoczni do lotów jednego dnia"

  To chyba nie do końca jest tak. Wg regulaminu dozwolone są maksymalnie cztery próby, ale konkursowe.
  Z regulaminu:
  "If any of the rounds have to be cancelled and repeated, no more than four competition flights per day and jumper are allowed.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl