„Było trudniej, niż myślałem” – Wiktor Pękala po skokach na mamucie

 • 2024-02-25 21:53

Choć Wiktor Pękala nie należy do szeroko pojętej czołówki polskich skoczków narciarskich, to za sprawą swojej aktywności na skoczni oraz obok niej, staje się coraz bardziej popularną postacią w tym środowisku. Podczas mijającego weekendu zadebiutował na skoczni do lotów w Oberstdorfie jako przedskoczek.

Pękala jest w polskich skokach postacią mocno nietuzinkową. Pochodzi z podkrakowskiej Skawiny, wychowywał się więc daleko od typowo górzystych terenów, a skakać zaczął późno, bo będąc już nastolatkiem. Oprócz tego, że wciąż czynnie uprawia sport, jest także znanym w niektórych kręgach youtuberem, a także telewizyjnym ekspertem i komentatorem. Od ubiegłego sezonu należy też do międzynarodowej grupy przedskoczków, która obsługuje zawody najróżniejszej rangi. O funkcjonowaniu tej grupy opowiedział nam w tym >>>WYWIADZIE<<<.

Pełnić rolę przedskoczka na mamucie to nie taka prosta sprawa, bo chętnych jest zazwyczaj kilka razy więcej niż potrzebnych. Po raz ostatni zdarzyło się, że skoczkowie znad Wisły przecierali tory najlepszym na obiekcie do lotów narciarskich niemal dokładnie dziesięć lat temu przy okazji mistrzostw świata w lotach w Harrachovie. Swoich sił próbowali wtedy nieco zapomniani już dziś zawodnicy: Dawid Kanik, Konrad Janota i Artur Kukuła. 

- Loty narciarskie są czymś zupełnie innym niż myślałem - powiedział Wiktor przed kamerą naszego portalu. - Spodziewałem się, że to jest szalone, ale zanim tutaj przyjechałem, nie miałem tak dużego respektu do nich. Wydawało mi się, że jak dadzą mi belkę w "lesie", to, co by się nie działo, to cię zaniesie na ten dwusetny metr. Rzeczywistość okazała się trochę brutalna, ale była to dobra lekcja pokory. Przed pierwszym skokiem bałem się dość mocno, przez co pospinałem się w pozycji najazdowej. W ogóle mi on nie wyszedł, to była wręcz walka o życie. Potem brakło mi takiej pewności i dopiero próbowałem ją łapać ze skoku na skok. Zabrakło jednego dnia, tego odwołanego czwartku, żeby poczuć się już zupełnie pewnie - tłumaczy polski przedskoczek.

- Przyjeżdżając tu, miałem w głowie tylko dwieście metrów - zdradza. - Rzeczywistość okazała się inna, pokazała mi, że wcale nie jest tak łatwo, zwłaszcza gdy popełnia się pewne błędy w locie, co ma miejsce w moim przypadku. Ale ważne jest to, że mój rekord jest taką odległością, której nie da się uzyskać na obiekcie K-125 (163 m - przyp. red.)

A jak w ogóle doszło do tego, że Wiktor usiadł na belce tej olbrzymiej skoczni? - W Willingen mieliśmy takie swego rodzaju kwalifikacje. Tam przyglądano się wszystkim przedskoczkom i zapytano, kto jest chętny, żeby skoczyć w Oberstdorfie. Było tu trudno, ale dałem radę, choć dwa moje skoki wyglądały dość niebezpiecznie - powiedział Pękala, dla którego były to prawdopodobnie ostatnie skoki na zagranicznym obiekcie w tym sezonie. Skoczek zaprasza wszystkich na swój kanał na portalu Youtube, który dostępny jest >>>TUTAJ<<<


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14055) komentarze: (22)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Rawianek

  Z tym, że @Kolos raczej pisał, że młodsi już się tak nie liczą, jak kiedyś. I tak właśnie jest.

 • Rawianek weteran
  @Kolos

  Medycyna zrobiły ogromny postęp co jest też przyczyną,że w obecnych czasach można dłużej trenować niż kiedyś.

 • Kolos profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Tylko, że to jest trend ogólnoświatowy. Na ostatnich lotach w Obersdorfie z roczników 2004 i młodszych, czyli do lat 20 obecni byli tylko wspomniane dwaj Amerykanie właśnie i nikt więcej. Z rocznika 2003 było trzech skoczków, a 2002 czterech.

  Dla porównania w 2001 roku w tym samym Obersdorfie na lotach było 14 skoczków do lat 20 (roczniki 1981 i młodsze). I to nie skakali ogonów, bo dwóch z tego rocznika stało na podium pierwszego dnia zawodów (Matti Hautamaeki i Lindstroem).

  Widać różnicę.

 • Rawianek weteran
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Jakby byli w czołowej 10 każdego konkursu COCU to byłby sens ich puszczać na mamuta. Habdas w zeszłym roku skakał przecież na mamucie.

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @Kolos

  Tylko że u nas widzę jest problem nawet z 20 latkami puszczać.

 • Kolos profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Z innych krajów też nie uświadczysz juniorów na mamuciej skoczni. Austriacy takiego Embachera to nawrt na duże skocznie oszczędnie puszczają.

  Swoją drogą Frantz ma 19 lat a Belshaw 20 lat. Młodzi ale nie aż tak bardzo.

 • Kolos profesor
  @Ottesen

  Czego oczekujesz od hobbistycznie już tylko skaczącego Wiktora Pękali który przed Obersdorfem miał najdłuższy skok oddany w jakichkolwiek zawodach na poziomie 120,5 metra?

  Skocznia mamucia to zawsze ryzyko, i to nie jest łatwa sprawa.

 • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
  @Arturion

  I dobrze bo nie da się z tobą dyskutować. Nie masz argumentów a dalej brniesz w swoje tezy z kosmosu. W odpowiedniej formie? Na co na przejście chyba tylko i wyłącznie kwalifikacji. Formę ma lepszą od Kot i Wąska? Bo liczby tego sezonu przemawiają za Kotem i Wąskiem.

 • Arturion profesor
  @Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak

  Tak. Jest w odpowiedniej formie.
  I to mój ostatni komentarz, do jakiegokolwiek twojego.

 • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran

  Napisał gość co wali samymi ciekawymi komentarzami. Jak na nudziarza w samym lutym zdobyłem bardzo dużo lajków. Po za tym wielu odpowiada na moje komentarze. Gdybym był nudny do szpiku kości nikt bym nie zauważał.

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  @PauloXaver

  Powiało nudą ten twój komentarz.

 • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
  @Arturion

  Jeśli nasza dwójka ma dostać bana to ty też powinieneś do nas dołączyć. Znalazłeś przez noc jakiś rzetelny argument za posłaniem swojego Klimka na PŚ w Lahti?

 • PauloXaver stały bywalec
  @Arturion

  I nagle "profesor" Arturion powiedział, co wiedział. Ja mam swoje zdanie,"Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak" ma swoje zdanie, i tak to zostanie. A ty jakie masz zdanie? Chyba żadne.

 • Arturion profesor

  Chyba wszystkim by ulżyło, gdyby użytkownicy @PauloXaver i @ KaczkaDziwaczkaKwakKwak otrzymali bana na komentowanie na tym portalu.

 • PauloXaver stały bywalec

  W Ameryce liczą się tylko zwycięzcy, a takich w skokach narciarskich jeszcze przez 20 lat nie będzie. Grajcie w USA więc dalej w koszykówkę, futbol amerykański, hokej na lodzie czy baseball. Ameryka to i tak porąbany kraj.

 • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
  @PauloXaver

  Pan "psycholog" znów naucza. Pękala ma pracę którą uwielbia i sprawia mu radość a gość podający się za psychologa każe mu skończyć z tym. Ty to chyba robisz za psychologa ale paczek które kompletujesz na magazynie w Niemczech.

 • PauloXaver stały bywalec

  Pękala, daj sobie spokój. Nie podniecaj się jako przedskoczek na mamucie. Do tego potrzeba doświadczenia.

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @Ottesen

  Polacy są wychowywani jako pupilki i ogólnie osoby bez wejścia w sumie inicjatywę.
  W USA tak nie jest.
  Wszystko skupia się wokół systemu nauczania.
  Problem ze stresem jest powszechny w naszym kraju. Ja czasami bardzo się stresuje.

 • Ottesen bywalec
  Amerykanie vs Polacy

  Amerykanie wysyłają dzieciaków i skaczą bez kompleksów, a nasi przeżywają te mamuty całą karierę. O co chodzi z tym mentalem?

 • szczurnik stały bywalec

  "Ale ważne jest to, że mój rekord jest taką odległością, której nie da się uzyskać na obiekcie K-125."

  Musi w Iron Mountain wystartować :-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl