Skocznie w Planicy staną się arenami olimpijskimi?

 • 2024-03-23 16:24

Czy kompleks skoczni Planica Nordic Center stanie się w przyszłości areną zmagań skoczków o medale olimpijskie? Są takie plany i nadzieje. Malownicza dolina w Alpach Julijskich miałaby stać się częścią dużego projektu, którego celem są zimowe igrzyska w 2034 roku.

- Uzgodniliśmy rozpoczęcie prac nad wspólną kandydaturą Friuli-Wenecji Julijskiej, Austrii i Słowenii do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2034 roku – powiedział w piątek prezydent włoskiego regionu Friuli-Wenecja Julijska, Massimiliano Fedriga. Spotkał się w Trieście z minister spraw zagranicznych Słowenii, Tanją Fajon.

- Sprowadzenie najważniejszego wydarzenia sportowego na świecie do naszego regionu dzięki wspólnej kandydaturze Friuli-Julii, Słowenii i Austrii byłoby przykładem wyjątkowej współpracy opartej na dialogu, pragnieniu pokoju i pogłębieniu wzajemnej wymiany kulturalnej, która ma miejsce między naszym regionem a wszystkimi sąsiednimi krajami, co najlepiej reprezentuje podstawowe wartości zjednoczonej Europy - dodał Fedriga.

Impreza miałaby się odbyć na istniejących już obiektach, konkurencje narciarstwa klasycznego zostałyby rozegrane w Planicy. Pozostaje pytanie, jakie są realne szanse na realizację takiego projektu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski sam wyznaczył preferowanego kandydata do organizacji igrzysk w 2034 roku, a jest nim Salt Lake City.

Końcem lutego miasto dopełniło wszystkich formalności, by stać się oficjalnym pretendentem. Preferowanym przez MKOl kandydatem do igrzysk w 2038 roku jest z kolei Szwajcaria. Najbliższa edycja imprezy odbędzie się za dwa lata w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo, kolejna w 2030 roku w Alpach Francuskich.


Adrian Dworakowski, źródło: Siol.net
oglądalność: (3008) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @CzarnyOrzel

  Jednak raczej Francja po Włoszech. A więc 2034 to już nie będzie Europa. Zatem Salt Lake City.

 • CzarnyOrzel doświadczony
  @Karpp

  Niby piszą o Alpach francuskich w 2030. Ale to chyba jeszcze nie ustalone.

 • Vanhalen stały bywalec
  Mamut jako konkurencja medalowa

  Skocznia normalna jako konkurencja pokazowa, dla dzieciaków szesnastoletnich.

  Podoba mi się ta propozycja.
  Ale miano "najważniejszego sportowego wydarzenia na świecie" to tylko pobożne życzenie. Igrzyska Olimpijskie od lat już są passe. Bez porównania do piłkarskich imprez: Mundialu, Ligi Mistrzów, Mistrzostw Europy. Chociaż te imprezy też organizatorzy psują jak mogą to i tak bronią się bardziej niż olimpiada, która nie budzi takiego zainteresowania.
  (Zwłaszcza ta letnia, bo zimowa ma swego rodzaju magię - niestety jako małego święta a nie wielkiej imprezy).
  Niestety MKOl przespał czas na zmiany i powiększyła się różnica w popularności i zamożności innych dyscyplin w stosunku do futbolu. Sama olimpiada kojarzy się dziś bardziej z defraudacją pieniędzy publicznych na obiekty infrastrukturę która nie będzie po niej używana i że sportowcami którzy sami by mieli problemy z utrzymaniem bo ich sporty często nie generują żadnego zainteresowania i zysków

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @Karpp

  Te w 2030 już tak na 90% odbędą się we Francji.

 • Karpp profesor

  Kolejny kandydat do organizacji igrzysk w 2034 roku a te w 2030 nie chce organizować nikt. Może skoro jest tylu kandydatów to niech od razu dostaną i na 2038 i 2042 bo wtedy znowu zabraknie chętnych.

  Swoją drogą, jak Planica chce to można wyjątkowo dać mamuta na te igrzyska. Biegacze, biathloniści rywalizują w kilku konkurencjach, to czemu nie dać skoczkom 3 konkursów. Przecież inaczej skacze się na normalnej, inaczej na dużej a zupełnie inaczej na mamucie.

 • Janeman profesor

  Tę wiadomość chyba śmiało można umieścić w kategorii - "Trwa benefis Prevca - zróbmy jeszcze większy szum!"
  Nie widzę większych szans na taką lokalizację Igrzysk już choćby ze względu na lokalizację najbliższych zimowych Igrzysk a dodatkowo w artykule padają kolejne argumenty przeciw, czyli preferowani gospodarze.
  Z resztą nawet gdyby ten pomysł był realny, to patrząc na to jak wyglądały trybuny na MŚ w Planicy, to nie wiem, czy był by sens...
  Ips. Co nie zmienia faktu, że profile skoczni są tu bardzo ciekawe, a i Mamut mógłby zadebiutować choćby jako konkurencja pokazowa.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl