W Courchevel rozegrano Mistrzostwa Francji, skoczek z Afryki kończy przygodę ze sportem

 • 2024-03-25 16:52

Równolegle do finału Pucharu Świata Francuzi rozegrali na normalnej skoczni w Courchevel krajowe mistrzostwa. Impreza odbyła się bez najlepszego obecnie skoczka trójkolorowych, Valentina Fouberta, który uczestniczył w zakończeniu pucharowego sezonu w Słowenii.

Pod jego nieobecność złoty medal wywalczył Jules Chervet, dla którego zakończony sezon był najlepszym w karierze. Dwudziestolatek zdobył swoje pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego i zadebiutował w zmaganiach Pucharu Świata. W niedzielę oddał skoki na 95 i 96,5 metra, co pozwoliło mu ze spokojną, prawie piętnastopunktową, przewagą wyprzedzić srebrnego medalistę Juliena Gay'a (94,5 i 93,5 m). Brązowy medal wywalczył Ari Reppelin (93 i 92 m).

Zaraz za podium znalazło się dwóch specjalistów od kombinacji norweskiej, Matteo Boud i Marco Heinis, a czołową szóstkę uzupełnił posiadający brytyjskie korzenie Sebastian Woodbridge. Na 18. pozycji uplasował się kończący karierę Matheo Vernier, zawodnik pochodzący z afrykańskiego Mali, który przed rokiem był liderem młodych Francuzów podczas Zimowego Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Jego sylwetkę prezentowaliśmy >>>TUTAJ<<<

Na zakończenie przygody ze sportem wraz z kolegami z zespołu Jura 1 sięgnął po brązowy medal w konkursie drużynowym. Triumfowała w nim ekipa Mount Blanc 1 w składzie: Ari Repellin, Abel Clevy, Julien Gay i Jules Chervet. Nie mogło być niespodzianki w zawodach. Z gigantyczną przewagą triumfowała siódma zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Josephine Pagnier. Druga była dwuboistka Lena Brocard, a trzecia siostra złotego medalisty, Emma Chervet.

Pełne wyniki >>>

 

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7204) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor

  Niby u nich nieciekawie, ale potrafili wystawić 37. skoczków i 13 zawodniczek.

 • Arturion profesor
  @Malinek

  I z sympatii dla sportowców tego kraju twój nick? ;-)
  W "kopaną" gra cały świat, bez względu na dofinansowanie.

 • Malinek stały bywalec
  @Oreo

  No dobrze dobrze, macie rację:) Ale powtarzam - to była tylko taka informacja/ciekawostka że w Mali sport również istnieje, a przynajmniej teoretycznie.

 • Oreo profesor
  @Malinek

  Piłkarze z Mali którzy grają w europejskich klubach to dzieci nachodźców lub nachodźcy z byłej kolonii francuskiej, którzy zachowali obywatelstwo lub sobie wzięli po czasie :) To, że Mali gra w piłkę to dzięki Francji a nie Mali xDDD

 • BuQwald początkujący
  @Lataj

  Ale nieironicznie - będzie teraz rozszerzenie ekip na Mundial, Afryka dostała kilka slotów. To wydaje się nawet wysoce prawdopodobne, że Mali będzie na Mundialu 2026. Weźmy też pod uwagę casus Senegalu z 2002 roku. Praktycznie większość kadry senegalskiej, to byli piłkarze urodzeni we Francji ;) Ten trend coraz bardziej się tam rozrasta

 • Malinek stały bywalec
  @Lataj

  Ja to piszę jako taką ciekawostkę, wiadomo że w Mali nie ma warunków do rozwijania sportu. Bardziej chodziło mi o to że nie do końca jest tak że nie istnieją malijscy sportowcy.

 • Lataj profesor
  @Malinek

  W takim razie za parę lat powinniśmy widzieć Mali na mundialu. Piłkarze trenujący we francuskich klubach i niewytrzymujący konkurencji powinni znaleźć swoje miejsce w ojczyźnie, a łatwiej będzie się na MŚ dostać. To wszystko piszę z przymrużeniem oka.

 • Malinek stały bywalec
  @Oreo

  Wielu piłkarzy z Mali gra w naprawdę sporych europejskich klubach:) Mali jest też medalistą MŚ u20. Wiem że to nie skoki, ale sport też istnieje w Mali.

 • Oreo profesor
  @obeznany pan

  chłopie - w krajach subsaharyjskich nie mają jedzenia i wody, korupcja wysysa wszystką zagraniczną pomoc i pieniądze do lokalnych kacyków - tam nie ma sportu - słyszałeś o malijskich sportowcach? Ja niespecjalnie.
  Tam nigdy nie byłoby wsparcia dla skoków. Bo z pustego nie nalejesz.

 • obeznany pan bywalec

  A Vernier mógł skakać jako reprezentant Mali. Może byłby lokalnym bohaterem i otrzymałby jakieś wsparcie od sponsorów lub państwa? :)

 • Oreo profesor

  "skoczek z Afryki kończy przygodę ze sportem"
  And nothing of value was lost.

 • Arturion profesor
  @Ottesen

  Peter się obraził na trenera. I to wszystko. A był niewiele kim.

 • Ottesen bywalec
  Dominik Peter

  Mega szkoda, że Dominik Peter miał takie problemy. Duży talent

 • Labrador_Retriever weteran
  @Arturion

  Owszem, tak jak pisałem, szkoda choćby właśnie dlatego, że w tym wieku kończy, a poza tym zawsze jakaś tam szansa na zmianę jest. Pewnie też ma po prostu inny pomysł na siebie i trzeba to po prostu uszanować.

 • Labrador_Retriever weteran
  @KazakhstanPower

  Na pocieszenie powiem, że właśnie zmiany przed tym sezonem, jak ja to rozumiem, wynikały z tego, że Francuzi to zauważyli. W sensie to nie jest tak, że marnują, ale wzruszają ramionami i wszystko jest jak było, coś tam próbują robić. Niewątpliwie szkoda, że Kuttin ostatecznie nie podjął się ich trenowania w pewnym momencie, bo wówczas wydawało się, że Francuzi odważniej stawiają na przyszłość swoich skoków z tą zdolną młodzieżą. No ale niestety.

 • Arturion profesor
  @Labrador_Retriever

  Tyle, że to dzieciak, więc w następnym sezonie mógł być lepszy. Ale pewnie w to zwątpił.

 • Labrador_Retriever weteran
  @Bartt

  Jego ostatnie wyniki w Alpen Cup były bardzo słabe. W Korei też nie zachwycał. Nie wiem, kiedy podjął decyzję o końcu kariery, może nieco wcześniej i stąd wyglądało to w ten sposób. W każdym razie coś tam się popsuło, zatrzymało. Czy mogło odbić w dobrą stronę? No zawsze może, ale ogółem ten sezon trochę kazał mi wątpić w świetlaną przyszłość Verniera. A po tej decyzji wiemy, że w istocie jej nie zobaczymy.

 • KazakhstanPower stały bywalec

  Francuzi niesamowicie marnuja swoje talenty. Learoyda zniszczyły kontuzje, z solidnej ekipy z MŚJ 2021 (5.miejsce) White i Contamine już nie skacza, Batby skacze fatalnie, jedynie Foubert zrobil postep w tym sezonie i daje jakas tam nadzieje.

 • ASJ_212 bywalec
  @znawca_francuskiego

  Też tak myślę. Może jeszcze nie po tum sezonie, ale jak w przyszłym nie będzie szło to raczej skończy.

 • Mucha125 profesor

  Mnie dziwi że Courchevel nie organizuje PŚ, ani nawet niższych lig, jedynie LGP oraz letni FIS CUP

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl