„Chwila odpoczynku i jedziemy dalej!” – Aleksander Zniszczoł po życiowym sezonie

 • 2024-03-25 16:49

Aleksander Zniszczoł w niedzielę po raz drugi w karierze wskoczył na indywidualne podium zawodów rangi Pucharu Świata. 30-letni reprezentant Polski przypieczętował najlepszą zimę w karierze trzecią pozycją w finałowym konkursie sezonu na Letalnicy.

Podopieczny Thomasa Thurnbichlera w niedzielny poranek wygrał serię próbną, szybując na 242. metr słoweńskiego obiektu. W rundach konkursowych Zniszczoł uzyskiwał 237 oraz 237,5 metra.

– Dobrze zacząłem dzień, od 242-metrowego lotu. Było super! Wróciłem do szatni i powiedziałem, że tak mogę zaczynać dni. I pięknie skończyłem! Wszystko dokładnie pamiętam. Mógłbym przeanalizować te skoki na szybko, to były naprawdę dobre próby. W drugiej serii na progu było bardzo fajnie, ale miałem problemy nad bulą. Narty chciały mi uciekać, ale wszystko przypilnowałem – relacjonuje nasz rodak.

Dla Zniszczoła to pierwsze w karierze podium na skoczni do lotów narciarskich, a drugie w Pucharze Świata. Trzecie miejsce w Planicy to wyrównanie życiówki z Lahti.

– Drugie podium smakuje trochę inaczej, a na pewno w Planicy smakuje inaczej. Nawet nie pomyślałem o tym, że mam 13. numer na liście startowej. Czasem jestem przesądny, ale nie w tym przypadku – porównuje i podkreśla.

Wiślanin okazał się zdecydowanie najlepszym Polakiem 45. edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich. W Pucharze Świata finiszował 19. – z dorobkiem 524 punktów.

– Zrealizowałem praktycznie wszystkie swoje cele na ten sezon. Na mistrzostwach świata w lotach zabrakło mi dwóch miejsc do czołowej „10”, ale nadrobiłem innymi wynikami. Zdobyłem ponad 500 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i znalazłem się w najlepszej „10” Pucharu Świata w lotach – wylicza.

– Widzę, gdzie są rezerwy. Pozytywnie patrzę na kolejny sezon. Dobrze, że ten się skończył. Było trochę ciężko, ale bardzo fajnie. Chwila zasłużonego odpoczynku od skoków i jedziemy dalej! Złapię głód i będzie petarda – zapowiada.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6200) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • znawca_francuskiego weteran
  @Arturion

  Ziobro mógł stać się drugim Kubackim.

 • Vow_Me_Ibrzu doświadczony

  Dla sztabu zadanie na kolejny sezon chyba jednocześnie trudne i łatwe. Mają zawodnika zdolnego stawać na podium i oddawać pojedyncze skoki na miarę wygranej. Sprofilowanego jako „Słoweniec” — duże lotne skocznie i mamuty dla niego, małe/odbiciowe niekoniecznie. No i dobrze, lepiej tak niż odwrotnie. No i teraz trzeba zrobić to niewielkie doszlifowanie, tak żeby trafiały się dwa skoki na miarę pierwszego miejsca, a walka o podium toczyła się tak ze dwa razy częściej niż w poprzednim sezonie. A jednocześnie nie rozwalić całej konstrukcji zmianą jakiegoś detalu...

  Plus, który sam powinien się zrobić — dla sędziów to już nie jest random, któremu za podręcznikowy skok daje się 18,5, tylko Pan Podiumowicz, któremu można dawać wyższe oceny.

 • Arturion profesor
  @unnameduser

  Byłby lepszy od Olka. IMHO. Ale już nie sprawdzimy. :-)

 • unnameduser stały bywalec
  @rybolow1

  Wiele jeszcze było przed nim - zakończył karierę w wieku 26 lat... Na obecne standardy to prawie junior.

 • Arturion profesor
  @rybolow1

  Jakbyś nie znał Janka Ziobry! ;-)
  Ale nie sam sobie winien.

 • rybolow1 doświadczony
  @Arturion

  Ziobro akurat miał wiele szans w 13/14 ale poza Klingenthal i Engelbergiem był mega przeciętny

 • Tomek88 profesor
  @Homeomorfismus

  Tu jest inaczej. Zniszczoł już rok temu w końcówce skakał dobrze, w tym tylko potwierdził rozwój. Teraz przed nim ostatnia droga - wypracować formę pozwalającą skakać na wysokim poziomie od początku sezonu. Jestem pewien, że sytuacja ze Stękałą i Wolnym się nie powtórzy.

 • Arturion profesor
  @Homeomorfismus

  Obydwu nie dano szans na więcej. Z zupełnie innych przyczyn.

 • Homeomorfismus doświadczony
  @Marco0891

  Ciekawy jest przypadek Ziobry. Z tych nieco ponad 300 punktów 160 zdobył w dwóch konkursach, kiedy był w formie życia, bo akurat urodziło mu się dziecko. Biegun też niezły "kozak" - ponad 2/3 punktów w rekordowym sezonie zdobył w jednych zawodach.

 • Homeomorfismus doświadczony
  @Tomek88

  Oby nie skończył jak Wolny i Stękała, którzy po sezonie życia przepadli.

 • Tomek88 profesor

  Bardzo dobra zima Zniszczoła, szczególnie od stycznia. Lokata w top 20 generalki i dwa miejsca na podium to bardzo przyzwoity wynik. Mam nadzieję, że w kolejnym sezonie Olek będzie skakał na wysokim poziomie od początku. Uważam, że stać go na top 10 klasyfikacji generalnej i życzę mu tego.

 • equest profesor
  @dervish

  "Po prostu trzeba się rozwijać i pokonywać wszystkie etapy: FC->kadra B-> Liderowanie na zapleczu najlepiej połączone z wbiciem się do czołówki PK -> awans w krajowej hierarchii do top 5 lub wywalczenie ekstra miejscówki -> utrzymywanie miejsca w krajowej top 5."

  "Na papierze" taka ścieżka wygląda dość oczywiście.

  To zobaczymy jak to będzie wyglądać. Niżnik w klasyfikacji za 2023/2024 na pozycji 9.
  Tylko grupa AUTów przed nim. Zobaczymy czy znajdzie się w kadrze B.

  Moim zdaniem na tej ścieżce jest kilka "szlabanów" które pominąłeś.

 • kubilaj2 weteran
  @dervish

  Może trochę wychodzi też... brak treningów na dużych obiektach/ treningi pod BARDZO WAŻNE MŚJ(tak, wiem - system stypendialny, ale kur/sy/wa, niech przynajmniej w listopadzie dadzą im treningi na Wielkiej, a nie, że Joniak mówi po klepnięciu 108 metrów na Bergisel w POŁOWIE STYCZNIA, że "nie było źle, jak na pierwsze próby na dużej w tym sezonie")

 • Ondraszek stały bywalec
  @Kuba_23

  Stwierdziłem fakt. Nie jakieś bzdety. Swoje zrobili w tym sporcie, też fakt i tego im nie odmawiam. Jednak stoję po stronie tych, którym ostatnie ich zachowania się nie podobają. Dlaczego uważasz, że nie mamy prawa do krytyki? Jak widzieliśmy nazwiska same nie skaczą.

 • Kuba_23 doświadczony
  @Ondraszek

  Odczep się od Kamila , Piotra i Dawida

 • znawca_francuskiego weteran

  Bardzo dobry sezon Zniszczoła. Dwa razy na podium i TOP20 na koniec sezonu w PŚ.
  To jest typ skoczka który może powalczyć w przyszłym sezonie nawet o TOP10. I ja mu tego życzę.

  Fajnie jakby Wąsek przyszły sezon miał tak udany jak ten Zniszczoł.

 • unnameduser stały bywalec
  @Marco0891

  Naprawdę niesamowity był wyczyny Małysza w sezonie 2000/2001 - uzbierał w 21 konkursach tyle punktów co Kubacki w 27 zawodach i Stoch w 26 w swoich rekordowych sezonach.

 • dervish profesor

  Olo jest żywym dowodem na to (zresztą Paweł także) że system awansów i degradacji w polskich skokach ogólnie rzecz ujmując jest zdrowy i działa jak należy. Nikogo nie gubi, nie blokuje i nie kisi. Ci co na to zasługują bez problemu awansują do kadr na PŚ. Ściezka awansu na najwyzszy szczebel jest prosta i klarowna.
  Po prostu trzeba się rozwijać i pokonywać wszystkie etapy: FC->kadra B-> Liderowanie na zapleczu najlepiej połączone z wbiciem się do czołówki PK -> awans w krajowej hierarchii do top 5 lub wywalczenie ekstra miejscówki -> utrzymywanie miejsca w krajowej top 5.

  Poprzeczka do awansu jest zawieszona na właściwej wysokości i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.
  Dlaczego w ostatnich latach z młodzieży zdołał sie przebic tylko Paweł Wasek i nie przeszkodziła mu w tym nawet awersja do mamutów? To samo w innej bo ponad wiekowej skali dotyczy Olka.
  Dobre pytanie a odpowiedź wyjątkowo prosta. Po prostu nasze młodzieżowe "gwiazdki" ostatnich lat były mocno przelansowane i przereklamowane. Nie będę się tu pastwił nad poszczególnymi przypadkami bo nie o to chodzi. Chodzi o to, że najprawdopodobniej wśród tych gwiazdeczek nie było nikogo kto by zdołał przygotować formę chociażby zbliżoną do formy Pawła.
  Nie wiem czego zabrakło: charakteru, ambicji, uporu, umiejętności przeciwstawiania się przeciwnościom, chęci do rywalizacji z kolegami o miejsce w składzie, determinacji, cech fizycznych czy może talentu. Zabrakło czegoś co sprawiło, że z tej grupy tylko jeden Paweł Wąsek zdołał się wybić na poziom PŚ. I nie jest to wcale jakiś niebotyczny poziom. Jednak wystarczający by w krajowej hierarchii od dwóch sezonów łapać się do top 5.

  Zacząłem od stwierdzenia, ze poprzeczka wymagań jest zawieszona na właściwej wysokości. Nie wszyscy tak uważają.
  Wielu chce te poprzeczkę obniżyć albo nawet znieść. No nie tedy droga. To jest sport. Zmniejszanie wymagań czy w ogóle ich pomijanie i opieranie się na idei kultu młodości jest sprzeczne z duchem sportu i jako takie jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe.

 • Marco0891 początkujący

  A tu kolejna statystyka (uwzględniam wyłącznie "erę nowożytną" czyli od sezonu 93/93 z nową, obowiązującą do dziś punktacją ). Klasyfikacja Polaków pod kątem rekordowego osiągnięcia punktowego w sezonie. Brałem pod uwagę wyłącznie rekordowy wynik danego zawodnika. Uwzględniłem tu wszystkich Polskich zawodników, którzy od sezonu 93/94 zdobyli przynajmniej 1 punkt do generalki.

  1. Kubacki – 1 592 pkt (22/23)
  2.Małysz – 1 531 pkt (00/01)
  3. Stoch - 1 524 pkt (16/17)
  4. Żyła – 1 161 pkt (18/19)
  5. M. Kot - 985 pkt (16/17)
  6. Zniszczoł-524 pkt (23/24)
  7. Stękała- 473 pkt (20/21)
  8. Hula – 431 pkt (17/18)
  9. Wolny - 328 pkt (18/19)
  10. Ziobro - 312 pkt (13/14)
  11. Wąsek 190 pkt (22/23)
  12. Mateja –165 pkt (97/98)
  13. Biegun – 144 pkt (13/14)
  14. Murańka- 141 pkt (20/21)
  15. K. Miętus- 103 pkt (12/13)
  16. W. Skupień - 89 pkt (00/01)
  17. Ł. Rutkowski – 79 pkt (09/10)
  18. M. Bachleda - 77 pkt (02/03)
  19. Habdas -48 pkt (22/23)
  20. Pochwała – 38 pkt (01/02)
  21. Śliż – 33 pkt (08/09)
  22. Pilch – 30 pkt (22/23)
  23. G. Miętus – 20 pkt (09/10)
  24. Kruczek – 18 pkt (99/00)
  24. Juroszek - 18 pkt (22/23)
  26. M. Rutkowski – 17 pkt (03/04)
  27. T. Tajner – 15 pkt (02/03)
  28. W. Tajner – 9 pkt (03/04)
  39. Gwóźdź – 6 pkt (95/96)
  30. Długopolski – 3 pkt (97/98)
  31.T. Byrt – 2 pkt (10/11)

 • Ondraszek stały bywalec

  No Olek. Pokazałeś w tym sezonie, drombo, że metody TT są jednak skuteczne. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie ktoś nowy do Ciebie dołączy. Ktoś, kto będzie Tobie gratulował sukcesu, a nie jak... Powodzenia w nowym sezonie. I nie daj się drombo.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl