Skocznie im. Stefana Krafta. Austriak patronem kompleksu w Schwarzach im Pongau

 • 2024-05-06 15:34

Deszcz nagród spływających na Stefana Krafta po ostatnim wybitnym sezonie nie przestaje padać. Tym razem na skoczka czekało wyjątkowe wyróżnienie. Został patronem skoczni narciarskich w Schwarzach im Pongau, na których się wychował.

Kompleks składa się z czterech skoczni o punktach konstrukcyjnych K-50, K-30, K-15 i K-7. Na jego terenie odbył się piknik z udziałem niezwykle licznej publiczności. - Stefan jest z nami od dziecka, nie ma lepszego prezentu od nas dla naszego super orła niż to, że obiekt ten będzie nosił jego imię na zawsze” – wyjaśnia prezes o lokalnego klubu Gerhard Hölzl.

- To po prostu cudowne, że przyszło tak wiele osób. Jest muzyka, mnóstwo przyjaciół, rodzina, entuzjaści skoków narciarskich, młodzież ze Schwarzach. Kiedy widzę, ile osób udało mi się przyciągnąć na świętowanie ze mną, czuję się naprawdę wyjątkowo – powiedział Kraft po uroczystym wejściu na teren skoczni narciarskich.

- To ogromny zaszczyt, nauczyłem się tu skakać. To był wspaniały projekt klubu, w ramach którego wybudowano cztery skocznie narciarskie, a teraz nazwano je moim imieniem. Na pewno będę starał się za to wszystko odwdzięczyć  – obiecał 30-latek który w sobotę intensywnie rozdawał autografy i pozował do selfie.

Dla Krafta ostatni sezon był wymarzony. Trzynastokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata, zgarnął Kryształową Kulę, złoto mistrzostw świata w lotach narciarskich, triumfował w Raw Air, zajął także trzecią pozycję w klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni.

W tej chwili jedyny poza Kraftem  czynny skoczek, który posiada skocznię swojego imienia to Simon Ammann. Szwajcar jest patronem obiektu HS77 w Einsiedeln. Swego czasu głośny był temat nazwania kompleksu Średniej Krokwi imieniem Kamila Stocha. Rzecz była jednak mocno skomplikowana.

- Średnia Krokiew długo była prawie ruiną i byłoby wstydem proponować Kamilowi przejęcie patronatu nad nią. Teraz, gdy dostaniemy ją nowiuteńką, idealnie pasowałaby do nazwania jej nazwiskiem Stocha. Komplikuje to odrobinę fakt, że ona też ma już patrona. To słynny Bronisław Czech - zauważał w 2021 roku Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego w rozmowie z Przeglądem Sportowym. 

Sam skoczek do pomysłu odnosił się na łamach naszego portalu z lekkim dystansem: - Raczej o tym nie myślę. Nie chciałbym, żeby nazwy obecnych obiektów zostały przekształcone. Ale jeżeli kiedyś powstanie nowa skocznia, to czemu nie.


Adrian Dworakowski, źródło: Sn.at+inf.własna
oglądalność: (5060) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Kolejski

  Tamten wpis ani trochę na ironię nie wygląda.
  EOT

 • Kolejski początkujący
  @Arturion

  Trochę kultury, to na początek. Człowieku to tak kulturalne, jak biedny był Picasso, bo prostej ironii też nie załapałeś.

 • Arturion profesor
  @Kolejski

  Co ty człowieku piszesz? Picasso był BARDZO utalentowany marketingowo i za życia opływał w dostatki. A jego dzieła miały duże ceny, zwłaszcza po wojnie.

 • ASJ_212 bywalec

  Kadra Niemiec na sezon 24/25
  -Eisenbichler
  -Geiger
  -Lisso
  -Leyhe
  -Raimund
  -Paschke
  -Wellinger

 • ASJ_212 bywalec

  Jutro o 16:00 na kanale Eurosportu na YT podcast z Thurnbichlerem.

 • Kolejski początkujący
  @dervish

  Picasso za życia klepał biedę. Z pewnością teraz się podnieca w ziemi z cen jego obrazów i szkiców.

 • dervish profesor

  Pomnikowa postać to ma pomnik za życia.
  Co do Kamila to on oczywiście podobnie jak Adam także zasługuje. Jedyny problem to brak odpowiednio godnego obiektu.

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  To ci współczuję. Bywa, ale pamiętaj, że potopu już nie będzie.

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  @Arturion

  Chciałeś pod jęczeć temat, ale ci nie wyszło, nudy i nudy w tym internecie i na świecie, skoczni żadnej nie zalało, ja miałem wszystko pod wodą, po wczorajszej burzy nawet drogi.

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Zagórz przede wszystkim. I odrodzenie skoków w Sudetach zdałoby się.

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  W Polsce już raczej nowej skoczni to budować nie potrzeba ... mamy calr centrum w Zakopanem, Wisła też z Pycharem Świata na stałe, Szczyrk też się potrafił wstrzelić w imprezę najwyższej rangi więc myślę że związek v aż tak daleko nie poszedł by budować nowe obiekty

 • Arturion profesor

  Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skocznie, podobnie jak kościoły, miały więcej patronów niż jednego.
  Mnie nazwa "Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza i Kamila Stocha" nie raziłaby. Choć wolałbym, żeby imieniem Kamila nazwano nową skocznię, tylko jakoś na budowanie normalnych i większych się nie zanosi...

 • ASJ_212 bywalec

  Adam Bucholz
  @Bucholz_Adam
  Jak informuje
  @vgnett
  , Alexander Stoeckl złożył pozew sądowy przeciwko Norweskiemu Związkowi Narciarskiemu.
  Austriak wciąż jest oficjalnie trenerem kadry oraz otrzymuje wynagrodzenie, ale od stycznia nie może wykonywać swoich obowiązków służbowych.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Według mnie Schlierenzauer był większym zawodnikiem od Krafta ... choć nie można Stefanowi zarzucić ze jest słaby.
  Jest fenomenalnym zawodnikiem nawet pomimo chwilowych niepowodzeń nie daje po sobie poznać że coś poszło nie tak w odróżnieniu od naszych gwiazdorów.

 • Kuba_23 doświadczony
  @ZbawicielSwiata

  Ty tak serio trollu ?

 • CzarnyOrzel doświadczony

  Zdecydujecie się w redakcji czy Schwarzach czy Schwarzwach ....
  Bo chyba jednak to pierwsze

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @ZbawicielSwiata

  Ty tak serio? xD

 • King profesor
  @Lataj

  No żeby przebić Nykaenena trzeba kilka razy zdobyć wszystko. Cały czas jestem zdania, że jak ktoś ma być kiedyś lepszy od Fina to z obecnej stawki chyba tylko Ryoyu jest w stanie.
  Zwykle są dyskusje nad tym czy lepsza jest KK czy złoto IO. W każdym razie oba te trofea można uznać za najważniejsze. Fin ma 3 złote medale IO i 4 KK.

 • Lataj profesor

  Czy Schlierenzauer jest patronem jakiejś skoczni? Obaj byli wybitni, do pewnego czasu byli na porównywalnym poziomie pod względem osiągnięć, a Kraft okazał się nieco lepszy. Gregor ma więcej zwycięstw w PŚ, ale Stefan prowadzi pod względem podiów, a obaj są w top 3 zwycięzców, gdzie prowadzi starszy skoczek. Mimo że żaden nie ma indywidualnego złota IO, a młodszy nawet "samodzielnego" medalu, to obaj są w najściślejszej światowej czołówce skoczków. Mimo wszystko ciężko przebić Nykänena, który osiągnął wszystko co najważniejsze (IO, MŚ, MŚwL, PŚ, TCS). Fin będzie jeszcze długo, moim zdaniem, najlepszym skoczkiem wszech czasów.

 • ZbawicielSwiata bywalec

  Stoch za mało osiągnął w swojej karierze i jest zbyt skomplikowany by jakąkolwiek skocznie nazywać jego imieniem i nazwiskiem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl