„Wykracza daleko poza swój wiek” – Erik Belshaw doceniony w USA

 • 2024-06-19 18:20

Tej wiosny w stanie Utah odbyła się oficjalna kolacja, podczas której Amerykański Związek Narciarsko-Snowboardowy (U.S. Ski & Snowboard) nagrodził najlepszych zawodników, a także szkoleniowców sezonu zimowego 2023/24. Spośród grona skoczków wyróżniono 19-letniego Erika Belshawa – indywidualnego wicemistrza świata juniorów z Planicy.

Erik Belshaw podczas uroczystości zorganizowanej w Park City otrzymał tytuł „Skoczka Narciarskiego Roku 2024” w Stanach Zjednoczonych, a także czek na 1000 dolarów. Zawodnik pochodzący ze Steamboat Springs, w stanie Kolorado, ma za sobą przełomową zimę pośród elity, a do tego został medalistą światowego czempionat juniorów w narciarstwie klasycznym. 19-latek był pierwszym reprezentantem USA w skokach narciarskich mężczyzn, który wskoczył na podium MŚJ. Na uwagę zasługują także imponujące występy na skoczniach do lotów narciarskich. Aktualny rekord życiowy Belshawa to 230 metrów z Oberstdorfu.

– Jestem bardzo dumny postawy z Erika i postępów, jakie poczynił w tym roku. Pomimo tego, że jest nastolatkiem, Erik wykracza daleko poza swój wiek dzięki swojej etyce pracy, profesjonalizmowi i pragnieniu bycia najlepszym na świecie. Czuję, że ten sezon był dla niego ogromnym krokiem naprzód. Po prostu pokazał, do czego jest zdolny. Gratulacje, Eriku! – powiedział Tore Sneli, norweski trener Amerykanów, cytowany przez usanordic.org.

Zawodnik z Ameryki Północnej czternaście razy meldował się w punktowanej „30” zawodów z cyklu Pucharu Świata. Najlepiej spisał się pod koniec sezonu w Planicy, gdzie jeden z konkursów zakończył na 8. pozycji. Dorobek 137 punktów dał mu 35. pozycję w klasyfikacji końcowej sezonu.

Belshaw, ze względu na udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2024, opuścił pucharowe weekendy w Willingen oraz domowy start Lake Placid. Amerykanin w Planicy stanął na starcie trzech konkurencji. Drużynowo zespół ze Stanów Zjednoczonych był szósty, ekipa mieszana została sklasyfikowana na 5. lokacie, natomiast indywidualnie 19-latek przegrał tylko ze Stephanem Embacherem z Austrii – o niespełna punkt. Dla Belshawa była to piąta, a zarazem ostatnio edycja tej imprezy w karierze.


Dominik Formela, źródło: usanordic.org
oglądalność: (3121) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Skokownik weteran
  @Lataj

  Co do moralności: są rzeczy, których nie zrobiłbym i za miliard dolarów, jak np. wspomniane patoinfluencerstwo czy po prostu bycie nieautentycznym w życiu, ale zastrzyk gotówki w nagrodę za coś pozytywnego to brać :)

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Ja za tyle właśnie pracuję i nie na kasie nigdzie. Na szczęście żona ma drugie tyle (też nie na kasie).

 • Lataj profesor
  @Skokownik

  Dodatkową pensję bym też przyjął, a tym bardziej co miesiąc. Dla szarego Amerykanina to chyba nawet nie jest połowa wynagrodzenia i miałem na celu pokazanie, na jak kijową pensję są skazani Polacy pracujący dla przykładu na kasie. Za tyle z utrzymaniem rodziny będzie ciężko, a o wynajmie mieszkania i przeżyciu miesiąca z możliwością odłożenia nie ma mowy. No i jeszcze mój wybór zależy od tego, czy ta szybka gotówka byłaby moralna, czy nie. Godność Polaków kończy się na pieniądzach. Nie chciałbym dostać nawet miliona, jakbym miał za taką sumę się upokorzyć przed patoinfluencerem i żreć kał przed kamerą.

 • Skokownik weteran
  @Lataj

  Ale jak wybierać między dodatkową pensją a jej brakiem to chyba wybór jest oczywisty - dodatkowa pensja :)

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Chyba jeszcze nie teraz ... może kiedyś ale ciężko będzie o te medale :)

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Jest na dobrej drodze. On i Frantz to faktycznie duże talenty.

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Oby też Erik odczarował niemoc medalistów z egzotyki ;)

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Belshaw jak i Insam oboje mieli w tym sezonie bardzo dobre momenty. Według mnie jeżeli będą tak jak w poprzednim sezonie robić postępy to może jest szansa na jakieś podium w mniej obsadzonych zawodach przez czołówkę. Może Sapporo będzie będzie takim miejscem ??

 • Lataj profesor

  Myślę, że ten medal MŚJ niewiele zmienia. Mógł w tym samym czasie dobrze się zaprezentować u siebie, a także w Willingen. Nie od razu medalista MŚJ jest taki dobry jako senior. Insam dopiero co niedawno został odczarowany, a Tkaczenko zupełnie poległ. Tym bardziej jednak szacun dla Belshawa, bo dokonał niewiele mniejszego od Polaków osiągnięcia w PŚ i to przed dwudziestką, a także przy mniejszych nakładach na sprzęt i trening.

 • Lataj profesor
  @Skokownik

  1000 dolarów to w przeliczeniu na nasze pensja...

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Zresztą jak ktoś może być "gwiazdą" to dla czego ma tego niem robić. Mam tylko wrażenie że niektórzy to uprawiają sportu z przyjemności i pieniędzy tylko i wyłącznie dla pieniędzy.
  Skoczkowie słabo zarabiają a ryzykują wiele ... i myślę że dlatego skoki są bardziej prawdziwe niż przereklamowana piłka

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Skoki nie od razu zamykają tabelę, ale fakt. Są w słabej kondycji i będzie jeszcze gorzej przez te idiotyzmy zarządu FIS z Pierdzile na czele. No i z tym ryzykiem jednak jest też coraz mniej zachęcająco.

  Fryzury jak za milion dolarów masz wszędzie wśród młodych. W futbolu masz bandę pozerów, ale oni żerują na popularności sportu, by jeszcze więcej sobie ugrać.

 • Skokownik weteran
  @Arturion

  Z drugiej strony 1000 dolarów mieć a nie mieć, to ja wybieram mieć ;)

 • dejw profesor
  @Arturion

  No to macie ze sobą bardzo wiele wspólnego. 😊😊

 • Arturion profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Nie daj się nabrać, to troll, nie tirowiec. Nie ma pojęcia o niczym, ale aktywny za trzech... ;-)

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @sledzik16

  Co ty zamykają tabelę?
  Chyba nie znasz super niszowych sportów jak telemark narciarstwo szybkie narciarstwo na trawie.... skoki są nawet w miarę niezłej sytuacji.

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  "w porównaniu do innych dyscyplin to skoczkowie chyba zamykają tabele pod względem zarobków."
  Chyba tacy bojerowcy mają jeszcze gorzej. ;-)

 • sledzik16 weteran

  Niestety skoki narciarskie to taka dyscyplina że zbyt dużych pieniędzy z tego nie ma.
  Może dla przeciętnego zjadacza chleba są to spore pieniądze ale nie oszukujmy się w porównaniu do innych dyscyplin to skoczkowie chyba zamykają tabele pod względem zarobków.
  Sport bardzo ryzykowny a pieniądze słabe ... z drugiej strony może dlatego tak piękny !!! Nie ma takiego cwaniactwa i popisywania się oraz gwiazdorzenia jak w piłce. Tutaj każdy wygląda nawet normalnie jak przeciętny człowiek a nie jak wyimaginowany kosmita a fryzurą za milion dolarów i przekomarzaniem się kto ma droższy zegarek.

 • Arturion profesor

  "czek na 1000 dolarów"
  Głowy nie urywa. To nagroda dla skoczka roku...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl