MŚ 2029: Lahti z dodatkowym czasem, FIS z planem B

 • 2024-06-06 13:13

Podczas 55. Kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) nie poznaliśmy organizatora Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2029. Lahti, które złożyło jedyną kandydaturę, otrzymało miesiąc na uzupełnienie braków.

Skocznie w LahtiSkocznie w Lahti
fot. Tadeusz Mieczyński

– Kandydatura Lahti na gospodarza Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2029 nie spełniała niektórych wymogów, aby zostać formalnie przyjęta. Teraz będzie miała 30 dni na przedstawienie swojej sprawy Radzie FIS – czytamy w komunikacie opublikowanym na fis-ski.com.

O problemach dotyczących osamotnionej kandydatury pisaliśmy już pod koniec maja, kiedy Finowie dali do zrozumienia, iż na początku czerwca nie dojdzie do podpisania umowy z FIS na organizację tej imprezy. Powodem takiego ruchu były wewnętrzne sprawy organizacyjne po fińskiej stronie, w tym nieuregulowane kwestie finansowe i chęć optymalizacji działań w dobie kryzysu Fińskiego Związku Narciarskiego.

Teraz fińska federacja przekazała opinii publicznej, iż FIS dała czas na zaktualizowanie oferty do 4 lipca, do kiedy należy podpisać umowę wiążącą obie strony na organizację MŚ 2029. Pierwotnie sprawa miała zostać zamknięta 4 czerwca, w Rejkiawiku. Działacze Fińskiego Związku Narciarskiego podkreślają, że FIS, miasto Lahti i klub narciarski z Lahti zostały z wyprzedzeniem poinformowane o tym, że proces składania wniosku i podpisania umowy wymaga dodatkowego czasu ze względu na trudną sytuację związku.

Jednocześnie Sirpa Korkatti, prezes Fińskiego Związku Narciarskiego, podkreśla, iż federacja nie może dojść do porozumienia z FIS, dopóki związek, miasto i klub nie osiągną pełnej zgody na poziomie krajowym w kontekście podziału kosztów.

– Mamy wspólną i solidną wizję z miastem i klubem narciarskim, by osiągnąć wewnętrzne porozumienie. Wspaniała historia MŚ w Lahti zasługuje na kontynuację. Naszym wspólnym celem jest organizacja tego wydarzenia, ale nie za wszelką cenę. Fiński Związek Narciarski ma znaczące dziedzictwo i historię w roli promotora fińskiego narciarstwa, jednocześnie ma obowiązek zapewnić federacji stabilność finansową przed światowym czempionatem, jak i po – przekazała Korkatti.

Lahti to rekordzista pod względem liczby zorganizowanych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Wydarzenie odbywało się tam już w 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 i 2017 roku.

– Wiemy, jak ważne są mistrzostwa świata dla miasta Lahti, Fińskiego Związku Narciarskiego i klubu narciarskiego z Lahti. Dlatego wierzymy, że wspólnie znajdziemy środki niezbędne do organizacji zawodów. Jednak z punktu widzenia zarządcy nierozsądnym byłoby wzięcie na siebie odpowiedzialności za organizację MŚ w tak niestabilnej sytuacji gospodarczej, zanim wspólnie znajdziemy trwałe rozwiązania zapewniające zrównoważone położenie – dodała Korkatti.

Johan Eliasch, prezes FIS, podczas środowych obrad w Islandii został zapytany przez austriacką delegację, co stanie się z losem MŚ 2029 w przypadku fiaska fińskiej kandydatury.

– Rozpoczniemy nowy proces zgłaszania kandydatur do organizacji MŚ 2029 – odpowiedział działacz ze Szwecji, który stoi na czele FIS od 2021 roku.


Dominik Formela, źródło: fis-ski.com + hiihtoliitto.fi
oglądalność: (2971) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @sledzik16

  Kanada to utopia. Nie wiem czy obiekty w Whisler są jeszcze czynne (zwłaszcza duża skocznia) a innych nie mają. Prędzej tam będą Igrzyska olimpijskie niż MŚ w narciarstwie klasycznym...

 • sledzik16 weteran
  @Kolos

  Skoro nie USA to szkoda że Kanada nie jest zainteresowana zorganizowaniem Mistrzostw Świata. Według mnie było by to ciekawe rozwiązanie. Tak samo mogli by zrobić MS w Japoni ale nie w Sapporo tylko w Hakubie. Tylko problem jest w tym że żaden z tych krajów nie jest tą impreza zainteresowany

 • sledzik16 weteran
  @Karpp

  Na to wychodzi tak jak wcześniej rozmawialiśmy niżej że Mistrzostwa Świata straciły swoją renomę i niestety chętnych nie ma do ich organizacji.

 • Karpp profesor

  Gdzie te czasy, że inne kontynenty też chciały takie MŚ organizować (Polska też walczyła dzielnie dobrych kilka lat, ale już się rozmyśliła) W tym 2029 roku wyjdzie na to, że w ostatnich 20 latach, na 10 takich imprez aż 6 było w Skandynawii.

 • LewReteni bywalec
  @Kolos

  Na 2029 USA raczej odpadają, bo rok później mają Igrzyska. Też uważam, że Stany to dobry kierunek, ale na 2029 odpadają. Chociaż, gdyby ich FiS ubłagał ich o organizację nie byłoby źle.

 • Kolos profesor
  @LewReteni

  Chiny ciekawy kierunek, ale chyba Chińczykom nie zależy aż tak a i FIS nie dąży, więc tego tematu nie ma.

  Prędzej bym widział USA. Skoro wrócili tam z Pucharem Świata to czemu i nie Mistrzostwa? "

  Ale tu znów trzebaby dobrej woli FIS-u której nie ma...

 • LewReteni bywalec

  Gdyby nie wykloczono Rosji,można byłoby tam te mistrzostwa zorganizować. Skocznie mają, trasy biegowe napewno poza Soczi też.
  Albo w Chinach. Mś były w Japonii to dlaczego nie w Chinach. Laiyuan, Zhangjiakou, Jilin. Wszędzie tam mają skocznie i trasy biegowe, więc może tam

 • Kolos profesor
  @dervish

  Ale orientujesz się, że trasa do biegania to prostu uklepany śnieg na drodze czy innym terenie? To nie jest żadna nadzwyczajna infrastruktura.

 • dervish profesor
  @Kolos

  Biegi na 30 km i na 50 km na 2 kilometrowej trasie? dobre sobie. :D
  Orientujesz się w ogóle jakie konkurencje są na tych MŚ?
  Poza tym sprinty są zwykle na innych trasach, a długie dystanse na innych bo wymagają solidnych podbiegów.

 • kubilaj2 weteran

  Zrobiliby MŚ w skokach narciarskich.
  Po prostu.

 • Arturion profesor
  @Kolos

  O to chodzi, że to prawie nic, Ale i na to nikogo prawie nie stać...

 • Kolos profesor
  @dervish

  MŚ w narciarstwie klasycznym to nie jest niewiadomo co. To tylko skoki i biegi. Czyli skocznie (które mamy i nie wymagają żadnych kosztownych prac), i z kilometr czy dwa trasy biegowej. Też do zrobienia. I też po części mamy. Trasa biegowa to też nie jest żadna kosztowna inwestycja.

 • Kolos profesor

  Czyli Plan B typu "nie mamy planu"....

  Śmiechu warte i kpina.

  Skończy się, tym, że FIS ubłaga kogoś (może tych samych Finów, może kogoś innego) żeby wziął te MŚ 2029.

 • sledzik16 weteran
  @dervish

  Dokładnie w naszym kraju aktualnie ze sportów zimowych to tylko skoki przyciągają kibiców

 • dervish profesor
  @Pavel

  Zapomniałem dodać "zwłaszcza jak nie ma śniegu i temperatury nie dopisują". No chyba, ze na nartorolkach i na igielicie. ;)
  Ogólnie biorąc pod uwagę kondycję polskiego narciarstwa klasycznego jako ewentualny gospodarz trzymałbym się od fundowania takich "igrzysk" z daleka.

  Taka impreza w PL być może miała racje bytu za czasów Justyny i świetności kadry skokowej. Dziś jak dla mnie sensu nie ma. Wolę aby była gdzież w Skandynawii albo w Niemczech czy na Słoweni lub w Italii.

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  No to już by było jakieś rozwiązanie. Z dwojga złego jak ma być to Lahti to lepiej niech Szwecja to zorganizuje bo po co FIS na siłę chcę to Lahti. Jak by to była inna narodowość to by nie było jak w przypadku Lahti żę może jeszcze 30 dni damy tylko wypad i koniec

 • sledzik16 weteran
  @Kuba_23

  Teraz to wychodzi na to że w Finlandii nie ma już wcale kasy. Rozumiem to że skoki u nich pod upadły ale są jeszcze biegi czy inne zimowe dyscypliny z MŚ w których Finom tak źle nie idzie.

 • Arturion profesor
  @Kuba_23

  W Lahti zresztą też...

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Niemcom to może zależeć, żeby FIS bardzo o to poprosił, przymknął oko na niektóre braki i... może jeszcze sypnął kasą...
  Na zasadzie, skoro nikt nie chciał organizować, to my wybieramy Niemcy i wspieramy. :-)

  PS. Dziwne, że nie chcą tego Włosi, obiekty będą mieli po olimpiadzie.

 • Kuba_23 doświadczony
  @sledzik16

  W Kuopio nie ma pieniędzy

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl