Loutitt z prestiżową nagrodą, Strate z... certyfikatem pszczelarza

 • 2024-06-06 17:35

Alexandria Loutitt została wybrana sportsmenką roku 2023 w kanadyjskiej prowincji Alberta. Wyróżnienie, które ją spotkało, jest przyznawane sportowcom, trenerom i działaczom, którzy „poświęcają się dla osiągnięcia doskonałości w swoim rzemiośle, reprezentując jednocześnie najlepszych w sporcie z całej prowincji”, przyznawana jest od 1987 roku.

W sezonie 2022/2023 roku Kanadyjka została podwójną mistrzynią świata, bowiem tytuł zdobyła zarówno wśród juniorek w Whistler jak i seniorek w Planicy. W styczniu w Zao wygrała swój pierwszy konkurs Pucharu Świata, w marcu przez jeden dzień była rekordzistką świata w długości lotu, po tym jak na treningu przez zawodami w Vikersund poleciała na odległość 222 metrów. Sezon 2023/24 rozpoczęła od serii trzech miejsc na podium.

Loutitt ma nadzieję, że to wyróżnienie pociągnie za sobą efekt w postaci wzmożonego zainteresowania skokami narciarskimi wśród młodych Kanadyjek, zwłaszcza tych posiadających korzenie rdzennych mieszkańców kraju wywodzących się z ludu Nihtat Gwich'in, z którym etnicznie związana jest skoczkini.

- Dzieci potrzebują bohaterów, więc mam nadzieję i wierzę w to, że moja nagroda ma szansę wywrzeć pozytywny wpływ na naszą społeczność – powiedziała zawodniczka. - Nasz zespół włożył dużo pracy w to, by stać się takimi, jakimi chcieliby być młodzi sportowcy. Każdy może zostać dobrym sportowcem, ale na status bohatera i wzór do naśladowania trzeba zapracować. Mam nadzieję, że będę kimś takim dla Kanadyjczyków. Napawa mnie to wielką dumą, że zostałam doceniona nie tylko za moje wyniki, ale także za moją niezachwianą pasję i mój prawdziwy charakter. Umieszczenie mojego nazwiska w gronie najlepszych sportowców Alberty, którzy zostali laureatami tej nagrody, sprawia mi ogromną radość - dodała.

To nie pierwsze duże wyróżnienie dla Kanadyjki, jakie spotkało ją w ojczyźnie. W maju ubiegłego roku przedstawicielka niedofinansowanej od lat w Kanadzie dyscypliny sportu, zepchniętej na totalny krajowy margines wraz z narciarką alpejską Laurence St-Germain została uznana najlepszą przedstawicielką sportów zimowych w swoim kraju za sezon 2022/23. We wrześniu zaś otrzymała otrzymała nagrodę Bitove Indigenous Award (i 5 tysięcy dolarów) przyznawaną najlepszym sportowcom wywodzącym się z rdzennych ludów Ameryki. 

W czasie gdy Loutitt odbierała prestiżową nagrodę jej koleżanka z reprezentacji, Abigail Strate, na farmie Honey Meadows zaliczała kurs certyfikowanego pszczelarza. Skoczkini jest pasjonatką tych owadów, nosi nawet pseudonim "pszczółka", a naklejki z pszczołą zdobią jej kask i kombinezon. - Co roku drukuję 300 takich naklejek i rozklejam tam, gdzie to możliwe - przyznaje skoczkini.

Zawodniczka przyznała, że znajdując się wśród pszczół, czuje przypływ adrenaliny podobny do tego na skoczni. - Nasz zespół mogłabym porównać do sytuacji w ulu, gdzie każdy ciężko pracuje nad swoimi celami. Jeśli miałabym wybierać spośród nas królową, to byłby to nasz główny trener - śmieje się zawodniczka, dla której ostatni sezon był pechowy, ponieważ z powodu kontuzji straciła niemal całą drugą część zimy. Wcześniej trzykrotnie była w stanie doskoczyć do podium konkursów Pucharu Świata.


Adrian Dworakowski, źródło: Calgary.ctvnews.ca
oglądalność: (2209) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Kolejski

  O pszczółkach bardzo fajna ciekawostka.

 • Kolejski bywalec
  @kunta

  Poziom tych newsów tutaj dostosował się do 99% odbiorców. Pomijając notoryczne błędy językowe, to news o pszczółkach to hit hitów. :)))

 • kunta doświadczony

  Proszę się zdecydować: Loutitt, czy Luotitt...

 • Skokownik weteran

  Ale że Abi Strate tak lubi pszczoły to bym się nie spodziewał. Powodzenia zatem w przyszłym sezonie dla kanadyjskiej "Pszczółki" :) I gratulacje za certyfikat. Gratulacje też dla Alex Loutit za tytuł sportsmenki roku w prowincji Alberta. I dalszego rozwoju dla niej w przyszłym sezonie.

 • Arturion profesor

  A dziś urodziny ma Noriaki Kasai.
  Życzenia: 100 lat w dobrej formie skokowej! :-)

 • Arturion profesor

  Umie docenić Kanada swoje zawodniczki. A naszym nawet kursu szydełkowania nie zorganizowano... ;-(

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl